Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne – nazwy i stosowanie

Napisano 27.04.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zajście w ciążę aktualnie nie jest Ci na rękę, a prezerwatywy się nie sprawdzają? Porozmawiaj ze swoim lekarzem – są inne metody, w tym np. pigułki hormonalne. Tabletki antykoncepcyjne rodzaje mają różne – wyróżnić można tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe i tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe. Jeśli chodzi o jednoskładnikowe i dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, nazwy i ich stosowanie bardzo często poszukiwane są w Internecie. Jakie są tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe i co warto o nich wiedzieć, zanim udamy się do apteki na zakupy?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna – nazwy. Co wybrać?

Doustna antykoncepcja hormonalna zyskuje na popularności, zwłaszcza że możliwa jest także bardzo wygodna recepta online na tabletki antykoncepcyjne. Wiele kobiet, które decydują się na hormonalną ochronę przed nieplanowaną ciążą zastanawia się, jakie są tabletki antykoncepcyjne i od czego zależy w tym przypadku wybór odpowiedniego preparatu. Trzeba wiedzieć, że rodzaje tabletek antykoncepcyjnych, podobnie jak nazwy tabletek antykoncepcyjnych, są różne, co wiąże się z innym składem jakościowym i ilościowym oraz oczywiście producentem. Jeśli chodzi o tabletki antykoncepcyjne, rodzaje to: tabletki jednoskładnikowe i tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe. Nazwy te związane są z zawartością hormonów w preparacie – pigułki jednoskładnikowe (czyli tzw. mini pigułki, czy też tabletki nowej generacji) mają w składzie tylko jeden hormon – jest nim syntetyczny progestagen, czyli pochodna progesteronu. Nie są obecne tu estrogeny, więc preparaty te są polecane do przyjmowania w czasie karmienia piersią. Pigułki dwuskładnikowe zawierają natomiast w składzie dwa hormony – pochodną progesteronu (progestagen) i pochodną estrogenu (najczęściej etynyloestradiol). Tego typu środki podzielić można jeszcze na trzy podgrupy, czyli pigułki jednofazowe, dwufazowe i trójfazowe, które różnią się między sobą stężeniem hormonów w poszczególnych pigułkach.

Czytaj także:
  • Pigułki dwuskładnikowe jednofazowe – mają wszystkie tabletki czynne o takim samym składzie. Ten środek antykoncepcyjny, w porównaniu z innymi tabletkami, ma najmniejszą dawkę (stężenie) hormonów. Ze względu na małą zawartość hormonów (przy zachowaniu skuteczności działania leków) i swoje właściwości, obecnie leki te przepisywane są np. kobietom w młodym wieku.
  • Pigułki dwuskładnikowe dwufazowe – mają w blistrze dwa rodzaje tabletek czynnych, z czego wszystkie one posiadają taką samą ilość estrogenów, natomiast różnią się zawartością syntetycznego progestagenu. Różniące się stężenia progestagenu lepiej odwzorowują naturalny cykl kobiety, jednak grupy tych leków często się w obecnych czasach nie przepisuje.
  • Pigułki dwuskładnikowe trójfazowe – skład w opakowaniu obejmuje trzy rodzaje tabletek czynnych, które różnić mogą się stężeniami dwóch tych hormonów. Ich przyjmowanie jest najrzadsze, jednak sporo przyjmujących je kobiet chwali ich działanie ze względu na to, że stosowane prawidłowo i zgodnie z zaleceniami lekarza, redukują nieprzyjemne objawy, jak np. bóle i obfite krwawienie, a także nieregularność cyklu.

Handlowe nazwy tabletek dwuskładnikowych to między innymi: Qlaira, Jasmin, Yasminelle, Regulon, Midiana, Vines, Diane-35, Logest, Belara, Ovulastan itp. Wyboru tych środków hormonalnych lepiej nie dokonywać na własną rękę, gdyż to lekarz będzie najlepiej wiedział, które tabletki będą dla danej kobiety najlepsze i będą powodowały najmniej skutków ubocznych. Wybierając pigułki antykoncepcyjne lekarz będzie kierować się wiekiem kobiety, jej wcześniejszym i aktualnym stanem zdrowia, a także predyspozycjami do pewnych schorzeń (np. ryzyko raka), ponadto weźmie pod uwagę wiele innych czynników, w tym m.in. to, czy kobieta karmi piersią.

Jak zażywać tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe?

Tabletki dwuskładnikowe hamują owulację, ponadto ich działanie to także zagęszczenie śluzu w szyjce macicy. Pierwsze opakowanie tabletek zaczynamy zażywać pierwszego dnia cyklu. Najczęściej tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe przyjmuje się w schemacie 21+7, co oznacza, że kobieta przez 21 dni przyjmuje czynną tabletkę hormonalną, a następnie robi tygodniową przerwę od hormonów płciowych. W czasie tej przerwy kobieta, zależnie od przepisanego preparatu, nie przyjmuje wcale tabletek lub przyjmuje specjalne tabletki placebo, czyli tabletki niehormonalne. Na rynku dostępne są także tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, które przyjmuje się w schemacie 24+4, czyli odpowiednio 24 dni tabletki czynnej i 4 dni przerwy. Trzeba dodać, że to właśnie na okres przerwy hormonalnej przypada moment krwawienia, którego nie należy mylić z tradycyjną miesiączką, gdyż nie mówimy w tym dniu czy dniach o okresie a krwawieniu wynikającym z chwilowego odstawienia stosowania określonej dawki hormonów.

Czy tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe są skuteczniejsze?

Tabletki antykoncepcyjne rodzaje mają różne, bo organizmy kobiet różnią się między sobą, podobnie jak ich predyspozycje zdrowotne, styl życia itp. Zastanawiając się nad skutecznością obu tych metod należy nadmienić, że obie z nich bardzo skutecznie chronią przed zapłodnieniem, o ile przyjmowane są prawidłowo, czyli zgodnie z zaleceniami lekarza i informacjami podanymi w ulotce producenta. Analizując skuteczność wymienionych pigułek można zauważyć, że tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe są minimalnie mniej skuteczne niż tabletki dwuskładnikowe, gdyż to właśnie połączenie progesteronu z estrogenem wykazuje większą skuteczność, jeśli chodzi o terapię hormonalną. Przy idealnym stosowaniu skuteczność tabletek dwuskładnikowych sięga 99,7%, natomiast jednoskładnikowych to 99,5%, jednak warto pamiętać, że bardzo ważna jest systematyczność (godzinowa!) zażywania pigułek, ponadto należy uważać na ich interakcje z niektórymi lekami, które mogą skutkować spadkiem skuteczności preparatu.

Dla kogo dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne?

Dwuskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych nie powinny z pewnością zażywać kobiety karmiące piersią, gdyż estrogen może zaburzać laktację i przenikać do mleka. Wówczas lepiej postawić na tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe. Nazwy tych tabletek z pewnością poda Ci Twój lekarz ginekolog podczas konsultacji. Przeciwskazaniem do zażywania dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych jest także nowotwór piersi i jajników, a także odbytu, ponadto środków tych nie zaleca się kobietom zmagającym się z chorobami serca, cierpiącym na przewlekłe migreny, a także tym, które mają poważną nadwagę lub otyłość bądź palą papierosy. Nie powinny ich przyjmować kobiety z miażdżycą i nadciśnieniem, a także chorobami krążenia i niewydolnością wątroby. Nie mogą zdecydować się na nie również kobiety z przebytą lub czynną zakrzepicą. Tabletki dwuskładnikowe jednofazowe zwykle przepisywane są kobietom, które nie ukończyły jeszcze 25 roku życia, a także tym paniom, które zbliżają się do menopauzy. Pigułki dwuskładnikowe dwufazowe przepisywane są rzadko – zwykle zaleca się je kobietom, które mają nieregularne i bolesne miesiączki. Trójfazowe pigułki najczęściej przepisuje się natomiast tym kobietom, które nie tolerują pigułek jednoskładnikowych, a także kobietom w czasie menopauzy.

Dostępność tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych

Trzeba wiedzieć, że w Polsce antykoncepcja hormonalna dostępna jest wyłącznie na receptę. Przed wypisaniem pierwszego opakowania tabletek lekarz zwykle wykonuje badania stanu zdrowia kobiety, by wykluczyć ewentualne przeciwskazania do zażywania preparatu. Bardzo istotny jest także w tym przypadku rzetelny wywiad zdrowotny, który udzieli lekarzowi odpowiedzi na pytania, jakie choroby przechodziła i przechodzi kobieta, jakie są jej predyspozycje zdrowotne, a także jaki jest jej styl życia czy obciążenia genetyczne. Taki wywiad to podstawa dobrze dobranej antykoncepcji hormonalnej. Jeśli zatem chcesz stosować tabletki antykoncepcyjne, nazwy preparatów powinny interesować Cię w tym przypadku najmniej – to lekarz będzie wiedzieć najlepiej, który środek Ci przypisać, po zapoznaniu się z Twoim stanem zdrowia i historią medyczną. Warto ponadto pamiętać, że możliwe jest także otrzymanie recepty na tabletki antykoncepcyjne przez Internet. Oznacza to, że kobieta nie musi każdorazowo udawać się do swojego ginekologa, by otrzymać receptę na kontynuację terapii. Wystarczy wówczas wypełnić specjalny formularz medyczny w godnym zaufania serwisie, a uprawniony lekarz go przeanalizuje i jeśli nie stwierdzi przeciwskazań do przyjęcia leku, wypisze na niego e-receptę online, którą kobieta w krótkim czasie dostanie w formie SMS i e-mail. Taka recepta może być bez najmniejszego problemu zrealizowana w każdej aptece.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.