Zinnat 500 mg – 10 tabletek powlekanych

Napisano 15.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zinnat 500 mg 10 tabletek powlekanych to preparat, który przepisywany jest w przypadku zakażeń bakteryjnych. Jest to lek z grupy antybiotyków cefalosporynowych, który można podawać w odpowiedniej dawce nie tylko pacjentom dorosłym, ale również dzieciom. Zinnat 500 mg dostępny jest w formie tabletek powlekanych. Kiedy konkretnie jest przepisywany i kto nie może go zażywać? Czy lek ten może wykazywać działania niepożądane lub wchodzić w interakcje z niektórymi lekami? Co jeszcze trzeba wiedzieć o stosowaniu tego preparatu przed rozpoczęciem terapii?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zinnat 500 mg 10 tabletek powlekanych – czym jest i w jakim celu się stosuje ten lek?

Środek medyczny Zinnat 500 mg 10 tabletek powlekanych to antybiotyk cefalosporynowy, który stosowany jest w celu leczenia zakażeń bakteryjnych. W jego składzie znajduje się cefuroksym, a konkretnie substancja czynna jest w postaci aksetylu cefuroksymu, który ulega hydrolizie enzymatycznej w organizmie człowieka do formy aktywnej, czyli cefuroksymu, która blokuje biosyntezę bakteryjnej ściany komórkowej, doprowadzając bakterie do lizy i obumierania.

W ulotce podane są szczegółowe wskazania do antybiotykoterapii Zinnat 500 mg. Wśród nich wyróżnić można: 

  • bakteryjne zakażenie gardła i migdałków, 
  • zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, 
  • zapalenie płuc związane z zakażeniem bakteryjnym,
  • ostre zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie zatok związane z zakażeniem bakteryjnym,
  • niepowikłane zapalenie skóry oraz tkanek miękkich,
  • bakteryjne zapalenie układu moczowego (np. zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek),
  • wczesna postać choroby z Lyme, czyli wczesna postać boreliozy.

E-recepta online na Zinnat 500 mg

Preparat Zinnat 500 mg 10 tabletek powlekanych dostępny jest wyłącznie na receptę, ponieważ powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza, na wyraźne jego wskazanie i w oparciu o jego wskazówki. E-recepta na Zinnat 500 mg wystawiana jest w przypadku konieczności leczenia zakażeń bakteryjnych, gdy wywiad medyczny nie wskaże przeciwwskazań do terapii tym lekiem. Trzeba wiedzieć, że recepta online na Zinnat 500 mg ma krótką ważność w stosunku do e-recepty na leki standardowe. Recepta przez Internet na tabletki Zinnat 500 mg ważna jest tylko 7 dni, gdyż jest to antybiotyk. Pacjent nie powinien zwlekać z zakupem leku, ponieważ zakażenia wywoływane przez bakterie postępują zwykle bardzo szybko, a powikłania niewdrożonego na czas leczenia antybiotykiem mogą być poważne. Realizacja wystawionej przez Internet e-recepty nie będzie problemem i odbywa się podobnie jak realizacja e-recepty, którą otrzymuje się na wizycie stacjonarnej. 

 

Co znajduje się w leku Zinnat 500 mg – skład leku

Pojedyncza tabletka Zinnat 500 mg posiada 500 mg substancji czynnej, czyli aksetylu cefuroksymu. W składzie leku znajdują się również substancje pomocnicze, a szczegółowych informacji na ten temat udziela producent w ulotce dołączonej do preparatu. Przed rozpoczęciem terapii należy przeczytać ulotkę Zinnat 500 mg, 10 tabletek powlekanych i zapoznać się ze szczegółowym składem leku, ponieważ nadwrażliwość na składniki tego preparatu stanowi podstawowe przeciwwskazanie do jego zażycia. Zinnat 500 mg dostępny jest w formie tabletek powlekanych (w opakowaniu znajduje się 10 tabletek) w kształcie kapsułki. Tabletki te mają jedną stronę gładką, a druga posiada wytłoczenie. 

Zinnat, 500 mg, 10 tabletek powlekanych – dawkowanie leku

Tabletki Zinnat 500 mg należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek zazwyczaj przyjmuje się dwa razy na dobę. Tabletki powinny być przyjmowane po posiłku, wówczas ich skuteczność działania będzie największa. Trzeba również wiedzieć, że są to tabletki, które należy połykać w całości – producent nie zaleca ich rozkruszania czy rozgryzania, gdyż negatywnie wpłynie to na ich skuteczność. 

W ulotce preparatu Zinnat 500 mg 10 tabletek powlekanych znajduje się zalecane dawkowanie tego leku, aczkolwiek trzeba wiedzieć, że to lekarz ustala odpowiednią dla pacjenta terapię, ilość przyjmowanej dobowo substancji czynnej, a także czas trwania leczenia. Lekarz może zmienić zalecane dawkowanie leku (np. u pacjentów z chorymi nerkami), ponadto może zmienić dawkowanie w trakcie trwania terapii lub zalecić więcej niż jeden cykl tabletek. Zalecane w ulotce dawkowanie dla osób dorosłych wynosi 250-500 mg aksetylu cefuroksymu dwa razy na dobę, a dla dzieci wynosi 10-15 mg/kg masy ciała (do 125-250 mg) dwa razy na dobę. Konkretne wytyczne dla pacjenta lekarz podaje w oparciu o jego wiek i wagę, a także stan zdrowotny i sposób reagowania na terapię.

Nie można zażywać większej dawki niż ta, którą ustali lekarz. Jeśli pacjent zapomni o zażyciu dawki Zinnat 500 mg, nie powinien przyjmować dawki podwójnej, aby wyrównać straty. Należy kontynuować terapię, przyjmując dawki wcześniej ustalone w ustalonych wcześniej godzinach. Przedawkowanie leku grozi poważnymi zaburzeniami neurologicznymi, w tym zwłaszcza pojawieniem się drgawek, co jest sytuacją poważną i wymagającą pilnego kontaktu z pogotowiem ratunkowym. Nie jest zalecane również przerywanie na własną rękę terapii trwającej. Nawet jeśli pacjent poczuje się wyraźnie lepiej, powinien ustalone dawkowanie wybrać do końca, ponieważ przerwanie trwającej terapii grozi nawrotem choroby, która będzie znacznie trudniejsza w leczeniu. 

Kolejna ważna kwestia, jeśli chodzi o stosowanie tabletek Zinnat 500 mg, to probiotyki. Każda antybiotykoterapia doustna zaburza skład mikroflory jelitowej, dlatego bardzo istotne, by pacjent równolegle zażywał probiotyki, a w przypadku antybiotykoterapii długotrwałej zażywał probiotyki również po jej zakończeniu, by odbudować zniszczoną terapią mikroflorę jelitową. Nie powinno się bagatelizować tej kwestii, ponieważ skutki osłabienia dobrej mikroflory w organizmie człowieka mogą być bardzo poważne. 

Działania niepożądane po zażyciu leku Zinnat 500 mg

Lek Zinnat 500 mg, jak każdy inny lek, może wykazywać pewnego rodzaju działania niepożądane. Ich wystąpienie nie jest obligatoryjne, jednakże należy liczyć się z ewentualnością pojawienia się skutku ubocznego leku. W ulotce preparatu opisana jest częstotliwość zgłaszania takich działań niepożądanych w grupie badanej – dobrze zapoznać się z tymi informacjami przed rozpoczęciem terapii Zinnat 500 mg.  

Działania niepożądane leku Zinnat, 500 mg, 10 tabletek powlekanych to zgodnie z ulotką:

  • Często (nie częściej niż u 1 na 10 osób) dochodzi do zakażeń grzybiczych (np. Candida), mdłości i biegunek, bólów głowy i zawrotów głowy, a także bólów żołądka. Jeśli chodzi o wyniki morfologii krwi, pojawić może się eozynofilia i zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.
  • Niezbyt często (nie częściej niż u 1 na 100 osób) dochodzi do pojawienia się wysypek skórnych i wymiotów. W badaniach krwi wyjść może leukopenia i mniejsza liczba płytek krwi, a wynik testu Coombsa może wyjść dodatni.
  • Tabletki Zinnat 500 mg mają ponadto działania niepożądane o nieznanej częstotliwości.  Wyróżnić można zażółcenia białkówek oczu lub skóry, gorączkę, ciężką biegunkę, reakcje alergiczne i reakcje skórne (w tym te ciężkie) i zapalenie wątroby. W badaniach krwi może być niedokrwistość hemolityczna.

Pacjent musi wiedzieć, że pojawienie się skutków ubocznych terapii Zinnat 500 mg należy omówić z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku niektórych objawów towarzyszących antybiotykoterapii należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Zaliczyć można tutaj między innymi objawy ciężkiej reakcji alergicznej, zakażenia grzybiczego, ciężkiej biegunki (w skład której wchodzi śluz lub krew i której towarzyszy gorączka lub bóle brzucha), a także w przypadku rozlanych zmian skórnych z łuszczącym się naskórkiem oraz pęcherzami. Istnieje tu ryzyko reakcji Jarischa-Herxheimera, więc trzeba zgłosić się do lekarza w przypadku dreszczy, wysypki, gorączki, a także bólów mięśni i głowy, jeżeli pacjent leczony jest na boreliozę. 

Zinnat, 500 mg, 10 tabletek powlekanych – przeciwwskazania do stosowania leku. Kiedy go nie zażywać?

Producent antybiotyku Zinnat w ulotce dołączonej do opakowania wspomina nie tylko o wskazaniach do jego zażycia, ale również o grupach osób, które tego leku nie powinny zażywać. Przede wszystkim lek Zinnat 500 mg 10 tabletek powlekanych nie może być spożywany przez osoby, które są uczulone na substancje wchodzące w skład tabletki. Mowa tu zarówno o substancjach czynnych, jak i o substancjach pomocniczych. Lek ten nie powinien być ponadto podawany osobom z nadwrażliwością na antybiotyki cefalosporynowe, a także tym pacjentom, którzy mają ciężką nadwrażliwość na jakikolwiek inny antybiotyk beta-laktamowy. Antybiotyk ten nie jest przeznaczony również dla dzieci w wieku poniżej 3 miesięcy, ze względu na brak wiedzy o skuteczności i bezpieczeństwie leku w tej grupie wiekowej. 

Kobiety w ciąży, kobiety podejrzewające ciążę, a także kobiety karmiące piersią dziecko powinny skonsultować się z lekarzem przed zażyciem leku Zinnat 500 mg. To lekarz powinien podjąć decyzję o stosowności danej terapii.

Czy lek Zinnat można łączyć z innymi lekami?

Pacjent powinien wiedzieć, że substancje, które wchodzą w skład leku Zinnat 500 mg 10 tabletek powlekanych mogą wchodzić w interakcje z wybranymi lekami. Ze względu na możliwe interakcje należy zatem w czasie wywiadu medycznego poinformować swojego lekarza o zażywanych na receptę i na własną rękę środkach medycznych. Szczególną uwagę powinni zachować pacjenci, którzy przyjmują leki przeciwzakrzepowe lub zmniejszające ilość kwasu żołądkowego (np. leki na zgagę), gdyż możliwe są tu interakcje z antybiotykiem Zinnat 500 mg. Również osoby stosujące Probenecyd powinny mieć się na baczności i koniecznie powinny poinformować lekarza o zażywaniu tego leku. 

Wspomnieć należy również o doustnej antykoncepcji hormonalnej. Jak wspomniano wcześniej, lek Zinnat może mieć wpływ na skład mikroflory jelitowej, a to wiąże się z osłabionym wchłanianiem estrogenów. Jeśli zatem kobieta przyjmuje doustną antykoncepcję hormonalną musi mieć świadomość tego, że antybiotykoterapia może odbić się negatywnie na skuteczności ochrony przed ciążą. Dla większej pewności należy w tym czasie postawić na dodatkowe zabezpieczenia mechaniczne, a dalsze procedury postępowania znaleźć można w ulotce posiadanej antykoncepcji. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.