Czym jest irygacja pochwy i kiedy powinno się ją wykonywać?

Napisano 19.05.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Płukanie pochwy, czy też irygacja pochwy, to zabieg, który polega na oczyszczeniu jej wnętrza przy pomocy dedykowanych płynów, wykorzystując specjalny irygator. Wiele kobiet często korzysta z tego typu zabiegu, traktując go jako podstawę higieny codziennej, a także podczas okresu, w celu pozbycia się krwi. Niektóre kobiety stosują ponadto irygację pochwy jako formę ochrony przed ciążą czy chorobami wenerycznymi. W poniższym artykule znajdziesz informacje, czy jest to słuszne. Kiedy powinno wykonywać się irygację pochwy i jak przeprowadzić ten zabieg prawidłowo? Co warto wiedzieć w tym temacie?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co to jest irygacja pochwy?

Wiele kobiet zastanawia się, czy potrzebna jest im irygacja pochwy. Co to właściwie jest irygacja i na czym polega? Jest to zabieg polegający na wprowadzeniu pod ciśnieniem do pochwy płynu, który ma wypłukać jej wnętrze. Płukanie pochwy to czynność, do której wykorzystuje się specjalny irygator oraz roztwór medyczny. Kobiety korzystają z irygacji w przypadku dbania o higienę czy w czasie leczenia infekcji, jednak należy pamiętać, że irygacja pochwy powinna być przeprowadzana wyłącznie z zalecenia lekarza. Częste stosowanie tego zabiegu na własną rękę nie jest wskazane, gdyż można sobie znacznie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Problemem mogą stać się wówczas np. infekcje intymne, a wówczas konieczne może okazać się leczenie środkami dostępnymi na receptę. W takich sytuacjach e-recepta online może okazać się znacznym ułatwieniem dla kobiet, które nie mogą dostać się na stacjonarną wizytę lekarską.

Czytaj także:

Dlaczego wykonuje się irygacje pochwy?

Wiele kobiet stosuje irygację pochwy po stosunku, myśląc, że uchroni się wówczas przed niechcianym zapłodnieniem czy chorobami wenerycznymi, jednak jest to myślenie błędne, które niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Irygacja pochwy po stosunku nie daje gwarancji ochrony przed ciążą (a nawet może zwiększać ryzyko ciąży pozamacicznej) i nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (tu potrzebna jest prezerwatywa). Również irygacja stosowana w czasie okresu, by poczuć się świeżo, to nienajlepszy pomysł, gdyż pochwa oczyszcza się naturalnie, w odpowiednim dla siebie tempie. Irygacja pochwy nie powinna być również sposobem na codzienną higienę kobiety – pochwa oczyszcza się samoczynnie, między innymi przez śluz, więc nie ma potrzeby sztucznej ingerencji w jej naturalne środowisko, jeśli nie ma ku temu wskazań lekarskich. By zadbać o higienę wystarczy zwykłe podmywanie się przy wykorzystaniu wody i delikatnego płynu do higieny intymnej (tu ważne – myjemy intymne okolice zewnętrzne a nie wnętrze pochwy). Nie stosujemy również irygacji przed wizytą u ginekologa, o ile ten nie zaleci tego wcześniej, ponieważ tego typu zabieg może utrudnić prawidłową diagnozę lekarską.

Jak płukać pochwę w domu bezpiecznie?

Irygacja pochwy może być wykonana w dogodnej dla kobiety pozycji – najlepiej zrobić to w wannie lub pod prysznicem. Gdy w grę wchodzi irygacja pochwy, strzykawka najprostsza nie będzie tu odpowiednia – najlepiej postawić na specjalny irygator (powinna go używać tylko jedna osoba), który będzie wpuszczać do pochwy płyn pod odpowiednim ciśnieniem. Irygacji nie wykonuje się ponadto domowymi mieszankami, w tym wyciągami ziołowymi, płynem do higieny intymnej czy zwykłym mydłem – potrzebny będzie tutaj specjalny płyn do irygacji pochwy, a taki środek kupuje się w aptece. Najczęściej takie płyny w składzie posiadają substancje przeciwzapalne, bakteriobójcze i antyseptyczne. Kupuje się je oddzielnie lub jako komplet z irygatorem jednorazowym lub wielorazowym, z pomocą którego łatwiej płukanie pochwy wykonać. Przed zabiegiem irygacji należy się podmyć (od góry do dołu, by nie przenieść bakterii z odbytu na cewkę moczową), a następnie delikatnie wprowadza się końcówkę irygatora głęboko do pochwy i opróżnia się pojemnik poprzez naciśnięcie gruszki do irygacji pochwy. Na koniec wyjmuje się delikatnie końcówkę aplikatora z pochwy, uważając na to, żeby zbiornik nie uległ rozprężeniu i nie zassał do wnętrza buteleczki wydzieliny z pochwy.

Kiedy powinno się poddać zabiegowi irygacji pochwy?

Jak wspomniano wyżej, nie powinno się wykonywać płukania pochwy na własną rękę – stosowanie irygatora powinno być skonsultowane z lekarzem. Zdrowa pochwa zawiera mikroorganizmy, których równowaga jest niezbędna dla zdrowia kobiety, a zbyt często wykonywana irygacja może taką równowagę zaburzyć. Zestaw do irygacji pochwy może natomiast być potrzebny w przypadku różnego rodzaju operacji narządów intymnych czy zabiegów ginekologicznych, ponadto może okazać się pomocny w przypadku walki z infekcjami intymnymi, w tym np. z drożdżycą, której towarzyszą nieprzyjemne objawy. Podawane dopochwowo substancje czynne (np. przy okazji irygacji) mogą szybko i skutecznie zadziałać, gdyż błona śluzowa pochwy jest bardzo ukrwiona.

Irygacja pochwy – czemu nie stosujemy jej na własną rękę?

Bardzo ważną kwestią, jeśli chodzi o irygację pochwy jest to, by wykonywać ją wyłącznie, gdy są ku temu konkretne wskazania lekarskie. Trzeba pamiętać, że nie powinno się stosować produktów do płukania pochwy na własną rękę. Oczywiście w aptece dostępne są różnego rodzaju mieszanki bez recepty, z pomocą których możliwe jest wykonanie roztworu do irygacji w domu, ponadto samo wykonanie takiego płukania z użyciem nowoczesnego urządzenia, jakim jest irygator, jest bardzo łatwe, ale nie oznacza to, że warto zabieg ten stosować nagminnie i bez potrzeby, gdyż przyniesie to więcej szkody niż pożytku:

  • Częste irygacje pochwy, które nie mają uzasadnienia, mogą prowadzić do naruszenia naturalnej flory bakteryjnej i zmiany pH środowiska pochwy, co może sprzyjać pojawianiu się różnego rodzaju infekcji dróg intymnych, w tym zarówno infekcji bakteryjnych, jak i grzybiczych.
  • Trzeba również dodać, że irygacja pochwy wykonywana na własną rękę może również być niebezpieczna, jeśli u kobiety już występuje infekcja (a pamiętajmy, że może ona przebiegać często bezobjawowo), gdyż wówczas jest duże prawdopodobieństwo, że zakażenie przeniesie się w dalsze rejony układu płciowego, czyli np. przejdzie do jamy macicy lub obejmie jajowody bądź jajniki, a to znów może się skończyć nawet problemami z płodnością w przyszłości.
  • Nie jest również polecane, by po zauważeniu objawów infekcji intymnych jak np. pieczenie w pochwie, upławy, ból w okolicy narządów płciowych i podbrzusza itp. stawiać na płukanie pochwy zamiast na konsultację lekarską. W przypadku podejrzenia zapalenia pochwy lub infekcji grzybiczej, najlepiej zgłosić się do lekarza, gdyż możliwe, że w przypadku zakażenia konieczne będzie podanie dodatkowych leków, a te mogą być dostępne wyłącznie na receptę.
  • Irygacja pochwy może również prowadzić do różnego rodzaju powikłań ciążowych – nie tylko zwiększa prawdopodobieństwo infekcji intymnych u kobiet w ciąży, ale również może prowadzić do przedwczesnego porodu i innych komplikacji.

Płukania pochwy nie powinny również wykonywać kobiety, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia, gdyż ciśnienie płynu może prowadzić do przerwania błony dziewiczej.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.