Zdrowie seksualne kobiet

Zagadnienie, jakim jest zdrowie seksualne kobiet, jeszcze do niedawna uważane było za temat tabu, o którym nie mówiło się głośno, a większość problemów z tym związanych zatrzymywało się dla siebie. Tymczasem seksualność i aktywność seksualna to podstawa dobrej kondycji psychicznej i fizycznej każdego człowieka. Artykuł odpowiada na pytanie, dlaczego satysfakcjonujące życie seksualne jest tak ważne i podpowiada, jak dbać właściwie o zdrowie seksualne oraz sugeruje, z jakimi problemami warto zgłosić się do lekarza.

Antykoncepcja i antykoncepcja awaryjna

Zdrowie seksualne to bardzo ważna kategoria przekładająca się na stan ogólny naszego organizmu. Dzięki większej edukacji i dostępowi do informacji oraz treści medycznych, świadomość w sferze seksualności człowieka na szczęście w ostatnich latach znacznie wzrosła w porównaniu do lat ubiegłych. Rozmowy o seksie, życiu seksualnym, metodach zabezpieczania się przed ciążą, o tym, jak istotny jest orgazm w relacji, a także zaburzeniach i chorobach intymnych powoli wykraczają z tematyki tabu. Dziś otwarcie mówimy o tym, jak zdrowe dla kobiet i mężczyzn jest satysfakcjonujące życie seksualne. To nie tylko kwestia fizjologii tych osób czy ich biologii, ale również psychiki, wyrażania uczuć w związkach czy emocji.Większą wagę przykładamy również do antykoncepcji, stawiając na jej jakość, wygodę i maksymalną skuteczność. Antykoncepcja hormonalna, która znana była kiedyś zastąpiona została przez pigułki nowej generacji o mniejszej dawce hormonów, których negatywny wpływ na organizm kobiety jest ograniczony do minimum. Ze względu na wysoką skuteczność ochrony przed ciążą i wygodę stosowania, a także mniejsze skutki uboczne niż przed laty, na tabletki antykoncepcyjne decyduje się coraz więcej świadomych swoich potrzeb kobiet, które nie boją się swojej strony seksualnej i nie stronią od seksu. Duża świadomość sprawia również, że mniej obawiamy się antykoncepcji awaryjnej – większa wiedza w tej tematyce pozwala kobietom na odpowiedzialne decydowanie o ewentualnym macierzyństwie i planowanie założenia rodziny na odpowiednim etapie życia.

Prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego kobiet

Żeński układ rozrodczy jest skomplikowany i składa się z wielu elementów, o które trzeba należycie dbać, bez względu na wiek czy aktualny stan zdrowia. Na zdrowie seksualne kobiet wpływ ma wiele czynników. Bardzo ważna jest między innymi kontrola wagi, gdyż zarówno duża nadwaga i otyłość, jak i niedowaga mogą prowadzić do problemów z układem rozrodczym kobiet (to strona, o którą powinni zadbać szczególnie i mężczyźni). Bardzo ważna jest również dbałość o higienę osobistą, noszenie odpowiedniej bielizny, zdrowa dieta bogata w probiotyki, a także nieunikanie aktywności fizycznej. Skupiając się na zdrowiu, nie można ponadto zapominać o roli antykoncepcji, w tym zwłaszcza prezerwatyw, gdy kobieta ma licznych partnerów. Trzeba ponadto wspomnieć o istotnej roli profilaktyki. Kobieta, która jest aktywna seksualnie, powinna regularnie odwiedzać ginekologa – nie tylko w czasie choroby i leczenia, ale i w celu prewencji. Należy wykonywać systematycznie badania, sprawdzać wyniki i kontrolować funkcjonowanie swojego układu rozrodczego, wówczas zmniejsza się ryzyko związane z poważną chorobą.

Najczęstsze zaburzenia i dysfunkcje seksualne u kobiet

Do najczęstszych dysfunkcji seksualnych u kobiet należą różne zaburzenia pożądania, w tym zarówno brak lub utrata pożądania i zainteresowania sferą seksualną, jak również awersja bądź nieumiejętność czerpania satysfakcji z doznań wynikających ze współżycia. Do zaburzeń seksualnych, które często występują u kobiet zaliczyć można ponadto brak reakcji genitalnej na stymulację seksualną, czyli m.in. problemy z nawilżeniem pochwy. Dodać można do tego również zaburzenia dotyczące orgazmu lub problemy z jego osiągnięciem, a także dysfunkcje seksualne, takie jak ból w trakcie stosunku. Zaburzenia seksualne to jednak nie problem, z którym kobieta powinna zostać sama. W większości przypadków można im zaradzić, bez konieczności rezygnacji z satysfakcjonującego życia seksualnego, jednak trzeba o nich rozmawiać ze swoim partnerem i w razie potrzeby zgłosić się na do lekarza seksuologa lub ginekologa, który zaproponuje odpowiednie leczenie, które opierać będzie się na terapii psychologicznej lub farmaceutycznej.

Z jakimi problemami zgłosić się do lekarza i jak przygotować się do wizyty?      

Do specjalisty ginekologa koniecznie należy zgłosić się w przypadku chorób wymagających leczenia farmakologicznego. Nie powinno się bagatelizować wszelkich niepokojących objawów w zakresie układu rozrodczego. Szczególną uwagę należy zwrócić na poczucie bólu w okolicy narządów płciowych, miednicy i podbrzusza, które nie mija po okresie lub wręcz nasila się z czasem. Do lekarza koniecznie trzeba udać się również w związku z upławami, a także gdy pojawią się zmiany takie jak swędzenie lub pieczenie okolicy narządów płciowych. Osoby mające problemy z pęcherzem także powinny mieć się na baczności, ponadto niepokojące w każdym wieku są również krwawienia międzymiesiączkowe. Do ginekologa warto udać się w celu wykonania badań również w związku z podejrzeniem choroby intymnej u partnera, gdyż seks może w tym przypadku przenieść zakażenie na partnerkę.Udając się do ginekologa poleca się zachować wstrzemięźliwość seksualną na ok. 48 godzin przed badaniem. Oczywiście do lekarza przychodzimy dbając o higienę miejsc intymnych, jednak w dniu wizyty powinno się zrezygnować z bardzo intensywnego podmywania czy kosmetyków o intensywnym zapachu, co najczęściej zaburza wynik badania. Dobrze jest również skorzystać z toalety przed badaniem i opróżnić pęcherz.