Zdrowie psychiczne

Czy wiesz, że zdrowe życie to nie tylko dbanie o właściwą dietę, aktywność ruchową czy ciało, ale także umiejętność zadbania o swoje zdrowie psychiczne? Temat jest znacznie bardziej skomplikowany, gdyż również nasze emocje i to, w jaki sposób sobie z nimi radzimy bezpośrednio przekładają się na stan naszego organizmu. Niestety w obecnych czasach coraz większa część populacji w każdym wieku, w tym często także dzieci, nie potrafi radzić sobie ze swoją psychiką i emocjami. Czym jest zdrowie psychiczne i jak dbać o zdrowie psychiczne, by uniknąć poważnych zaburzeń?

Co wpływa na zdrowie psychiczne?

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, czym jest zdrowie psychiczne. Zgodnie z WHO, na zdrowie psychiczne człowieka składają się trzy główne czynniki. Nie bez znaczenia dla kondycji psychicznej człowieka jest jego kondycja zdrowotna, prawidłowe relacje w sferze społecznej oraz komfort psychiczny. Jak widać jest to definicja dość ogólnikowa i wieloznaczna, stąd ciężko tu o kategoryzowanie, gdyż każdy człowiek jest inny. Istotniejsze od definicji dobrej kondycji psychicznej jest to, co wpływa na zdrowie psychiczne pozytywnie lub negatywnie. Mowa między innymi o naszym stylu życia, stresie, pośpiechu, doświadczeniach z przeszłości, tendencjach przekazywanych z pokolenia na pokolenie, problemach i umiejętności radzenia sobie z nimi. Człowiek zdrowy psychicznie to nie tylko osoba, u której choroba nie jest zdiagnozowana, ale przede wszystkim osoba zdolna do samorealizacji, pokonywania codziennych trudności, bronienia swoich wartości, dokonywania właściwych wyborów, rozwoju i właściwych kontaktów społecznych.

Jak dbać o zdrowie psychiczne samodzielnie

Nie od dziś wiadomo, że kondycja fizyczna i zdrowie psychiczne człowieka są ze sobą powiązane, dlatego jeśli zastanawiasz się, jak poprawić zdrowie psychiczne, w pierwszej kolejności skup się na swojej codziennej rutynie i nawykach, które towarzyszą Ci każdego dnia. Już drobne zmiany w codzienności mogą zdziałać cuda w naszym postrzeganiu świata i emocjach, z którymi się zmagamy. Warto pamiętać, że to my sami kreujemy własną rzeczywistość, a większość naszych problemów zaczyna się w głowie. Wiele osób zastanawia się, jak dbać o zdrowie psychiczne samodzielnie? Dbając o swoją kondycję psychiczną, warto skupić się na odpowiedniej higienie snu. Ważna jest nie tylko jego długość, ale również jakość. Niebagatelny wpływ na naszą psychikę ma ponadto aktywność ruchowa oraz prawidłowa dieta. Ruch pozwala pozbyć się napięcia i ułatwia radzenie sobie ze stresem i podenerwowaniem, ponadto wyzwala endorfiny, które pozytywnie wpływają na nastrój. W celu dbania o zdrowie psychiczne warto ponadto skupić się na swoich relacjach międzyludzkich i równowadze. Istotna jest umiejętność odpoczynku, wyciszenia się, relaksacji, wizualizacji i pozytywnego myślenia, a także samoakceptacja i umiejętność proszenia o wsparcie. Nieoceniony może okazać się kontakt z przyrodą, a także znalezienie pochłaniającej pasji i rozwijania umiejętności.

Niepokojące objawy, z którymi należy zgłosić się do lekarza

Problemy psychiczne rozwijają się zwykle powoli, a ludzie najczęściej nie zauważają pierwszych ich oznak bądź je bagatelizują, tymczasem od tego, na którym etapie uda nam się otrzymać pomoc, zależy jej skuteczność. Na zdiagnozowane zaburzenia psychiczne cierpi spora część populacji, jednak jest to zaledwie wierzchołek góry lodowej, gdyż znacznie większa liczba ludzi zmaga się ze swoim niepokojącym stanem zdrowia psychicznego zdana tylko na siebie. Jeśli zauważysz, że stres Cię przerasta, życie nie sprawia Ci radości i nie jesteś w stanie radzić sobie z codziennością, nie zwlekaj z kontaktem ze specjalistą – to właśnie jest odpowiedź na to, jak poprawić zdrowie psychiczne. Wstydem nie jest proszenie o pomoc a unikanie pomocy, gdy faktycznie jej potrzebujemy. Jeśli pojawiają się u Ciebie ataki paniki lub nie jesteś w stanie poradzić sobie z trudnymi przeżyciami czy towarzyszącym Ci uczuciem obniżonego nastroju bądź smutku, poproś o wsparcie. Twoją uwagę zwrócić powinny również nagłe wahania nastrojów, drażliwość i wybuchowość, brak energii życiowej, trudności z koncentracją i zapamiętywaniem, problemy w kontaktach międzyludzkich, apatia, natręctwa, zaburzenia myślenia, urojenia lub omamy.

Jak prawidłowo dbać o zdrowie psychiczne – terapia, farmakologia i konsultacje lekarskie

Gdy cierpimy na ból fizyczny, swoje kroki kierujemy do lekarza, w poszukiwaniu źródła choroby. Pamiętaj, że również poczucie problemów ze zdrowiem psychicznym wymaga konsultacji ze specjalistą – to bardzo ważne i nie możesz tego bagatelizować. Dolegliwości psychicznych nie można zostawiać bez pomocy i nie pomogą tu treści z Internetu – szukaj wsparcia u dobrego specjalisty, a pomoże Ci on uporać się z problemem, zanim ten urośnie do rangi bardzo poważnego. Gdy w psychice zaczyna dziać się coś niepokojącego, to lekarz powinien ocenić, czy nie jest potrzebne pacjentowi leczenie. Konsultacja lekarska jest niezbędna, by sprawdzić, czy zaburzenia nie mają podłoża somatycznego, a także by w porę wdrożyć leczenie terapeutyczne bądź farmakologiczne na dane schorzenie, gdy pacjent będzie tego potrzebował.