Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Siniejące nogi to stosunkowa częsta przypadłość, która może wynikać z wielu czynników. Do najczęstszych należą: ekspozycja na niskie temperatury, choroby układu sercowo-naczyniowego oraz zespół Raynauda. Oczywiście, przyczyna może być bardziej prozaiczna i mieć związek z niegroźnymi zaburzeniami naczynioworuchowymi. Sprawdź, jakie są najczęstsze powody sinienia kończyn dolnych i kiedy zwrócić się o pomoc do specjalisty.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Jak rozpoznać siniejące nogi?
Zasinienie kończyn dolnych może mieć wiele przyczyn. Co za tym idzie, wyeliminowanie tej uporczywej przypadłości wymaga wyleczenia choroby podstawowej. Pamiętaj, że e-recepta online może być zrealizowana bez wychodzenia z domu.
Sinienie nóg – przyczyny
Krótkotrwała sinica, która nasila się przy niskich temperaturach, mija zazwyczaj samoistnie po ogrzaniu ciała. Jeżeli palce są stale sine, prawdopodobnie jest to wskazówka, że cierpisz na niegroźne funkcjonalne zaburzenie naczyń obwodowych. Sine kostki u nóg, palce i stopy występują także w przebiegu schorzeń związanych z krążeniem krwi. Fioletowa noga, nazywana sinicą prawdziwą, może świadczyć o zwiększonym stężeniu odtlenowanej lub nieprzenoszącej tlenu hemoglobiny. Sina noga pojawia się też wskutek przyjmowania niektórych leków bądź w przebiegu zatrucia złotem lub srebrem. Mówimy wówczas o sinicy rzekomej, która jest w istocie przebarwieniem skóry. Aby odróżnić postać rzekomą od prawdziwej, wystarczy ucisnąć skórę – sinica właściwa zanika pod wpływem nacisku.
Sine nogi w ciąży
Zasinione nogi to częsty problem, z którym zmagają się kobiety ciężarne. Niestety, ciąża sprzyja powstawaniu żylaków, dlatego fioletowe naczynka czy pajączki są absolutnie normalnym objawem, który nie powinien budzić niepokoju.
Palec u nóg przy cukrzycy
Żółta-brązowa płytka paznokciowa to częsta przypadłość, z którą zmagają się cukrzycy. Równie powszechna jest stopa cukrzycowa przyjmująca postać owrzodzenia z towarzyszącym stanem zapalnym. W zaawansowanym stadium pojawia się także martwica, czyli czarne palce u nóg. Zmiany są trudne do leczenia zważywszy na uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów. Stopa bądź palec przez dłuższy czas pozostają opuchnięte i sine.
Siniejące nogi a akrocyjanoza
Akrocyjanoza to zaburzenie naczynioworuchowe obejmujące stopy oraz dłonie. Głównym objawem dolegliwości jest stałe i bezbolesne zasinienie przybierające niebieskawy kolor, który zwiększa nasycenie podczas ekspozycji na zimno. Zmiany są symetryczne i często towarzyszą im inne objawy, takie jak zwiększona potliwość dłoni i stóp. W niektórych przypadkach sinieniu towarzyszą dolegliwości bólowe oraz napadowe blednięcie skóry, które mogą sugerować objaw Raynauda.
Akrocyjanoza pierwotna czy wtórna?
Kwestią kluczowa jest ustalenie, z jakim rodzajem akrocyjanozy masz do czynienia. Postać pierwotna, która nie daje dodatkowych symptomów, jest zupełnie niegroźna. W przypadku wystąpienia innych objawów, konieczne jest wykonanie pełnej diagnostyki. Sinienie palców w kończynach dolnych może mieć wówczas związek z chorobą ogólnoustrojową, taką jak układowy toczeń trzewny, lub innymi przewlekłymi schorzeniami, które wymagają kontroli lekarskiej.
Rozpoznanie akrocyjanozy
Lekarz rozpoznaje schorzenie na podstawie wywiadu z pacjentem oraz obrazu klinicznego. W przypadku zaobserwowania zasinienia wskutek kontaktu z niską temperaturą może postawić diagnozę lub zlecić wykonanie dodatkowych badań, które wykluczą wtórne przyczyny. Kluczowym elementem diagnostyki jest morfologia, która pozwala wyeliminować czerwienicę i nadpłytkowość. W uzasadnionych przypadkach wykonuje się dalsze badania m.in. RTG klatki piersiowej oraz gazometrię.
Siniejące nogi a niewydolność żył
Sine stopy to częsty objaw przewlekłej niewydolności żylnej. Jeżeli zaobserwujesz u siebie taki objaw (mając jednocześnie pewność, że nie jest związany z ekspozycją na niskie temperatury, powinieneś zgłosić się do lekarza. Schorzenie dotyka przede wszystkim kobiet (o wiele rzadziej mężczyzn). Statystyki pokazują, że aż 50% Polek cierpi na PNŻ. Bezpośrednią przyczyną rozwoju choroby jest uszkodzenie naczyń odpowiedzialnych za transport krwi z nóg do mięśnia sercowego. W przypadku nieprawidłowej pracy zastawek naczyń krew może się cofać lub zalegać w żyłach. W rezultacie dochodzi do ich rozpierania i rozwoju stanów zapalnych. Osoby cierpiące na tę przypadłość mogą wówczas uskarżać się na siniejące stopy, bolesność, obrzęki oraz pajączki.
Leczenie niewydolności żył – jak wygląda?
Leczenie siniejących stóp opiera się na zażywaniu środków farmakologicznych, które działają obkurczająco na naczynia i wzmacniają ich ściany. Zaleca się również stosowanie ucisku lub opasek uciskowych, które wspierają przepływ krwi. W przypadku bardziej zaawansowanych stadiów schorzenia lub podejrzenia zakrzepicy lekarz może zarekomendować zabieg laserowy, który ma na celu zamknięcie naczyń krwionośnych. Uwaga! Najgroźniejszym powikłaniem PNŻ jest zakrzepica, która może prowadzić nawet do zgonu.
Siniejące nogi przy sinicy obwodowej
Sinica obwodowa to dolegliwość wywołana zmniejszonym zaopatrzeniem tkanek w tlen. W odróżnieniu od sinicy centralnej manifestuje się zasinioną skórą nóg, rak oraz paznokci. Przypadłość można zdiagnozować w momencie, gdy ilość niedotlenionej hemoglobiny przekracza 5% całkowitej objętości. Im więcej tlenu, tym krew jest jaśniejsza – wraz z jego ubytkiem robi się ciemniejsza, co skutkuje zasinieniem skóry. Zasinienie skóry przy sinicy obwodowej obejmuje zazwyczaj paznokcie i palce (rzadko kiedy dotyczy całej stopy). Wśród najczęstszych przyczyn dolegliwości znajdują się: niedrożność żył i tętnic, zaburzenia naczynioskurczowe, wychłodzenie oraz skurcze naczyń.
Leczenie schorzenia ma charakter przyczynowy, dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem.
Siniejące nogi jako objaw zespołu Raynauda
Zanim przejdziemy do właściwego opisu objawu siniejących nóg, wyjaśnijmy różnicę między chorobą Raynauda a zespołem Raynauda. Pierwszy przypadek dotyczy schorzenia o nieznanej etiologii, co oznacza, że przyczyny również nie są znane. Z kolei zespół Raynauda może towarzyszyć innym schorzeniom, np. układu krwionośnego, albo alergiom.
Napadowy skurcz tętnic palców stóp może być wywoływany przez niskie temperatury oraz silne emocje. W czasie napadów można zaobserwować nagłe zbladnięcie palców. Oprócz tego pojawia się silne mrowienie oraz drętwienie – objawom zazwyczaj towarzyszy ból. Rzadszym symptomem są owrzodzenia oraz obumarcie opuszków palców. Lekarze podejrzewają, że nadmierna aktywność, receptorów pobudzanych przez adrenalinę lub aminę katecholową, może mieć związek z pojawieniem się dolegliwości, niemniej nie jest to do końca jasne.
Fazy zespołu Raynauda – poznaj chorobę
Schorzenie ma trzy fazy. Podczas pierwszej chory zauważa zblednięcie palców wywołane skurczem tętniczek i niedokrwieniem tkanek. Kolejnym etapem jest pojawienie się zasinienia, które wynika z nagromadzenia się odtlenowanej krwi w splotach naczyń. Wtedy też pacjenci mogą uskarżać się na dolegliwości bólowe. Ostatnia faza obejmuje silne przekrwienie, któremu towarzyszą pieczenie i odczucie gorąca.
Siniejące nogi – jak sobie z nimi poradzić?
Jeżeli zaobserwujesz u siebie sinienie nóg podczas stania lub niewytłumaczalną zmianę koloru skóry w obrębie kończyn dolnych, powinieneś natychmiast zgłosić się do lekarza. Pomimo że fioletowe nogi nie są zazwyczaj powodem do niepokoju, nie warto lekceważyć tego objawu. Dotyczy to szczególnie osób, które zaobserwowały współwystępowanie innych symptomów, takich jak wspomniane wyżej uczucie zimna w palcach u nóg czy mrowienie.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?