Antykoncepcja hormonalna – jak dobrać tabletki antykoncepcyjne?

Napisano 23.04.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 6 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Prawidłowy dobór tabletek antykoncepcyjnych to podstawa, aby kobieta czuła się komfortowo i nie zmagała się z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi, które czasem towarzyszą terapii hormonalnej. Za jedno z najmniej pożądanych działań ubocznych tabletek antykoncepcyjnych uważa się zmiany masy ciała, co przeraża kobiety dbające o sylwetkę, jednak trzeba dodać, że doustna antykoncepcja hormonalna powinna być dobrze dobrana do organizmu kobiety również z wielu innych powodów. Jak dobrać tabletki antykoncepcyjne, aby nie przytyć i czuć się dobrze w trakcie ich zażywania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule naszego serwisu.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Dobór odpowiednich tabletek antykoncepcyjnych – poznaj swoje ciało i potrzeby

Decyzja o rozpoczęciu zażywania preparatów hormonalnych, które mają chronić przed nieplanowaną ciążą, powinna być bardzo dobrze przemyślana oraz skonsultowana z lekarzem ginekologiem. Między innymi właśnie dlatego doustna antykoncepcja hormonalna dostępna jest w Polsce wyłącznie na receptę – oznacza to, że nie powinnaś przyjmować tego typu leków na własną rękę, bez uprzedniej konsultacji lekarskiej, ze względu na ryzyko wystąpienia różnego rodzaju niepożądanych dolegliwości. Tylko ginekolog będzie bowiem wiedział, jakie pigułki będą najlepsze dla danej kobiety, jej wieku, stylu życia i stanu zdrowia. Jak dobrze dobrać tabletki antykoncepcyjne? Wsłuchując się w swoje ciało oraz jego indywidualne potrzeby i predyspozycje, a także obserwując objawy, które towarzyszą Ci każdego dnia. Pamiętaj, że każda kobieta jest inna, więc tabletki, które przyjmuje Twoja koleżanka czy nawet siostra, wcale nie muszą okazać się odpowiednie dla Ciebie. Niestety sama znajomość swojego ciała to zdecydowanie za mało, bo bardzo ważna jest tutaj również wiedza lekarza oraz dodatkowo rzetelnie przeprowadzony wywiad medyczny.

Czytaj także:

Czy tabletki antykoncepcyjne powodują tycie?

Na preparaty hormonalne, w tym pigułkę lub plastry, decydujemy się, chcąc uprawiać bezpieczny seks, gdyż znane są one z wysokiej skuteczności zapobiegania ciąży. Szczególną popularnością cieszą się tabletki, ze względu na wygodę stosowania. Tej metody antykoncepcyjnej najbardziej obawiamy się jednak ze względu na działania niepożądane, często dość przesadnie rozdmuchane przez media, publikujące niejeden artykuł na ten temat. Trzeba zaznaczyć, że to najczęściej nie preparaty, jakimi są tabletki antykoncepcyjne, są przyczyną wzrostu masy ciała, tylko inne czynniki, których kobieta nie jest nieświadoma.

  • W pierwszej kolejności należy wymienić tu zatrzymanie wody w organizmie, które może być naturalne w pierwszych 3 miesiącach od rozpoczęcia przyjmowania preparatu i powinno ustąpić z czasem.
  • Niektóre kobiety mogą ponadto zauważyć w trakcie przyjmowania pigułek wzrost łaknienia. Pamiętajmy jednak, że sam wzrost łaknienia nie powoduje tycia – przyrost masy ciała wiąże się z uleganiem zachciankom i niekontrolowaniem swojego apetytu, co może być zgubne również, gdy kobieta nie przyjmuje tabletek antykoncepcyjnych. Ważna jest tutaj po prostu samodyscyplina, ponadto zwiększenie ruchu również może okazać się pomocne.
  • Trzeba także wiedzieć, że wraz z wiekiem naturalnie spowalnia metabolizm kobiety, co może wiązać się z przyrostem masy ciała, jeśli w porę nie wdrożymy działań zaradczych. Kobiety, które decydują się najczęściej na tabletki antykoncepcyjne to właśnie kobiety w wieku, w którym metabolizm zwalnia, a masa ciała zaczyna powoli rosnąć.

Skład tabletek antykoncepcyjnych a tycie

By odpowiedzieć sobie na pytanie, czy tabletki antykoncepcyjne powodują tycie, warto przyjrzeć się dokładniej ich składowi. Jak wiadomo, na rynku dostępne są różne rodzaje tych preparatów. Należą do nich między innymi tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe (na bazie pochodnych progesteronu), a także tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, które w swoim składzie posiadają pochodne progesteronu i estrogenu. Wybór rodzaju tabletek zwykle nie leży po stronie kobiety – dokonują go lekarze, w oparciu o dostępne dane medyczne i informacje przekazane przez pacjentkę, znając jej zdrowie i posiadane lub przebyte przez nią choroby i alergie.

  • Progesteron (czy jego syntetyczna pochodna – progestagen) jest typem hormonu, który nie wywołuje wzrostu wagi, natomiast może wpływać na zmiany nastroju kobiety, powodując, że będzie ona czuć się przybita, smutna czy senna. W takich chwilach niektóre kobiety mają tendencję do podjadania i poprawiania sobie humoru jedzeniem, co może być zgubne i skończyć się przyrostem masy ciała. Bardzo ważna jest tutaj samokontrola i dyscyplina, wówczas zachcianki jedzeniowe nie będą problemem.
  • Estrogen to natomiast hormon, który może mieć znaczenie dla utrzymania prawidłowej masy ciała. Jego wysoka dawka w organizmie może spowolnić spalanie tłuszczów, a także przyczynić się do odkładania się tkanki tłuszczowej. Trzeba jednak pamiętać, że nowoczesne tabletki antykoncepcyjne nie posiadają tak wysokiej dawki hormonów jak jeszcze parę lat temu, przez co ich negatywne działanie na organizm jest mniejsze. Jeśli jednak mimo pilnowania diety i ruchu kobieta tyje na tabletkach dwuskładnikowych, rozważyć można preparat o niższej dawce estrogenów lub nawet zmianę na tabletki jednoskładnikowe, które nie zawierają estrogenu.

Jakie tabletki antykoncepcyjne wybrać, aby nie przytyć?

Wśród kobiet wciąż panuje mit i nie do końca uzasadniona obawa, że po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje i właśnie to skłania je najczęściej do rezygnacji z wdrożenia stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Choć w ulotce tabletek antykoncepcyjnych wymienione są zmiany masy ciała jako skutki uboczne, trzeba mieć na uwadze, że zwykle to nie pigułki powodują tycie, a zły styl życia, w tym między innymi nieprawidłowa dieta i brak ruchu, a także brak kontroli nad zachciankami i niepanowanie nad łaknieniem. Dzisiejsze nowoczesne środki antykoncepcyjne są znacznie inne niż te stosowane przed laty, więc i ich skutki uboczne są znacznie mniejsze – nie powinny one zatem powodować znacznego przyrostu masy ciała, zwłaszcza gdy kobieta dba o siebie, dobrze się odżywia i jest aktywna fizycznie. Jeśli jednak kobieta ma wyraźną skłonność do tycia i problemy z zaburzeniami łaknienia, powinna poinformować o tym lekarza, zanim ten wypisze tabletki antykoncepcyjne, ponadto by nie przytyć w czasie ich zażywania, powinna szczególnie skupić się na swojej diecie i aktywności.

Jak dobrać tabletki antykoncepcyjne u kobiet z nadwagą lub otyłością?

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy na tabletki antykoncepcyjne decydują się kobiety, które zmagają się z dużą nadwagą bądź otyłością. Faktem jest, że powinny one zachować dużą ostrożność przy przyjmowaniu środków hormonalnych, gdyż narażone są one w większym stopniu na niepożądany wpływ leku i negatywne skutki jego działania, ponadto skuteczność przy stosowaniu tego typu środków, czyli ochrona przed nieplanowaną ciążą, w ich przypadku się zmniejsza. Trzeba również pamiętać, że nie tylko dodatkowe tycie może być w tej sytuacji problemem – nadwaga i otyłość w dość dominującej ilości przypadków wiążą się z istnieniem schorzeń dodatkowych i poważniejszych problemów zdrowotnych, w tym chorób serca, a przy nich przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej może być niewskazane. Bardzo ważne jest tutaj, by metodę antykoncepcji dobrał lekarz na podstawie uzyskanych od pacjentki informacji. Rzetelna konsultacja z lekarzem i odpowiednie badania, które pozwolą ocenić stan zdrowia kobiety i wykluczą ewentualne przeciwskazania do zażywania antykoncepcji, to podstawa.

Dobór najlepszych tabletek antykoncepcyjnych przez ginekologa

Wiele kobiet zastanawia się, jak ginekolog dobiera tabletki antykoncepcyjne. Przede wszystkim, udając się do ginekologa, należy opisać mu szczegółowo swój stan zdrowia, nie pomijając aktualnych i wcześniejszych schorzeń, chorób w rodzinie czy tendencji indywidualnych (w tym między innymi właśnie skłonności do tycia), gdyż ocena stanu zdrowia pacjentki musi być trafna. Przed otrzymaniem pierwszej recepty na antykoncepcję hormonalną pacjentka jest ponadto szczegółowo badana. Zwykle nie jest to tylko wywiad ginekologiczno-internistyczny, ale oprócz tego (zwłaszcza w przypadku pierwszego opakowania leku) także badanie ginekologiczne oraz USG. W uzasadnionych przypadkach, w tym między innymi w przypadkach współistnienia chorób dodatkowych, ginekolog może ponadto poprosić o wykonanie badań krwi lub badań specjalistycznych, w celu dogłębnej diagnozy.

Niezbędny wywiad i badania do odpowiedniego doboru antykoncepcji hormonalnej

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać tabletki antykoncepcyjne, aby nie przytyć, musisz wiedzieć, że reakcja organizmu na podawane z zewnątrz hormony bywa różna u różnych kobiet i nie do końca możliwie jest, by przewidzieć wszystkie skutki uboczne działania tabletek antykoncepcyjnych. Oczywiście na podstawie szerokich badań można stwierdzić prawdopodobieństwo i częstotliwość występowania pewnych działań niepożądanych, jak np. tkliwość piersi, bóle podbrzusza czy inne objawy, ale dalej nie jest to gwarancja, że one u Ciebie wystąpią lub nie. W ulotce podana jest zdiagnozowana częstotliwość występowania tego typu objawów w danej grupie kobiet – jednak nigdy nie będziesz mieć stuprocentowej pewności, czy tego typu działania niepożądane wystąpią u Ciebie czy nie.

Rzetelnie przeprowadzony wywiad lekarski i badania dodatkowe to podstawa właściwego doboru antykoncepcji hormonalnej, ale i to może okazać się niewystarczające, by za pierwszym podejściem znaleźć preparat idealny. Jaka antykoncepcja żeby nie tyć? Bardzo ważna w przypadku zażywania tabletek antykoncepcyjnych jest samoobserwacja i zgłaszanie lekarzowi ewentualnych działań niepożądanych i zmian, które zaobserwujemy przez czas brania tabletek. Jeśli dany środek okaże się dla Ciebie nieodpowiedni i zaobserwujesz wzrost masy ciała po tabletkach antykoncepcyjnych lub innego typu nieprzyjemne skutki uboczne, możesz zawsze skonsultować się z lekarzem z prośbą o zmianę środka na taki, który zawiera inną dawkę hormonów. Jeśli jednak przepisany przez lekarza środek Ci odpowiada, musisz wiedzieć, że masz możliwość skorzystania z rozwiązania, jakim jest recepta online na tabletki antykoncepcyjne. Metoda ta jest wygodna i korzysta z najnowszych technologii, dzięki czemu, jeśli tylko chcesz, bez wychodzenia z domu, w dowolne dni i godziny w ciągu doby, możesz skorzystać w serwisie z usług zdalnej konsultacji lekarskiej na swoim urządzeniu.

Jak nie tyć na tabletkach antykoncepcyjnych?

Naturalnym jest, że wiele kobiet zastanawia się, jak nie tyć na tabletkach antykoncepcyjnych, jednak pytanie to tak naprawdę można sformułować również odcinając trzy ostatnie słowa, gdyż odpowiedź na nie brzmi podobnie, jak odpowiedź na pytanie „jak nie tyć”. Jeśli ginekolog dobierze tabletki antykoncepcyjne odpowiednie dla danej kobiety, ona powinna skupić się przede wszystkim na samokontroli i obserwacji własnego ciała (na co uwagę mogą zwrócić także jej partnerzy), by ewentualne działania niepożądane wykryć w porę. Poza tym ważna jest oczywiście również prawidłowa dieta, w tym unikanie cukru i białej mąki, a także zastąpienie niezdrowych tłuszczy zdrowymi. Istotne jest także nieuleganie zachciankom oraz kontrola nad nadmiernym łaknieniem itp. Dbając o piękną sylwetkę poleca się także, by dostarczać organizmowi odpowiednią dawkę płynów, a także by skupić się na ruchu, który jest nie tylko korzystny dla sylwetki, ale również pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne każdego człowieka. Pilnując powyższych kwestii masz bardzo małe prawdopodobieństwo tego, że nowoczesne tabletki antykoncepcyjne spowodują u Ciebie wzrost masy ciała.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.