Tyłozgięcie macicy – czy wyklucza macierzyństwo?

Napisano 21.01.2023 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Podczas tyłozgięcia macica jest przechylona do tyłu w kierunku kręgosłupa. Stan zwykle nie powoduje poważnych problemów zdrowotnych, ale może wywoływać dyskomfort podczas seksu i bolesne miesiączki. Jak leczyć tyłozgięcie macicy?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Tyłozgięcie macicy – przyczyny powstawania

Macica jest narządem, w którym dziecko rośnie podczas ciąży. Ma kształt odwróconej gruszki i znajduje się między pęcherzem a odbytnicą. Dokładna pozycja miednicy jest różna u poszczególnych osób i może się zmieniać, zwłaszcza w czasie ciąży. W tyłozgięciu macica jest pochylona lub przechylona do tyłu, więc zakrzywia się w kierunku kręgosłupa zamiast do przodu w stronę brzucha. 

Czytaj także:

Niektóre osoby nawet nie wiedzą, że mają tyłozgięcie macicy, ponieważ nie odczuwają żadnych objawów. Czasami jednak pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości, które mogą wymagać specjalistycznego leczenia. Wówczas możliwa jest interwencja chirurgiczna czy wprowadzenie farmakoterapii — wówczas wystawiona przez lekarza e-recepta umożliwi zdobycie danego leku jak tabletki antykoncepcyjne. Niemniej ten stan zwykle nie jest powodem do zmartwień i rzadko jest przyczyną komplikacji zdrowotnych.

Czasami jest to stan wrodzony, a czasami rozwija się w późniejszym życiu. Przyczyną może być genetyka. W innych przypadkach stan może mieć podłoże związane ze zmianami strukturalnymi miednicy. Obejmują one:

  • Endometriozę – endometrium to błona śluzowa macicy. Endometrioza występuje podczas rozwoju komórek endometrium poza macicą. Komórki te mogą powodować retrowersję poprzez „przyklejanie” macicy do innych struktur miednicy.
  • Mięśniaki – te małe, nienowotworowe guzki mogą sprawić, że macica będzie podatna na odchylanie się do tyłu.
  • Zrosty – zrost to pasmo tkanki bliznowatej, które łączy ze sobą zwykle dwie niezależne powierzchnie anatomiczne. Zabiegi chirurgiczne w okolicy miednicy mogą powodować tworzenie się zrostów, co wpływa na większe ryzyko odgięcia się macicy.
  • Ciąża – macica jest utrzymywana na miejscu przez pasma tkanki łącznej zwane więzadłami. Ciąża może nadmiernie rozciągnąć te więzadła i pozwolić macicy przechylić się do tyłu. W większości przypadków macica wraca do swojej normalnej pozycji po porodzie, ale czasami tak się nie dzieje.
  • Menopauza – u osób w okresie menopauzy spada poziom estrogenu (hormonu), co może wywoływać osłabienie mięśni miednicy. Wówczas więzadła mogą nie utrzymać narządu i powodują jego przechylenie do tyłu.

Przodozgięcie a tyłozgięcie macicy – różnice

W przodozgięciu dno macicy (górna część) jest skierowana ku ścianie brzucha i opiera się o pęcherz moczowy. Natomiast przy tyłozgięciu dno macicy nie jest skierowane do przodu, czyli w kierunku powłok brzusznych, a do tyłu — ku odbytnicy. Przodozgięcie macicy występuje częściej niż tyłozgięcie. Niemniej oba te stany są naturalnymi wariantami budowy anatomicznej.

Tyłozgięcie macicy – jak można je rozpoznać?

Jak wspomniano wyżej, często osoby z tyłozgięciem macicy nie odczuwają żadnych objawów. Niemniej może się zdarzyć, że pojawią się dolegliwości jak:

  • wypukłość dolnej części brzucha,
  • ból podczas menstruacji,
  • ból w trakcie stosunku płciowego (szczególnie w niektórych pozycjach),
  • problemy z używaniem tamponów podczas menstruacji,
  • problemy z układem moczowym, takie jak częste infekcje dróg moczowych (ZUM) lub nietrzymanie moczu.

Tyłozgięcie macicy rozpoznaje się na podstawie rutynowego badania miednicy. Podczas procedury lekarz może wyczuć położenie szyjki macicy i macicy, aby określić, w jaki sposób narząd się przechyla. Czasami wykorzystuje się USG do potwierdzenia diagnozy i wykluczenia poważniejszych problemów medycznych, takich jak mięśniaki macicy lub endometrioza.

Tyłozgięcie macicy a okres

Choć tyłozgięcie macicy nie powinno wpływać na regularność cykli menstruacyjnych, może powodować zintensyfikowanie dolegliwości bólowych podczas miesiączki. Niektóre osoby mogą również odczuwać częstsze skurcze menstruacyjne.

Tyłozgięcie macicy a odczucia partnera

Posiadanie skierowanej do tyłu macicy zwykle nie zakłóca doznań seksualnych ani przyjemności. Jednak czasami tyłozgięcie macicy może powodować ból podczas współżycia. Niektóre pozycje i głębokie pchnięcia mogą nasilać dyskomfort. Zmiana pozycji może sprawić, że jednostka poczuje się bardziej komfortowo. Trzeba również zaznaczyć, że partner nie może wyczuć macicy w trakcie stosunku, więc tyłozgięcie macicy nie wpływa na jego odczucia i satysfakcję seksualną.

Tyłozgięcie macicy a ból kręgosłupa

Ból pleców jest szczególnie powszechny wśród kobiet w ciąży, niemniej warto pamiętać, że wiele osób odczuwa go bez względu na położenie macicy i nie ma naukowych dowodów na to, że tyłozgięcie macica pogorszy dolegliwości bólowe. Jednak jeśli macica zacznie wywierać nacisk na kręgosłup, wówczas może pojawić się ból i dyskomfort.

Tyłozgięcie macicy a wypróżnianie

Nie ma wystarczających badań, aby bezpośrednio powiązać choroby jelit, takie jak zespół jelita drażliwego (IBS) lub przewlekłe zaparcia, z tyłozgięciem macicy. Jednak mięśniaki macicy i endometrioza, częste przyczyny wstecznej macicy, mogą wpływać na nasilenie objawów problemów z jelitami. Co więcej, osłabienie dna miednicy spowodowane porodem lub menopauzą jest związane z nietrzymaniem stolca. Z tego powodu, jeśli ma się problemy z jelitami, warto porozmawiać ze swoim lekarzem o objawach, aby móc ustalić ich przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Tyłozgięcie macicy a zajście w ciążę, poród i poronienia

Tyłozgięcie macicy nie powinno mieć wpływu na płodność. Nadal można zajść w ciążę, która będzie przebiegać bez przeszkód. Jeśli jednak nie można zajść w ciążę, najprawdopodobniej jest to spowodowane innym stanem medycznym macicy, który przyczynia się do problemów z płodnością jak:

  • endometrioza,
  • mięśniaki macicy,
  • choroba zapalna miednicy mniejszej (PID).

Tyłozgięcie macicy może powodować większy nacisk na pęcherz w pierwszym trymestrze ciąży, a także zwiększone nietrzymanie moczu lub trudności w oddawaniu moczu. U niektórych kobiet może również powodować ból pleców.

Macica może być również trudniejsza do zobaczenia za pomocą badania ultradźwiękami, dopóki nie zacznie się powiększać wraz z rozwojem ciąży. Wówczas zaleca się wykonanie badania USG drogą przezpochwową, aby zobaczyć postęp ciąży.

Narząd powinien się rozszerzyć i „wyprostować” pod koniec pierwszego trymestru, zwykle między 10. a 12. tygodniem. Jednak czasami macica nie jest w stanie nie dokonać tej zmiany np. przez zrosty, które utrzymują ją zakotwiczoną w miednicy. Jeśli dno macicy nie przesunie się do przodu, może wzrosnąć ryzyko poronienia (zwykle przed 22. tygodniem ciąży). Z tego powodu należy poinformować swojego lekarza, jeśli jest się w ciąży i zaobserwowano:

  • konsekwentna niezdolność do oddawania moczu,
  • ból w żołądku lub w pobliżu odbytnicy,
  • zaparcia,
  • niemożność utrzymania moczu.

Takie symptomy mogą świadczyć o tzw. uwięźnięciu macicy. Stan można zdiagnozować podczas badania miednicy lub USG. 

Tyłozgięcie macicy nie powinno mieć wpływu na organizm w III trymestrze ciąży ani na poród.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.