Atrofia pochwy – jakie są jej przyczyny? Objawy i leczenie

Napisano 08.07.2023 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Atrofia pochwy to schorzenie spowodowane niedoborem estrogenu – hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie niezakłóconego dopływu krwi do tkanek miejsc intymnych. Dolegliwość, której głównymi objawami są suchość, swędzenie i pieczenie pochwy, może być leczona wieloma sposobami. Sprawdź, jakie metody są najczęściej rekomendowane przez lekarzy, i jak wygląda profilaktyka atrofii.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co to jest atrofia pochwy?

Atrofia pochwy to stopniowy zanik nabłonka śluzówki spowodowany spadkiem estrogenów. Hormony płciowe odpowiadają za zachowanie elastyczności i właściwe nawilżenie ścian pochwy, oraz prawidłowy stan flory bakteryjnej. Spadek estrogenów skutkuje pojawianiem się stanów zapalnych, które stwarzają warunki do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. Przy atrofii błona śluzowa staje się duża cieńsza i bardziej podatna na uszkodzenia. Zmiany dotyczą przede wszystkim warg sromowych i łechtaczki, ale też cewki oraz pęcherza. W przypadku dyskomfortu i dolegliwości bólowych zaleca się stosowanie leków bez recepty – żeli lub nawilżających globulek dopochwowych. Jeżeli lekarz zdecyduje się wdrożenie zaawansowanego leczenia farmakologicznego, pamiętaj, że e-recepta online może być zrealizowana bez wychodzenia z domu.

Czytaj także:

Jak wygląda atrofia pochwy i jaki odsetek kobiet dotyka?

Atrofia dotyka około 50% kobiet po menopauzie. Oczywiście, zmiany mogą pojawić się na długo przed okresem przekwitania, np. wskutek stosowania antykoncepcji hormonalnej, leczenia chirurgicznego lub chemioterapii. Warto  tym przyzaznaczyć, że zmiany w obrębie pochwy mogą być także wywołane zaburzeniami odżywiania.

Atrofia pochwy – objawy

Zanikowe zapalenie pochwy to przypadłość, która wiąże się ze znacznym dyskomfortem fizycznym i psychicznym. Głównymi objawami atrofii jest swędzenie i pieczenie miejsc intymnych (pochwa i srom), oraz ból i krwawienie (plamienie) podczas stosunku spowodowany niedostatecznym nawilżeniem.

Zanik warg sromowych – objawy:

  • zwężenie przedsionka pochwy oraz zmniejszenie warg sromowych,
  • zwiększona skłonność do otarć i liczne podrażnienia,
  • nietrzymanie moczu, podrażnienie i dyskomfort podczas wydalania i krwiomocz,
  • tworzenie się nadżerek wskutek delikatnych urazów,
  • nieprawidłowe upławy,
  • zintensyfikowanie stanów zapalnych,
  • utrata owłosienia łonowego.

Psychicznym objawem dolegliwości jest spadek libido. Dyskomfort podczas stosunku powoduje zmniejszenie zainteresowania sferą intymną, co może doprowadzić do rozwoju zaburzeń psychicznych i emocjonalnych.

Atrofia pochwy – dlaczego występuje?

Zanikowe zapalenie pochwy to schorzenie, które dotyka co 3 kobietę w wieku okołomenopauzalnym oraz połowę Pań po okresie pokwitania. W okresie menopauzy dochodzi do spadku stężenia hormonu, co z kolei wpływa na utratę elastyczności ścian pochwy i zmniejszonej produkcji wydzieliny pochwowej. Wraz ze zmniejszeniem poziomu estrogenu dochodzi do skrócenia i zwężenia pochwy, dzięki czemu bakterie chorobotwórcze mogą się namnażać w niekontrolowany sposób.
U młodszych kobiet atrofia błony śluzowej pochwy stanowi wynik zaburzeń hormonalnych, powikłań po usunięciu jajników czy terapii antynowotworowej. Zanikowe zapalenie pochwy może być też wywołane biernym paleniem, depresją czy zaburzeniami odżywiania.

Atrofia pochwy – leczenie naturalne

Jednym ze sposobów na zmniejszenie dolegliwości i przywrócenie optymalnego poziomu nawilżenia miejsc intymnych jest leczenie naturalne. Kobiety w wieku okołomenopauzalnym oraz Panie, u których zdiagnozowano schorzenie powinny wprowadzić drobne modyfikacje do codziennej diety. Warto rozszerzyć jadłospis o rośliny zawierające fitoestrogeny – związki organiczne o działaniu zbliżonym do żeńskich hormonów płciowych. Te dobroczynne związki fenolowe znajdziesz w takich produktach jak: soja, groch włoski, olej lniany, pszenica, owoce granatu, marchew, brokuły, czosnek, cebula, owoce granatu czy szparagi. Napojami bogatymi w te substancje są też kawa, herbata oraz zioła m.in. dzięgiel chiński, nagietek, malwa oraz aloes zwyczajny. Ten ostatni przejawia sile właściwości regenerujące i wspomaga naturalne procesy obronne organizmu.

Atrofia pochwy – leczenie naturalne i zalecenia specjalistów

Leczenie atrofii ma charakter holistyczny. Panie muszą przede wszystkim zmienić szkodliwe przyzwyczajenia. Po pierwsze, należy odrzucić używki. Palenie papierosów spowalnia krążenie krwi, co uniemożliwia swobodny przepływ krwi do pochwy. Co więcej, trujące związki chemiczne mają negatywny wpływ na pracę hormonów płciowych.
Jeżeli do tej pory prowadziłaś siedzący tryb życia i żyłaś w przewlekłym stresie, musisz zadbać o stan swojej psychiki. Bardzo istotnym elementem leczenia naturalnego jest ruch na świeżym powietrzu oraz unikanie czynników stresowych.

Atrofia pochwy – jak leczyć i zapobiegać?

Podążając za zaleceniami lekarza, higiena miejsc intymnych powinna opierać się na używaniu samej wody bądź wody z szarym mydłem. Jeżeli zaś chodzi o bieliznę, najlepiej unikać sztucznych materiałów i koronek – najlepszym wyborem są bawełniane zabudowane figi gwarantujące swobodny przepływ powietrza.
Co istotne, skutecznym sposobem zapobiegania atrofii jest regularne współżycie – aktywność seksualna poprawia ukrwienie i stymuluje produkcję wydzieliny pochwowej.

Atrofia pochwy – hormonalne metody leczenia

Oczywiście, leczenie naturalne nie powinno być traktowane jako terapia podstawowa. Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z przypadłością jest terapia estrogenem. W zależności od decyzji ginekologa pacjentka może przyjmować same estrogeny (dopochwowo lub ogólnoustrojowo) bądź przyjmować mieszanki składające się z progestagenów i androgenów. Środki do stosowania miejscowego mogą przyjmować formę globulek i tabletek. Lekarze przepisują także krem na atrofie pochwy i lubrykanty. W leczeniu systemów stosuje się zazwyczaj niskie dawki hormonów przyjmowanych doustnie lub przezskórnie

Laserowe leczenie atrofii pochwy – cena w klinice ginekologii

Czy warto leczyć laserem? Oczywiście, że tak. Zabieg jest wykonywany po uzgodnieniu z lekarzem i polega na umieszczeniu głowicy lasera w pochwie. Po uruchomieniu do głowicy dostarczana jest energia.

Atrofia pochwy – zabiegi laserowe i ich skuteczność:

W leczeniu laserowym promieniowanie oddziałuje na kanał pochwy oraz okolice jej ujścia. W rezultacie dochodzi do stymulowania produkcji kolagenu i przywrócenia stanu błony śluzowej w pochwie do właściwego stanu – bez bólu i dyskomfortu. Zabieg cieszy się coraz większą popularnością wśród pacjentek.

Atrofia pochwy – czy można jej zapobiegać?

Jak wspomnieliśmy wyżej, atrofia warg sromowych to schorzenie, któremu można skutecznie zapobiegać. Aby uzyskać oczekiwane efekty i pozbyć się przykrych objawów, należy przede wszystkim zmienić styl życia i zadbać o kondycję fizyczną. Istotnym elementem profilaktyki jest systematyczne ćwiczenie mięśni Kegla, które utrzymują elastyczność pochwy i zapobiegają nietrzymaniu moczu. Warto też stosować probiotyki, które podtrzymują prawidłową florę bakteryjną pochwy.

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.