Spirala antykoncepcyjna – cena założenia. Czy jej rodzaj wpływa na koszt?

Napisano 17.12.2022 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Spirala antykoncepcyjna jest jedną z najbardziej popularnych metod stosowanych do kontroli urodzeń. Cechuje się wysoką skutecznością i długim działaniem. Co więcej, jest odwracalnym środkiem antykoncepcyjnym, ponieważ po wyjęciu urządzenia istnieje możliwość zajścia w ciążę. Jak działa spirala? Ile kosztuje wkładka domaciczna?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Spirala antykoncepcyjna – jak działa i jakie są jej rodzaje?

Spirala antykoncepcyjna (inaczej wkładka domaciczna albo wkładka wewnątrzmaciczna) to niewielkie urządzenie. Charakteryzuje się wysoką skutecznością i długotrwałym działaniem antykoncepcyjnym. Choć nadal więcej osób sięga po tabletki antykoncepcyjne, to wkładka domaciczna zyskuje na popularności.

Czytaj także:

Spirala wewnątrzmaciczna najczęściej ma kształt litery T, jednak niegdyś stosowało się wkładki przypominające literę S, czemu urządzenie zawdzięcza swoją nazwę. Wkładkę wykonuje się z bezpiecznych i przebadanych medycznie materiałów, których elastyczna forma zapewnia odpowiednie dopasowanie dróg rodnych danej jednostki. Urządzenie umieszcza się wewnątrz macicy podczas krótkiego zabiegu. Najlepszym momentem na aplikację są ostatnie dni menstruacji. Na wizycie specjalista za pomocą specjalnego aplikatora umieszcza spiralę antykoncepcyjną. Procedura przebiega w sterylnych warunkach w trosce o bezpieczeństwo pacjentki.

Wyróżnia się dwa rodzaje spirali. Pierwszy z nich to wkładka wewnątrzmaciczna z jonami metalu. Najczęściej urządzenie wykonuje się z miedzi, rzadziej z dodatkiem srebra, złota czy platyny. Natomiast drugi rodzaj to wkładka hormonalna. Taka spirala zawiera niewielką kapsułkę z hormonami, które są systematycznie uwalniane do organizmu.

Wkładki domaciczne mają na celu przede wszystkim zapobieganie ciąży. Spirala jest ciałem obcym, co wiąże się z wywoływaniem septycznego stanu zapalnego w jamie macicy. Wówczas w miejscu namnażają się duże ilości białych krwinek (leukocytów), których zadaniem jest zwalczanie wszelkich drobnoustrojów w macicy w tym plemników oraz komórek jajowych. W przypadku wkładek hormonalnych do organizmu zostaje uwalniany progesteron, który wpływa na zagęszczenie śluzu szyjkowego, co zmniejsza przepuszczalność wydzieliny i utrudnia przemieszczanie się plemników do komórki jajowej. Dodatkowo hormony mogą wpływać na właściwości błony śluzowej macicy (endometrium), hamując jej przerastanie, a także hamować owulację.

Warto zaznaczyć, że spirala antykoncepcyjna nie ma działania wczesnoporonnego. Aplikacji nie dokonuje się w ciąży. Zadaniem urządzenia jest zapobiegnięcie zapłodnieniu, a nie usunięcie rozwijającego się zarodka. Co więcej, wkładka nie zwiększa również ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej. Oprócz tego trzeba pamiętać, że wkładki wewnątrzmaciczne nie służą jako środki ochronne przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. W przypadku istnienia ryzyka zarażenia się infekcją trzeba zastosować prezerwatywę.

Warto zaznaczyć, że skuteczność danej metody antykoncepcyjnej określa się za pomocą wskaźnika Pearla. Indeks informuje o tym, ile na 100 aktywnych seksualnie kobiet zaszło w ciążę w przeciągu roku korzystania z wybranego środka. Im niższa wartość wskaźnika, tym większa efektywność. Dla wkładki domacicznej indeks nie przekracza 1.

Jaki jest koszt spirali antykoncepcyjnej?

Cena wkładki wewnątrzmacicznej jest zależna od rodzaju urządzenia, producenta oraz miejsca, w której dokona się aplikacji. Cena wkładki domacicznej niehormonalnej zazwyczaj jest niższa niż cena spirali hormonalnej. Najczęściej waha się w przedziale 100-400 zł. Natomiast cena wkładki domacicznej hormonalnej jest wyższa i wynosi od około 600 do 1800 zł.

Trzeba jednak pamiętać, że z jednej wkładki wewnątrzmacicznej można korzystać od 3 do 10 lat. Biorąc pod uwagę tę perspektywę. koszt spirali nie jest tak wysoki, a stanowi inwestycję na lata. Warto również zaznaczyć, że do ceny aplikacji spirali domacicznej dolicza się również koszt wykonania potrzebnych badań.

Gdy minie okres przydatności wkładkę trzeba wyjąć. Wówczas można zaaplikować nową, zmienić formę antykoncepcji czy zaprzestać korzystania z kontroli urodzeń. Warto zaznaczyć, że spirala domaciczna jest odwracalną metodą antykoncepcyjną, więc po jej wyjęciu możliwe jest zajście w ciążę.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania wkładki wewnątrzmacicznej?

Przede wszystkim spirali antykoncepcyjnej nie można zaaplikować w ciąży lub gdy istnieje podejrzenie bycia w ciąży. Nie stosuje się jej również u osób uczulonych na jakikolwiek materiał, z którego wykonano wkładkę czy na zawarte w niej substancje. Inne przeciwwskazania do aplikacji wkładki obejmują:

  • wady anatomiczne układu rozrodczego,
  • nietypową budowę macicy,
  • niewyjaśnione krwawienie z pochwy,
  • stany zapalne miednicy,
  • torbiele jajników,
  • mięśniaki macicy,
  • nadżerki macicy,
  • nowotwór szyjki macicy, jajnika, endometrium czy piersi,
  • endometriozę,
  • choroby wątroby,
  • choroby serca,
  • cukrzycę,
  • ryzyko rozwoju niedokrwistości,
  • skłonność do poronień (istnieje duże ryzyko wypadnięcia spirali).

Decyzję o aplikacji wkładki domacicznej należy podjąć samodzielnie i świadomie, biorąc pod uwagę wszystkie możliwe opcje antykoncepcji.

Jakie skutki uboczne mają wkładki domaciczne?

Jednymi z symptomów, jakie można zaobserwować w ciągu pierwszych dni po aplikacji spirali antykoncepcyjnej, jest ból podbrzusza, skurcze podobne do bólów menstruacyjnych, a także plamienia śródcykliczne. Przez okres 3-6 miesięcy po założeniu wkładki dochodzi do zmian w cyklu menstruacyjnym — krwawienia i plamienia mogą stać się częstsze i bardziej obfite. Jednak po upływie pół roku menstruacja może całkowicie ustąpić albo krwawienie stanie się delikatniejsze. Do innych symptomów, które można odczuwać po aplikacji urządzenia zalicza się:

  • bóle głowy,
  • tkliwość piersi,
  • wahania nastrojów,
  • poczucie zmęczenie.

Dolegliwości powinny ustąpić z czasem, gdy organizm przyzwyczai się do zaaplikowanej wkładki wewnątrzmacicznej. Jednak odczuwane skutki uboczne mogą być nieprzyjemne i zwiastować rozwój infekcji. Z tego powodu warto zwracać uwagę na:

  • gorączkę,
  • pieczenie w trakcie oddawania moczu,
  • ból w trakcie stosunku,
  • upławy o nieprzyjemnym zapachu i niepokojącym kolorze,
  • intensywne krwawienie,
  • dolegliwości bólowe, które nie ustępują nawet po zastosowaniu działań minimalizujących ból.

W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.