Czy tabletki antykoncepcyjne opóźniają menopauzę?

Napisano 30.11.2021 | Asystent Medyczny | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

W okresie przekwitania zajście w ciąże jest utrudnione, nie jest jednak niemożliwe. Dopiero po upływie roku od ostatniej menstruacji (menopauzy) następuje tzw. postmenopauza, czyli okres, w którym zupełnie ustaje owulacja i nie może już dojść do zapłodnienia. Z tego powodu wiele kobiet nadal stosuje antykoncepcję w czasie menopauzy. Jak to wpływa na menopauzę i czy może ją opóźnić? Podpowiadamy. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czy można opóźnić menopauzę?

Menopauza to naturalny proces w życiu każdej kobiety, który polega na stopniowym zmniejszaniu wydzielania hormonów płciowych, zatrzymaniu cyklu miesiączkowego i w rezultacie utracie płodności. Najczęściej menopauza występuje w wieku około 50 lat, jednak nie jest to regułą. Dość poważnym problemem wśród kobiet, które są aktywne zawodowo i prowadzą intensywny tryb życia, jest wczesna menopauza. W ich przypadku do utraty zdolności prokreacyjnych może dojść nawet w wieku 30 lat [1]. 

Czytaj także:

Intensywne badania nad sposobami opóźnienia menopauzy dowiodły, że wiele kobiet może przedłużyć okres przed menopauzalny. Nowoczesna medycyna dysponuje już bowiem metodami, które pozwalają opóźnić menopauzę. Wśród nich najpopularniejsze jest przyjmowanie hormonów [2]. Oczywiście stosowanie tej formy leczenia i dobór odpowiednich tabletek muszą zostać poprzedzone konsultacją z lekarzem ginekologiem oraz szeroką diagnostyką. Jeśli u pacjentki nie wystąpiły dokuczliwe skutki uboczne i ma ona prawidłowe wyniki badań, kolejne wizyty u specjalisty mogą się odbyć w nowoczesnej formie zdalnej. Uzyska ona także łatwo i wygodnie tabletki antykoncepcyjne lub inne leki hormonalne. 

Co opóźnia menopauzę?

W celu opóźnienia menopauzy najlepiej połączyć naturalne metody oraz specjalistyczne leczenie hormonalne. 

Do naturalnych sposobów opóźniania menopauzy należy:

  • prowadzenie zdrowego trybu życia – unikanie stresu, wysypianie się oraz dbanie o regularną aktywność fizyczną;
  • rezygnacja z używek i palenia papierosów; 
  • stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety, bogatej w naturalne antyoksydanty. 

Jeśli chodzi o hormonalną terapię zastępczą, badania sugerują, że długotrwałe stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych może opóźnić wiek w okresie menopauzy [3] [4]. Niektórzy lekarze są jednak zdania, że metoda ta nie ma wpływu na czas rozpoczęcia menopauzy, a jedynie maskuje niektóre objawy menopauzy, ułatwiając kobiecie przejście przez ten trudny okres [5] [6]. Hipotezę tę potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych w 2001 roku przez zespół naukowców pod kierownictwem profesor Esther de Vries z Tillburg University [7]. 

Wpływ tabletek antykoncepcyjnych na czas menstruacji jest wciąż badany. Naukowcy z Boston University wykazali, że wcześniejszy początek naturalnej menopauzy u Afroamerykanów jest silnie związany ze stosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych [8]. Również naukowcy z University of California wymieniają wśród czynników związanych z późniejszym wiekiem naturalnej menopauzy stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych [9]. Podkreślają oni jednak, że potrzeba więcej badań na ten temat, np. analiz, które uwzględniałyby więcej czynników mających wpływ na metabolizm estrogenów u kobiet. 

Jak rozpoznać menopauzę biorąc tabletki antykoncepcyjne?

Pierwszym objawem menopauzy jest nieregularne miesiączkowanie – skrócenie lub wydłużenie krwawienia, a także zmiany związane z bolesnością i obfitością miesiączki. Inne charakterystyczne objawy menopauzy to: 

  • bóle różnych części ciała;
  • częstomocz;
  • nadmierna potliwość; 
  • problemy ze snem;
  • przewlekłe zmęczenie; 
  • rozdrażnienie;
  • rumień;
  • suchość pochwy;
  • wzdęcia i zaparcia;
  • uderzenia gorąca; 
  • zaburzenia koncentracji;
  • zmniejszone libido. 

Niestety podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej pojawiają się krwawienia z odstawienia, dlatego nie jest możliwe zaobserwowanie momentu, kiedy pojawia się menopauza. Stosowanie niektórych form antykoncepcji maskuje także inne objawy menopauzy, takie jak np. uderzenia gorąca [5] [9]. Z tego powodu, jeśli pacjentka ma podejrzenie menopauzy, powinna skonsultować się z lekarzem i za jego zgodą odstawić na kilka miesięcy przyjmowane tabletki. Specjalista zaleci również odpowiednie badania, które pomogą sprawdzić poziom hormonów i na tej podstawie określić, czy kobieta znajduje się w okresie przedmenopauzalnym. 

Bibliografia:

  1. https://zdrowie.wprost.pl/medycyna/choroby/10197496/przedwczesna-menopauza-kiedy-moze-wystapic-i-jak-sie-objawia.html
  2. https://zdrowie.wprost.pl/medycyna/choroby/10347352/klimakterium-i-spadek-hormonow-czy-mozna-przesunac-menopauze.html
  3. Van Keep, P.A., Brand, P.C. and Lehert, P. Factors affecting the age at menopause. Journal of biosocial science. Supplement 37–55 (1979).
  4. Stanford, J.L., Hartge, P., Brinton, L.A. et al. Factors influencing the age at natural menopause. Journal of Chronic Diseases 40, 995–1002 (1987).  
  5. https://www.forumginekologii.pl/artykul/antykoncepcja-okresu-okolomenopauzalnego
  6. https://gennev.com/education/does-birth-control-delay-menopause
  7. de Vries E et al. Oral contraceptive use in relation to age at menopause in the DOM cohort. Human Reproduction, Volume 16, 8: 1657–1662 (2001). 
  8. Palmer JR, Rosenberg L, Wise LA, Horton NJ, Adams-Campbell LL. Onset of natural menopause in African American women. American Journal of Public Health 93(2): 299-306 (2003). 
  9. Gold EB. The timing of the age at which natural menopause occurs. Obstetrics and gynecology clinics of North America 38,3: 425-40 (2011).

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.