Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Lek Duomox, 375 mg, 20 tabletek to środek medyczny wydawany na receptę, który należy do grupy antybiotyków beta-laktamowych. Jego substancją czynną jest amoksycylina, która blokuje biosyntezę bakteryjnej ściany komórkowej. Jak powinno się przyjmować ten lek i kto nie powinien go stosować? Jakie są wskazania do zażycia tabletek Duomox 375 mg oraz jakie skutki uboczne może mieć antybiotykoterapia?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Duomox 375 mg 20 tabletek – czym jest i kiedy się go używa?
Lek Duomox 375 mg, 20 tabletek to antybiotyk beta-laktamowy, którego substancją czynną jest amoksycylina. Lek ten dostępny jest w formie tabletek, w skład których wchodzą również substancje pomocnicze. Lista składników dodatkowych leku Duomox 365 mg znajduje się w ulotce, która dołączona jest do preparatu. Substancja czynna, amoksycylina, blokuje przynajmniej jeden z enzymów, które działają na szlaku syntezy peptydoglikanu, przez co prowadzi do lizy komórek i ich obumierania.
Jedna tabletka leku zawiera 375 mg amoksycyliny, a w opakowaniu znajduje się 20 tabletek. Są to tabletki w białym lub prawie białym kolorze, które posiadają specjalne oznaczenie z jednej strony, ułatwiające rozpoznanie dawki („233” dla dawki 375 mg), a także linię podziału z drugiej strony, jednak zgodnie z ulotką nie jest ona przeznaczona do dzielenia tabletki na dwie części, a raczej znajduje się tam ze względów estetycznych.
Lek ten stosować można między innymi w przypadku pacjentów:
- ze zdiagnozowanym bakteryjnym zakażeniem dróg oddechowych górnych lub dolnych (np. ostre paciorkowcowe zapalenie migdałków i gardła, zapalenie płuc leczone nieszpitalnie, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, ostre bakteryjne zapalenie zatok),
- ze zdiagnozowanym bakteryjnym zakażeniem dróg moczowych (np. ostre zapalenie pęcherza moczowego, bakteriomocz bezobjawowy w ciąży, ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek),
- ze zdiagnozowanym bakteryjnym zakażeniem dróg pokarmowych (żołądkowo-jelitowe, w tym dur brzuszny i rzekomy),
- ostre zapalenie ucha środkowego,
- niepowikłaną rzeżączkę o charakterze ostrym,
- bakteryjne zakażenia tkanek miękkich i skóry (np. ropień okołozębowy wraz z zapaleniem tkanki łącznej, czy też zakażenia będące skutkiem protezowania stawów),
- profilaktykę zapalenia wsierdzia,
- boreliozę,
- zwalczanie H. Pylori.
E-recepta online na Duomox 375 mg, 20 tabletek
Lek Duomox 375 mg, 20 tabletek można kupić w aptece tylko z ważną receptą, którą wystawi uprawniony lekarz. E-recepta w tym przypadku jest ważna jedynie 7 dni, gdyż jest to lek z grupy antybiotyków, a te należy przyjąć jak najszybciej, ze względu na szybkie postępowanie chorób bakteryjnych i ich poważne powikłania. Recepta online na lek Duomox 375 mg może być wystawiona znacznie szybciej niż recepta po wizycie stacjonarnej, gdyż w tym przypadku nie trzeba umawiać się w rejestracji, marnować czasu na dojazd i w kolejce w przychodni itp. Tego typu recepta przez Internet oczywiście zostanie wystawiona pacjentowi, jeśli lekarz stwierdzi wskazania i nie stwierdzi przeciwwskazań do terapii amoksycyliną u danego pacjenta. Realizacja recepty jest bardzo prosta (procedura jest standardowa, bez względu na formę wystawienia recepty) – wystarczy podać farmaceucie swój PESEL i kod otrzymany SMS-em, ponadto podać można również kod kreskowy e-recepty, który przychodzi do pacjenta mailowo.
Przyjmowanie leku Duomox 375 mg, 20 tabletek
Lek Duomox, 375 mg, 20 tabletek należy stosować w oparciu o zalecenia lekarskie. Dawkowanie ustala się biorąc pod uwagę rodzaj zakażenia i stan pacjenta, a także wiek pacjenta i masę jego ciała, jego dodatkowe schorzenia (np. zaburzenia czynności wątroby czy pracy nerek). W ulotce preparatu podane są zalecane dawkowania, aczkolwiek to lekarz ustala konkretną dawkę, rozkład godzinowy między dawkami (8/12 godz.), a także czas trwania antybiotykoterapii.
Dawkowanie tabletek Duomox 375 mg
Lekarz ustala dawkowanie leku Duomox 375 mg indywidualnie, biorąc pod uwagę wiele czynników, w tym zwłaszcza rodzaj choroby i stopień jej nasilenia. Jeśli chodzi o dorosłych i dzieci o masie ciała większej niż 40 kg, zalecana najczęściej dawka substancji czynnej to 250-500 mg co 8 godzin lub 750-1000 mg co 12 godzin. Dawkowanie to może być inne, zgodnie z ustaleniami lekarza. Maksymalna dawka dobowa u dorosłych to 3 g amoksycyliny 2x na dobę przez jeden dzień (ostre zapalenie pęcherza).
W przypadku ustalania dawkowania u dzieci o masie ciała poniżej 40 kg, lekarz również bierze pod uwagę rodzaj schorzenia i stopień jego nasilenia, ponadto uwzględnia również masę ciała danego dziecka. Zalecane dawkowanie przy zakażeniu ucha środkowego, zatok, układu moczowego czy płuc to 20-90 mg substancji czynnej/kg masy ciała/dobę (gdy dawka jest w górnych granicach, lekarz zaleci jej podział i podawanie tabletek 2x na dobę). Gdy zdiagnozowane zostanie ostre paciorkowcowe zapalenie gardła i migdałków, dawka zalecana to 40-90 mg substancji czynnej/kg masy ciała/dobę (z podziałem na 2 równe dawki podawane 2 razy na dobę).
Jak stosować tabletki Duomox 375 mg, 20 tabletek
Tabletki Duomox mogą być zażywane wraz z posiłkiem, co nie wpłynie na sposób ich wchłaniania czy skuteczność. Taką tabletkę można połknąć, popijając wodą lub można także umieścić w szklance z wodą, a następnie zamieszać i niezwłocznie wypić.
Lek Duomox 375 mg należy przyjmować zgodnie z dawkowaniem ustalonym przez lekarza. Nie można zmieniać dawki leku samodzielnie i nie można ponadto przyjmować dawki podwójnej leku, gdy pacjent jakąś pominie, gdyż grozi to przedawkowaniem antybiotyku (odstęp między dawkami nie może być mniejszy niż 4 godziny). Objawy przedawkowania leku Duomox 375 mg wiążą się z objawami takimi jak zmętnienie moczu i problemu z jego oddawaniem, a także mdłości, wymioty czy biegunka. Koniecznie należy wówczas zgłosić się do lekarza. Prawidłowe stosowanie Duomox 375 mg, 20 tabletek to ponadto przyjmowanie leku do końca, bez wcześniejszego przerywania antybiotykoterapii na własną rękę, co mogłoby grozić nawrotom choroby.
Bardzo ważną sprawą jest przyjmowanie probiotyków podczas doustnej terapii antybiotykowej każdego typu, w tym także terapii lekiem Duomox 375 mg. Należy uzupełnić i wzmocnić mikroflorę jelitową, by uniknąć poważnych powikłań zaburzenia składu mikroorganizmów jelitowych.
Przeciwwskazania do stosowania tabletek Duomox 375 mg
Lek Duomox, 375 mg, 20 tabletek nie może być przyjmowany przez każdego, dlatego bardzo ważny jest rzetelny wywiad lekarski, zanim pacjent otrzyma receptę. Podstawowe przeciwwskazanie do terapii Duomox 375 mg to nadwrażliwość na składniki leku (amoksycylinę lub składniki pomocnicze), a także nadwrażliwość pacjenta na penicylinę i antybiotyki należące do beta-laktamów. W ulotce wspomniano ponadto, że lek ten nie powinien być podawany, jeśli podejrzeniem jest mononukleoza zakaźna. Podanie leku pacjentom z mononukleozą może skutkować pojawieniem się odropodobnej wysypki. Wspomniano w ulotce również o środkach ostrożności, które trzeba zachować, jeżeli lek ma być podawany pacjentom z zaburzeniami czynności pracy wątroby. W ich przypadku konieczna jest ostrożność przy ustalaniu dawkowania leku, a także kontrola parametrów pracy wątroby w czasie trwania terapii.
Niepożądane skutki uboczne działania leku Duomox 375 mg
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że Duomox 375 mg, 20 tabletek może u pacjentów wywoływać różnorodne działania niepożądane. Oczywiście takie skutki uboczne nie pojawiają się u każdego pacjenta, jednak z określoną w ulotce leku częstotliwością mogą pojawić się wśród pacjentów przyjmujących ten lek. Pacjent powinien wiedzieć również, że Duomox 375 mg może zmieniać wyniki niektórych badań, np. czynności wątroby, stężenia glukozy w moczu czy poziomu estriolu u ciężarnych.
Niepożądane skutki uboczne Duomox 375 mg, 20 tabletek to np.:
- Częste skutki uboczne (nie częstsze niż u 1 na 10 chorych) to nudności, biegunka i wysypka.
- Niezbyt częste skutki uboczne (nie częstsze niż u 1 na 100 chorych) to pokrzywka i świąd oraz wymioty.
- Bardzo rzadkie skutki uboczne (nie częstsze niż u 1 na 10 000 chorych) to kandydoza skóry bądź błon śluzowych, ciężkie reakcje alergiczne (zmiany skórne, obrzęk naczynioruchowy, zespół choroby posurowiczej, alergiczne zapalenie naczyń, anafilaksja), ponadto pacjenci zmagają się z zawrotami głowy lub pojawiają się u nich drgawki i hiperkinezja. Bardzo rzadkie działania uboczne obejmują również zapalenia jelita grubego, zapalenia wątroby i żółtaczkę zastoinową, ponadto zaobserwować można czarny, włochaty język lub powierzchniowe przebarwienia zębów. Pojawić może się także krystaluria i śródmiąższowe zapalenia nerek, a w wynikach krwi wyjść może np. leukopenia, niedokrwistość hemolityczna, trombocytopenia oraz wydłużony czas protrombinowy i czas krwawienia.
- Skutki uboczne o nieznanej częstości występowania to np. jałowe zapalenie opon mózgowych, zespół Kounisa, reakcja Jarischa-Herxheimera oraz nadwrażliwość na światło.
Wystąpienie działań niepożądanych Duomox 375 mg jest podstawą do konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Bezwzględny kontakt z lekarzem zalecany jest, gdy dojdzie do zażółcenia skóry bądź białkówek, ciężkiej reakcji skórnej, obrzęku twarzy/warg/języka, ciężkiej biegunki z domieszką krwi, trudności w oddychaniu, a także gorączki i dreszczy bądź siniaków na skórze. Uważać należy także na ciemniejszy mocz lub blade stolce, a także rumień wielopostaciowy (czerwono-purpurowe i swędzące wykwity na skórze).
Interakcje leku Duomox 375 mg z innymi lekami i alkoholem
Warto wiedzieć, że Duomox, 375 mg, 20 tabletek jest lekiem, który może wchodzić w różnego rodzaju interakcje z substancjami czynnymi, które znajdują się w niektórych grupach leków. Kluczowy jest tu zatem rzetelny wywiad medyczny, podczas którego pacjent poinformuje lekarza o wszystkich zażywanych przez siebie lekach. Zaleca się również wnikliwe zapoznanie się z dołączoną do preparatu ulotką, gdzie opisane są możliwe interakcje Duomox 375 mg. Jeśli podczas lektury pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, trzeba skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Lek Duomox 375 mg nie powinien być łączony z:
- Metotreksatem (lek cytostatyczny) – amoksycylina może redukować jego wydalanie, co może prowadzić do wzrostu jego toksyczności.
- Doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi – dojść może do wzrostu INR.
- Tetracyklinami, a także innymi lekami, które mają działanie bakteriostatyczne – zaburzają one działanie substancji czynnej leku Duomox.
- Probenecydem (lek urykozuryczny) – redukuje on wydalanie amoksycyliny, przez co może wzrosnąć jej stężenie w krwi.
- Allopurynolem (lek zmniejszający stężenie kwasu moczowego w moczu i krwi) – ryzyko skórnych reakcji alergicznych.
W ulotce nie zostało wspomniane o łączeniu leku Duomox 375 mg z alkoholem.
Czy lek Duomox 375 mg może być przyjmowany w czasie ciąży i karmienia piersią?
O zasadności stosowania Duomox, 375 mg, 20 tabletek u pacjentek w ciąży lub karmiących swoje dziecko naturalnie zadecyduje lekarz. Pacjentki powinny oczywiście w wywiadzie medycznym poinformować lekarza o fakcie ciąży (lub jej podejrzeniu) bądź laktacji, a lekarz przeanalizuje wówczas stan zdrowia pacjentki, ewentualne korzyści z terapii antybiotykiem i jej ryzyko. Jeśli takie korzyści przewyższają ryzyko antybiotykoterapii lekiem Duomox, lekarz przepisze pacjentce lek.
Jak przechowywać lek Duomox 375 mg 20 tabletek
Lek Duomox 375 mg, 20 tabletek powinien być przechowywany tak, by dzieci go nie widziały i nie miały do niego dostępu. Tabletki dostępne są w blistrze, a ten znajduje się w opakowaniu kartonowym – Duomox 375 mg powinien być przechowywany w opakowaniu oryginalnym i zewnętrznym, ponadto pacjent powinien dopilnować, żeby tabletki nie znajdowały się w temperaturze wyższej niż 25°C. Trzeba również dodać, że lek nie może być przez pacjenta zażywany, kiedy minie jego data ważności. Niewykorzystane tabletki Duomox 375 mg nie mogą być wyrzucone do kosza domowego i nie mogą być wrzucane do kanalizacji, gdyż jest to szkodliwe dla środowiska. Informacji na temat prawidłowej utylizacji leku udzieli pacjentowi farmaceuta.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?