Cetix

Napisano 29.07.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 6 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Cetix to antybiotyk dostępny na receptę, który dedykowany jest dzieciom powyżej 6 miesiąca życia, młodzieży i osobom dorosłym. Lek dostępny jest w formie tabletek powlekanych oraz granulatu do sporządzenia zawiesiny doustnej. Należy zażywać go zgodnie z zaleceniami lekarza, gdy istnieją ku temu wyraźne wskazania i wykluczone zostaną przeciwwskazania do jego stosowania. Substancją czynną leku Cetix jest cefiksym, którego mechanizm działania opiera się na hamowaniu syntezy bakteryjnej ściany komórkowej. Co należy wiedzieć o tym leku i sposobie jego działania? Jakie są przeciwwskazania do jego zażycia i jakie działania niepożądane może lek wywoływać? Czy można łączyć go z innymi lekami?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Lek Cetix – czym jest i w jakim celu jest stosowany?

Cetix to antybiotyk doustny, który dostępny jest na receptę i stosowany jest w przypadku zakażeń bakteryjnych o różnej lokalizacji i stopniu nasilenia. Składnikiem czynnym tego leku jest cefiksym (Cefiximum), czyli półsyntetyczny antybiotyk beta-laktamowy, będący cefalosporyną III generacji. Cefiksym hamuje syntezę bakteryjnej ściany komórkowej, przez co osłabia komórki bakteryjne, doprowadzając do ich obumierania. 

Lek Cetix przepisywany jest między innymi w przypadku:

  • bakteryjnych zakażeń zatok,
  • bakteryjnych zakażeń gardła,
  • bakteryjnych zakażeń ucha środkowego,
  • bakteryjnych zakażeń, które wywołują zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli,
  • ciężkich, leczonych pozaszpitalnie zapaleń płuc,
  • bakteryjnych zakażeń układu moczowego.

Lek Cetix dostępny jest w formie tabletek powlekanych lub granulatu do sporządzenia zawiesiny doustnej:

  • Cetix 400 mg, 7 tabletek powlekanych,
  • Cetix 100 mg/5 ml, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej, 32 g = 60 ml,
  • Cetix 100 mg/5 ml, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej, 53 g = 100 ml.

E-recepta online na Cetix

Jak już wyżej zaznaczono, lek Cetix dostępny jest wyłącznie na receptę. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że e-recepta na antybiotyk wystawiona zostanie jedynie tym pacjentom, u których występują wyraźne wskazania do podania leku i jednocześnie nie występują przeciwwskazania do jego zażywania. Recepta online na Cetix ważna jest przez 7 dni od dnia jej wystawienia, gdyż jest to antybiotyk, a recepty na antybiotyki nie są ważne przez 30 dni. By recepta przez Internet mogła zostać zrealizowana, konieczne jest podanie farmaceucie w aptece numeru PESEL pacjenta, któremu lek został przepisany, a także 4-cyfrowego kodu SMS, który wysyłany jest do pacjenta. Możliwa jest również inna realizacja e-recepty – by wykupić lek, pacjent może podać farmaceucie kod kreskowy e-recepty (z wiadomości e-mail lub IKP) i również nie powinien mieć problemu z otrzymaniem przepisanego preparatu.

Jak dawkować lek Cetix?

Dawkowanie leku Cetix lekarz ustala indywidualnie, biorąc pod uwagę wiele czynników, w tym oczywiście rodzaj zakażenia i jego stopień nasilenia, a także wiek i masę ciała pacjenta, jego stan zdrowia (np. zaburzenia czynności nerek). Jak wspomniano wyżej, lek dostępny jest w formie zawiesiny lub tabletek powlekanych. Zawiesinę zwykle przepisuje się dzieciom od 6 miesiąca życia, natomiast w przypadku osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia raczej zaleca się tabletki Cetix, chyba że pacjenci ci mają problemy z połykaniem tabletek (wówczas powinni przyjąć zawiesinę). 

W ulotce zaznaczono zalecane dawkowanie tabletek bądź zawiesiny i prezentuje się ono następująco:

  • U osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia zalecana dawka dobowa cefiksymu wynosi 400 mg. Można dawkę taką podać jednorazowo (jedna tabletka lub 20 ml przygotowanej zawiesiny Cetix) lub możliwe jest jej podzielenie na dwie równe części i zażywanie ich co 12 godzin (czyli po pół tabletki 2x na dobę lub po 10 ml zawiesiny 2x na dobę).  
  • U dzieci poniżej 12 roku życia zaleca się dawkę 8 mg cefiksymu na 1 kg masy ciała na dobę i podaje się wyłącznie zawiesinę Cetix (a nie tabletki). Tutaj również dawka dobowa może zostać przyjęta w całości jednorazowo lub można podzielić ją na dwie części, które przyjmuje się co 12 godzin. Szczegółowe informacje dotyczące dawkowania u dzieci o danej masie ciała znajdują się w dołączonej do opakowania ulotce. 
  • W przypadku pacjentów zmagających się z zaburzeniami pracy nerek, lekarz zazwyczaj indywidualnie ustala dawkowanie, w oparciu o aktualne wyniki badań danego pacjenta.

W ulotce zaznaczono, że postępowanie w przypadku przypadkowego pominięcia dawki leku Cetix jest następujące:

  • jeśli do przyjęcia kolejnej dawki leku zostało więcej niż 6 godzin, należy niezwłocznie przyjąć zapomnianą dawkę. 
  • jeśli do przyjęcia kolejnej dawki leku zostało mniej niż 6 godzin, należy pominąć zapomnianą dawkę i przyjąć kolejną dawkę leku zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. 
  • Nie wolno zażywać dawki podwójnej, by uzupełnić dawkę zapomnianą leku.

Pacjent nie powinien samodzielnie i bez konsultacji z lekarzem modyfikować dawkowania leku, odstępu między dawkami i czasu trwania terapii. Grozi to między innymi uzyskaniem oporności przez bakterie, nawrotem choroby oraz jej trudniejszym leczeniem. 

Koniecznie trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, że antybiotykoterapia doustna, w tym również terapia lekiem Cetix, zaburza skład naturalnej mikroflory jelitowej, co może mieć poważne konsekwencje i mowa tu nie tylko o większym prawdopodobieństwie zakażeń grzybiczych, ale również zaburzeniu wchłaniania niektórych substancji i wielu innych powikłaniach. W związku z powyższym bardzo istotne jest, by każdą antybiotykoterapię uzupełniać o przyjmowanie probiotyków, które wzmocnią i uzupełnią naturalną mikroflorę jelitową. 

Skład leku Cetix 

W skład leku Cetix wchodzi substancja czynna, czyli cefiksym, a także substancje pomocnicze, które są inne w tabletkach i inne w granulacie do sporządzenia zawiesiny doustnej. Szczegółowy skład każdej formy leku Cetix znajduje się w ulotce, która dołączona jest do preparatu – należy zapoznać się z tymi informacjami, by wykluczyć ewentualną nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku, co stanowi główne przeciwwskazanie do jego zażycia. W skład jednej tabletki Cetix wchodzi 400 mg cefiksymu w formie cefiksymu trójwodnego, a w skład 5 ml gotowej zawiesiny doustnej Cetix wchodzi 100 mg cefiksymu w formie cefiksymu trójwodnego. 

Kiedy nie stosować leku Cetix?

Lek Cetix nie może być stosowany przez każdego chorego z bakteryjnym zakażeniem wpisującym się we wskazania do zażycia cefiksymu. Wiąże się to z tym, że Cetix posiada również przeciwwskazania do zażycia. Nie powinien być podawany:

  • pacjentom poniżej 12 roku życia (tabletki),
  • pacjentom poniżej 6 miesiąca życia (zawiesina),
  • pacjentom uczulonym na cefiksym,
  • pacjentom uczulonym na pozostałe składniki tabletek lub granulatu,
  • pacjentom z nadwrażliwością na inne antybiotyki z grupy cefalosporyn,
  • pacjentom, u których doszło do ciężkiej reakcji alergicznej w czasie przyjmowania antybiotyków beta-laktamowych lub antybiotyków z grupy penicylin. Nie wszyscy pacjenci uczuleni na penicyliny muszą mieć uczulenie na cefalosporyny, jednak nie można tego wykluczyć.  

Pacjent powinien wspomnieć również lekarzowi, jeśli zmaga się z zaburzeniami pracy nerek lub zażywa leki, które wpływają szkodliwie na pracę nerek, ponadto powinien poinformować lekarza, jeśli przechodził wcześniej zapalenie jelita grubego. Również kobiety, które są w ciąży lub podejrzewają, że mogą w niej być, a także kobiety karmiące naturalnie powinny poinformować o tym lekarza.

Działania niepożądane stosowania leku Cetix

Trzeba wiedzieć, że lek Cetix ma nie tylko działania pożądane, ale również niepożądane, choć oczywiście nie muszą one wystąpić u każdego pacjenta. W dołączonej do preparatu ulotce opisano możliwe skutki uboczne i częstotliwość ich zgłaszania, ponadto podzielono je na działania niepożądane wymagające pilnego kontaktu z lekarzem i odstawienia leku, a także skutki uboczne pozostałe. 

Skutki uboczne wymagające natychmiastowego odstawienia Cetix i kontaktu z lekarzem: 

  • Bardzo rzadko pojawiającymi się skutkami ubocznymi Cetix (nie częściej niż u 1 pacjenta na 10 000 badanych) są głównie obrzęki, świąd, wysypka, pokrzywka, świszczący oddech, zapaść, ucisk w klatce piersiowej, wstrząs anafilaktyczny, a także wodniste biegunki (np. z krwią). Pojawić mogą się również symptomy ciężkiej choroby skóry (pęcherze na skórze w okolicy ust, oczu i narządów płciowych).
  • Występują również skutki uboczne Cetix, których częstotliwość nie została jeszcze określona i są to np. ciężkie wykwity na skórze, powiększenie węzłów chłonnych, gorączka i wzrost liczby eozynofilów.

Inne skutki uboczne Cetix:

  • Często pojawiającymi się skutkami ubocznymi Cetix (nie częściej niż u 1 pacjenta na 10 badanych) są biegunki.
  • Niezbyt często pojawiającymi się skutkami ubocznymi Cetix (nie częściej niż u 1 pacjenta na 100 badanych) są nudności, bóle brzucha i wymioty, a także bóle głowy, wysypka i zaburzenie wyników badań czynności wątroby. 
  • Rzadko pojawiającymi się skutkami ubocznymi Cetix (nie częściej niż u 1 pacjenta na 1000 badanych) są między innymi zawroty głowy i gorączka, świąd skóry, wzdęcia, reakcje alergiczne oraz zapalenie błony śluzowej jamy ustnej lub innych wewnętrznych powierzchni ciała. Rośnie tu ryzyko zakażenia drobnoustrojami, które są oporne na cefiksym (np. drożdżakami), a dodatkowo może wzrosnąć liczba eozynofilów, pacjenci mogą stracić apetyt, a ich wyniki czynności nerek mogą wyjść nieprawidłowe. 
  • Bardzo rzadko pojawiającymi się skutkami ubocznymi Cetix (nie częściej niż u 1 pacjenta na 10 000 badanych) są między innymi zapalenia nerek i zaburzenia czynności wątroby (np. żółtaczka), a także reakcje alergiczne z wysypką, bólem stawów, gorączką i powiększeniem narządów. Bardzo rzadko pojawia się również większa aktywność i większa nerwowość, a także spadek liczby różnych komórek krwi, co może skutkować powstawaniem siniaków i krwawień, a także większym zmęczeniem.
  • Występują również skutki uboczne Cetix, których częstotliwość nie została jeszcze określona i są to np. niestrawność i objawy, jakie daje rumień wielopostaciowy (np. wysypka nasilona szczególnie na dłoniach i podeszwach stóp, a dodatkowo zmiany skórne z zaczerwienionym pierścieniem i białym środkiem, świąd i łuszczenie. Dojść może również do trombocytozy i neutropenii. 

Zaobserwowanie jakichkolwiek działań niepożądanych leku Cetix (opisanych w ulotce lub w niej niewyszczególnionych) najlepiej omówić z lekarzem lub farmaceutą. W ulotce zaznaczono, że można działania niepożądane zgłaszać również do zajmującego się ich ewidencją Departamentu, którego dane kontaktowe dostępne są w każdej ulotce. 

Cetix stosowany z innymi lekami i alkoholem

Bardzo ważne jest, by chory poinformował swojego lekarza o przyjmowanych przez siebie preparatach medycznych, w tym zarówno lekach przyjmowanych na receptę, jak i środkach, które zażywa na własną rękę. Wspomnieć należy nie tylko o lekach zażywanych aktualnie, ale również o tych, które przyjmowane były do niedawna i o tych, które pacjent planuje niedługo zacząć przyjmować. Cetix nie powinien być łączony z niektórymi lekami lub przy jego łączeniu z niektórymi preparatami medycznymi należy zachować szczególne środki ostrożności. Pacjent szczególnie powinien powiedzieć lekarzowi, jeśli zażywa: 

  • leki, które wykazują szkodliwe działanie na nerki, np. diuretyki (kwas etakrynowy i furosemid), a także wiomycyna, antybiotyki aminoglikozydowe, kolistyna oraz polimyksyna,
  • leki przeciwzakrzepowe (np. warfaryna). Substancja czynna Cetix może wpływać na krzepnięcie krwi i czas jej krzepnięcia,
  • leki, które stosuje się w terapii wysokiego ciśnienia i chorób serca (np. nifedypina).

W ulotce zaznaczono dodatkowo, że lek Cetix może zaburzać wyniki niektórych badań krwi i moczu. Zaliczyć można tu między innymi badania ketonów i cukru w moczu, a także badania przeciwciał we krwi (tzw. bezpośredni odczyn Coombsa). Koniecznie należy poinformować osobę wykonującą te badania, jeśli pacjent przyjmuje lek Cetix.

W ulotce leku Cetix nie wspomina się co prawda o jego łączeniu z alkoholem, ale nie oznacza to, że można w tej sytuacji nadużywać napojów procentowych. W razie potrzeby należy omówić ten problem z lekarzem lub farmaceutą. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.