Co może osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych?|

Napisano 23.04.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czy wiesz, że działanie tabletek antykoncepcyjnych może zostać zaburzone przez dużo czynników? Wiele kobiet nie otrzymuje tych informacji w porę od lekarza, otrzymując receptę, czy też przy kontakcie z farmaceutą. Ponadto nie wszystkie dane odnośnie Twoich tabletek antykoncepcyjnych i czynników zaburzających ich działanie znajdziesz w ulotce czy przeglądarce, dlatego podpowiadamy, co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych. Lista jest oczywiście dość długa i zależy od rodzaju przyjmowanych tabletek antykoncepcyjnych, jednak warto szczególnie zwrócić uwagę na wymienione w artykule czynniki.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co może mieć wpływ na działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Skuteczność ochrony przed ciążą w przypadku prawidłowo przyjmowanych tabletek antykoncepcyjnych jest bardzo wysoka. Niestety sam kontakt z lekarzem i wykupiona recepta online na tabletki antykoncepcyjne to za mało, by skutecznie uchronić się przed zapłodnieniem, gdyż ważna jest również prawidłowość stosowania leku. Najczęściej do ciąży dochodzi wskutek pominięcia dawki tabletki, jednak trzeba mieć na uwadze, że również niektóre inne leki, zioła, suplementy i innego rodzaju czynniki mogą obniżać skuteczność działania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych? Lista jest długa i informacje te zależne mogą być od metod terapii, które stosujesz. Podczas stosowania hormonów jako metody antykoncepcyjnej, musisz np. pamiętać, że nie są polecane tu produkty, takie jak soki z żurawiny i grejpfruta, które mogą nasilać niepożądane skutki doustnej antykoncepcji.

Czytaj także:

Zioła a tabelki antykoncepcyjne. Co obniża skuteczność?

Zioła stosowane z głową pożytecznie wpływają na zdrowie, ale wywar ziołowy stosowany nieumiejętnie, np. w towarzystwie innych leków, może być nawet niebezpieczny dla życia. Warto wiedzieć, że niektóre zioła mogą również negatywnie wpłynąć na charakter działania tabletek antykoncepcyjnych. Zwróć na to uwagę, gdyż ryzyko wpływu na leki hormonalne w niektórych przypadkach jest duże. Zaliczyć można tu przede wszystkim dziurawiec, a konkretnie wyciągi z dziurawca, które zawierają dużą dawkę hyperforyny, przyspieszającej metabolizm antykoncepcji hormonalnej. Skuteczność działania tabletek hormonalnych może ponadto się zmniejszać przy przyjmowaniu senesu, babki płesznik, pluskwicy groniastej czy nawet siemienia lnianego.

Czy zażywanie witaminy C wpływa na działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Zastanawiając się, co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych, należy zwrócić uwagę również na ilość przyjmowanej witaminy C. Okazuje się bowiem, że duże dawki witaminy C (np. przyjmowane w celu dbania o odporność) mogą hamować działanie tabletek antykoncepcyjnych. Dawki witaminy C przekraczające 100 mg dziennie nie są tu wskazane, więc należy uważać przy przyjmowaniu dodatkowych suplementów diety, jeśli nasza dieta jest bogata w warzywa i owoce, zawierające dużą dawkę tej witaminy.

Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych? Suplementacja

Kobiety, które przyjmują doustną antykoncepcję hormonalną i zastanawiają się, co osłabia tabletki antykoncepcyjne, obawiają się stosowanych dodatkowo leków, ale nie zawsze uwzględniają inne tematy, w tym suplementy diety, które przyjmują na własną rękę, a jest to duży błąd. Pigułki antykoncepcyjne mogą być np. osłabiane przez suplementy z żelazem, węglem aktywnym i chromem, dlatego, gdy masz potrzebę ich zażywania, zwróć uwagę na czas, w jakim lek czy suplement diety wchłania się do krwi. Należy zachować odstęp między spożywaniem takich suplementów a spożywaniem tabletki antykoncepcyjnej (nie łykamy wszystkiego naraz – odczekujemy przynajmniej 4 godziny).

Substancje przeciwbólowe i antybiotyk w czasie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej

Tabletki antykoncepcyjne uważane są za bezpieczną metodę ochrony przed nieplanowanym poczęciem, jednak kobieta powinna mieć się na baczności, gdy konieczne będzie równoczesne zażycie przez nią antybiotyku. Przyjmowane antybiotyki nie tylko pomagają w walce z chorobami bakteryjnymi czy grzybowymi, ale również zmieniają skład mikroflory jelitowej, co hamuje działanie tabletek antykoncepcyjnych. Mikroflora jest odpowiedzialna m.in. za prawidłowe wchłanianie substancji czynnych znajdujących się w tabletkach antykoncepcyjnych. Szczególną ostrożność należy zachować przy niektórych antybiotykach z amoksycykliną, tetracykliną, penicyliną, cefalosporyną i klotrimoksazolem. Jak długo antybiotyk osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych? W trakcie przyjmowania antybiotyku, a także minimum tydzień po jego przyjmowaniu należy dla bezpieczeństwa wspomagać się antykoncepcją mechaniczną (np. prezerwatywą). Trzeba również zaznaczyć, że nie tylko antybiotyki, ale także substancje przeciwbólowe w większej dawce nie są wskazane przy antykoncepcji hormonalnej. Mowa tu przede wszystkim o paracetamolu oraz ketoprofenie.

Inne leki osłabiające działanie tabletek antykoncepcyjnych

Co zmniejsza działanie tabletek antykoncepcyjnych oprócz tego? Pamiętaj, że działanie tabletek antykoncepcyjnych mogą osłabiać również leki. Do tej grupy zaliczyć można m.in. leki przeciwpadaczkowe i antydepresyjne. Należą tu także leki przeciwgruźlicze, niektóre leki endokrynologiczne, leki przeciwwirusowe (np. te stosowane przy leczeniu wirusa HIV) i fenobarbital – preparaty te mogą zwiększyć ryzyko zajścia w ciążę, gdyż osłabiają stosowane tabletki antykoncepcyjne. Co obniża skuteczność pigułki oprócz tego? Uważać należy także na stosowanie leków przeczyszczających i substancje przyspieszające perystaltykę jelit, które mogą wywołać biegunkę.

Antykoncepcja hormonalna a alkohol

Rozważając, co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych, warto wspomnieć również o alkoholu. Choć samo spożycie alkoholu nie zmniejsza skuteczności działania substancji czynnej z antykoncepcji hormonalnej, należy mieć na uwadze, że powiązanie między alkoholem a zajściem w ciążę na tabletkach antykoncepcyjnych jest możliwe. W upojeniu alkoholowym kobieta może zapomnieć o przyjęciu dawki tabletki, ponadto duże stężenie alkoholu w organizmie może wpływać na wymioty, które mogą usunąć tabletkę z organizmu, zanim ta zdąży się wchłonąć.

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.