Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Antybiotyk Duomox 500 mg, 20 tabletek w swoim składzie zawiera amoksycylinę w postaci amoksycyliny trójwodnej. Działanie przeciwbakteryjne tego leku polega na blokowaniu biosyntezy bakteryjnej ściany komórkowej. Co jeszcze warto wiedzieć o składzie tego preparatu i jego dawkowaniu? Czy terapia tabletkami Duomox 500 mg wiąże się z koniecznością zachowania pewnych środków ostrożności? Czy lek ten może wykazywać jakieś działania niepożądane u pacjentów?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Jak stosować lek Duomox 500 mg i czym jest?
Duomox 500 mg, 20 tabletek jest preparatem medycznym, który dedykowany jest pacjentom zmagającym się z różnego rodzaju zakażeniami bakteryjnymi. Lek ten należy do grupy antybiotyków, a konkretnie do grupy antybiotyków beta-laktamowych. W swoim składzie zawiera amoksycylinę w formie amoksycyliny trójwodnej, która blokuje przynajmniej jeden z enzymów działających na drodze biosyntezy peptydoglikanu, przez co ją hamuje, osłabiając ścianę komórkową bakterii i jednocześnie prowadząc do lizy i obumierania bakterii.
W skład jednej tabletki wchodzi 500 mg amoksycyliny, jednak to lekarz powinien ustalić konkretne dawkowanie tego leku u pacjenta. W opakowaniu jest 20 tabletek w kolorze białym lub prawie białym. Na tabletkach znajduje się praktyczne oznaczenie zawartości amoksycyliny (symbol „234” dla 500 mg). Druga strona tabletki zawiera linię podziału, jednak w ulotce wspomniano, że linia ta nie służy do dzielenia tabletki, tylko znajduje się na tabletce ze względów estetycznych.
Wskazania do zażycia tabletek Duomox 500 mg to zakażenia wrażliwymi na amoksycylinę bakteriami, w tym między innymi:
- zakażenia tkanek miękkich i skóry o podłożu bakteryjnym, w tym między innymi ropień okołozębowy wraz z zapaleniem tkanki łącznej oraz bakteryjne zakażenia po protezowaniu stawów,
- bakteryjne zakażenia dolnych oraz górnych dróg oddechowych, do których zaliczyć można np. ostre paciorkowcowe zapalenie migdałków lub gardła, ostre bakteryjne zapalenia zatok, a także zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, oraz zapalenie płuc,
- bakteryjne zakażenia układu pokarmowego (zwłaszcza części żołądkowo-jelitowej), do których zaliczyć można dur brzuszny i dur rzekomy,
- zwalczanie H. Pylori,
- ostre zapalenie ucha środkowego,
- bakteryjne zakażenia układu moczowego, w tym np. ostre zapalenie pęcherza moczowego, bezobjawowy bakteriomocz u kobiet ciężarnych, a nawet ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek,
- ostrą i niepowikłaną rzeżączkę,
- profilaktykę zapalenia wsierdzia,
- boreliozę.
E-recepta online na Duomox 500 mg, 20 tabletek
W przypadku gdy pacjentowi przepisany zostanie lek Duomox, 500 mg, 20 tabletek, należy wiedzieć, że e-recepta ważna jest jedynie 7 dni, więc nie powinno się zwlekać z jej wykupieniem. Recepta online na Duomox jest bezproblemowa w realizacji, a lek można wykupić na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest podanie w aptece swojego numeru PESEL i kodu, który otrzymuje się SMS-em, gdy recepta zostaje wystawiona. Druga opcja to pokazanie farmaceucie kodu kreskowego e-recepty, który znajduje się na jej wydruku informacyjnym PDF (załącznik wiadomości mailowej). Trzeba również wiedzieć, że recepta przez Internet zapisywana jest w historii leczenia IKP, dlatego również tam pacjent będzie mieć do niej dostęp i w razie potrzeby może ją bezpośrednio wyświetlić farmaceucie ze swojego profilu.
Jak dawkować lek Duomox 500 mg?
Dawkowanie leku Duomox, 500 mg, 20 tabletek ustala lekarz w czasie konsultacji i po wywiadzie medycznym. By ustalić bezpieczne i skuteczne dawkowanie, specjalista uwzględnia przede wszystkim wiek i masę ciała chorego, a także umiejscowienie zakażenia bakteryjnego oraz stopień zaawansowania choroby. Lekarz weźmie pod uwagę również czynniki dodatkowe, w tym między innymi towarzyszące pacjentowi schorzenia, np. nieprawidłową pracę nerek bądź wątroby. Niektórzy pacjenci mogą wymagać nie tylko specjalnego dawkowania, ale również dłuższego leczenia.
Dawkowanie tabletek Duomox 500 mg
W ulotce podano zalecane dawkowanie dla pacjentów dorosłych i dzieci o masie ciała powyżej 40 kg i podzielono wskazania ze względu na rodzaj zakażenia oraz stopień nasilenia choroby. Najczęściej przepisuje się dawkę amoksycyliny 250-500 mg do przyjmowania co 8 godzin lub dawkę 750 mg-1 g do przyjmowania co 12 godzin. Również innego typu dawkowanie jest dopuszczalne, co zależy od wskazania i decyzji lekarza. Najwyższa dawka leku stosowana jest przy ostrym zapaleniu pęcherza moczowego – 3 g amoksycyliny 2x na dobę przez jeden dzień.
Jeżeli lek Duomox ma być podawany dzieciom o masie ciała poniżej 40 kg, również lekarz zwraca uwagę na wskazanie i stopień nasilenia zakażenia, ponadto uwzględnić musi masę ciała dziecka. Zalecane dawkowanie przy zakażeniach układu moczowego, zatok, ucha środkowego i zapaleniu płuc wynosi 20-90 mg amoksycyliny/kg masy ciała/dobę (większe dawki dobowe podaje się po podziale na dwie porcje w stosownym odstępie czasowym). Ostre paciorkowcowe zapalenia gardła i migdałków leczy się dawką 40-90 mg amoksycyliny/kg masy ciała/dobę (również z podziałem na porcje w przypadku wyższych dawek).
Jak stosować Duomox 500 mg, 20 tabletek?
Tabletki Duomox 500 mg mogą być zażywane wraz z posiłkiem – ten nie wpływa negatywnie na wchłanianie i sposób działania antybiotyku. Tabletki można połknąć i popić wodą, jednak dopuszczalne jest także ich wrzucenie do szklanki z wodą – trzeba wówczas zawartość dokładnie wymieszać i wypić w całości niezwłocznie po przygotowaniu.
Pacjent koniecznie powinien stosować się do zaleceń lekarskich, jeśli chodzi o sposób dawkowania leku i czas trwania terapii. Nie można przyjmować na własną rękę większych dawek leku Duomox 500 mg niż te ustalone przez lekarza, również gdy w grę wchodzi pominięcie dawki (nie przyjmujemy dawki podwójnej, by uzupełnić pominiętą). Odstęp między kolejnymi dawkami nie powinien być mniejszy niż 4 godziny. Przedawkowanie może dawać różne objawy, w tym problemy z oddawaniem moczu i jego zmętnienie, a także nudności, biegunki i wymioty – należy wówczas pilnie zgłosić się do lekarza. Antybiotykoterapii nie można również przerywać w trakcie jej trwania, gdyż grozi to nawrotem choroby.
Pacjent powinien również pamiętać o konieczności dbania o mikroflorę jelitową, gdyż każda doustna antybiotykoterapia ją osłabia. Probiotyki trzeba przyjmować wraz z antybiotykoterapią, a w niektórych przypadkach również po jej zakończeniu.
Przeciwwskazania do stosowania tabletek Duomox 500 mg
Lek Duomox 500 mg nie może być podawany wszystkim grupom pacjentów. Przeciwwskazaniem do jego zażycia jest nadwrażliwość pacjenta na amoksycylinę i penicylinę, a także na antybiotyki beta-laktamowe oraz składniki pomocnicze wchodzące w skład tabletki Duomox 500 mg (ich szczegółowy wykaz znajduje się w ulotce preparatu). Zaznaczono również, że preparat ten nie jest dedykowany osobom, u których podejrzewa się mononukleozę zakaźną, gdyż podanie wówczas tabletek Duomox 500 mg zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się wysypki odropodobnej. Bardzo ostrożnie należy ponadto ustalać dawkowanie preparatu osobom, które mają zaburzenia czynności pracy wątroby, ponadto w czasie terapii zaleca się kontrolowanie pracy tego organu.
Skutki uboczne zażywania leku Duomox 500 mg, 20 tabletek
W ulotce preparatu Duomox 500 mg, 20 tabletek zostały omówione szczegółowo możliwe działania niepożądane preparatu, a także częstotliwość ich występowania w badanej grupie pacjentów. Takie skutki uboczne nie muszą wystąpić u każdego, jednak trzeba liczyć się z taką ewentualnością, więc dobrze zapoznać się wnikliwie z ulotką przed terapią. Lek Duomox może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych, np. poziomu glukozy w moczu, poziomu estriolu w ciąży czy czynności wątroby.
Skutki uboczne Duomox 500 mg to między innymi:
- Często występujące skutki uboczne (nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów) to wysypka, biegunka i nudności.
- Niezbyt często występujące skutki uboczne (nie częściej niż u 1 na 100 pacjentów) to pokrzywka i świąd oraz wymioty.
- Bardzo rzadko występujące skutki uboczne (nie częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów) to zawroty głowy oraz drgawki, kandydoza skóry i błon śluzowych, a także hiperkinezja. Pojawić mogą się także ciężkie reakcje alergiczne, w tym np. zespół choroby posurowiczej, obrzęk naczynioruchowy, zapalenie naczyń o podłożu alergicznym i anafilaksja. Bardzo rzadko obserwowane są również takie skutki uboczne jak zapalenia jelita grubego, czarny, włochaty język lub powierzchniowe przebarwienia zębów, a także różne reakcje skórne. Dojść może bardzo rzadko do zapalenia wątroby i żółtaczki zastoinowej, a także do śródmiąższowego zapalenia nerek lub krystalurii. Wspomnieć trzeba także o przemijających zmianach wyników badań (np. leukopenia, trombocytopenia, niedokrwistość hemolityczna, wydłużony czas protrombinowy i czas krwawienia).
- Do skutków ubocznych o nieznanej częstości pojawiania się zaliczyć można nadwrażliwość na światło, reakcję Jarischa-Herxheimera, zespół Kounisa oraz jałowe zapalenie opon mózgowych.
Jeśli u pacjenta pojawią się działania niepożądane Duomox 500 mg, powinien on skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem. Bezwzględnie trzeba zgłosić się do lekarza, kiedy pacjent zaobserwuje żółte zabarwienie skóry lub białkówek, obrzęk twarzy/warg/języka, trudności w oddychaniu, siniaki na skórze, a także gorączkę i dreszcze. Pilny kontakt z lekarzem konieczny jest także w przypadku ciężkich reakcji skórnych, ciężkiej biegunki (zwłaszcza z domieszką krwi), pojawienia się ciemniejszego moczu lub bladych stolców, a także rumienia wielopostaciowego (swędzące czerwono-purpurowe wykwity na skórze).
Reakcje z innymi lekami i alkoholem – lek Duomox 500 mg
W ulotce opisano możliwe interakcje leku Duomox 500 mg, 20 tabletek z niektórymi grupami leków, jednak nie wspomniano o łączeniu tego preparatu z alkoholem. Ze względu na możliwe interakcje Duomox 500 mg z innymi lekami, należy poinformować lekarza w wywiadzie medycznym o przyjmowanych przez siebie środkach medycznych, ponadto dobrą praktyką będzie zapoznanie się z ulotką preparatu przed rozpoczęciem terapii, by mieć pewność, że pacjent nie przyjmuje leków, które z lekiem Duomox 500 mg nie powinny być łączone. Wszelkie niejasności w tej kwestii rozwieje farmaceuta lub lekarz. Preparat Duomox 500 mg nie powinien być łączony z:
- Tetracyklinami i innego typu lekami o działaniu bakteriostatycznym, ponieważ mogą one zakłócać działanie substancji czynnej Duomox.
- Metotreksatem (lek cytostatyczny), ponieważ amoksycylina z Duomox może zmniejszać wydalanie Metotreksatu, czego skutkiem może być wzrost jego toksyczności.
- Doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi, ponieważ INR może wzrosnąć.
- Allopurynolem (lek zmniejszający stężenie kwasu moczowego we krwi i moczu), ponieważ wystąpić mogą skórne reakcje alergiczne.
- Probenecydem (lek urykozuryczny), ponieważ zmniejsza on wydalanie amoksycyliny i może dojść do wzrostu jej stężenia w krwi.
Przyjmowanie leku Duomox 500 mg w czasie ciąży i karmienia piersią
Należy wiedzieć, że pacjentka, która jest w ciąży lub podejrzewa, że może być w ciąży powinna poinformować lekarza o tym fakcie jeszcze przed rozpoczęciem terapii lekiem Duomox 500 mg. Dotyczy to również kobiet karmiących swoje dziecko piersią – również powinny poinformować lekarza o laktacji zanim przyjmą pierwszą dawkę leku Duomox, 500 mg, 20 tabletek. Każdorazowo to bowiem lekarz analizuje stan zdrowia pacjentki i decyduje, czy terapię antybiotykiem należy wdrożyć, czy też może być to niebezpieczne. Lek zostanie wypisany tylko wtedy, kiedy korzyści z terapii tabletkami Duomox 500 mg przewyższają jej ryzyko.
Przechowywanie leku Duomox 500 mg, 20 tabletek
W ulotce preparatu Duomox, 500 mg, 20 tabletek opisano szczegółowo sposób jego przechowywania. Zgodnie z ulotką lek ten powinien być przechowywany w opakowaniu oryginalnym i zewnętrznym – należy chronić go przed wysoką temperaturą (powinien być przechowywany w temperaturze nie wyższej niż 25°C). Bardzo ważne, by lek nie znajdował się w miejscu widocznym dla najmłodszych i w zasięgu dzieci, gdyż może to być niebezpieczne. Kolejna kwestia dotyczy utylizacji niewykorzystanych tabletek. Duomox 500 mg nie może być zażywany, gdy minie jego termin przydatności do spożycia, ale takiego leku nie można wyrzucać do kanalizacji czy kosza na śmieci, gdyż jest to niebezpieczne dla środowiska. W sprawie utylizacji dobrze jest skontaktować się z farmaceutą.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?