Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej – co zrobić?

Napisano 23.04.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

„Zapomniałam wziąć tabletkę – co robić” – pytanie to często pojawia się w niejednym serwisie. Prędzej czy później pominięcie tabletki antykoncepcyjnej zdarza się każdej kobiecie. Przyczyny tej sytuacji mogą być oczywiście różne, ale efekt jest zwykle ten sam – strach kobiet o skuteczność działania całej serii opakowania i możliwość poczęcia nowego życia. Lęk jest oczywiście uzasadniony – trzeba przecież pamiętać, że to od prawidłowego przyjęcia preparatu zależy jego skuteczność. Zastanawiasz się, co w przypadku pominięcia tabletki antykoncepcyjnej należy zrobić? Zażyć pominiętą dawkę od razu, odczekać, a może wyrzucić? Poniżej znajdziesz wyczerpujący poradnik!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pominięcie jednej tabletki antykoncepcyjnej – nie wpadaj w panikę

Antykoncepcja hormonalna, w tym właśnie szczególnie dobrze dobrane tabletki antykoncepcyjne, to metoda antykoncepcyjna o wysokiej skuteczności, o ile oczywiście jest stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza i informacjami znajdującymi się w ulotce. Pigułki trzeba przede wszystkim przyjmować regularnie, w przeciwnym razie leki te mogą się nie sprawdzić. Na komfort tej metody wpływa między innymi to, że możliwa jest recepta online na tabletki antykoncepcyjne. Życie stawia nas jednak przed różnymi sytuacjami i bywa, że spóźnienie lub pominięcie jednej tabletki antykoncepcyjnej zdarzy się z zabiegania nawet najbardziej zdyscyplinowanej pod tym względem kobiecie. Jest to oczywiście sytuacja bardzo stresująca, ale nie trzeba wpadać w panikę – zwłaszcza gdy chodzi o jedną tabletkę, a już tym bardziej, gdy w grę wchodzi tabletka placebo. Na szczęście organizm kobiety pozwala na niewielkie niedociągnięcia w przyjmowaniu leku i zwykle jedna nieprzyjęta tabletka ciąży nie czyni, parafrazując znane przysłowie. Oczywiście schemat postępowania w takiej sytuacji zależny jest od rodzaju przyjmowanych pigułek, regularności stosowania metody w ciągu pozostałych dni cyklu, a także czasu, w którym doszło do tego typu niedopatrzenia oraz czasu stosunku seksualnego, który ewentualnie miał wówczas miejsce.

Czytaj także:

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w pierwszym, drugim i w trzecim tygodniu cyklu

Ryzyko nieplanowanej ciąży podczas prawidłowego przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej jest niewielkie – informacje te zawiera każdy lek w swojej ulotce. Mowa tu jednak nie tylko o regularnym przyjmowaniu ustalonej dawki hormonów każdego dnia, ale również o stałej godzinie. Jeśli masz problemy z regularnością stosowania tabletek co dzień i pamiętaniem o ich zażyciu, dobrze jest ustawić alarm w telefonie na godzinę, którą zwykle spędzasz w domu – będzie on dzwonić codziennie, dzięki czemu wówczas najłatwiej będzie Ci przyjąć tabletkę w odpowiednim czasie. Gdy jednak zdarzy Ci się wpadka, warto wiedzieć, co w przypadku pominięcia tabletki antykoncepcyjnej należy zrobić, gdyż w niektórych przypadkach warto pomyśleć o „tabletce po”, a jej wykupienie wymaga posiadania recepty, którą wystawiają lekarze, gdy są ku temu przesłanki i nie ma przeciwwskazań. W pierwszej kolejności skupimy się na czasie pominięcia pojedynczej dawki, a konkretniej na tygodniu, w którym zapomniałaś wziąć kolejną hormonalną tabletkę antykoncepcyjną.

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w 1 tygodniu

Gdy kobieta znajduje się w pierwszym tygodniu cyklu i zapomniała o przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej na czas, powinna mieć się szczególnie na baczności.

  • Jeśli nie upłynęła jeszcze doba od momentu, gdy tabletka powinna zostać zażyta, powinno się przyjąć preparat w możliwie najkrótszym czasie (nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie), a potem kontynuować dalej regularne przyjmowanie preparatu.
  • Jeśli natomiast minęło już więcej niż 24 godziny, trzeba nie tylko przyjąć w możliwie najszybszym czasie pominiętą dawkę, ale również skupić się na dodatkowych formach zabezpieczenia przed ciążą (np. metodą mechaniczną) przynajmniej przez kolejny tydzień (czas ten zależny jest od preparatu i podany jest w ulotce) lub zrezygnować z seksu w tym czasie.

Trzeba również pamiętać, że pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w 1 tygodniu, jeśli kobieta uprawiała seks do 7 dni przed tym zdarzeniem, może w sporadycznych przypadkach prowadzić do ciąży. W przypadku takiego współżycia podczas pierwszego tygodnia cyklu warto rozważyć antykoncepcję awaryjną lub skonsultować się z ginekologiem, który odpowie na pytania pacjentki, co do pominiętych w danym dniu środków. Jeżeli mimo tego, że została przyjęta potem zapomniana dawka leku, plamienie z odstawienia nie wystąpi, ginekolog prawdopodobnie zasugeruje test ciążowy, w celu sprawdzenia, czy możemy bezpiecznie rozpocząć kolejne opakowanie antykoncepcji.

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w 2 tygodniu

Ryzyko zajścia w ciążę w tym przypadku jest mniejsze, aczkolwiek nadal jest taka możliwość, więc schemat postępowania jest podobny jak w pierwszym tygodniu. Gdy dojdzie do pominięcia tabletki antykoncepcyjnej w 2 tygodniu cyklu, a nie upłynęły jeszcze 24 godziny od planowanej godziny zażycia preparatu, należy przyjąć zapomnianą tabletkę jak najszybciej, a pozostałe z serii stosować o prawidłowej porze. Gdy upłynęło natomiast więcej niż 24 godziny, należy również przyjąć możliwie najszybciej brakującą dawkę, a w kolejnych 7-9 dniach (szczegółowo termin podaje producent w ulotce) należy stosować dodatkowe metody ochrony przed ciążą.

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w 3 tygodniu

Jeśli natomiast dojdzie do niedopatrzenia w trzecim tygodniu cyklu, postępowanie wygląda inaczej. Jeśli minęło ponad 24 godziny od planowanej godziny przyjęcia tabletki, a w opakowaniu jest już mniej niż 7 tabletek czynnych, kobieta powinna zażyć zapomnianą tabletkę i zacząć kolejne opakowanie tabletek, bez robienia zwykłej przerwy. Tu również trzeba pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu mechanicznym – minimum przez następny tydzień. Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w 3 tygodniu nie hamuje jednak krwawienia (przy czym nie będzie to wówczas krwawienie z odstawienia a zauważalne plamienie, które powinno zwykle pojawić się przy stosowaniu kolejnego opakowania), a brak krwawienia w kolejnym cyklu może być sygnałem alarmowym do wykonania testu ciążowego.

Co w przypadku pominięcia więcej niż jednej tabletki?

Jak wspomniano wyżej, pominięcie tabletki antykoncepcyjnej nie jest odosobnionym przypadkiem i na szczęście zwykle nie oznacza dużego ryzyka zajścia w ciążę, o ile kobieta zastosuje się do wytycznych, które w tej chwili są istotne. Pominięcie 2 tabletek antykoncepcyjnych lub wręcz kilku z rzędu powinno jednak już zwrócić Twoją czujność. Mowa tu jednak nie tylko o możliwości wystąpienia owulacji i dojścia do zapłodnienia, ale również o problemach z regularnością zażywania tabletek, co należy skorygować w kolejnych cyklach dla siebie samej i swojego zdrowia. Jeśli do niedopatrzenia doszło w 1 lub 2 tygodniu cyklu należy przyjąć zapomnianą dawkę jak najszybciej, a także konieczne jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia minimum przez 7 kolejnych dni. Jeśli pominięto dwie dawki tabletek w 3 tygodniu, należy zacząć nowe opakowanie bez przerwy i również dla pewności zaufać dodatkowej ochronie zabezpieczenia mechanicznego.

Symptomy alarmowe – co w przypadku pominięcia tabletki antykoncepcyjnej powinno zwrócić Twoją uwagę?

Zanim zdecydujesz się na metodę, jaką jest antykoncepcja hormonalna, powinnaś zasięgnąć informacji odnośnie jej prawidłowego stosowania – treści w ulotce mówią, że artykuły te, mimo dużej skuteczności, nie dają 100% ochrony przed ciążą – zwłaszcza, gdy przyjmujesz je nieprawidłowo. Zaniepokoić powinny Cię również objawy ze strony ciała, w tym brak krwawienia, tkliwość piersi, bóle podbrzusza, nudności, zmęczenie i pogorszone samopoczucie. Jeśli obawiasz się, że mogło dojść do zapłodnienia, mimo dodatkowej ochrony mechanicznej, zanim rozpoczniesz nowe opakowanie, w trosce o ewentualne zdrowie maluszka, zobacz, czy dane z testu ciążowego nie wskazują na zapłodnienie.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.