Wszystko, co warto wiedzieć o antykoncepcji podczas karmienia piersią

Napisano 23.04.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Temat, jakim jest antykoncepcja dla karmiących piersią kobiet, jest bardzo ważny, ponieważ należy w tym czasie nie tylko zadbać o organizm kobiety, ale także karmionego przez nią naturalnie dziecka. Jeśli kobieta nie planuje w najbliższym czasie ciąży, powinna postawić na skuteczną metodę zabezpieczenia, ale jak to zrobić, by nie zaburzała ona laktacji? Antykoncepcja a karmienie piersią – co warto wiedzieć w tym temacie i jaka antykoncepcja przy karmieniu piersią sprawdzi się najlepiej?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Kiedy zacząć stosować antykoncepcję po urodzeniu dziecka – antykoncepcja dla karmiących matek

Jeśli chodzi o temat „antykoncepcja a karmienie piersią”, na początku należy rozwiać mit mówiący o tym, że karmienie piersią daje w 100% skuteczną ochronę przed kolejną ciążą. Owszem – organizm kobiety w tym szczególnym czasie funkcjonuje nieco inaczej i faktycznie istnieje mechanizm, który z zasady ma nie dopuścić do kolejnego zapłodnienia, jeśli kobieta często karmi, ale bardzo łatwo jest ten mechanizm zaburzyć. Podczas karmienia piersią przysadka mózgowa produkuje w dużych ilościach hormon, który nazywamy prolaktyną. Hormon ten pobudza gruczoły mleczne kobiety do laktacji, ale jednocześnie jego wysokie stężenie działa hamująco na produkcję hormonów LH i FSH, które są niezbędne, by dojrzeć mógł pęcherzyk Graafa, uwalniający komórkę jajową. Wystarczy jednak, że wystąpi dłuższa przerwa w karmieniu, kobieta zachoruje lub pojawią się inne czynniki zaburzające poziom prolaktyny, a płodność kobiety może niezauważalnie wrócić. Możesz wtedy zajść w ciążę w ciągu pierwszych dni po owulacji i nawet o tym nie wiedzieć, gdyż nie zdąży pojawić się miesiączka.

Czytaj także:

By uniknąć tego typu niebezpieczeństwa nieplanowanej ciąży, dobrze postawić na metody zabezpieczania przed zapłodnieniem, w tym (dopiero po okresie połogu) np. na wkładkę lub tabletki antykoncepcyjne, a karmienie piersią nie będzie tu przeciwskazaniem do ich przyjmowania, jeśli postawimy na odpowiedni preparat. Jeśli dziecko wciąż jest na piersi, masz możliwość zabezpieczania się nie tylko metodą mechaniczną – znajdziesz również wiele innych godnych uwagi metod. Stosowanie antykoncepcji po porodzie powinien ustalić z kobietą lekarz ginekolog w trakcie wizyty popołogowej, jednak już teraz warto wspomnieć, że odpowiedź na pytanie „czy można brać tabletki antykoncepcyjne i karmić piersią” jest jak najbardziej twierdząca, gdyż oczywiście istnieją tabletki antykoncepcyjne dla kobiet karmiących.

Rodzaje antykoncepcji, na które może postawić karmiąca mama

Karmiące matki nie muszą rezygnować ze stosunku w obawie przed kolejną ciążą, z czego ucieszą się także ich partnerzy. Kobieta, która niedawno urodziła dziecko i karmi piersią, nie jest skazana na brak skutecznego zabezpieczenia przed kolejną ciążą przez najbliższych kilka miesięcy karmienia. I w tym przypadku istnieją metody antykoncepcyjne o dużej skuteczności, na które można postawić, bez szkody dla laktacji i karmionego naturalnie dziecka. Jaka antykoncepcja przy karmieniu piersią będzie najlepsza? Oczywiście w Internecie zdania kobiet, co do najlepszej metody antykoncepcyjnej dla kobiet karmiących, są podzielone, jednak nie zmienia to faktu, że dostępne są różnego rodzaju formy zabezpieczenia – kobieta ma do wyboru różne opcje. Zdecydowanie nie warto w tym przypadku stawiać na stosunek przerywany, gdyż ten nie jest uznawany za skuteczny w zapobieganiu poczęciu. Nie sprawdzi się tu ponadto metoda termiczno-objawowa, ponieważ w czasie karmienia gospodarka hormonalna kobiety jest zmieniona i wyniki samobadania w trakcie cyklu (temperatura i śluz) mogą być tu niemiarodajne. Przy karmieniu piersią można postawić natomiast bez obaw na antykoncepcję mechaniczną, w tym prezerwatywy. Sprawdzi się tu także wkładka domaciczna uwalniająca progestagen (pochodna progesteronu). Oprócz wkładki w macicy możliwy jest także dodatkowo zastrzyk antykoncepcyjny. Kolejna opcja to oczywiście stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, jednakże w tym przypadku nie jest polecany estrogen, który wpływa na laktację i przenika do mleka, więc konieczne będą tabletki hormonalne jednoskładnikowe.

Czy karmiąc piersią można stosować tabletki antykoncepcyjne?

W przypadku kobiet, które karmią dziecko sztucznie, wybór dostępnych metod antykoncepcyjnych jest bardzo szeroki, jednak jeśli chodzi o kobiety karmiące naturalnie, najczęściej lekarze zalecają tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe, czyli tzw. mini pigułki. Tego typu preparaty w składzie zawierają wyłącznie jeden hormon – progestagen. Nie mają one zatem estrogenu, który mógłby zaburzać laktację oraz przenikać do mleka, więc hormony w tych tabletkach nie szkodzą dziecku, a ich wpływ na jego zdrowie jest niezauważalny. Doustna hormonalna antykoncepcja dla karmiących piersią to metoda, której skuteczność jest duża, o ile kobieta podejdzie do zażywania pigułek odpowiedzialnie i dopilnuje bardzo dużej regularności godzinowej ich stosowania (najlepiej ustawić sobie przypomnienie w telefonie dla pewności). Wadą tego typu metody jest jednak nieregularność krwawień. Taki lek występuje w formie blistrów zawierających 28 tabletek. W celu zapobiegania ciąży przyjmuje się jedną tabletkę każdego dnia, a gdy opakowanie dobiegnie końca, przyjmuje się dalej opakowanie kolejne bez robienia przerwy, co oznacza, że środek ten mamy brać w sposób ciągły.

Bezpieczny dobór antykoncepcji hormonalnej przy karmieniu piersią

Aby bezpiecznie dobrać antykoncepcję hormonalną dla kobiety karmiącej, bardzo ważny jest rzetelny wywiad lekarski. Zaleca się, by kobieta udała się do lekarza ginekologa po upływie połogu w celu przeprowadzenia badań, czy jej ciało powróciło do kondycji i zdrowia sprzed porodu. W tym czasie można również poprosić lekarza o porady dotyczące powrotu do płodności i antykoncepcji, by kolejna ciąża w najbliższych miesiącach nie miała miejsca (co ważne jest zwłaszcza po cesarskim cięciu, gdzie ze względu na Twoje zdrowie, powinnaś odczekać zanim zaczniesz starać się o kolejne dziecko). W oparciu o informacje przekazane przez pacjentkę, lekarz zaproponuje metodę antykoncepcyjną, której działanie będzie bezpieczne dla laktacji. Warto wiedzieć, że jeśli dobrana metoda będzie kobiecie odpowiadać i nie będzie ona chciała dokonywać zmian środka, możliwa jest recepta online na tabletki antykoncepcyjne, którą można uzyskać bardzo szybko i to bez konieczności umawiania się na wizytę stacjonarną i zostawiania dziecka czy dzieci w tym czasie z innym opiekunem.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.