Zapalenie ucha

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Amoksiklav granulat 875 mg+125 mg

Wybierz

Amoksiklav proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej (400 mg+57 mg)/5 ml

Wybierz

Amoksiklav tabletki powlekane 500 mg+125 mg

Wybierz

Amoksiklav tabletki powlekane 875 mg+125 mg

Wybierz

Cetix

Wybierz

Cetix 100 mg/5 ml, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej

Wybierz

Cetix 400 mg – 7 tabletek powlekanych

Wybierz

Cipronex

Wybierz

Cipronex 250 mg

Wybierz

Cipronex 500 mg

Wybierz

Cipronex roztwór do infuzji 2 mg/ml

Wybierz

Dalacin C

Wybierz

Dalacin C 150 mg – 16 kapsułek

Wybierz

Dalacin C 300 mg – 16 kapsułek

Wybierz

Dalacin C 75 mg – 16 kapsułek

Wybierz

Doxycyclinum TZF 100 mg – 10 kapsułek twardych

Wybierz

Duomox

Wybierz

Duomox 1g – 20 tabletek

Wybierz

Duomox 250 mg – 20 tabletek

Wybierz

Duomox 375 mg – 20 tabletek

Wybierz

Duomox 500 mg – 20 tabletek

Wybierz

Duomox 750 mg – 20 tabletek

Wybierz

Zinnat

Wybierz

Zinnat 125 mg – 10 tabletek powlekanych

Wybierz

Zinnat 125 mg/5 ml – granulat do sporządzania zawiesiny doustnej 100 ml

Wybierz

Zinnat 125 mg/5 ml – granulat do sporządzania zawiesiny doustnej 50 ml

Wybierz

Zinnat 250 mg – 10 tabletek powlekanych

Wybierz

Zinnat 500 mg – 10 tabletek powlekanych

Wybierz

Nie ma leku,
którego szukasz?

Skorzystaj z E-recepty 24h
E-konsultacja Lekarska w 5 minut.

Wbrew pozorom infekcje ucha dotyczą nie tylko dzieci. Oczywiście może zachorować na nie dziecko, ale dolegliwości zapalenia ucha pojawiają się również u osób dorosłych. Proces zapalny w uchu może mieć bardzo poważne skutki, dlatego gdy ucho boli, to nie apteka powinna być Twoim pierwszym punktem wyboru, tylko lekarz. Konieczne jest w tym przypadku pilne zgłoszenie się na konsultację lekarską i odpowiednio dobrane leki na zapalenie ucha. Co warto wiedzieć o zapaleniu ucha, przyczynach i objawach tej choroby, a także o sposobach jej leczenia? 

Zapalenie ucha – objawy

Ból ucha to tylko jeden z objawów zapalenia ucha, choć niewątpliwe najbardziej dokuczliwy z nich. Objawy tego schorzenia mogą być różne, zależnie od tego, czy mamy do czynienia z zapaleniem ucha zewnętrznego, środkowego czy wewnętrznego. Niepokój zwrócić powinien między innymi częściowy niedosłuch, świąd lub ból ucha, złe samopoczucie i gorączka, powiększone węzły chłonne, wyciek wydzieliny ropnej lub surowiczej, a także uczucie rozpierania, zawroty głowy, nudności, zaburzenia widzenia czy szumy w uszach. Tego typu objawy świadczyć mogą o tym, że pacjentowi potrzebne będą leki na zapalenie ucha, a po te najlepiej zgłosić się w pierwszej kolejności nie do apteki, tylko do lekarza, który dokona właściwej diagnozy. 

Przyczyny zapalenia ucha

Zapalenie ucha może być wywoływane między innymi przez bakterie, jednakże możliwe są również infekcje o podłożu wirusowym i grzybiczym. Warto wiedzieć ponadto, że do zapalenia ucha prowadzić mogą również niektóre schorzenia, w tym między innymi AZS, łuszczyca czy liszaj rumieniowaty. Do zapalenia ucha prowadzić może przerost migdałka gardłowego lub obecność polipów, a także niewłaściwe leczenie infekcji górnych dróg oddechowych czy alergii. Oczywiście leki na zapalenie ucha należy dobrać nie tylko do przyczyny choroby (bakteryjna, wirusowa, grzybicza itp.), ale również do stopnia zaawansowania choroby, miejsca jej lokalizacji, a także ogólnego stanu pacjenta i jego wieku. Lekarz będzie najlepiej wiedzieć, jakie leki na zapalenie ucha u dziecka sprawdzą się najlepiej, a jakie można bezpiecznie podać osobom starszym. 

Rodzaje zapalenia ucha – zapalenie ucha środkowego, zewnętrznego i błędnika

Zapalenie ucha podzielić można na trzy typy, zależnie od obszaru dotkniętego chorobą:
  • Zapalenie ucha zewnętrznego – pojawić może się niezależnie od wieku, a szczególne predyspozycje do powstawania tego schorzenia mają osoby zmagające się z cukrzycą lub alergiami, a także osoby, które nieprawidłowo czyszczą przewody słuchowe (np. patyczkami). Zapalenie ucha zewnętrznego może dotyczyć infekcji bakteryjnej, w tym zwłaszcza zakażenia gronkowcem lub bakteriami z grupy Pseudomonas. Wyróżnia się również wirusowe zakażenia ucha zewnętrznego, które najczęściej wywołują wirusy opryszczki lub ospy wietrznej, a także zakażenia grzybicze, wśród których dominują zakażenia Candida. Gdy dochodzi do zapalenia ucha zewnętrznego, pacjent odczuwać może świąd lub ból ucha, w tym zwłaszcza podczas poruszania szczęką, a także w przypadku naciśnięcia skóry ucha. Choroba może objawiać się również częściowym niedosłuchem, ponadto pojawić może się wyciek wydzieliny z ucha. Leki na zapalenie ucha bakteryjne to przede wszystkim antybiotyki, na zakażenie wirusowe (np. półpasiec) – leki przeciwwirusowe, a na zakażenie grzybicze – leki przeciwgrzybicze. 
  • Zapalenie ucha środkowego (ostre, wysiękowe lub przewlekłe) – bardzo często dolegliwość ta dotyczy niemowląt i dzieci do 3 roku życia, co wiąże się z budową trąbki słuchowej (łatwiej tu o rozprzestrzenienie się zakażenia z jamy nosowo-gardłowej podczas infekcji górnych dróg oddechowych). W wyniku tej choroby może dojść do tętniącego bólu ucha i uczucia rozpierania, ponadto pojawić może się niedosłuch i wyciek z ucha (surowiczy lub ropny). Do objawów choroby zaliczyć można również gorączkę oraz pogorszone samopoczucie dziecka. Leki na zapalenie ucha środkowego to konieczność, gdyż może dojść do poważnych powikłań choroby, w tym między innymi perforacji błony bębenkowej, niedosłuchu lub głuchoty, zapalenia ucha wewnętrznego, a nawet zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. 
  • Zapalenie ucha wewnętrznego (ostre lub przewlekłe) – zwykle choroba jest konsekwencją nieprawidłowego leczenia zapalenia ucha środkowego, jednak może też powstać na skutek chorób immunologicznych czy urazów. Pojawić może się złe samopoczucie, niedosłuch lub głuchota, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, ponadto chory może skarżyć się na szumy w uszach i oczopląs, a także towarzyszyć mogą mu nudności i wymioty. Tu leczenie już odbywa się w warunkach szpitalnych i obejmuje dożylne podawanie antybiotyków, ponadto konieczne mogą być również zabiegi operacyjne. 

Rozpoznanie zapalenia ucha. Jak postępować po diagnozie?

Zamiast poprosić farmaceutę o lek na zapalenie ucha bez recepty, najlepiej udać się do specjalisty laryngologa, który trafnie określi przyczynę problemu i pomoże pacjentowi uporać się z chorobą, zanim ta będzie miała poważne konsekwencje. Diagnoza zapalenia ucha obejmować powinna wywiad medyczny, a także palpacyjne i otoskopowe badanie laryngologiczne. Czasem konieczne jest nie tylko badanie podstawowe, ale również pobranie wymazu, by zaproponować preparat, którego działanie będzie celowane. Lekarz może zaproponować również zrobienie badań dodatkowych, jak np. USG czy RTG, a nawet w niektórych przypadkach wykonanie badania słuchu (np. w przypadku półpaśca, który może upośledzać słuch). Leki na zapalenie ucha to najczęściej preparaty w formie kropli do uszu, jednak w przypadku poważniejszego stanu pacjenta krople mogą okazać się niewystarczające i konieczne będą również preparaty doustne, czyli np. tabletki. Po konsultacji z lekarzem, podaje się między innymi niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także antybiotyki, leki przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. W przypadku tego typu dolegliwości stosowanie leków powinno być zgodne z zaleceniami lekarza.

Leczenie i zapobieganie zapaleniu ucha

W porę podane leki na zapalenie ucha to podstawa, by uniknąć groźnych powikłań choroby. Pacjent nie powinien udawać się do apteki po lek bez recepty na zapalenie ucha, tylko z objawami powinien zgłosić się bezpośrednio do lekarza w celu odpowiedniej diagnozy. Specjalista będzie wiedział najlepiej, jaki lek na zapalenie ucha należy podać, a także ustali jego właściwe dawkowanie, wyjaśni, jak dany środek stosować bądź zaleci medyczne działania pomocnicze (np. czyszczenie przewodu słuchowego). By zapobiegać zapaleniu ucha, należy przede wszystkim pilnować zasad higieny i właściwego oczyszczania przewodu słuchowego z zalegającej woskowiny. Nie powinno się wkładać do ucha żadnych przedmiotów, w tym również patyczków do uszu, które są powszechnie dostępne i stosowane nagminnie. Samodzielne czyszczenie ucha z wydzieliny najlepiej wykonać za pomocą dostępnych w aptece preparatów (spray). Ważne jest również, aby właściwe leczyć infekcje górnych dróg oddechowych oraz alergię, a także starannie osuszać uszy po kąpieli.