Cetix 400 mg – 7 tabletek powlekanych

Napisano 29.07.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 6 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Tabletki Cetix 400 mg przepisywane są pacjentom dorosłym i młodzieży powyżej 12 roku życia, w związku ze zdiagnozowanym zakażeniem bakteryjnym o różnej lokalizacji. Jest to antybiotyk doustny w formie tabletek powlekanych, którego substancją czynną jest cefiksym, blokujący syntezę bakteryjnej ściany komórkowej. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania leku, a także jakie środki ostrożności należy zachować, gdy Cetix 400 mg przepisany jest pacjentowi? Jakie skutki uboczne ma Cetix, 400 mg, 7 tabletek powlekanych oraz czy można łączyć go z innymi lekami?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Opis leku Cetix 400 mg

Cetix, 400 mg, 7 tabletek powlekanych to antybiotyk stosowany w przypadku zakażeń bakteryjnych. W skład leku Cetix 400 mg wchodzi cefiksym, czyli antybiotyk cefalosporynowy. Cefiksym jest półsyntetycznym antybiotykiem beta-laktamowym, a konkretnie cefalosporyną III generacji, która działa bakteriobójczo, poprzez hamowanie syntezy peptydoglikanu, czyli bakteryjnej ściany komórkowej. 

Tabletki Cetix 400 mg wskazane są do przyjmowania między innymi w przypadku:

  • bakteryjnego zakażenia zatok,
  • bakteryjnego zakażenia gardła,
  • bakteryjnego zakażenia ucha środkowego,
  • bakteryjnych zakażeń układu moczowego,
  • bakteryjnego zakażenia zaostrzającego przewlekłe zapalenie oskrzeli,
  • ciężkiego, leczonego pozaszpitalnie zapalenia płuc.

E-recepta online na Cetix, 400 mg, 7 tabletek powlekanych

Produkt Cetix, 400 mg, 7 tabletek powlekanych dostępny jest na receptę, co oznacza, że w aptece wydawany jest jedynie z przepisu lekarza. E-recepta na Cetix 400 mg wystawiana jest w uzasadnionych przypadkach, gdy lekarz w wywiadzie stwierdzi, że antybiotykoterapia cefiksymem może okazać się u danego pacjenta skuteczna w leczeniu zdiagnozowanego zakażenia bakteryjnego i jednocześnie nie stwierdzi przeciwwskazań, które wykluczałyby możliwość stosowania leku przez pacjenta. Recepta wystawiana stacjonarnie i recepta online na Cetix 400 mg są ważne jedynie 7 dni od daty wystawienia, ponieważ takie zasady dotyczą antybiotyków. Wystawiona przez lekarza recepta przez Internet na tabletki Cetix 400 mg może być zrealizowana w aptece po podaniu farmaceucie numeru PESEL pacjenta oraz kodu 4-cyfrowego, który otrzymuje on SMS-em. Inną opcją jest realizacja e-recepty poprzez wyświetlenie jej kodu kreskowego mobilnie (z wiadomości e-mail lub IKP) lub pokazanie go na wydruku e-recepty. 

Dawkowanie leku Cetix 400 mg

Cetix, 400 mg, 7 tabletek powlekanych przeznaczony jest do leczenia zakażeń bakteryjnych i to lekarz stwierdza zasadność jego stosowania przez danego pacjenta. Bardzo ważny w tym przypadku jest wywiad lekarski, który jest niezbędny, by specjalista mógł nie tylko ocenić stan zdrowia pacjenta, ale również poznać jego historię medyczną, alergie i przyjmowane leki, co pomoże nie tylko w ocenie wskazań do terapii, ale również w wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań bądź zaproponowaniu leku innego typu. Lek Cetix 400 mg należy zażywać zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Preparat może być stosowany wraz z posiłkami lub niezależnie od nich, a tabletka powinna być popijana szklanką wody. 

Lekarz ustala dawkowanie i czas trwania terapii, biorąc pod uwagę rodzaj zakażenia oraz jego nasilenie, a także stan zdrowia pacjenta (np. zaburzenie czynności nerek). Trzeba pamiętać, że antybiotyk sprawdzi się tylko w leczeniu zakażeń bakteryjnych – nie będzie skuteczny do leczenia zakażeń wywoływanych przez wirusy. W ulotce dołączonej do preparatu opisano zalecaną dawkę leku. W przypadku osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat, zaleca się przyjmowanie 1 tabletki Cetix 400 mg raz na dobę (o tych samych godzinach) lub jej podzielenie na dwie połowy i przyjmowanie po pół tabletki (200 mg cefiksymu) dwa razy dziennie co 12 godzin. Jeśli chodzi o pacjentów zmagających się z chorobami nerek, niezbędne może być zmniejszenie zalecanej dawki leku. Odpowiednie dawkowanie lekarz ustali indywidualnie, w oparciu o aktualne wyniki krwi i moczu pacjenta.

Pacjent nie powinien na własną rękę modyfikować dawki leku, gdyż grozi to jego przedawkowaniem. Jeśli dojdzie do przypadkowego pominięcia dawki, a do zażycia kolejnej zostało ponad 6 godzin, należy zaległą tabletkę przyjąć niezwłocznie. Jeśli jednak do zażycia kolejnej dawki leku zostało już mniej niż 6 godzin, pacjent powinien pominąć zapomnianą tabletkę – nie wolno stosować dawki podwójnej, by uzupełnić zaległą. Nie jest dopuszczalne ponadto wcześniejsze kończenie terapii antybiotykiem na własną rękę, w oparciu o odczucia czasowej poprawy stanu zdrowia i samopoczucia. Może to skutkować nawrotem zakażenia.

Nieprawidłowe stosowanie leku Cetix 400 mg (niezgodne z zaleceniami dawkowanie, odstęp między dawkami czy czas leczenia), jak również wszystkich innych antybiotyków, może przyczyniać się do uzyskania przez bakterie oporności, co może zmniejszyć skuteczność tabletek i opóźnić leczenie.

Każda antybiotykoterapia doustna, w tym również antybiotykoterapia Cetix 400 mg, może zaburzać skład mikroflory jelitowej, dlatego należy pamiętać o konieczności jej uzupełnienia i wzmocnienia poprzez przyjmowanie probiotyków. Skutki zaburzenia składu mikroflory jelitowej mogą być bardzo poważne, dlatego nie można bagatelizować tej sprawy. 

Cetix 400 mg – skład

Lex Cetix, 400 mg, 7 tabletek powlekanych posiada substancję czynną, którą jest cefiksym. W każdej tabletce leku znajduje się 400 mg cefiksymu (w formie trójwodnego cefiksymu). W skład tabletki wchodzą również substancje dodatkowe, które szczegółowo wymienione zostały w dołączonej do opakowania ulotce. W opakowaniu znajduje się 7 tabletek powlekanych.

Tabletki Cetix 400 mg są białe lub lekko kremowe. Są to tabletki podłużne i dwuwypukłe, które posiadają z jednej strony linię podziału, dzięki której możliwy jest podział Cetix 400 mg na dwie równe części.

Przeciwwskazania do stosowania leku Cetix 400 mg

Lek Cetix, 400 mg, 7 tabletek powlekanych nie może być podawany każdemu pacjentowi, który ma do tego wskazania. Lek posiada również przeciwwskazania, które należy wykluczyć, zanim lekarz przepisze choremu lek. Tabletek Cetix 400 mg nie mogą przyjmować pacjenci, którzy mają nadwrażliwość na cefiksym lub jakikolwiek z pozostałych składników leku. Tabletek nie powinno się podawać również chorym, którzy mają uczulenie na jakikolwiek antybiotyk cefalosporynowy, a także pacjentom, u których doszło w przeszłości do ciężkiej reakcji alergicznej, w związku z zażywaniem antybiotyków penicylinowych lub beta-laktamowych. Co prawda w ulotce wspomniano, że nie zawsze alergia na penicyliny jest równoznaczna alergii na cefalosporyny, jednak nie można wykluczyć takiej ewentualności. 

W ulotce leku Cetix 400 mg wspomniano również o ostrzeżeniach i szczególnych środkach ostrożności, jeśli chodzi o terapię antybiotykiem. Skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku powinny osoby, które:

  • nie skończyły jeszcze 12 lat, gdyż lek nie jest polecany w tej grupie wiekowej,
  • mają zaburzenia pracy nerek lub zażywają leki o szkodliwym działaniu na nerki, gdyż u dorosłych konieczne może być regularne wykonywanie badań czynności nerek, a także modyfikacja dawki leku. Ze względu na brak danych dotyczących stosowania Cetix u dzieci i młodzieży z chorobami nerek, Cetix 400 mg nie jest im zalecany,
  • miały w przeszłości zapalenie jelita grubego,
  • są lub podejrzewają, że mogą być w ciąży lub karmią piersią. 

Skutki uboczne stosowania leku Cetix 400 mg

Cetix, 400 mg, 7 tabletek powlekanych, podobnie jak każdy inny lek, może mieć działania niepożądane, aczkolwiek ich wystąpienie nie jest obligatoryjne u każdej osoby, która lek przyjmuje. Częstotliwość pojawiania się danych skutków ubocznych w grupie badanej podana jest w ulotce preparatu.

W przypadku poniższych działań niepożądanych, należy natychmiast odstawić tabletki Cetix 400 mg i zgłosić się do lekarza: 

  • Bardzo rzadkie skutki uboczne Cetix 400 mg (nie więcej niż u 1 na 10 000 osób) to pojawiające się wodniste biegunki, w tym ciężkie i krwawe, ponadto dojść może do nagłych i ciężkich reakcji alergicznych (w tym wysypka lub pokrzywka, świąd, obrzęki różnego typu, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, zapaść), a nawet wstrząsu anafilaktycznego. Bardzo rzadko pojawiają się również objawy ciężkiej choroby skóry (pęcherze na skórze w okolicy oczu, ust i narządów płciowych).
  • Skutki uboczne Cetix 400 mg o częstotliwości nieznanej to między innymi gorączka i ciężkie wykwity na skórze, ponadto dojść może do zwiększenia liczby eozynofilów oraz powiększenia węzłów chłonnych. 

Inne działania niepożądane leku Cetix 400 mg:

  • Częste skutki uboczne Cetix 400 mg (nie więcej niż u 1 na 10 osób) to biegunki.
  • Niezbyt częste skutki uboczne Cetix 400 mg (nie więcej niż u 1 na 100 osób) to dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. ból brzucha, nudności i wymioty), a także wysypka, bóle głowy i zaburzenie wyników badań czynności wątroby. 
  • Rzadkie skutki uboczne Cetix 400 mg (nie więcej niż u 1 na 1000 osób) to głównie świąd skóry, wzdęcia, gorączka i zawroty głowy. Rzadko zwiększa się ryzyko zakażeń drobnoustrojami opornymi na cefiksym, w tym np. drożdżakami, ponadto dochodzi do zwiększenia liczby eozynofilów i reakcji alergicznych. Pacjentom może doskwierać utrata apetytu, ponadto pojawić może się u nich zapalenie błony śluzowej jamy ustnej bądź innych wewnętrznych powierzchni ciała. Jeśli chodzi o wyniki badań, dojść może do zmiany wyników czynności nerek.
  • Bardzo rzadkie skutki uboczne Cetix 400 mg (nie więcej niż u 1 na 10 000 osób) to między innymi większa aktywność i nerwowość, ponadto w tej grupie pacjenci zgłaszają reakcje alergiczne, obejmujące wysypkę, bóle stawów, gorączkę i powiększenie narządów. Dojść może do zapalenia nerek, zaburzenia czynności wątroby (np. żółtaczki), a także zmniejszenia liczby różnych komórek krwi, co wiązać może się z powstawaniem siniaków, krwawień czy ze zmęczeniem.
  • Skutki uboczne Cetix 400 mg o częstotliwości nieznanej to między innymi niestrawność i rumień wielopostaciowy (objawiający się między innymi wysypką nasiloną na dłoniach i podeszwach stóp, a także zmianami skórnymi z zaczerwienionym pierścieniem i białym środkiem, którym może towarzyszyć świąd i łuszczenie), a także trombocytoza i neutropenia. 

Pojawienie się u pacjenta działań niepożądanych leku Cetix 400 mg najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Możliwe jest również zgłaszanie działań niepożądanych leku bezpośrednio do zajmującego się tym Departamentu. Dane kontaktowe do zgłaszania skutków ubocznych (opisanych w ulotce i takich, które w ulotce nie zostały opisane) znajdują się w końcowej części ulotki, która dołączona jest do opakowania tabletek Cetix 400 mg. 

Lek Cetix 400 mg a inne leki i alkohol

W czasie wywiadu medycznego pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich zażywanych przez siebie lekach, w tym również o tych, którymi terapię niedawno zakończył lub niedługo rozpocznie (o ile takową planuje). Ważne, by wspomnieć zarówno o lekach zażywanych z polecenia lekarza, jak również o preparatach medycznych, które pacjent przyjmuje na własną rękę, gdyż są ogólnodostępne (np. suplementy czy mieszanki ziołowe). Cetix, 400 mg, 7 tabletek powlekanych nie może być łączony z niektórymi lekami lub powinien być łączony z niektórymi preparatami medycznymi z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Należy koniecznie poinformować lekarza, jeśli pacjent przyjmuje:

  • leki działające szkodliwie na nerki, w tym antybiotyki aminoglikozydowe, wiomycynę, kolistynę oraz polimyksynę, a także diuretyki, w tym np. kwas etakrynowy i furosemid,
  • leki przeciwzakrzepowe, w tym warfarynę, gdyż cefiksym może zaburzać krzepnięcie krwi i wydłużać czas krzepnięcia,
  • leki przepisywane na wysokie ciśnienie i w terapii chorób serca, w tym nifedypina.

Trzeba mieć świadomość, że Cetix 400 mg może również mieć wpływ na wyniki niektórych badań krwi bądź moczu. Mowa tu między innymi o wynikach badań cukru w moczu, a także ketonów w moczu, ponadto zaburzony może być wynik badania przeciwciał we krwi (bezpośredni odczyn Coombsa). 

W ulotce nie wspomniano o łączeniu tabletek Cetix 400 mg z alkoholem, co nie jest jednak jednoznaczne z „wolną ręką” w tym zakresie. Najlepiej skonsultować się w tej sprawie z lekarzem lub farmaceutą. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.