Zdrowie ogólne

Dbanie o swoje zdrowie ogólne to nie tylko odpowiednia dieta czy aktywność fizyczna, a także unikanie używek i nadmiernego stresu, ale również regularne kontrolowanie swojego stanu zdrowia u lekarza, w tym wykonywane systematycznie ogólne badania stanu zdrowia oraz badania kompleksowe. Podpowiadamy, co wpływa na nasze zdrowie, a także jak należycie o nie dbać i jak je kontrolować. To strona, gdzie znajdziesz także informacje, co zrobić w sytuacji, gdy zdrowie (ang. health) zaczyna szwankować, dzięki czemu mniej martwić będą Cię pojawiające się dolegliwości.

Zdrowie ogólne – co trzeba wiedzieć?

Warto wiedzieć, że na zdrowie ogólne człowieka składa się jego zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne. Zadbać należy o każdy z tych czynników, w przeciwnym razie nasz stan zdrowia nie będzie satysfakcjonujący. Bardzo istotnym elementem dbania o siebie są ogólne badania stanu zdrowia – można śmiało powiedzieć, że jest to fundamentalny element opieki zdrowotnej. Należy mieć na uwadze, że do lekarza warto wybierać się nie tylko w czasie choroby czy wtedy, gdy odczuwamy jakiekolwiek dolegliwości, ale również w celu regularnej kontroli funkcjonowania naszego organizmu.

Badania profilaktyczne oraz ogólne badania stanu zdrowia

Regularnie warto wykonywać zwłaszcza profil ogólny (podstawowy), który obejmuje badania krwi oraz moczu, ułatwiające wczesną diagnozę wielu chorób jeszcze przed pojawieniem się ich objawów. Do tego typu badań medycznych zaliczyć można morfologię krwi, badanie OB, badanie elektrolitów, profil lipidowy, badanie poziomu glukozy oraz badanie ogólne moczu. Tego typu badania medyczne w Polsce możesz wykonać za darmo w ramach NFZ – wystarczy skierowanie od lekarza.Oczywiście zakres badań profilaktycznych zależny jest od wielu czynników, w tym między innymi od naszego wieku, płci, ryzyka wystąpienia pewnych chorób, wykonywanej przez nas pracy, a także dodatkowych czynników, które wiążą się z naszym zdrowiem. Kobiety np. powinny regularnie wykonywać cytologię i badanie piersi, mężczyźni natomiast powinni regularnie kontrolować prostatę. Osoby pracujące przed komputerem powinny zadbać o regularność kontroli wzroku, a osoby, w których rodzinie występuje cukrzyca lub problemy z tarczycą, powinny wykonywać systematycznie badania dodatkowe, w tym m.in dopilnować regularności badań cukru i TSH. Ważne jest, by zachowywać regularny kontakt z lekarzem, gdyż jego wsparcie w zakresie prawidłowej ochrony zdrowia jest nieocenione – na podstawie wyników badań lekarz będzie również w stanie odpowiednio szybko wdrożyć lub zmienić leczenie.

Czynniki wpływające na pogorszenie ogólnego stanu zdrowia

Warto wiedzieć nie tylko, jak często wykonywać ogólne badania organizmu czy badania kompleksowe, ale także co wpływa na nasze zdrowie. Oczywiście predyspozycje do wielu chorób przekazywane są genetycznie, ponadto nie wszystkie z nich występują w związku z naszym stylem życia, jednak należy mieć na uwadze, że istnieje wiele czynników, które niekorzystnie oddziałują na organizm człowieka i mogą przyczyniać się do rozwoju poważnych schorzeń. Czynniki wpływające na zdrowie człowieka bardzo negatywnie to między innymi stresujący tryb życia i nieprawidłowe nawyki, w tym zła dieta, nadmiar używek oraz brak regularnej aktywności fizycznej. To również coraz częściej towarzyszący nam brak odpowiedniego wypoczynku i umiejętności zachowania równowagi między pracą a życiem prywatnym, a także brak wysypiania się oraz właśnie nieregularna profilaktyka zdrowotna. Pamiętajmy, że na nasze zdrowie ogólne wpływa również środowisko, w którym żyjemy i ludzie, którymi się otaczamy. Poprzez zmianę stylu życia można osiągnąć już bardzo dużo w kontekście swojego zdrowia, bo zawsze działania prewencyjne są dla nas lepsze niż leczenie chorób, które już się pojawią.

Najczęstsze choroby układu pokarmowego, oddechowego i nerwowego

Trzeba pamiętać, że nie wszystkie choroby dają objawy, które pozwalają na szybką i jednoznaczną diagnozę, ponadto objawy wielu chorób pojawiają się dopiero po dłuższym czasie, a im szybsza interwencja w niepokojący stan organizmu, tym większa szansa na skuteczniejszą walkę z chorobą. Do najczęstszych chorób, z którymi zmagają się pacjenci, zaliczyć można między innymi różnego rodzaju alergie, choroby serca oraz cukrzycę. Bardzo popularne są choroby układu pokarmowego, oddechowego i nerwowego:
  • Jeśli chodzi o choroby układu pokarmowego, często pojawia się choroba wrzodowa, niestrawność, zatrucia wirusowe lub bakteryjne, problemy z trawieniem (w tym zarówno zaparcia, jak i biegunki) i refluks.
  • Spora część społeczeństwa ma również problemy z układem oddechowym – to między innymi okresowe infekcje wirusowe i bakteryjne, a także astma i bezdech senny oraz POChP.
  • Należy doliczyć to tego również choroby układu nerwowego, w tym między innymi depresję, nerwicę i zaburzenia lękowe.
Trzeba również pamiętać, że niepokojąco rośnie ilość osób, u których wykrywa się różnego rodzaju nowotwory, w przypadku leczenia których bardzo istotne jest to, jak szybko otrzymamy profesjonalną opiekę medyczną. Okresowo wykonywane badania pozwolą w porę wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu i wdrożyć leczenie na etapie, gdzie łatwiej o jego skuteczność.