Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Lek Zinnat 250 mg 10 tabletek powlekanych to preparat medyczny dostępny na receptę, który przepisywany jest w przypadku zakażeń bakteryjnych różnego rodzaju, gdyż jego substancją czynną jest cefuroksym w formie aksetylu cefuroksymu. Jest to środek przeznaczony dla dzieci i dorosłych, którego sposób dawkowania i czas trwania terapii ustala lekarz. Jak działa lek Zinnat 250 mg i w jakich sytuacjach się go stosuje? Kto nie może zażywać tego leku i dlaczego? Jakie są niepożądane skutki uboczne terapii i o czym jeszcze należy pamiętać, jeśli lekarz przepisze nam lek tego typu?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Zinnat 250 mg 10 tabletek powlekanych – czym jest ten lek i do czego się go stosuje?
Preparat Zinnat 250 mg 10 tabletek powlekanych to nic innego jak antybiotyk należący do grupy antybiotyków cefalosporynowych, który dostępny jest wyłącznie na receptę. Jego substancją czynną jest cefuroksym w postaci aksetylu cefuroksymu, który to dopiero po zażyciu, w organizmie człowieka, przekształcany jest w hydrolizie enzymatycznej do formy aktywnej, czyli cefuroksymu. Antybiotyk ten blokuje biosyntezę peptydoglikanu bakteryjnego, co doprowadza do lizy komórki i obumierania bakterii.
Zgodnie z ulotką, wskazania do zażycia leku to:
- bakteryjne zakażenie gardła i migdałków, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli lub zapalenie płuc,
- ostre zapalenie ucha środkowego,
- bakteryjne zapalenia zatok,
- niepowikłane zapalenie skóry oraz tkanek miękkich,
- bakteryjne zapalenie układu moczowego (np. zapalenie pęcherza lub odmiedniczkowe zapalenie nerek),
- wczesna postać choroby z Lyme (boreliozy).
E-recepta online na Zinnat 250 mg
Antybiotyk Zinnat 250 mg 10 tabletek powlekanych dostępny jest wyłącznie, gdy dla pacjenta zostanie wystawiona przez lekarza e-recepta. Nie można tego środka kupić w aptece na własną rękę, gdyż terapia powinna mieć wyraźne wskazania i brak przeciwwskazań, ponadto powinna być kontrolowana przez lekarza i prowadzona zgodnie z jego zaleceniami. Pacjent musi wiedzieć, że recepta online na tabletki Zinnat 250 mg nie jest ważna 30 dni, jak ma to miejsce w przypadku większości leków. Recepta przez Internet na Zinnat 250 mg jest ważna zaledwie 7 dni, gdyż jest to antybiotyk. Oczywiście nie zaleca się zwlekania z wykupieniem leku, gdyż zakażenia bakteryjne mają tendencję do szybkiego postępowania, a powikłania niewdrożonego w porę leczenia antybiotykowego mogą w niektórych przypadkach być bardzo poważne.
Skład leku Zinnat 250 mg
W jednej tabletce leku Zinnat 250 mg znajduje się 250 mg cefuroksymu w postaci aksetylu cefuroksymu, ponadto w skład tabletki wchodzą również substancje pomocnicze, których szczegółowy spis znajduje się w ulotce dołączonej do każdego opakowania leku. Zinnat 250 mg sprzedawany jest w formie powlekanych tabletek (w opakowaniu jest 10 tabletek) o kształcie kapsułki. Jedna strona takiej tabletki jest gładka, a na drugiej stronie znajduje się wytłoczenie. Pacjent powinien szczegółowo zapoznać się z ulotką leku Zinnat, 250 mg, 10 tabletek powlekanych, gdyż nadwrażliwość na jakikolwiek składnik Zinnat stanowi główne przeciwwskazanie do jego zażycia.
Jak stosować lek Zinnat 250 mg, 10 tabletek powlekanych?
Jeżeli chodzi o stosowanie leku Zinnat 250 mg, to trzeba wiedzieć, że jest to preparat medyczny, który powinno się zażywać na wyraźne zalecenie lekarskie i wyłącznie w sposób i w dawce, jakie zaleci lekarz. W ulotce preparatu podano zalecane dawkowanie, aczkolwiek ostatnie słowo w tym temacie należy do lekarza, który zna wiek i wagę pacjenta, jego chorobę, która wymaga leczenia antybiotykiem, a także stopień jej zaawansowania oraz indywidualną reakcję pacjenta na leczenie. Zinnat, 250 mg, 10 tabletek powlekanych zwykle przyjmowany jest dwa razy na dobę, po posiłku, a tabletki popijane są odpowiednią ilością wody. Takie tabletki nie powinny być przez pacjenta rozkruszane czy rozgryzane, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na ich skuteczność.
W ulotce podano, że zalecana dawka substancji czynnej dla osób dorosłych to 250-500 mg dwa razy na dobę, a zalecana dawka substancji czynnej dla dzieci to 10-15 mg/kg masy ciała (do 125-250 mg) dwa razy na dobę. Lekarz może jednak ustalić inne dawkowanie (np. w przypadku pacjentów z chorymi nerkami), ponadto może dawkowanie początkowe leku zmienić w trakcie trwania terapii, gdy uzna to za stosowne. Również długość trwania terapii to lekarz ustala indywidualnie – w niektórych przypadkach konieczny jest więcej niż jeden cykl.
Jak wspomniano wyżej, stosowanie leku Zinnat 250 mg powinno być zgodne z zaleceniami lekarza. Pacjent nie może zwiększać dawki na własną rękę, w tym również gdy pominie dawkę, w celu jej uzupełnienia (nie wolno przyjmować podwójnej dawki – w przypadku pominięcia należy przyjąć normalną dawkę o ustalonej porze), gdyż grozi to przedawkowaniem. W przypadku przedawkowania może dojść do zaburzeń neurologicznych, w tym szczególnie do drgawek, a wówczas pacjent wymagać będzie niezwłocznej pomocy pogotowia ratunkowego. Nie jest zalecane ponadto kończenie antybiotykoterapii Zinnat 250 mg na własną rękę, gdy pacjentowi wydaje się, że odczuwa dużą poprawę swojego stanu zdrowia. Ustalone dawkowanie należy przyjąć do końca, w przeciwnym razie może dojść do nawrotu choroby, jednak jej leczenie może być o wiele trudniejsze.
Nie można zapominać również o kwestii mikroflory jelitowej. Lekarz lub farmaceuta zapewne wspomni pacjentowi o konieczności równoległego przyjmowania probiotyków, gdyż antybiotykoterapia wpływa na skład mikroflory jelitowej. Nie powinno się bagatelizować kwestii przyjmowania probiotyków w trakcie antybiotykoterapii i po niej, gdyż zaburzenie mikroflory jelitowej może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia pacjenta.
Niepożądane skutki uboczne po zażyciu leku Zinnat 250 mg
Tabletki Zinnat 250 mg to nie tylko pożądane działania w leczeniu zakażeń bakteryjnych, ale również możliwość wystąpienia działań niepożądanych, czego trzeba być świadomym przed rozpoczęciem terapii. Szczegółowo temat ten został poruszony w ulotce, którą producent dołącza do każdego opakowania leku. Pacjent dla swojego bezpieczeństwa powinien zapoznać się z taką ulotką zanim przyjmie pierwszą tabletkę Zinnat 250 mg.
Skutki uboczne preparatu Zinnat, 250 mg, 10 tabletek powlekanych to zgodnie z ulotką:
- Często zgłaszane skutki uboczne (nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów) obejmują zakażenia grzybicze (np. Candida), bóle żołądka, mdłości i biegunki, bóle i zawroty głowy. W badaniach krwi wyjść może eozynofilia i wzrost aktywności enzymów wątrobowych.
- Niezbyt często zgłaszane działania niepożądane (nie częściej niż u 1 na 100 pacjentów) to wymioty i wysypki skórne. Badania krwi wskazać mogą na leukopenię i obniżenie liczby płytek krwi, a dodatkowo dodatni może być wynik testu Coombsa.
- Tabletki Zinnat 250 mg wykazują również skutki uboczne, których częstotliwość nie jest określona. Może być to między innymi zażółcenie białkówek oczu lub skóry, zapalenie wątroby, gorączka, reakcje alergiczne, ciężka biegunka i reakcje skórne (w tym ciężkie). Badania krwi mogą wskazywać na niedokrwistość hemolityczną.
Jeżeli pacjent zaobserwuje u siebie wspomniane wyżej działania niepożądane lub zauważy inne dolegliwości, które mogą być powiązane z antybiotykoterapią Zinnat 250 mg, powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Bezwzględnie należy zgłosić się do lekarza w przypadku ciężkiej biegunki (ze śluzem, krwią, gorączką i bólami brzucha), a także z wysypką lub rozlanymi zmianami skórnymi, objawiającymi się pęcherzami i łuszczącym się naskórkiem, ponadto kontakt z lekarzem zalecany jest w przypadku zauważenia zakażenia grzybiczego, ciężkiej reakcji alergicznej, a także gdy przy leczeniu boreliozy pojawią się bóle głowy i mięśni, gorączka, wysypka oraz dreszcze, gdyż może być to reakcja Jarischa-Herxheimera.
Kto i kiedy nie powinien stosować leku Zinnat 250 mg 10 tabletek powlekanych?
Lek Zinnat 250 mg nie jest przeznaczony dla każdego, mimo niewielkiej ilości skutków ubocznych, które może wykazywać. W ulotce preparatu zaznaczono przeciwwskazania do terapii antybiotykowej z udziałem Zinnat 250 mg 10 tabletek powlekanych. Wśród takich przeciwwskazań znajduje się informacja, że leku tego nie mogą zażywać osoby nadwrażliwe na składniki tabletki (składniki podstawowe i pomocnicze), ponadto tabletek Zinnat 250 mg nie można pacjentom uczulonym na antybiotyki cefalosporynowe oraz osobom z ciężką nadwrażliwością na inny antybiotyk beta-laktamowy. Zinnat 250 mg nie jest również przeznaczony dla najmłodszych dzieci, czyli tych, które nie ukończyły jeszcze 3 miesiąca życia.
Pacjentki będące w ciąży lub podejrzewające, że mogą w niej być, a także pacjentki karmiące dziecko naturalnie powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii. W ich przypadku lekarz powinien zadecydować o zasadności ewentualnego leczenia.
Interakcje leku Zinnat 250 mg z innymi lekami – czy można je łączyć?
Należy mieć świadomość tego, że substancje zawarte w leku Zinnat 250 mg 10 tabletek powlekanych mogą wchodzić w interakcje z niektórymi substancjami zawartymi w innych lekach. Bardzo ważne w związku z tym, by pacjent poinformował swojego lekarza o zażywanych przez siebie lekach lub lekach, które ma w najbliższej przyszłości zażywać. W ulotce leku wspomniane zostało, że Zinnat 250 mg może wchodzić w interakcje z lekami, które stosuje się, by zmniejszyć ilość kwasu żołądkowego, ponadto lek ten może również wchodzić w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi (antykoagulantami). Zinnat nie powinien być również łączony z Probenecydem, który wchodzi w skład leków urykozurycznych. Trzeba na tym etapie również wspomnieć, że Zinnat może zakłócać działanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Związane jest to z faktem, iż lek Zinnat zaburza skład mikroflory jelitowej, co bezpośrednio wiązać się może z mniejszym wchłanianiem estrogenów, a także w związku z tym z zaburzeniem skuteczności tabletek antykoncepcyjnych. By zadbać o ochronę przed nieplanowaną ciążą, kobieta powinna postawić w czasie antybiotykoterapii na dodatkowe zabezpieczenie mechaniczne (np. prezerwatywy), ponadto może być wskazane stosowanie takiego zabezpieczenia również po zakończeniu antybiotykoterapii.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?