Zapalenie pęcherza moczowego

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Amoksiklav

Wybierz

Amoksiklav granulat 875 mg+125 mg

Wybierz

Amoksiklav proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej (400 mg+57 mg)/5 ml

Wybierz

Amoksiklav tabletki powlekane 500 mg+125 mg

Wybierz

Amoksiklav tabletki powlekane 875 mg+125 mg

Wybierz

Cetix

Wybierz

Cetix 100 mg/5 ml, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej

Wybierz

Cetix 400 mg – 7 tabletek powlekanych

Wybierz

Cipronex

Wybierz

Cipronex 250 mg

Wybierz

Cipronex 500 mg

Wybierz

Cipronex roztwór do infuzji 2 mg/ml

Wybierz

Doxycyclinum TZF 100 mg – 10 kapsułek twardych

Wybierz

Duomox

Wybierz

Duomox 1g – 20 tabletek

Wybierz

Duomox 250 mg – 20 tabletek

Wybierz

Duomox 375 mg – 20 tabletek

Wybierz

Duomox 500 mg – 20 tabletek

Wybierz

Duomox 750 mg – 20 tabletek

Wybierz

Levoxa

Wybierz

Levoxa 250 mg – 10 tabletek powlekanych

Wybierz

Levoxa 500 mg – 10 tabletek powlekanych

Wybierz

Zinnat

Wybierz

Zinnat 125 mg – 10 tabletek powlekanych

Wybierz

Zinnat 125 mg/5 ml – granulat do sporządzania zawiesiny doustnej 100 ml

Wybierz

Zinnat 125 mg/5 ml – granulat do sporządzania zawiesiny doustnej 50 ml

Wybierz

Zinnat 250 mg – 10 tabletek powlekanych

Wybierz

Zinnat 500 mg – 10 tabletek powlekanych

Wybierz

Nie ma leku,
którego szukasz?

Skorzystaj z E-recepty 24h
E-konsultacja Lekarska w 5 minut.

Pęcherz moczowy narażony jest na różnego rodzaju zakażenia i stany zapalne wywoływane przez chorobotwórcze drobnoustroje. Problem dotyczy osób w każdym wieku, choć szczególnie narażone są na niego kobiety, w związku ze swoją anatomią. Infekcja, która dotyka drogi moczowe wymaga leczenia. Leki na zapalenie pęcherza to zarówno tabletki na receptę, jak i te dostępne w aptece bez recepty oraz ziołowe suplementy, które mają wyeliminować problem w zarodku. Czy stosowane zioła, kapsułki i różne rodzaje tabletek bez recepty będą wystarczające w leczeniu? A może gdy w grę wchodzi zakażenie, potrzebujesz tabletek przepisanych przez lekarza?

Objawy i przyczyny zapalenia pęcherza

Zapalenie pęcherza moczowego wiąże się najczęściej z namnażaniem się w jego obrębie bakterii (np. bakterie E.Coli) o działaniu szkodliwym dla zdrowia. Schorzenie to u pacjentów daje różne objawy. Przede wszystkim charakterystyczny jest tutaj ból podbrzusza, a także pieczenie w trakcie oddawania moczu. Również parcie na mocz, częstomocz i poczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, a także krwiomocz, zmiana barwy moczu, jego mętność oraz nieprzyjemny zapach i wzrost temperatury ciała mogą wskazywać, że chory ma zapalenie pęcherza moczowego. Leki wówczas pomogą złagodzić przebieg infekcji i pozbyć się jej nieprzyjemnych objawów. Dostępne są leki na zapalenie pęcherza bez recepty oraz leki na zapalenie pęcherza moczowego, które można kupić jedynie na receptę wystawioną przez uprawnionego lekarza. Ich cena zależna jest od apteki, refundacji oraz oczywiście od rodzaju preparatu. 

Czy leki na zapalenie pęcherza bez recepty są skuteczne?

Gdy w grę wchodzi zapalenie pęcherza, leki bez recepty to pierwsze, po co sięgamy. Czy faktycznie dobrze wówczas robimy? W przypadku nie zaawansowanej postaci choroby, preparaty dostępne bez recepty mogą okazać się wystarczająco skuteczne, by uporać się z problemem – zawierają substancje moczopędne i przeciwbakteryjne (furazydyna hamuje namnażanie się bakterii). Niestety nie zawsze działania na własną rękę są w tym przypadku polecane. Jeśli zapalenie pęcherza ma tendencję do nawracania lub pojawiają się dodatkowe dolegliwości takie jak gorączka, dreszcze, nudności, wymioty i ból w okolicy lędźwi, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, gdyż konieczne w tym przypadku może być leczenie bardziej specjalistyczne, a tego typu produkty dostępne są na receptę. Lekarz wykona wówczas potrzebne badania, a także wypisze do stosowania leki, których substancje w odpowiedniej dawce hamują rozwój bakterii. Jeśli chodzi o lek na zapalenie pęcherza w ciąży, najlepszym rozwiązaniem będzie wcześniejsze skonsultowanie się z lekarzem ginekologiem, wówczas dobierze on dla kobiety bezpieczny preparat. Trzeba ponadto wiedzieć, że dolegliwość ta nie dotyczy jedynie dorosłych kobiet i mężczyzn – zdarza się często również zapalenie pęcherza u dzieci. Jakie leki wówczas najlepiej przyjąć? Na to pytanie najlepiej odpowie pediatra, gdyż nie jest polecane tutaj działanie rodzica na własną rękę – ze względu na zdrowie dziecka lek powinien być stosowany po konsultacji z lekarzem. 

Powikłania po niedoleczonym zapaleniu pęcherza - dlaczego są groźne?

Przy zażywaniu leków, bez względu na to, czy są na receptę czy nie, ważne jest odpowiedzialne podejście pacjenta. Pamiętajmy, że nawet silny lek na zapalenie pęcherza bez recepty, który nie będzie brany zgodnie z zaleceniami producenta, może nie być w stanie zwalczyć infekcji do końca, a konsekwencje mogą tu być bardzo poważne, gdyż istnieje ryzyko powikłań. Tego typu powikłania najczęściej pojawiają się u osób, którym towarzyszy kamica nerkowa, cukrzyca, niewydolność serca czy zaburzenia odporności. Nieprawidłowo leczone zapalenie pęcherza moczowego czy zbyt szybkie odstawienie leków mogą wiązać się z szybkim nawrotem objawów, ponadto może dojść do odmiedniczkowego zapalenia nerek, co jest już bardzo poważnym schorzeniem. 

Profilaktyka, czyli jak zapobiegać nawracającemu zapaleniu pęcherza?

Aby apteka i leki na zapalenia pęcherza moczowego nie były potrzebne, dobrze skupić się na działaniach profilaktycznych. W tym celu należy przede wszystkim zwiększyć ilość wypijanych codziennie płynów. Osoba dorosła powinna wypijać 1,5-2 litrów płynów dziennie, co pozwoli na przepłukanie pęcherza moczowego. Moczu nie wolno ponadto wstrzymywać – należy udać się do toalety za każdym razem, gdy poczujemy parcie na mocz. Pomocna będzie dieta, która zawiera witaminę C (do diety warto dodać m.in. natki pietruszki, paprykę, brukselkę, brokuły, czarne porzeczki), a także picie soku z żurawiny lub żurawina suszona dodawana do codziennych posiłków. Bardzo ważna jest ponadto właściwa higiena i u kobiet także prawidłowy sposób podcierania się po skorzystaniu z WC (od przodu do tyłu). Należy również zadbać o odpowiednią bieliznę – powinna być luźna i przewiewna. Zamiast kąpieli w wannie warto ponadto postawić na prysznice. Ważne są również badania profilaktyczne, w tym badania moczu.