Zastrzyk antykoncepcyjny – co to jest i czy jest skuteczniejszy od tabletek?

Napisano 18.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zastrzyk antykoncepcyjny to jedna z hormonalnych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży, stanowiąca alternatywę dla popularnie stosowanych tabletek czy plastrów antykoncepcyjnych. Cena tej metody może być zachęcająca, choć oczywiście posiada ona zarówno zalety, jak i wady. Decyzję o ewentualnym wdrożeniu takiego zabezpieczenia pacjentka powinna podjąć samodzielnie, po wcześniejszej konsultacji z ginekologiem. W artykule rozjaśniamy, jak działa zastrzyk antykoncepcyjny. Rozwiewamy również wątpliwości, czy zastrzyk antykoncepcyjny działa od razu, a także odpowiadamy na pytanie, czy zastrzyk antykoncepcyjny jest skuteczny.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ile kosztuje zastrzyk antykoncepcyjny? Czy jest droższy niż tabletki?

Kobieta, która rozważa zastrzyk antykoncepcyjny, z pewnością zastanawia się nad wadami i zaletami tej metody, w tym zarówno nad jej skutecznością, skutkami ubocznymi, wygodą stosowania, jak również nad ceną preparatu. Należy zaznaczyć, że cena iniekcji nie jest wysoka – zwłaszcza biorąc pod uwagę, że zastrzyk przyjmowany jest rzadko. By kupić zastrzyk antykoncepcyjny, należy skontaktować się z lekarzem i posiadać receptę papierową, jednak może być to również w wersji elektronicznej e-recepta na tabletki antykoncepcyjne. Ile kosztuje zastrzyk antykoncepcyjny? Zależne jest to oczywiście od apteki, jednak można przyjąć, że cena zastrzyku antykoncepcyjnego wynosi około 35-55 zł. Należy przy tym pamiętać, że jest to zakup na dłuższy czas, gdyż zastrzyku nie przyjmuje się co miesiąc. Dodać trzeba również, że zastrzyk antykoncepcyjny, podobnie jak pigułki antykoncepcyjne, nie chroni kobiety przed chorobami wenerycznymi, więc jeśli kobieta nie ma stałego partnera i chce chronić swoje zdrowie, powinna dodatkowo stosować prezerwatywy.

Czytaj także:

Kiedy przyjąć zastrzyk antykoncepcyjny?

Niewątpliwą zaletą, jaką posiada zastrzyk antykoncepcyjny, jest znacznie rzadsza konieczność jego przyjmowania niż tabletek antykoncepcyjnych. To właśnie między innymi z tego względu coraz więcej kobiet, zwłaszcza na Zachodzie, rozważa zastrzyk antykoncepcyjny. Kiedy przyjąć go najlepiej? Powinno się to zrobić w pierwszych 5 dniach nowego cyklu (a najlepiej w 1 dniu cyklu) – wówczas skuteczność jego działania będzie zachowana. Jeśli kobieta nie dopilnuje natomiast tego czasu, będzie musiała dodatkowo wspomagać się mechanicznymi metodami ochrony przed ciążą, w tym np. prezerwatywą. Zastrzyk wykonuje się domięśniowo (wstrzykiwany jest zazwyczaj w pośladek) średnio co 12 tygodni, czyli co 3 miesiące, pilnując by jego aplikacja odbywała się zawsze w pierwsze 5 dni cyklu (a najlepiej w 1 dzień cyklu). Zastrzyk najczęściej wykonuje lekarz lub pielęgniarka.

Czy zastrzyk antykoncepcyjny działa od razu?

Zastrzyk antykoncepcyjny sprawdzi się w między innymi w przypadku kobiet, które chcą postawić na hormonalną antykoncepcję, jednak z różnych powodów nie mogą bądź nie chcą stawiać na tabletki antykoncepcyjne lub plastry antykoncepcyjne. Odpowiedź na pytanie, czy zastrzyk antykoncepcyjny działa od razu, zależna jest od czasu przyjęcia zastrzyku. Jeśli kobieta dopilnuje, by przyjęcie zastrzyku odbyło się w ciągu pierwszych 5 dni nowego cyklu (a najlepiej w 1 dniu cyklu), zastrzyk zaczyna działać od razu i zapewniać będzie wysoką skuteczność ochrony przed ciążą od pierwszego cyklu. Jeśli jednak kobieta przeoczy ten termin i przyjmie zastrzyk w innym czasie, będzie musiała wspomagać się innymi metodami antykoncepcji mechanicznej (np. prezerwatywą), gdyż działanie zastrzyku rozpocznie się później. 

Jak działa zastrzyk antykoncepcyjny?

W skład zastrzyku antykoncepcyjnego, podobnie jak w skład minipigułek, wchodzi jedynie progestagen, czyli syntetyczny odpowiednik naturalnego progesteronu. Nie znajdują się tu estrogeny, więc metoda nie wpływa negatywnie na laktację. Jak działa zastrzyk antykoncepcyjny? Progestagen hamuje owulację i zagęszcza śluz szyjki macicy, przez co utrudnia plemnikom poruszanie się wewnątrz dróg rodnych kobiety. W razie konieczności hormon ten utrudnia również implantację ewentualnego zarodka w macicy. Z pewnością metoda zastrzyku antykoncepcyjnego jest dla wielu kobiet łatwiejsza w zastosowaniu niż tabletki antykoncepcyjne, gdyż nie trzeba pamiętać o codziennym zażywaniu pigułki o stałej porze. Zastrzyk antykoncepcyjny nie obciąża ponadto wątroby w takim stopniu jak tabletki, co jest niewątpliwą zaletą tej metody. Trzeba jednak wiedzieć, że wśród jego działań niepożądanych można wyróżnić między innymi wzrost masy ciała i tkliwość piersi, a także nieregularne krwawienia. Zastrzyk antykoncepcyjny ma również niestety inne minusy. Podstawową wadą dla niejednej kobiety jest czas powrotu do płodności po stosowaniu tej metody antykoncepcyjnej. Zdarza się, że kobieta wraca do płodności dopiero po kilku miesiącach (a może się zdarzyć, że i po roku). Nie jest to zatem metoda polecana kobietom, które planują jedynie krótką przerwę od posiadania potomstwa i chcą w niedługim czasie rozpocząć starania o dziecko.

Czy zastrzyk antykoncepcyjny jest skuteczny?

Gdy w grę wchodzi ochrona przed nieplanowaną ciążą, kobiety szczególnie zwracają uwagę na skuteczność metody. Zastrzyk antykoncepcyjny, podobnie jak każda inna metoda antykoncepcyjna, ma oczywiście zarówno swoje zalety, jak i swoje wady, więc dla niektórych kobiet kluczową informacją może być jego stopień ochrony przed nieplanowanym zapłodnieniem. Jeśli zastanawiasz się, czy zastrzyk antykoncepcyjny jest skuteczny, musisz wiedzieć, że wskaźnik Pearla dla tej metody antykoncepcyjnej wynosi 0,2-0,5. Oznacza to, że metoda ma wysoką skuteczność, jednak oczywiście nie wynosi ona 100% i pozostaje niewielka szansa, że kobieta zajdzie w ciążę, mimo prawidłowego stosowania. Ryzyko ciąży zatem istnieje, choć jest niskie. Trzeba jednak wspomnieć tutaj, że żadna antykoncepcja nie daje 100% gwarancji skuteczności ochrony przed ciążą.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.