Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych – najważniejsze różnice

Napisano 23.04.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Chcesz uniknąć ryzyka zapłodnienia po stosunku? Nie jest to możliwe ze 100% pewnością, jednak możesz stosować metody, które ryzyko to zredukują do minimum. Jedną z najpopularniejszych form zabezpieczania się przed nieplanowaną ciążą są tabletki antykoncepcyjne. Rodzaje tego typu środków są różne, więc niemal każda kobieta powinna wśród nich znaleźć preparat dostosowany do swojego wieku i potrzeb. Jakie są rodzaje tabletek antykoncepcyjnych, na czym polega ich działanie i czym się różnią między sobą?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Różnice w poszczególnych rodzajach tabletek antykoncepcyjnych

Zadaniem tabletek antykoncepcyjnych, bez względu na ich rodzaj czy skład, ma być ochrona przed nieplanowaną ciążą. Są one znacznie bardziej skuteczne od zabezpieczenia jakim są prezerwatywy, co potwierdzają nie tylko opinie lekarzy, ale i dane wskaźnika Pearla, jednak ich przyjmowania należy się nauczyć, gdyż wymaga dużej regularności i samodyscypliny. Tego typu środki nie dopuszczają do ciąży w taki sposób, że ich przyjmowanie sprawia, że nie dochodzi owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej. W przypadku tej metody antykoncepcyjnej działanie jest jeszcze inne, gdyż tabletki wpływają również na zmianę konsystencji śluzu szyjkowego, co zmniejsza dodatkowo ryzyko dostania się plemników głębiej. Jeśli chodzi o tabletki antykoncepcyjne, rodzaje i nazwy tych leków bywają różne. Poszczególne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych, różnią się nie tylko nazwą i ceną, ale przede wszystkim składem jakościowym i ilościowym, a więc różne są ich właściwości i wpływ na organizm. W celu dobrania odpowiedniego dla kobiety opakowania, zaleca się skorzystanie z konsultacji z lekarzem i wykonanie niektórych badań.

Czytaj także:

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe

Pigułki jednoskładnikowe to tzw. minipigułki. Jest to ultralekka antykoncepcja najnowszej generacji, co oznacza, że stężenie hormonów zostało tu ograniczone do minimum, przy jednoczesnym zachowaniu podobnej skuteczności, co w przypadku tabletek dwuskładnikowych. Preparaty tego typu w swoim składzie zawierają wyłącznie jeden hormon – progestagen, czyli pochodną progesteronu. Nie znajdziesz tu estrogenów, przez co działanie tych tabletek hormonalnych jest łagodniejsze i zwykle ma mniej dolegliwości oraz wiąże się z mniejszą ilością skutków ubocznych, jednak wadą tego typu metody jest nieregularność krwawień lub całkowite ich zanikanie. Jeśli chodzi o tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe, rodzaje tych środków przyjmuje się w sposób ciągły – w blistrze znajduje się 28 tabletek czynnych, a kolejne opakowanie rozpoczyna się bezpośrednio po skończeniu aktualnie przyjmowanego. Tego typu środki dedykowane są zwłaszcza mamom karmiącym, a także nastolatkom i kobietom przed 25 rokiem życia oraz tym, którym szkodzą wyższe dawki hormonów, które znajdują się w tabletkach dwuskładnikowych.

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe

Pigułki antykoncepcyjne dwuskładnikowe w swoim składzie posiadają dwa hormony – syntetyczny estrogen i pochodną progesteronu (progestagen). Najczęściej są to tabletki, które przyjmuje się w schemacie 21+7, co oznacza, że przez 21 dni zażywa się tabletkę czynną hormonalną, natomiast na kolejnych 7 dni przypada przerwa w stosowaniu antykoncepcji, która wiąże się z nieprzyjmowaniem tabletek bądź zażywaniem w tym czasie tabletek placebo. W czasie przerwy od dostarczania do organizmu hormonu dochodzi do tzw. krwawienia z odstawienia, co niektóre kobiety i ich partnerzy błędnie interpretują jako wystąpienie miesiączki. Trzeba jednak pamiętać, że ten środek antykoncepcyjny nie dopuszcza do prawdziwego okresu, gdyż nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej z jajnika, a następnie jej obumierania. Krwawienie występuje, gdy kobieta robi przerwę od progestagenów i hormonów jakimi są estrogeny.

Warto wiedzieć, że w sprzedaży dostępne są także tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, które przyjmuje się w schemacie 24+4, czyli przez 24 dni zażywana jest tutaj tabletka hormonalna, natomiast przez kolejne 4 dni zażywa się tabletki placebo. Jeśli chodzi o tego typu tabletki antykoncepcyjne, rodzaje tabletek są trzy:

  • Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe jednofazowe – wszystkie tabletki hormonalne w blistrze posiadają identyczny skład jakościowy i ilościowy. Jednocześnie są to tabletki o najmniejszej dawce hormonów i najbardziej uniwersalnym zastosowaniu.
  • Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe dwufazowe – wszystkie pigułki czynne z blistra posiadają to samo stężenie syntetycznego estrogenu, jednak różnią się one między sobą stężeniem progestagenu. Tego typu rozwiązanie sprawia, że naturalny cykl rozrodczy kobiety jest lepiej odwzorowywany i tego typu pigułki sprawdzą się w przypadku miesiączek nieregularnych i szczególnie bolesnych, jednak ich skuteczność działania wymaga bardzo dużej dyscypliny, jeśli chodzi o regularność stosowania.
  • Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe trójfazowe – w tym przypadku w opakowaniu znajdują się trzy rodzaje pigułek – różnią się stężeniem progestagenu, a także czasem estrogenu. Bardzo ważne jest tu, by zażywać tabletki w odpowiedniej kolejności, a metoda ta sprawdzi się zwłaszcza w przypadku kobiet w okresie menopauzy lub kobiet, które mają problem z tolerancją pigułek jednoskładnikowych.

Jak dobrać najbardziej odpowiednie tabletki antykoncepcyjne?

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej w sposób prawidłowy cechuje się wysoką skutecznością ochrony przed ciążą. Należy jednak wiedzieć, że preparaty tego typu powinny zostać prawidłowo dobrane. Jak dobrać tabletki antykoncepcyjne? Rodzaje tego typu preparatów na rynku mogą przyprawić o zawrót głowy niejedną kobietę, która nie chce zajść w ciążę, jednak tak duża oferta to oczywiście zaleta, gdyż lekarzowi łatwiej będzie zaproponować kobiecie środek, który będzie dla niej najlepszy. By dobrać odpowiedni rodzaj antykoncepcji, lekarz powinien wykonać szczegółowy wywiad, podczas którego pozna stan zdrowia pacjentki, towarzyszące jej choroby i alergie, styl życia i inne ważne informacje, które ułatwią mu prawidłowy dobór leku. Niejednokrotnie potrzebne są także badania dodatkowe, w tym między innymi badanie ginekologiczne z USG, a czasem także specjalistyczne badania krwi (w przypadku chorób towarzyszących). Gdy lekarz dobierze już odpowiednią antykoncepcję, a kobieta ją toleruje i nie skarży się na niepożądane skutki uboczne, możliwa jest recepta online na tabletki antykoncepcyjne, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, jeśli regularnie się badamy i zależy nam wyłącznie na kontynuacji ciągłości antykoncepcji.

Tabelki antykoncepcyjne trójfazowe czy jednoskładnikowe? Co warto o nich wiedzieć?

Zauważyć można, że na rynku istnieją różne tabletki antykoncepcyjne. Rodzaje i ceny tych środków mogą osobę bez odpowiedniej wiedzy przyprawić o bóle głowy. Jak wspomniano powyżej, lekarz najlepiej będzie wiedzieć, jaki rodzaj tabletek antykoncepcyjnych sprawdzi się u kobiety najlepiej. Jeśli chodzi o tabletki jednoskładnikowe, sprawdzą się one szczególnie w przypadku kobiet bardzo młodych lub karmiących piersią, ponadto będzie to dobre rozwiązanie dla kobiet, które mają problem z zażywaniem tabletek estrogenowych lub zmagają się z zakrzepicą. Tego typu środki poleca się także szczególnie kobietom palącym oraz zbliżającym się do menopauzy. Tabletki antykoncepcyjne trójfazowe, rodzaje mają różne, natomiast przepisywane są dość rzadko, co wiąże się z koniecznością dużej dyscypliny przy ich stosowaniu. Tego typu preparaty także polecane są w okresie menopauzy, ponadto będą rozwiązaniem w przypadku tych kobiet, które nie tolerują mini pigułek lub które zmagały się z obniżonym libido, wahaniami nastroju i plamieniami śródcyklowymi.

Dobór tabletek antykoncepcyjnych – zaufaj lekarzowi

By przyjmować doustną antykoncepcję hormonalną, ograniczając do minimum jej wady i skutki uboczne, konieczna jest wizyta u lekarza. Na podstawie informacji i danych zebranych w wywiadzie medycznym będzie on w stanie zaproponować metodę najlepszą dla danej pacjentki, ponadto odpowie wyczerpująco na wszystkie jej pytania o zawartość tabletek i sposób działania zawartych w nich substancji, a także ryzyko rozwoju działań niepożądanych. Zdrowie jest tu najważniejsze, dlatego preparaty zawierające hormony działające antykoncepcyjne można kupić jedynie na receptę. Warto wiedzieć jednak, że możliwa jest także recepta online na tabletki antykoncepcyjne i to nawet w ciągu tego samego dnia od zgłoszenia zapotrzebowania za pośrednictwem serwisu medycznego, co znacznie ułatwia kontynuowanie cyklu, gdy lek się kończy, a stacjonarnej wizyty nie można umówić na czas.

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.