Jak przygotować się na odstawienie tabletek antykoncepcyjnych?

Napisano 23.04.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Doustna antykoncepcja hormonalna to metoda zapobiegania ciąży, na którą decyduje się bardzo dużo kobiet. Oczywiście nie jest to decyzja dożywotnia i z różnych przyczyn kobiety decydują się również na zaprzestanie przyjmowania pigułek, jednak obawiają się skutków ubocznych z tym związanych. Planujesz odstawienie tabletek antykoncepcyjnych? Sprawdź, co warto wiedzieć!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych – przyczyny

Kobiety decydują się na zaprzestanie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych z różnych przyczyn.

Czytaj także:
  • Do najpopularniejszych z nich należy gotowość na zajście w ciążę, czyli moment, gdy kobieta chce zostać mamą, planuje rozpocząć starania o dzieci i zależy jej, by płodność powróciła i owulacja znów miała miejsce. To oczywiście tylko jedna z możliwych przyczyn.
  • Zdarza się, że kobiety rezygnują z tych preparatów hormonalnych również, gdy zmniejsza się ich aktywność seksualna (np. nie mają już stałego partnera), wymaga tego ich aktualny stan zdrowia, a także w sytuacji, gdy decydują się na innego typu metody zabezpieczenia przed ciążą.
  • W niektórych przypadkach kobiety decydują się ponadto na zaprzestanie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej z powodu pojawiających się problemów i dolegliwości lub w związku ze skutkami ubocznymi, które są dla nich szczególnie niekomfortowe (np. brak ochoty na seks, zły stan skóry, bolesne lub obfite krwawienia), choć w tym przypadku warto wcześniej skonsultować się z ginekologiem – być może wystarczy sama zmiana preparatu na inny, a stosowanie pigułki nie będzie już nieprzyjemne.
  • Czasem myśl o zaprzestaniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych to też kwestia problemów z dojazdem do ginekologa po nową receptę, choć niesłusznie, gdyż możliwa jest także recepta online na tabletki antykoncepcyjne, którą można otrzymać bez potrzeby wychodzenia z domu, w dowolnym czasie.

Decyzja o odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych powinna być oczywiście przemyślana i – podobnie jak decyzja o rozpoczęciu ich stosowania – skonsultowana z lekarzem ginekologiem.

Kiedy jest najlepszy czas na odstawienie tabletek antykoncepcyjnych?

Kobiety, które zastanawiają się, kiedy odstawić tabletki antykoncepcyjne muszą wiedzieć, że wymaga to konsultacji u lekarza. Problem w tym, że wiele pacjentek decyduje się to niestety zrobić na własną rękę i odstawiają hormony z dnia na dzień – zazwyczaj dopiero gdy pojawia się problem, jak np. brak owulacji i miesiączki w ciągu pierwszych i następnych miesięcy, wybierają się do lekarza w celu zrobienia badań. Tymczasem konsultacja lekarska zanim odstawimy hormony, pozwoli nam należycie zadbać o siebie i swoje zdrowie, a także dzięki temu zmniejszyć ryzyko skutków ubocznych.

Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne bezpiecznie?

Choć teoretycznie można zaprzestać stosowania antykoncepcji hormonalnej z dnia na dzień, znacznie rozsądniejszym i zdrowszym dla ciała rozwiązaniem będzie wybranie opakowania do końca i wówczas zaprzestanie przyjmowania kolejnego. Jest to istotne z tego względu, że wiele tabletek naśladuje naturalny cykl kobiety – artykuły te zawierają różny poziom hormonów, więc zaprzestanie przyjmowania tych hormonów w trakcie cyklu mogłoby prowadzić do rozregulowania gospodarki hormonalnej, ponadto skutki uboczne odstawienia mogłyby być dla kobiety wówczas bardziej dokuczliwe, a powrót do formy dłuższy. Zamiast zbyt gwałtownie odstawiać opakowanie, warto robić to z głową i dać organizmowi czas, by przyzwyczaił się do zmian, wówczas jego stan szybciej wróci do normy.

Objawy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych – czego się spodziewać?

Zmiany hormonów w organizmie kobiety mogą wiązać się z czasowymi skutkami ubocznymi. Wiąże się to nie tylko z początkowym okresem przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, ale także z ich odstawieniem. Trzeba przygotować się na działania niepożądane, gdyż organizm jest już przyzwyczajony do otrzymywania określonej dawki hormonów z zewnątrz i może zareagować w sposób, który nie będzie dla kobiety komfortowy przez dni czy miesiące. Nie są to zwykle bardzo uciążliwe skutki, a raczej zmiany funkcjonowania organizmu, związane z odstawieniem leku. Objawy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych bywają różne i zależne są między innymi od indywidualnych predyspozycji, wieku kobiety, czasu przyjmowania antykoncepcji, a nawet rodzaju stosowanego preparatu.

  • Jeśli chodzi o objawy negatywne, może dojść do czasowego zaburzenia regularności miesiączkowania lub pojawienia się obfitych miesiączek, ponadto często zgłaszanym problemem są nasilone bóle menstruacyjne. Do objawów niepożądanych związanych z zaprzestaniem przyjmowania antykoncepcji hormonalnej zaliczyć można również złe samopoczucie, wahania nastroju oraz nasilające się stopniowo problemy z cerą i włosami (trądzik, przetłuszczanie się włosów lub ich wypadanie), jednak zwykle ustępują one po kilku tygodniach lub miesiącach.

 

  • Są jednak również objawy pozytywne odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Zaliczyć można do nich między innymi wzrost libido, co docenią także partnerzy kobiet, a ponadto mniejsza bolesność piersi oraz zmniejszenie suchości pochwy, które często jest skutkiem ubocznym zażywania antykoncepcji hormonalnej. Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych może prowadzić również do uwolnienia zatrzymanej wody w organizmie, co sprawi, że gospodarka wodno-elektrolitowa się wyreguluje, a waga kobiety spadnie.

Czy można zminimalizować skutki uboczne po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej?

Organizm każdej kobiety inaczej reaguje na ewentualne zmiany, w tym także zmiany w podaży hormonów, jednak planując odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, warto szczególnie zadbać o swój organizm, o czym z pewnością powie Ci każdy lekarz. Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne, by zminimalizować skutki uboczne? Jeśli chcesz czuć się dobrze, pomoże z pewnością prawidłowe nawodnienie, ruch i zdrowa dieta, ponadto warto rozważyć ewentualną suplementację wspomagającą stan włosów i paznokci.

Kiedy pojawi się okres po odstawieniu antykoncepcji?

Pytanie „kiedy okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych” to jedna z bardzo często wyszukiwanych w Internecie fraz, co nie dziwi, gdyż powrót do płodności jest istotną sprawą dla każdej kobiety – nawet jeśli nie planuje ona w tej chwili ciąży. Cykl owulacyjny po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych dość szybko się reguluje u zdrowych kobiet, co więcej – komórki jajowe mogą się uwolnić np. podwójnie, co zwiększa szansę na ciążę mnogą. Trzeba mieć jednak tu na uwadze, że zwykle pierwsze krwawienie, które pojawia się po odstawieniu hormonów, nie jest jeszcze okresem w pełnym tego słowa znaczeniu, a krwawieniem z odstawienia, które wiąże się ze zmianą poziomu hormonów w organizmie. By pojawiła się prawdziwa miesiączka, konieczny jest powrót kobiety do równowagi hormonalnej, a czas, w jakim to nastąpi, jest kwestią dość indywidualną. Najczęściej pierwsza miesiączka pojawia się dość szybko, ale w niektórych przypadkach może pojawić się nawet po kilku miesiącach czy wręcz nawet po pół roku od zaprzestania przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Warto wówczas skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi stosowne badania i wdroży ewentualne leczenie.

Ciąża po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Zwykle lekarze zalecają, by wstrzymać się ze staraniem o ciążę przez pierwsze 2-3 miesiące po zakończeniu przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, by organizm miał szansę wyregulować swoją gospodarkę hormonalną, a kobieta mogła spokojnie wrócić do formy. Wówczas najlepiej stosować mechaniczne środki antykoncepcyjne, które uchronią kobietę przed zbyt szybkim zajściem w ciążę. Warto wiedzieć, że jest to również dobry czas na zmianę stylu życia, suplementację kwasu foliowego itp. – będzie to idealne przygotowanie do planowanego przez kobietę, świadomego macierzyństwa. Jest jednak od tego wyjątek, o którym warto wiedzieć. Jeśli bowiem kobieta stosowała antykoncepcję w związku z zaburzeniami płodności, warto starać się o dziecko już bezpośrednio po odstawieniu tabletek, gdyż wówczas jest największa szansa na cykl owulacyjny, a z czasem problemy z owulacją mogą znów się pojawić.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, gdy nie planujesz ciąży

Ze względu na to, że zdrowe kobiety zwykle szybko wracają do płodności po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej (nawet już w pierwszym cyklu), trzeba mieć na uwadze, że aktywność seksualna może wówczas prowadzić do ciąży. Jeśli kobieta nie planuje aktualnie potomstwa, powinna po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych postawić na innego typu zabezpieczenie przed ciążą. Sprawdzić może się tutaj między innymi antykoncepcja mechaniczna, jednak pole manewru w tym przypadku jest dość szerokie, a decyzja pozostaje w kwestii kobiety, jej partnera i czasem również lekarza (gdy w grę wchodzą środki antykoncepcyjne na receptę).

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.