Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Zinnat 125 mg 10 tabletek powlekanych to antybiotyk stosowany w przypadku różnego rodzaju zakażeń bakteryjnych. Lek należy do grupy antybiotyków cefalosporynowych i może być stosowany zarówno przez dorosłych, jak i przez młodzież oraz dzieci. Co pacjent powinien wiedzieć, zanim rozpocznie terapię lekiem Zinnat? Jakie są wskazania do jego przyjęcia, kto tabletek Zinnat 125 mg przyjmować nie powinien i jakie powinno być dawkowanie leku? Czy antybiotyk ten wywołuje działania niepożądane i czy wchodzi w interakcje z innymi lekami?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Zinnat – co to za lek i kiedy się go stosuje?
Preparat Zinnat 125 mg 10 tabletek powlekanych to antybiotyk cefalosporynowy, który stosuje się w przypadku różnego rodzaju zakażeń bakteryjnych u osób dorosłych oraz u dzieci w wieku powyżej 3 miesięcy. Substancją czynną tego leku jest cefuroksym w formie aksetylu cefuroksymu. Zgodnie z ulotką preparatu, wskazania do zażycia tabletek to między innymi bakteryjne zakażenia:
- dróg oddechowych, w tym gardła i migdałków, a także zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli oraz zapalenie płuc,
- zatok,
- układu moczowego, w tym zarówno zapalenie pęcherza, jak również odmiedniczkowe zapalenie nerek.
Lek ten przepisuje się również pacjentom, u których zdiagnozowane zostanie:
- ostre zapalenie ucha środkowego,
- niepowikłane zapalenie skóry oraz tkanek miękkich,
- wczesna postać boreliozy (choroba z Lyme).
E-recepta online na Zinnat 125 mg 10 tabletek powlekanych
Lek Zinnat 125 mg 10 tabletek powlekanych można zakupić w aptece wyłącznie w sytuacji, gdy pacjent posiada ważną receptę, która wystawiona została przez lekarza. Obowiązującą aktualnie formą takiej recepty jest e-recepta, czyli dokument elektroniczny, który zapisywany jest w IKP, a także przychodzi do pacjenta SMS-em oraz na podany adres e-mail. Należy wiedzieć, że recepta online na tabletki Zinnat 125 mg ma krótszą ważność od standardowo wystawianych recept na inne tabletki. Recepta przez Internet na antybiotyk Zinnat 125 mg może być zrealizowana jedynie w 7 dni od daty jej wystawienia i nie powinno się zwlekać z zakupem leku, gdyż zakażenia bakteryjne postępują szybko i mogą mieć bardzo poważne powikłania, gdy nie wdroży się leczenia odpowiednio szybko. Oczywiście e-receptę online można w aptece bez problemu zrealizować – wystarczy podyktować farmaceucie swój numer PESEL i 4-cyfrowy kod, który otrzymuje się w wiadomości SMS. Inna opcja to wyświetlenie na urządzeniu mobilnym kodu kreskowego e-recepty, co również będzie wystarczające, by lek wykupić.
Zinnat – skład leku
Jedna tabletka leku Zinnat 125 mg zawiera 125 mg cefuroksymu w formie aksetylu cefuroksymu, a także substancje pomocnicze, których szczegółowy spis znajduje się w ulotce dołączonej do preparatu. W blistrze znajdują się tabletki powlekane w kształcie kapsułki (w opakowaniu znajduje się 10 tabletek). Z jednej strony takie tabletki są gładkie, z drugiej natomiast strony posiadają wytłoczenie. Aksetylu cefuroksym, który znajduje się w Zinnat, 125 mg, 10 tabletek powlekanych, w organizmie przekształcany jest przez enzymy w cefuroksym (na skutek hydrolizy enzymatycznej), który to blokuje biosyntezę ściany komórkowej bakterii, co przyczynia się do lizy komórek i ich obumierania.
Jak dawkować tabletki powlekane Zinnat?
Lek Zinnat 125 mg 10 tabletek powlekanych należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza i zgodnie z ustaloną przez niego dawką. Tabletki powinno się połykać po posiłku, co zwiększy skuteczność ich działania. Tabletek nie powinno się kruszyć, dzielić czy rozgryzać, gdyż może to negatywnie odbić się na skuteczności ich działania – pacjent powinien połknąć je w całości, popijając odpowiednią ilością wody.
Dawkowanie leku Zinnat lekarz ustala indywidualnie, biorąc pod uwagę wiek pacjenta i jego wagę, a także leczoną chorobę i jej nasilenie. Trzeba mieć na uwadze, że lekarz może ustalić dawkę inną niż zalecana w ulotce (np. u pacjentów z chorymi nerkami), ponadto może dawkę początkową zmienić w trakcie terapii, obserwując sposób reakcji organizmu pacjenta na leczenie. Jeśli chodzi o osoby dorosłe, zalecana dawka to 250-500 mg aksetylu cefuroksymu dwa razy na dobę, natomiast zalecana dawka Zinnat u dzieci to 10-15 mg/kg masy ciała (nie więcej niż 125-250 mg) substancji czynnej dwa razy na dobę.
W niektórych przypadkach konieczny może okazać się więcej niż jeden cykl leczenia Zinnat 125 mg 10 tabletek i należy trzymać się zaleceń lekarza w kwestii trwania terapii. Nie można antybiotykoterapii przerywać na własną rękę, nawet jeśli pacjent poczuje się chwilowo lepiej, gdyż przerwane w trakcie leczenie może skutkować nawrotem zakażenia, które będzie trudniejsze w zwalczaniu. Nie wolno również przyjmować większych dawek leku niż zaleca lekarz – również w sytuacji pominięcia dawki nie powinno się przyjmować dawki podwójnej, by wyrównać niedobór. Przyjęcie zbyt dużej dawki leku może prowadzić do zaburzeń neurologicznych, w tym zwłaszcza do drgawek – wówczas zaleca się niezwłoczny kontakt z pogotowiem ratunkowym.
Pacjent powinien również wiedzieć, że lek Zinnat, jak każdy antybiotyk doustny, wpływa na skład mikroflory jelitowej, czego skutki mogą być niestety bardzo poważne i mowa tu nie tylko o większym prawdopodobieństwie zakażeń grzybiczych, ale również o wielu innych problemach zdrowotnych. W czasie antybiotykoterapii zaleca się zatem przyjmowanie probiotyku, a jeśli terapia jest długotrwała, probiotyk powinno się przyjmować również po jej zakończeniu. Nie powinno się bagatelizować tej kwestii – prawidłowy skład mikroflory jelitowej to podstawa zdrowia całego organizmu, jego odporności, wchłaniania substancji odżywczych itp.
Niepożądane skutki uboczne tabletek Zinnat
Antybiotyk Zinnat 125 mg 10 tabletek powlekanych może wykazywać u pacjenta różne działania niepożądane. Takie skutki uboczne nie muszą u danego pacjenta wystąpić, jednak należy liczyć się z ewentualną możliwością ich wystąpienia. Pełna lista możliwych skutków ubocznych, a także częstotliwość ich zgłaszania w grupie badanej znajdują się w ulotce dołączonej do preparatu. Warto się z nią zapoznać, by wiedzieć, czego można się w czasie terapii lekiem spodziewać.
- Często występującymi skutkami ubocznymi leku Zinnat (nie częściej niż u 1 na 10 osób) są zakażenia grzybicze (np. Candida), bóle głowy lub zawroty głowy. Pacjenci zgłaszali również problemy z mdłościami i biegunkami, a także bóle żołądka. W wynikach krwi pacjenta, w związku z antybiotykoterapią Zinnat, dojść może do eozynofilii i zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych.
- Niezbyt często występującymi skutkami ubocznymi leku Zinnat (nie częściej niż u 1 na 100 osób) są wysypki skórne i wymioty. W wynikach krwi można zaobserwować leukopenię oraz zmniejszenie liczby płytek krwi, ponadto wynik testu Coombsa może być dodatni.
- Zinnat ma również skutki uboczne, których częstotliwości nie da się aktualnie określić. Są to między innymi zażółcenia białkówek oczu bądź skóry, reakcje alergiczne i skórne (również ciężkie), ciężka biegunka i zapalenie wątroby, a także gorączka. W wynikach badań krwi może wyjść u pacjenta niedokrwistość hemolityczna.
Jakiekolwiek działania niepożądane, które pacjent zaobserwuje, zaleca się skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Szczególnie pilny kontakt z lekarzem powinien nastąpić, gdy u pacjenta dojdzie do zakażenia grzybiczego, ciężkiej reakcji alergicznej, ciężkiej biegunki (której towarzyszy śluz, krew, gorączka i bóle brzucha). Bezzwłocznie trzeba zgłosić się do lekarza, gdy dojdzie do wysypki lub rozlanych zmian skórnych, którym towarzyszą pęcherze i łuszczący się naskórek. W przypadku leczenia boreliozy pojawić mogą się takie objawy jak gorączka, wysypka, dreszcze, bóle głowy i mięśni – wówczas również należy pilnie zgłosić się do specjalisty (reakcja Jarischa-Herxheimera).
Przeciwwskazania do stosowania tabletek powlekanych Zinnat
Lek Zinnat nie może być stosowany przez dzieci w wieku poniżej 3 miesięcy, gdyż nie są aktualnie znane dane dotyczące bezpieczeństwa jego stosowania u tak młodych pacjentów, a także dane dotyczące skuteczności tego leku w tej grupie wiekowej. Zinnat 125 mg nie może być również stosowany przez osoby, które mają uczulenie na jakąkolwiek z substancji, które wchodzą w skład leku. Antybiotyk Zinnat 125 mg, 10 tabletek powlekanych nie może być ponadto podawany osobom uczulonym na antybiotyki cefalosporynowe, a także pacjentom z ciężką nadwrażliwością na jakikolwiek antybiotyk z grupy beta-laktamów.
Jeśli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa taką opcję, a także gdy kobieta karmi piersią, powinna poinformować lekarza o tym fakcie przed zastosowaniem leku. Decyzję o ewentualnym zażyciu antybiotyku podejmie wówczas lekarz, analizując stan zdrowia pacjentki.
Czy można zażywać tabletki Zinnat z innymi lekami?
Lek Zinnat 125 mg 10 tabletek powlekanych może wchodzić w interakcje z niektórymi preparatami medycznymi, dlatego bardzo ważny jest rzetelny wywiad lekarski, zanim pacjentowi lekarz przepisze ten antybiotyk. W czasie wywiadu lekarskiego trzeba koniecznie poinformować lekarza o zażywanych przez siebie lekach (stosowanych na receptę lub na własną rękę, bez wyraźnego wskazania lekarskiego). Tabletki Zinnat 125 mg mogą wchodzić w interakcje z lekami stosowanymi w celu zmniejszenia ilości kwasu żołądkowego, a także z antykoagulantami doustnymi (leki przeciwzakrzepowe). Możliwe są również interakcje leku Zinnat ze związkiem organicznym Probenecyd, który jest składnikiem leków urykozurycznych. Jeśli antybiotykoterapia tabletkami Zinnat 125 mg ma być przepisana pacjentce, która zabezpiecza się doustną antykoncepcją hormonalną, musi ona zdawać sobie sprawę z tego, że Zinnat może zaburzać skład mikroflory jelitowej, co może wiązać się z osłabieniem wchłaniania estrogenów, a to znów może prowadzić do zmniejszenia skuteczności ochrony przed ciążą. Zaleca się w tej sytuacji dodatkowe zabezpieczenie mechaniczne (np. prezerwatywę) w czasie antybiotykoterapii, a w niektórych przypadkach również po jej zakończeniu – konkretne informacje na ten temat pacjentka znajdzie w ulotce swojego preparatu antykoncepcyjnego, ponadto może również skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?