Cetix 100 mg/5 ml, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej

Napisano 29.07.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 7 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Cetix 100 mg/5 ml w formie granulatu do sporządzenia zawiesiny doustnej (32 g granulatu = 60 ml zawiesiny) to antybiotyk należący do cefalosporyn, który przepisywany jest pacjentom w przypadku leczenia zakażeń bakteryjnych o różnej lokalizacji. Cetix 100 mg/5 ml posiada nie tylko wskazania, ale również przeciwwskazania do stosowania, dlatego bardzo ważny jest wywiad medyczny, przed otrzymaniem recepty przez pacjenta. Co należy wiedzieć o tym leku, jego dawkowaniu oraz skutkach ubocznych? Czy można łączyć go bezpiecznie z innymi lekami?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest Cetix 100 mg/5 ml, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej?

Cetix 100 mg/5 ml dostępny jest w formie specjalnego granulatu, z którego sporządza się zawiesinę doustną. W skład leku wchodzi cefiksym, czyli substancja czynna należąca do grupy antybiotyków cefalosporynowych. Jest to półsyntetyczny antybiotyk beta-laktamowy, a konkretniej cefalosporyna III generacji, której mechanizm działania bakteriobójczego opiera się na hamowaniu syntezy bakteryjnej ściany komórkowej (peptydoglikanu). 

Zawiesina doustna Cetix 100 mg/5 ml dedykowana jest pacjentom dorosłym, młodzieży oraz dzieciom powyżej 6 miesiąca życia, jeśli konieczne będzie u nich leczenie:

  • bakteryjnego zakażenia ucha środkowego,
  • bakteryjnego zakażenia, które wywołuje zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli,
  • bakteryjnego zakażenia zatok,
  • bakteryjnego zakażenia gardła,
  • bakteryjnego zakażenia układu moczowego,
  • ciężkiego, leczonego pozaszpitalnie zapalenia płuc.

E-recepta online na Cetix 100 mg/5 ml, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej, 32 g = 60 ml

Jeżeli pacjentowi zostanie wystawiona e-recepta na lek Cetix 100 mg/5 ml, musi on wiedzieć, że ma jedynie 7 dni na jej wykupienie, gdyż jest to antybiotyk. Oczywiście recepta po wizycie stacjonarnej i recepta online wystawiane są wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, gdy lekarz stwierdzi wskazania do antybiotykoterapii i jednocześnie wykluczy przeciwwskazania do stosowania leku przez pacjenta. Otrzymana recepta przez Internet na granulat do sporządzenia zawiesiny doustnej Cetix 100 mg/5 ml może być bez problemu zrealizowana w aptece i to na kilka sposobów, zależnie od tego, która forma wykupienia leku jest dla pacjenta bardziej wygodna. Receptę można wykupić podając swój numer PESEL i wysyłany SMS-em w momencie wystawienia recepty kod 4-cyfrowy. Można również dać farmaceucie dostęp do kodu kreskowego recepty (na jej wydruku lub poprzez wyświetlenie bezpośrednio z wiadomości mailowej czy IKP na urządzeniu mobilnym).

Dawkowanie i zażywanie leku Cetix 100 mg/5 ml

Zawiesinę doustną Cetix 100 mg/5 ml należy przyjmować ściśle według zaleceń lekarza, co dotyczy zarówno dawkowania, odstępów między poszczególnymi dawkami, jak również ustalonego czasu trwania antybiotykoterapii. Lekarz wyda zalecenia, biorąc pod uwagę wiek i masę ciała pacjenta, a także rodzaj zakażenia i stopień jego nasilenia oraz stan ogólny pacjenta (np. towarzyszącą chorobę nerek). 

Zawiesinę podaje się w czasie posiłku lub przed posiłkiem w formie nierozcieńczonej, po uprzednim wstrząśnięciu butelką z zawiesiną i odmierzeniu odpowiedniej dawki za pomocą specjalnej plastikowej strzykawki doustnej z podziałką (jest ona dołączona do opakowania). By przygotować zawiesinę, należy w pierwszej kolejności dokładnie wstrząsnąć butelką z granulatem, a następnie do 32 g granulatu dodać 40 ml wody (podzielonej na dwie porcje). Po każdym dodaniu wody należy wstrząsnąć mieszaniną, by lek lepiej się wymieszał. W konsekwencji pacjent otrzyma z 32 g granulatu 60 ml zawiesiny doustnej Cetix 100 mg/5 ml. Zawiesina będzie mieć postać lepkiego płynu, którego barwa będzie prawie biała do bladoróżowej.

W ulotce znajdują się informacje dotyczące zalecanej dawki leku:

  • Osobom dorosłym i młodzieży powyżej 12 roku życia zaleca się 400 mg cefiksymu raz na dobę, co odpowiada 20 ml gotowej zawiesiny przyjmowanej w pojedynczej dawce. Inna opcja to 200 mg cefiksymu dwa razy na dobę, co odpowiada 10 ml gotowej zawiesiny przyjmowanej dwa razy na dobę (co 12 godzin). W tej grupie wiekowej, gdy nie występują zaburzenia połykania, zaleca się jednak bardziej przyjmowanie tabletek Cetix 400 mg, zamiast zawiesiny. 
  • Dzieciom poniżej 12 lat zaleca się dawkę 8 mg cefiksymu na 1 kg masy ciała na dobę. Dawka może być przyjęta w całości jednorazowo lub (jak w przypadku dorosłych) podzielona na dwie części, które przyjmuje się co 12 godzin. Szczegółowa tabela dotycząca dawkowania u dzieci o konkretnej masie ciała znajduje się w ulotce dołączonej do opakowania leku. 
  • Jeśli chodzi o pacjentów z zaburzeniami czynności pracy nerek, zalecane dawkowanie dla dzieci i dorosłych opisane jest szczegółowo w ulotce, jednakże to lekarz ustala je indywidualnie, w oparciu o aktualne wyniki badań danego pacjenta.

Czas trwania antybiotykoterapii zawiesiną doustną Cetix 100 mg/5 ml najczęściej trwa 7 dni, jednak lekarz może wydłużyć czas do 14 dni, jeśli zakażenie jest cięższe. Terapia może być również krótsza, o ile tak zadecyduje lekarz. Przykładem może być leczenie ostrego niepowikłanego zapalenia pęcherza moczowego u kobiet, w przypadku którego antybiotykoterapia trwa zazwyczaj 1-3 dni.

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza i na własną rękę nie można zmieniać dawki, odstępu między dawkami, czy też przerywać terapii w trakcie jej trwania. Jeśli pacjent przypadkowo pominie dawkę leku, powinien zażyć ją niezwłocznie, chyba że do przyjęcia kolejnej dawki zostało mniej niż 6 godzin – wówczas należy pominąć zapomnianą dawkę i przyjąć kolejną w zalecanym czasie. Zabronione jest przyjmowanie dawki podwójnej, by uzupełnić zapomnianą, ponieważ może to dawać objawy przedawkowania. Pacjent nie powinien również kończyć terapii zawiesiną Cetix 100 mg/ml przed czasem, ponieważ może dojść do nawrotu zakażenia. 

Przyjmowanie leku Cetix 100 mg/5 ml niezgodnie z ustalonym dawkowaniem, odstępem czasowym między dawkami czy czasem antybiotykoterapii, może sprawić, że bakterie uzyskają oporność na lek, przez co leczenie będzie trudniejsze i dłuższe, a lek będzie mniej skuteczny.

Trzeba dodatkowo pamiętać, że antybiotykoterapia doustna, w tym antybiotykoterapia zawiesiną doustną Cetix 100 mg/5 ml, może negatywnie wpływać na skład mikroflory jelitowej. Kluczowe jest tu uzupełnianie i wzmacnianie mikroflory jelitowej, dlatego należy przyjmować probiotyki. Nieprawidłowy skład mikroflory jelitowej może mieć bardzo poważne konsekwencje, więc nie można bagatelizować problemu.

Cetix 100 mg/5 ml, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej – skład leku

Granulat do sporządzenia zawiesiny doustnej Cetix 100 mg/5 ml (32 g granulatu = 60 ml zawiesiny) posiada w składzie substancję czynną, czyli cefiksym w formie trójwodnego cefiksymu, a także substancje dodatkowe. W 5 ml przygotowanej zawiesiny znajduje się 111,9 mg cefiksymu trójwodnego, co odpowiada 100 mg cefiksymu. Lista pozostałych składników granulatu znajduje się w ulotce dołączonej do opakowania, jednak należy zaznaczyć, że substancją pomocniczą jest między innymi sacharoza, więc szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które chorują na cukrzycę lub mają nietolerancję niektórych cukrów i mają przyjmować lek Cetix 100 mg/5 ml w formie zawiesiny. 

Przeciwwskazania do stosowania leku Cetix 100 mg/5 ml

Zawiesina Cetix 100 mg/5 ml nie może być podawana każdemu choremu, który ma wskazania do terapii, gdyż istnieją również przeciwwskazania do jej stosowania. Lek nie może być przede wszystkim podawany pacjentom, którzy są uczuleni na cefiksym lub pozostałe składniki granulatu, ponadto nie można podawać go pacjentom z nadwrażliwością na jakikolwiek inny antybiotyk z grupy cefalosporyn. Cetix 100 mg/5 ml nie może być stosowany przez pacjentów, u których doszło do wystąpienia ciężkiej reakcji alergicznej w związku z przyjmowaniem antybiotyków beta-laktamowych lub antybiotyków z grupy penicylin. W ulotce zaznaczono, że nie wszystkie osoby uczulone na penicyliny muszą mieć uczulenie na cefalosporyny, jednak nie można wykluczać takiej opcji. Zawiesina doustna Cetix 100 mg/5 ml nie może być podawana wcześniakom ani noworodkom – przeznaczona jest dla dzieci od 6 miesiąca życia. Należy dodatkowo wspomnieć lekarzowi, jeśli pacjent zmaga się z zaburzeniami pracy nerek, przyjmuje leki szkodliwie wpływające na pracę nerek lub miał kiedyś zapalenie jelita grubego. Pacjentki będące w ciąży lub podejrzewające, że mogą w niej być, a także pacjentki karmiące piersią również powinny poinformować o tym swojego lekarza.

Skutki uboczne zażywania leku Cetix 100 mg/5 ml

Zawiesina doustna Cetix 100 mg/5 ml to niestety nie tylko działanie pożądane, czyli bakteriobójcze, ale również możliwe działania niepożądane, na pojawienie się których pacjent musi być przygotowany. Skutki uboczne nie muszą wystąpić u każdego pacjenta – ich częstotliwość zgłaszania w grupie badanej została podana w ulotce dołączonej do preparatu.

Gdy pacjent zaobserwuje poniższe skutki uboczne, powinien natychmiast odstawić zawiesinę Cetix 100 mg/5 ml i udać się do lekarza: 

  • Bardzo rzadkie działania niepożądane zawiesiny Cetix 100 mg/5 ml (nie częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów) obejmują między innymi objawy ciężkiej choroby skóry (w tym zwłaszcza pęcherze skórne w okolicy oczu, ust i narządów płciowych), a także objawy ciężkich reakcji alergicznych (np. obrzęki, wysypka lub pokrzywka, świąd, świszczący oddech, zapaść, ucisk w klatce piersiowej) i objawy wstrząsu anafilaktycznego. U pacjentów dojść może również do wystąpienia wodnistych biegunek, w tym ciężkich i krwawych.
  • Działania niepożądane zawiesiny Cetix 100 mg/5 ml o częstotliwości nieznanej obejmują powiększenie węzłów chłonnych, gorączkę, ciężkie wykwity na skórze, a także zwiększenie liczby eozynofilów we krwi. 

Inne skutki uboczne zawiesiny Cetix 100 mg/5 ml:

  • Częste działania niepożądane zawiesiny Cetix 100 mg/5 ml (nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów) to biegunka.
  • Niezbyt częste działania niepożądane zawiesiny Cetix 100 mg/5 ml (nie częściej niż u 1 na 100 pacjentów) obejmują np. bóle brzucha, nudności i wymioty, ponadto u pacjentów pojawiają się również bóle głowy, wysypka i zmiana wyników badań czynności wątroby. 
  • Rzadkie działania niepożądane zawiesiny Cetix 100 mg/5 ml (nie częściej niż u 1 na 1000 pacjentów) obejmują np. wzdęcia, reakcje alergiczne, świąd skóry, zawroty głowy i gorączkę, ponadto rośnie tu ryzyko pojawiania się zakażeń drobnoustrojami opornymi na cefiksym (np. drożdżakami). W wynikach krwi można zaobserwować wzrost liczby eozynofilów. Rzadkie skutki uboczne obejmują również zapalenie błony śluzowej jamy ustnej lub innych wewnętrznych powierzchni ciała, a także utratę apetytu i zmianę wyników pracy nerek.
  • Bardzo rzadkie działania niepożądane zawiesiny Cetix 100 mg/5 ml (nie częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów) obejmują np. reakcje alergiczne (np. wysypka, gorączka, bóle stawów, powiększenie narządów), a także wzrost aktywności i większą nerwowość, ponadto rzadko dochodzi do zapalenia nerek bądź zaburzenia czynności wątroby (np. żółtaczki). Rzadko zmniejsza się również liczba różnych komórek krwi, co może objawiać się między innymi siniakami, krwawieniami i zmęczeniem.
  • Działania niepożądane zawiesiny Cetix 100 mg/5 ml o częstotliwości nieznanej obejmują np. trombocytozę i neutropenię, a także niestrawność i objawy rumienia wielopostaciowego, takie jak np. wysypka szczególnie nasilona na dłoniach i podeszwach stóp, a dodatkowo zmiany skórne z zaczerwienionym pierścieniem i białym środkiem, świąd i łuszczenie.

Jeżeli pacjent zaobserwuje u siebie jakiekolwiek skutki uboczne związane z przyjmowaniem leku Cetix 100 mg/5 ml, powinien omówić swoje dolegliwości z lekarzem lub farmaceutą. Występujące działania niepożądane można również zgłaszać bezpośrednio do Departamentu, który się tym zajmuje – jego dane kontaktowe znajdują się w ulotce.

Cetix 100 mg/5 ml a inne leki i alkohol

Pacjent powinien bezwzględnie poinformować lekarza o zażywanych przez siebie lekach (przyjmowanych na zalecenie lekarza i na własną rękę), w tym zarówno o lekach, które przyjmowane są aktualnie, jak również o preparatach, które przyjmowane były do niedawna i preparatach, które pacjent planuje zażywać.

W szczególności trzeba poinformować lekarza, jeśli pacjent przyjmuje:

  • leki, które szkodliwie działają na nerki (w tym np. polimyksyna, antybiotyki aminoglikozydowe, wiomycyna i kolistyna, a dodatkowo również diuretyki, w tym np. furosemid lub kwas etakrynowy),
  • leki przeciwzakrzepowe (w tym między innymi warfaryna), ponieważ cefiksym może wpływać na krzepnięcie krwi i wydłużać czas jej krzepnięcia,
  • leki przepisywane w przypadku wysokiego ciśnienia i leczenia chorób serca, w tym np. nifedypina.

Pacjent powinien wiedzieć, że Cetix 100 mg/5 ml może zaburzać wyniki niektórych badań krwi i moczu. W tej grupie znajdują się badania cukru lub ketonów w moczu, a także badania przeciwciał we krwi (bezpośredni odczyn Coombsa). 

W ulotce nie znajdują się informacje dotyczące łączenia zawiesiny doustnej Cetix 100 mg/5 ml z alkoholem, więc pacjent powinien dla bezpieczeństwa skonsultować się w tej sprawie z lekarzem lub farmaceutą.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.