Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Wiele osób identyfikuje się jako introwertyk lub ekstrawertyk, przyjmując te jednoznaczne etykiety. Ale w rzeczywistości te cechy osobowości znajdują się w spektrum. To oznacza, że introwersja i ekstrawersja wzajemnie się nie wykluczają, a stanowią naturalne przejście poszczególnych cech, ze środkową ambiwersją. Jaką osobowość mają ambiwertycy? Czy istnieją testy psychologiczne, które pozwolą sprawdzić, czy jesteśmy ambiwetykami?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Ambiwertyk – kto to i co robi?
Ambiwertyk to ktoś, kto mieści się gdzieś pośrodku kontinuum introwertyka i ekstrawertyka. Nie jest to żadne zaburzenie psychiczne i nie będzie potrzebna recepta online na zakup leków. Ambiwertyczna cecha osobowości została opracowana w celu wyjaśnienia zagadki między introwertykiem a ekstrawertykiem. Ambiwertycy mają cechy osobowości z obu kategorii, wraz z własnymi charakterystycznymi cechami.
Introwersja to cecha osobowości, w której jednostka czuje się bardziej komfortowo lub swobodnie, gdy często przebywa we własnym towarzystwie. Introwertycy mają tendencję do skupiania się bardziej na swoich wewnętrznych myślach i pomysłach, niezależnie od warunków zewnętrznych. Osoba o introwertycznej osobowości jest często określana jako nieśmiała lub cicha, ponieważ rozwija się samotnie lub wśród kilku osób, z którymi czuje się komfortowo.
Z drugiej strony ekstrawersja to cecha osobowości, w której jednostka czuje się komfortowo w towarzystwie ludzi (w tym zarówno znanych, jak i nieznanych). Mówi się, że osobowość ekstrawertyczna ładuje energię dzięki spotkaniom towarzyskim i przebywaniu z innymi ludźmi. Charakterystyczną cechą osobowości jest bycie gadatliwym i aktywnym.
Termin ambiwertyk jest używany w odniesieniu do kogoś, kto silnie przedstawia objawy zarówno introwertyka, jak i ekstrawertyka, ale przejawia je w różnych sytuacjach.
Jakie cechy ma ambiwertyk?
Osobowości ambiwertyczne są klasyfikowane na podstawie ich charakterystycznych cech, co wyróżnia je w tłumie introwertyków i ekstrawertyków. Cechami charakterystycznymi dla ambiwertów są:
- Doskonałe umiejętności komunikacyjne — ambiwertycy są równie dobrzy zarówno w słuchaniu, jak i mówieniu. Ekstrawertycy mają skłonność do mówienia więcej, a introwertycy przodują w milczeniu i uważnym słuchaniu. Ambiwertycy czują się swobodnie w wyrażaniu swoich opinii, są też dobrzy w słuchaniu i akceptowaniu opinii innych.
- Docenianie czasu spędzonego w samotności — zrozumienie znaczenia czasu dla „ja” jest kluczowe. Czucie się komfortowo wokół siebie i swoich myśli, emocji i uczuć jest jednym z istotniejszych aspektów samopomocy. Ambiwertycy rozumieją, jak ważny jest czas w samotności i nie spieszą się, by naładować się, przebywając w pobliżu swoich myśli i emocji. Nie oznacza to, że szczególnie unikają spotkań towarzyskich, lubią jedno i drugie, ale odczuwają potrzebę spędzania czasu w samotności.
- Przedstawia empatię lub działania rozjemcze — w sytuacjach towarzyskich lub zgromadzeniach, gdy wybucha kłótnia lub podczas podejmowania jakiejkolwiek decyzji, ambiwertycy udowodnili, że podejmują pokojowe decyzje. Rozmawiając lub słuchając kogoś, często wczuwają się w emocje i potrzeby innych ludzi, ułatwiając im podjęcie decyzji i lepsze zrozumienie sytuacji.
- Cechy przywódcze — ambiwertycy są dobrymi słuchaczami i komunikatorami, którzy wczuwają się w ludzi i ich problemy, co w rzeczywistości jest niezbędnym warunkiem bycia dobrym liderem i posiadania cech przywódczych.
Co ważne, ambiwertycy nie wykazują typowo skrajnych cech jak w przypadku introwertyków czy ekstrawertyków. Są otwarci i elastyczni, dostosowując się do sytuacji, w której się znajdują.
Gdzie odnajdzie się ambiwertyk?
Wygląda na to, że ambiwertycy są fantastyczni w pracy sprzedażowej, ponieważ potrafią słuchać, ale wiedzą też, jak dążyć do spełniania swoich celów. Bycie nauczycielem również jest dobrym pomysłem dla osoby ambiwertycznej, ze względu na to, że polega na nawiązywaniu kontaktu międzyludzkiego, ale wymaga również planowania i refleksji. Podobnie ambiwertycy są dobrymi terapeutami, ponieważ potrafią aktywnie słuchać, a także skupiać się na wewnętrznych stanach swoich rozmówców.
Ogólnie rzecz biorąc, kariera, która obejmowała pewien stopień pracy grupowej i współpracy wraz z pracą solo, jest korzystna dla ambiwertyków. Społecznie ambiwertycy mogą rozwijać się zarówno w sytuacjach społecznych, jak i samodzielnie, co jednak może się znacznie różnić w zależności od danego dnia i nastroju. W związku z tym praca, która pozwala na znalezienie równowagi między ekstrawersją a introwersją jest bardzo ważna.
Związek z ambiwertykiem
Nie pasujesz do kategorii „ekstrawertyk” lub „introwertyk” — przynajmniej nie do końca. Jesteś ambiwertykiem — trochę jednym i drugim — a to oznacza, że to, czego potrzebujesz od ludzi, z którymi się umawiasz, jest trochę inne. Potrzebujesz mieszanki czasu towarzyskiego i samotnego.
Jesteś typem osoby, która lubi udzielać się towarzysko — możesz być duszą towarzystwa, jeśli masz na to ochotę — lub relaksować się w domu z dobrą książką i kieliszkiem wina. Potrzebujesz partnera, który rozumie, że nie będziesz chodzić do klubów w każdy weekend i chętnie po prostu spędzisz czas na kanapie. Jest to związane z głęboko zakorzenioną potrzebą przestrzeni. Nie możesz być cały czas towarzyski i rozmowny — to sprawia, że każdy ambiwertyk czuje się wyczerpany.
Potrzebujesz partnera, który rozumie, że na niektóre rzeczy trzeba poczekać. Otwarcie się i pokazanie swojej ekstrawertycznej strony zajmuje trochę czasu, a ty chcesz partnera, który jest wobec ciebie cierpliwy. Co więcej, wielu ambiwertyków poszukuje partnerów, którzy nie lubią small talku. Z tego względu najlepiej dogadują się z osobami, z którymi można prowadzić głębokie i stymulujące rozmowy. Dodatkowo, jeśli chodzi o komunikację, potrzebujesz kogoś, kto okazuje swoją miłość, słuchając cię. Masz dobrą mieszankę umiejętności słuchania i mówienia podczas komunikacji i chcesz kogoś, kto zachowuje tę samą równowagę. Kompromis jest dla ciebie ważny w związku, ponieważ pozwala na zachowanie zdrowej harmonii. Chcesz być z kimś, kto również to ceni.
Trzeba jednak pamiętać, że bycie ambiwertykiem nie jest zaburzeniem czy łatką, którą można sobie przykleić. To jedynie zbiór cech osobowości, określających nasze tendencje przejawiane w codziennym funkcjonowaniu. Można nad nimi pracować i zmieniać się w ciągu życia. Z tego względu w związku z ambiwertykiem istotne są podobne wartości jak z każdą inną osobą w tym wzajemny szacunek, przestrzeń do wyrażania siebie, akceptacja, lojalność, intymność, bliskość, otwarta komunikacja, chęć współpracy i dążenia ku wspólnemu lepszemu życiu.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?