Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Doustna antykoncepcja hormonalna cieszy się sporą popularnością ze względu na dużą skuteczność ochrony przed nieplanowaną ciążą. Prawidłowe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych sprawia, że między kolejnymi opakowaniami występuje tzw. krwawienie z odstawienia. Jeśli planujesz przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych lub już je zażywasz, dobrze jest zagłębić się w tym temacie nieco szerzej, by nic nie zaskoczyło Cię w przyszłości. Tabletki antykoncepcyjne a okres – co powinnaś wiedzieć?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Brak okresu podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych – czego jest objawem?
Jeśli chcesz stosować antykoncepcję hormonalną, nie czekaj na tradycyjną miesiączkę. Nie występuje bowiem prawdziwy okres podczas brania tabletek antykoncepcyjnych, a ciąża nie musi być tego konsekwencją. Okres jest konsekwencją obumierania ciałka żółtego, gdy uwolniona komórka jajowa nie zostaje zapłodniona – wówczas złuszcza się śluzówka jamy macicy, co objawia się jako krwawienie menstruacyjne. Działanie antykoncepcji hormonalnej powoduje blokowanie owulacji, a skoro ta nie następuje, nie mamy również do czynienia z normalną miesiączką. Brak okresu w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest zatem naturalnym skutkiem ich działania i wiąże się ze sztucznie wywołanymi zmianami gospodarki hormonalnej, które wpływają na organizm kobiety. W tym czasie występuje natomiast tzw. krwawienie z odstawienia, związane ze spadkiem hormonów w krwi – jest ono najczęściej mniej intensywne i znacznie mniej uciążliwe niż tradycyjny okres, a tabletki antykoncepcyjne przyjmowane są wówczas nadal w formie tabletek placebo lub stosowana jest tygodniowa przerwa w ich zażywaniu.
Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne a brak okresu
Warto już tutaj przypomnieć, że tabletki antykoncepcyjne podzielić można na jednoskładnikowe (mini pigułki), które zwykle zażywane są przez całe 28-dniowe cykle – każdego dnia bez przerwy, a także dwuskładnikowe, które imitują cykl miesiączkowy i zawierają dawkę hormonów na 21 dni, a przez kolejnych 7 dni robi się przerwę pomiędzy opakowaniami lub przyjmuje tabletki placebo, by w tych dniach wystąpiło krwawienie z odstawienia (mylnie interpretowane jako miesiączka). W trakcie przyjmowania pigułek jednoskładnikowych nie występują tradycyjne krwawienia z odstawienia, ponieważ jedno opakowanie przyjmuje się bezpośrednio po drugim. Niewielkie krwawienia występują tutaj dość nieregularnie, co wynika z innego typu leku, ponadto zdarza się, że nie doczekamy się ich wystąpienia wcale, co wcale nie musi oznaczać zajścia w ciążę.
Tabletki placebo kontra przerwa – wady i zalety obu opcji
Zasada działania tabletek dwuskładnikowych z przerwą i placebo jest podobna – w ciągu 7-dniowej przerwy (czy to z zaprzestania przyjmowania tabletek czy przyjmowania tabletek placebo) występuje krwawienie z odstawienia i kobieta wciąż chroniona jest przed nieplanowaną ciążą, więc jeśli ma ochotę i nie przeszkadza jej oraz jej partnerowi krwawienie, może wówczas bezpiecznie współżyć, nie martwiąc się o dodatkowe zabezpieczenie. Opcja placebo jest jednak wygodniejsza dla kobiet, które obawiają się ryzyka popełnienia błędu podczas stosowania antykoncepcji (przyjęcia pierwszej tabletki z nowego opakowania za wcześnie lub za późno). Przyjmuje się tu codziennie jedną tabletkę (jak w przypadku mini pigułek), co pozwala wyrobić nawyk regularności. Ostatnich 7 tabletek w cyklu to jednak tabletki placebo, które wywołują efekt odstawienia, jak w przypadku 7-dniowej przerwy. Trzeba również pamiętać, że tabletka placebo może być bezpiecznie pominięta – jeśli zapomnimy ją zażyć, można ją po prostu wyrzucić.
Okres a tabletki antykoncepcyjne – czy można przesunąć krwawienie?
Warto dodać, że tabletki dwuskładnikowe to także opcja na awaryjne przesunięcie krwawienia, gdy ten wypada nam w nieodpowiednim czasie. Wystarczy w tym celu zmniejszenie siedmiodniowej przerwy charakterystycznej dla tej metody (okres wystąpi wcześniej). Można także rozpocząć nowe opakowanie bez robienia przerwy, a okres wystąpi dopiero po zakończeniu kolejnego opakowania. Warto wiedzieć, że w razie potrzeby dostępna jest recepta online na tabletki antykoncepcyjne, co znacznie ułatwia sprawę, gdy spieszy nam się z rozpoczęciem nowego opakowania. Jeśli lekarz, w oparciu o przekazane przez Ciebie dane i informacje o Twoim zdrowiu, udzieli zgody, możesz mieć receptę w ten sam dzień, by wykupić potrzebne Ci artykuły nawet tego samego dnia w aptece.
Plamienie podczas przyjmowania antykoncepcji a ciąża
Krwawienie z odstawienia to nie jedyny rodzaj plamienia, występujący gdy przyjmuje się doustną antykoncepcję hormonalną. Zdarzyć może się również plamienie w trakcie cyklu, co również jest objawem naturalnym i zwykle ustępuje dość szybko. Nieregularność krwawień oraz dodatkowe plamienia w trakcie cyklu najczęściej dotyczą kobiet, które dopiero zaczynają zażywać tabletki antykoncepcyjne, a brak okresu w trakcie pierwszego takiego cyklu nie powinien być wówczas niepokojący. Brak krwawienia przy tabletkach antykoncepcyjnych nie musi być objawem ciąży i zwykle jest naturalny– często potrzeba po prostu czasu, by organizm przyzwyczaił się do przyjmowanej dawki hormonów i wyregulował swoje działanie. Większość kobiet niepotrzebnie się tu obawia, tymczasem najczęściej potrzebny jest po prostu czas i wszystko normuje się szybciej niż po 6 miesiącach stosowania preparatu. Jeśli jednak nieregularność krwawień czy dodatkowe plamienia pojawią się nagle po dłuższym stosowaniu antykoncepcji i regularnych cyklach, a przy tym zaobserwujemy szczególnie bolesne dolegliwości, nie jest to normalne i warto skonsultować tego typu zaburzenia z ginekologiem.
Tabletki antykoncepcyjne a brak okresu
Jak zaznaczono powyżej, nie trzeba obawiać się, jeśli nie wystąpi tradycyjny okres, a tabletki antykoncepcyjne mogą działać skutecznie również w sytuacji, gdy plamienie z odstawienia się nie pojawi. Jeśli jednak sytuacja się powtórzy lub pojawiać będzie się częściej, a przy tym pojawiają się kolejne niepokojące objawy, warto w trosce o swoje zdrowie zgłosić się do lekarza ginekologa, by wykonał bardziej szczegółowe badania. Brak krwawienia może być związany np. z źle dobraną antykoncepcją hormonalną i zbyt mocnym pogrubieniem w tym czasie błony śluzowej macicy. Pomocne zazwyczaj okazuje się zmienienie recepty na inną. Do ginekologa koniecznie trzeba się zgłosić również, gdy kobieta podejrzewa, że może być w ciąży (nieprawidłowo przyjmowała tabletki, pominęła dawkę, stosowała jednocześnie inne leki itp.), ponieważ ciąża należy do głównych przeciwwskazań dalszego zażywania preparatu.
Zmiana tabletek antykoncepcyjnych a okres – co warto wiedzieć?
Gdy miała miejsce zmiana tabletek antykoncepcyjnych, a okres się nie pojawił od razu, nie trzeba wpadać w panikę, ale warto dla własnej pewności sprawdzić, czy w tym miesiącu nie doszło do zapłodnienia, gdyż istnieje takie ryzyko. Jeśli kobieta zauważy brak miesiączki przy zmianie tabletek antykoncepcyjnych na inne, dla pewności warto wykonać test ciążowy. Trzeba jednak wiedzieć, że zmiana tabletek może prowadzić do chwilowego rozregulowania organizmu, co może objawiać się zaburzonym krwawieniem z odstawienia, jednak sytuacja powinna unormować się w kolejnych cyklach.
Brak miesiączki po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych – czy jest się czym martwić?
Wiele kobiet obserwuje problem, jakim jest brak okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Należy już na tym etapie zaznaczyć, że jest to dość popularny objaw, który jednak w większości przypadków naturalnie mija z czasem. Jeśli kobieta wykonała test ciążowy i wykluczyła ewentualność ciąży, najlepiej poczekać na unormowanie się cyklu, co może trwać od dwóch tygodni do nawet sześciu miesięcy. W tym czasie mogą pojawiać się nieregularne krwawienia oraz dodatkowe plamienia, ponadto okres może się również nie pojawić wcale. Oczywiście wszelkie obawy w tej sytuacji najlepiej konsultować z lekarzem ginekologiem – on najlepiej będzie w stanie sprawdzić, czy organizm kobiety działa prawidłowo i w razie potrzeby wdroży odpowiednie leczenie.
Krwawienia w czasie przyjmowania antykoncepcji – przyczyny mogą być różne
Trzeba zaznaczyć, że nie tylko tabletki antykoncepcyjne mogą być przyczyną krwawienia z dróg rodnych kobiety. Inne przyczyny tego typu sytuacji to również różnego rodzaju infekcje i stany zapalne, nadżerki czy polipy, a także choroby przenoszone drogą płciową czy ogniska endometriozy, dlatego wszelkie wątpliwości należy konsultować z ginekologiem. Niepokoić powinien nie tylko brak krwawienia przy hormonalnych tabletkach antykoncepcyjnych, ale również nasilone i obfite krwawienie, które może prowadzić do anemii. Tego typu sytuacja również wymaga konsultacji z ginekologiem i rozważenia zmiany preparatu na inny. Lekarz ginekolog sprawdzi również stan zdrowia kobiety, gdyż obfite krwawienie może sygnalizować różne schorzenia, w tym między innymi wymagające interwencji mięśniaki, a nawet nowotwory, w tym raka macicy, szyjki macicy lub jajnika.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?