Zinnat 125 mg/5 ml – granulat do sporządzania zawiesiny doustnej 50 ml

Napisano 15.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zinnat 125 mg/5 ml, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej 50 ml przepisywany jest przez lekarza pacjentom dorosłym i dzieciom, u których zdiagnozowane zostanie zakażenie bakteryjne. Jest to antybiotyk cefalosporynowy, którego substancją czynną jest cefuroksym w postaci aksetylu cefuroksymu. Jakie są wskazania do zażycia tego leku, a także kto nie może go zażywać i z jakiego powodu? Czy lek może wywoływać u pacjentów jakieś skutki uboczne i czy można łączyć go z innymi lekami? Czy mogą zażywać go kobiety w ciąży lub karmiące piersią?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

W jakim celu stosuje się granulat do sporządzenia zawiesiny doustnej Zinnat?

Lek Zinnat 125 mg/5 ml to antybiotyk cefalosporynowy, który dedykowany jest zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom powyżej 3 miesiąca życia. Zawiesina doustna Zinnat 125 mg/5 ml stosowana jest w przypadku zakażeń bakteryjnych. Zgodnie z ulotką, Zinnat, 125 mg/5 ml, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej 50 ml sprawdzi się między innymi do leczenia:

  • bakteryjnego zakażenia gardła i migdałków,
  • bakteryjnego zakażenia zatok,
  • ostrego zapalenia ucha środkowego,
  • zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli,
  • bakteryjnego zapalenia płuc,
  • bakteryjnych zakażeń układu moczowego, w tym bakteryjnego zapalenia pęcherza i odmiedniczkowego zapalenia nerek,
  • bakteryjnego zapalenia skóry oraz tkanek miękkich,
  • wczesnej postaci boreliozy (choroba z Lyme).

E-recepta online na Zinnat 50 ml

Należy wiedzieć, że Zinnat 125 mg/5 ml granulat do sporządzania zawiesiny doustnej 50 ml jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę, który powinien być zażywany w związku z zaleceniem lekarskim i zgodnie z ustalonym dawkowaniem. Praktyczną opcją jest e-recepta na Zinnat, co sprawdzi się w przypadku problemu z dostępem do lekarza w formie stacjonarnej lub w wielu innych sytuacjach. Należy wiedzieć, że recepta online na antybiotyki jest ważna krócej niż recepta przez Internet na innego typu leki. Antybiotyk można wykupić jedynie w 7 dni od wystawienia recepty, a nie w 30 dni. Oczywiście wystawioną przez Internet e-receptę można bez problemu zrealizować w aptece w czasie jej ważności. W tym celu należy farmaceucie podać swój numer PESEL oraz 4-cyfrowy kod recepty, który wysyłany jest do pacjenta SMS-em. Można również podać farmaceucie kod kreskowy e-recepty, która wysyłana jest do pacjenta w formie mailowej, a także znajduje się w IKP.

Składniki leku Zinnat – granulat do sporządzenia zawiesiny doustnej 50 ml

Dostępny na receptę lek Zinnat 125 mg/5 ml granulat do sporządzania zawiesiny doustnej 50 ml kupić można w butelce z oranżowego szkła wraz z miarką do odmierzenia wody niezbędnej do przygotowania zawiesiny, a także z łyżeczką miarową lub strzykawką, która potrzebna jest do dawkowania i przyjmowania leku. 

W skład granulatu do sporządzenia zawiesiny doustnej Zinnat 125 mg/5 ml wchodzi cefuroksym w postaci aksetylu cefuroksymu, a także substancje pomocnicze, których pełna lista wymieniona jest w ulotce dołączonej do preparatu. W 5 ml przygotowanej zawiesiny tego leku znajdują się 125 mg aksetylu cefuroksymu oraz substancje pomocnicze. Cefuroksym aksetylu ulega w organizmie hydrolizie enzymatycznej, w wyniku której powstaje cefuroksym. Antybiotyk ten łączy się z białkami wiążącymi penicyliny, przez co blokuje biosyntezę peptydoglikanu (ściany komórkowej bakterii), co skutkuje lizą komórki bakteryjnej oraz jej obumieraniem.

By zacząć terapię lekiem Zinnat 125 mg/5 ml należy przygotować z granulatu zawiesinę. Szczegółowa instrukcja postępowania w tym przypadku znajduje się w dołączonej do preparatu ulotce. By sporządzić zawiesinę, należy dolać do butelki 20 ml przegotowanej wody o temperaturze pokojowej. W pierwszej kolejności należy wstrząsnąć butelką z granulatem, następnie dolewa się odmierzoną wodę, zakręca się butelkę i mocno wstrząsa się butelką w celu rozpuszczenia wszystkich granulek.  Granulat pozwala na przyjęcie przez pacjenta 50 ml zawiesiny w ustalonych dawkach – wewnątrz jest nadwyżka leku, co ułatwia pobieranie dawek (objętość zawiesiny z nadwyżką po dodaniu 20 ml wody wynosi 60 ml). 

Przygotowana zawiesina powinna być przechowywana w lodówce, a przed jej użyciem należy wstrząsnąć butelką i dopiero potem odmierzyć przepisaną przez lekarza dawkę. W razie potrzeby można rozcieńczyć zawiesinę przed połknięciem niewielką ilością zimnego płynu (np. napoju mlecznego lub soku owocowego). Lek powinien być przyjmowany po posiłku, co zwiększy skuteczność jego działania. 

Jak zażywać lek Zinnat – dawkowanie u dzieci, młodzieży i dorosłych

Dawkowanie Zinnat 25 mg/5 ml granulat do sporządzania zawiesiny doustnej 50 ml, a także czas trwania terapii ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta, w oparciu o jego wiek i stan zdrowia, a także stopień zaawansowania zakażenia. 

Zalecana dawka dla osób dorosłych to 250-500 mg substancji czynnej przyjmowane dwa razy na dobę. W przypadku dzieci stosuje się natomiast dawkę substancji czynnej wynoszącą 10-15 mg/kg masy ciała (nie więcej niż 125-250 mg) dwa razy na dobę, również biorąc pod uwagę rodzaj i stopień zaawansowania zakażenia, a także wiek dziecka i jego wagę. Zalecane dawkowanie lekarz może zmienić – np. u pacjentów z chorymi nerkami. 

Bardzo ważne, by lek przyjmować tylko na zalecenie lekarza i zgodnie z jego wskazaniami. Na własną rękę nie wolno zwiększać dawki Zinnat 125 mg/5 ml czy przerywać terapii, gdy nie dobiegnie ona do końca (nawet jeśli pacjent poczuje już poprawę), ponieważ skrócenie terapii może prowadzić do nawrotu choroby pod trudniejszą w leczeniu postacią. Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, nie powinien przyjmować podwójnej, w celu jej uzupełnienia. 

Należy ponadto pamiętać, że antybiotyki niekorzystnie wpływają na skład mikroflory jelitowej, dlatego zalecane jest, by każdą terapię antybiotykową uzupełniać probiotykami, a w przypadku dłuższej antybiotykoterapii wskazane jest przyjmowanie probiotyków również przez jakiś czas po zakończeniu przyjmowania antybiotyku. 

Skutki uboczne stosowania granulatu do sporządzenia zawiesiny doustnej

Należy mieć na uwadze, że Zinnat 125 mg/5 ml granulat do sporządzania zawiesiny doustnej 50 ml może mieć skutki uboczne, choć oczywiście nie wystąpią one u każdego pacjenta i mogą pojawić się z różnym prawdopodobieństwem. Szczegółowo temat ten został omówiony w ulotce dołączonej do opakowania leku.

  • Do częstych działań niepożądanych (występujących nie częściej niż u 1 na 10 osób) należą bóle lub zawroty głowy, zakażenia grzybicze, a także problemy ze strony układu pokarmowego, w tym bóle żołądka, mdłości i biegunki. W wynikach krwi może dojść do zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych oraz do zwiększenia ilości białych krwinek.
  • Do niezbyt częstych działań niepożądanych (występujących nie częściej niż u 1 na 100 osób) zaliczyć można wymioty i wysypki skórne. Jeśli chodzi o wyniki badań, dojść może do zmniejszenia liczby białych krwinek i płytek krwi, a także pojawić może się dodatni test Coombsa.
  • Występują również działania niepożądane o nieznanej częstości występowania, w tym różnego rodzaju reakcje skórne (także ciężkie) i alergiczne, a także zapalenie wątroby i ciężka biegunka. Dojść może również do gorączki oraz zażółcenia białkówek oczu bądź skóry. W wynikach badań krwi zaobserwować można niedokrwistość hemolityczną.

Trzeba wiedzieć, że terapia lekiem Zinnat 125 mg/5 ml może również zaburzać wyniki badania cukru we krwi, gdyż w jego składzie znajduje się sacharoza. Jeśli pacjent zaobserwuje u siebie jakiekolwiek objawy niepożądane związane z zażyciem leku Zinnat, 125 mg/5 ml, powinien zgłosić je lekarzowi lub farmaceucie. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta pojawią się objawy ciężkiej reakcji alergicznej, wysypki i zakażenia grzybiczego. Wskazaniem do pilnego kontaktu z lekarzem są również rozlane zmiany skórne (łuszczący się naskórek oraz pęcherze), ciężka biegunka (z krwią, śluzem, gorączką i bólem brzucha), a także reakcja Jarischa-Herxheimera, czyli objawy powiązane z leczeniem boreliozy obejmujące wysypkę, gorączkę, bóle mięśni i głowy, a także dreszcze. 

Granulat do sporządzania zawiesiny doustnej Zinnat 50 ml – przeciwwskazania

Zinnat 125 mg/5 ml granulat do sporządzania zawiesiny doustnej 50 ml nie powinien być stosowany między innymi przez osoby, które mają nadwrażliwość na cefuroksym lub składniki pomocnicze leku. W ulotce wspomniane zostało, że pacjent nie może mieć również stwierdzonego uczulenia na antybiotyki cefalosporynowe, jeśli ma być leczony tym lekiem, ponadto lek ten nie jest wskazany również w sytuacjach, gdy w wywiadzie okaże się, że pacjent ma ciężką nadwrażliwość (pojawiającą się np. jako reakcja anafilaktyczna) na jakikolwiek antybiotyk z grupy beta-laktamów. Leku nie powinno się podawać dzieciom w wieku poniżej 3 miesięcy, ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności terapii w tej grupie wiekowej. 

Ze względu na to, że Zinnat zawiera cukier, szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które chore są na cukrzycę. W składzie leku znajduje się również aspartam, będący źródłem fenyloalaniny, co może być szkodliwe dla pacjentów, którzy zmagają się z fenyloketonurią. 

Interakcje granulatu Zinnat 50 ml z innymi lekami  

Pacjent powinien sobie zdawać sprawę z tego, że lek Zinnat 125 mg/5 ml granulat do sporządzania zawiesiny doustnej 50 ml może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, dlatego bardzo ważne jest poinformowanie lekarza o zażywanych przez siebie lekach przepisanych przez lekarza i zażywanych na własną rękę (oraz o lekach, które mają być przez pacjenta przyjmowane w najbliższej przyszłości, jeśli planuje jakąś terapię). Zinnat 125 mg/5 ml może wchodzić w interakcje z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi, lekami zmniejszającymi ilość kwasu w żołądku, a także Probenecydem. Trzeba wiedzieć, że Zinnat 125 mg/5 ml może również wpływać na mikroflorę jelitową, przez co wchłanianie estrogenów może być mniejsze i lek może w związku z tym zmniejszać skuteczność działania doustnej antykoncepcji hormonalnej, więc należy dodatkowo zabezpieczać się w trakcie terapii mechanicznie, a także po zakończeniu terapii (zgodnie z ulotką danego środka antykoncepcyjnego).

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.