Ropień na wardze sromowej – co oznacza? Jak sobie z nim poradzić?

Napisano 18.01.2023 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 2 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wśród przyczyn rozwoju wrzodu na wargach sromowych mniejszych czy wargach sromowych większych wymienia się między innymi infekcję bakteryjną czy wirusową, reakcję alergiczną czy nieprzestrzeganie zasad higieny. Taki ropień może powodować dyskomfort i ból, jednak zwykle nie jest powodem do niepokoju. Jak leczy się ropniaki na wargach sromowych?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ropień na wardze sromowej – co to jest?

Ropień to bolesny, wypełniony treścią ropną guzek, który rozwija się pod skórą w okolicy narządów płciowych. Te czyraki stają się bardziej bolesne w miarę wzrostu, niemniej większość w nich w końcu pęknie bez leczenia i samoistnie zniknie. Ropniak może rozwinąć się na wargach sromowych, na łonie (gdzie rosną włosy łonowe), w okolicy sromu, a u niektórych osób rozwija się w fałdach skórnych pachwiny. Czyraki zwykle są niewielkie, jednak mogą urosnąć do większych rozmiarów i wówczas powodować nieprzyjemne dolegliwości.

Jeśli zaobserwujemy niepokojące objawy, warto udać się na wizytę do specjalisty. Lekarz przeprowadzi dokładne badania i zaproponuje dostosowane do potrzeb pacjenta leczenie. Często korzysta się z leków, do których zakupu potrzebna jest e-recepta np. na tabletki antykoncepcyjne

Wrzód na wardze sromowej – przyczyny

Najczęstszą przyczyną powstawania ropniaków jest infekcja czy choroba przenoszona drogą płciową. Zwykle ma to miejsce w wyniku nagromadzenia się gronkowców w tkance. Choć bakterie naturalnie znajdują się na skórze, mogą powodować problemy, jeśli przedostaną się do uszkodzonej np. w wyniku zadrapania tkanki. Wówczas utworzy się grudka wypełniona treścią ropną, często o nieprzyjemnym zapachu. W ten sposób organizm próbuje wyeliminować infekcję, ograniczając rozprzestrzenienie się czynnika zapalnego.

Inne przyczyny czyraków obejmują:

  • niewłaściwą higienę okolic intymnych,
  • wrastanie włosków (często spowodowane nieodpowiednią pielęgnacją czy goleniem),
  • noszenie obcisłej bielizny z nieoddychających tkanin,
  • noszenie brudnej czy przepoconej bielizny,
  • reakcję alergiczną,
  • osłabienie układu odpornościowego,
  • zablokowanie gruczołu potowego,
  • problemy skórne.

Ropniaki warg sromowych mogą początkowo być małe i przypominać trądzik lub podrażnienie po goleniu lub otarciu. Jednak kiedy rosną, mogą powodować dyskomfort i stawać się bolesne. Można również doświadczać objawów jak:

  • zaczerwienienie, obrzęk czy swędzenie warg sromowych,
  • wyciek płynu ze zmiany,
  • gorączka,
  • dreszcze,
  • opuchnięcie węzłów chłonnych.

Choć z niektórymi symptomami można sobie poradzić domowymi sposobami leczenia, pewne objawy mogą świadczyć o rozwoju poważniejszego problemu medycznego i należy je skonsultować ze specjalistą.

Wrzód na wardze sromowej – jak leczyć?

Ropniaki zwykle nie są poważne. Większość ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni. W przypadku leczenia domowego zaleca się stosowanie ciepłych kompresów na dane miejsce, dokładne oczyszczanie miejsc intymnych delikatnym mydłem i wodą, a także stosowanie leków przeciwbólowych, żeby złagodzić dyskomfort. Niezwykle istotne jest, żeby nie dotykać wrzodu, ponieważ nadmierna ingerencja może nadkazić obszar. Nigdy nie należy samodzielnie nacinać ani wyciskać czyraka. Może to spowodować rozprzestrzenienie się infekcji na inne obszary. Pogorszy to również ból i stan zapalny. Zaleca się też noszenie luźnej odzieży, aby zapobiec otarciom i podrażnieniom okolicy.

W niektórych przypadkach wrzody na wargach sromowych mogą wymagać leczenia, aby pozbyć się infekcji i złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Lekarz może przepisać antybiotyki w celu wyleczenia infekcji. Czasami stosuje się nakłucie i osuszenie wrzodu, zwłaszcza jeśli zmiana jest duża i nie ustępuje w wyniku domowego leczenia czy antybiotykoterapii.

Warto pamiętać, że można zrobić kilka rzeczy, aby zmniejszyć ryzyko powstania kolejnego ropniaka na wardze sromowej. Przede wszystkim trzeba dbać o odpowiednią higienę okolic narządów płciowych. Warto korzystać z delikatnych kosmetyków, szczególnie tych dedykowanych miejscom intymnych, aby zapobiec gromadzeniu się bakterii i rozwojowi infekcji. Jeśli golimy okolice łonowe, należy prowadzić maszynkę do golenia zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Co więcej, maszynkę warto często zmieniać i nie udostępniać jej innym osobom. Zaleca się również codzienne zmienianie bielizny, zwłaszcza po spoceniu się.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.