Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Drętwienie nóg to nieprzyjemny stan obejmujący zaburzenia czucia, który wymaga konsultacji z lekarzem. Towarzyszyć może mu uczucie mrowienia i ból, co może być spowodowane licznymi czynnikami, w tym zarówno tymi prozaicznymi, jak również bardzo poważnymi. Zdecydowanie dolegliwości tego typu nie powinno się lekceważyć – zwłaszcza jeśli pojawiają się nagminnie i są szczególnie uciążliwe. Co należy wiedzieć o chorobach, które mogą skutkować drętwieniem łydek lub palców w nogach? Na czym polega leczenie takich zaburzeń?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Drętwienie nóg – czym jest?
Dolegliwość, jaką jest drętwienie nóg, bez wątpienia należy do tych szczególnie nieprzyjemnych, gdyż obejmuje chwilowe zaburzenia czucia. Uczucie drętwienia kończyn dolnych często wiąże się z mrowieniem, a nawet z bólem. Dolegliwość może pojawiać się w ciągu dnia, np. jeśli zbyt długo przebywamy w jednej pozycji, jednak nie jest wykluczone również drętwienie nóg w nocy, w czasie snu. Również kobiety w ciąży często mają problem z drętwieniem nóg, co wiąże się np. z zaburzeniami elektrolitowymi, obrzękami bądź uciskiem macicy na naczynia krwionośne i nerwy. Drętwienie jest zaburzeniem czucia, które może być czasowe lub stałe, jednak dojść może do niego wskutek nieprawidłowości na różnych polach przewodzenia bodźca czuciowego.
Nie powinno się lekceważyć symptomu, jakim jest drętwienie nóg. Przyczyny parestezji mogą wiązać się nie tylko z nieprawidłową pozycją czy niewłaściwą dietą, bądź pojawiać się jako skutek urazu (złamanie kości czy uraz kręgosłupa), ale również z licznymi schorzeniami, w tym także tymi poważnymi. Sposób leczenia dobiera się do zdiagnozowanej przyczyny problemu, jednak niejednokrotnie niezbędne są leki na receptę i długotrwała terapia. W tym przypadku warto pamiętać, że funkcjonuje e-recepta online. Dzięki temu rozwiązaniu pacjent nie musi martwić się o dostęp do kończących się leków, gdy nie może umówić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Przyczyny drętwienia nóg.
Należy mieć świadomość tego, że drętwienie nóg przyczyny może mieć różne. Lista czynników, które mogą powodować tą dolegliwość jest bardzo długa, więc problem wymaga kontaktu z lekarzem i poszerzonej diagnostyki.
Drętwienie nóg może wiązać się na przykład z faktem długotrwałego przebywania w jednej pozycji Wówczas pacjentowi towarzyszy charakterystyczne mrowienie kończyn. Dolegliwość ta pojawia się często w związku z uciskiem na nerw. Należy jednak wiedzieć, że nerw uciskany może być nie tylko przez nas samych (np. siedząc długo w jednej pozycji), ale również przez nowotwór lub krwiak. W grę wchodzić mogą również odmrożenia lub oparzenia, a także działanie niektórych leków. Do drętwienia nóg przyczyniać mogą się również niektóre urazy kończyn dolnych lub nerwu. Nie można wykluczyć również nieprawidłowej diety. Gdy kończyny drętwieją często, związane może być to z niedoborem witaminy B6, a także niedoborami wapnia i magnezu, dla których charakterystyczne jest nie tylko mrowienie nóg od kolan w dół, ale również drżenie mięśni i ich skurcze. Może być to również efekt chorób związanych z wchłanianiem substancji odżywczych – np. celiakią.
Trzeba wiedzieć, że uczucie drętwienia nóg często towarzyszy różnym schorzeniom bądź stanom patologicznym organizmu. Niejednokrotnie drętwienie nóg wiąże się z przeciążeniem lub zwyrodnieniem kręgosłupa. Często pojawiają się również wówczas symptomy dodatkowe jak zawroty głowy (gdy zmiany obejmują szyjny odcinek kręgosłupa) czy dolegliwości bólowe w okolicy żeber (gdy zmiany obejmują odcinek piersiowy kręgosłupa). Do drętwienia nóg przyczyniać może się również stwardnienie rozsiane oraz niedoczynność tarczycy. Nie można wykluczyć również choroby niedokrwiennej kończyn oraz schorzeń neurologicznych.
Czy drętwienie nóg może być objawem innych chorób?
Drętwienie nóg może wiązać się z wieloma schorzeniami. Mowa między innymi o dyskopatii. Kiedy zmiany zwyrodnieniowe obejmują lędźwiowy i krzyżowy odcinek kręgosłupa, pacjent odczuwać może drętwienie stóp. Do problemu może przyczynić się również choroba zwyrodnieniowa stawów. Nie można ponadto wykluczyć pewnych chorób neurologicznych, które przyczyniają się do drętwienia nóg. Kolejna kwestia to ucisk przepukliny na kręgosłup. Problem czasem towarzyszy również chorobom tarczycy, kamicy nerkowej czy zatruciu chemikaliami bądź alkoholem/nikotyną.
Drętwienie nóg przy chorobach neurologicznych.
Wyróżnić można szereg schorzeń neurologicznych, które mogą odpowiadać za uczucie drętwienia kończyn dolnych. Przede wszystkim należy podkreślić, że drętwienie nóg może być powiązane z napięciem nerwowym. Może zatem towarzyszyć na przykład nerwicy. Inną przyczyną drętwienia kończyn dolnych może być neuropatia. Może być to neuropatia cukrzycowa, czyli powikłanie cukrzycy, które wiąże się z uszkodzeniem zakończeń nerwowych. Do neuropatii prowadzić mogą również niektóre leki, alkohol, a także niedobory witamin z grupy B. Do drętwienia nóg przyczynić może się polineuropatia zapalna, a dodatkowo reumatoidalne zapalenie stawów czy choroby zapalne naczyń. Do drętwienia kończyn dolnych przyczyniać mogą się również zmiany pourazowe układu nerwowego, a nawet nowotwory z nim związane.
Choroby układu krwionośnego a drętwienie nóg.
Warto pamiętać, że drętwienie nóg może również być powiązane z układem krwionośnym. Zazwyczaj objaw ten wiąże się z problemami w przepływie krwi przez naczynia krwionośne. Nie można zatem wykluczyć tego, że za objawy drętwienia odpowiadają nieprawidłowości pracy układu krwionośnego, w tym niewydolność żylna i żylaki kończyn dolnych. Do drętwienia kończyn dolnych prowadzić może między innymi systemowe zapalenie naczyń krwionośnych, a także przemijające niedokrwienie mózgu, miażdżyca, czyli choroba krwionośnych naczyń obwodowych związana z odkładaniem blaszek miażdżycowych, a nawet choroba Buergera.
Diagnostyka drętwienia nóg.
Ze względu na to, że drętwienie nóg może być powiązane z różnorodnymi przyczynami, bardzo ważne jest, by precyzyjnie określić źródło problemu. Oczywiście drętwienia występujące sporadycznie nie powinny być jeszcze powodem do niepokoju, jednak jeśli problem się nasila, koniecznie należy skonsultować go z lekarzem. Podstawą diagnostyki jest szczegółowy wywiad medyczny z pacjentem. Należy poinformować lekarza o częstotliwości pojawiania się drętwienia, nasileniu dolegliwości, a także o objawach współistniejących, zdiagnozowanych schorzeniach, z którymi pacjent się zmaga, schorzeniach występujących w jego rodzinie, a także o przyjmowanych przez chorego lekach. Konieczne będą oczywiście również zlecone przez lekarza badania, w tym zarówno badania krwi, jak również badanie fizykalne, neurologiczne, elektrofizjologiczne, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.
Jak postępować w przypadku drętwienia nóg i kiedy udać się do lekarza?
Jak zaznaczono wcześniej, drętwienie nóg może mieć różne przyczyny. Jeśli związane jest z niedoborami w diecie, bardzo ważne jest, by przyjrzeć się swojemu menu i konieczności wprowadzenia w nim zmian, a także rozważyć suplementację, która uzupełni niedobory. Zamiast jednak na własną rękę zastanawiać się, co brać na drętwienie nóg, najlepiej udać się z problemem do lekarza, który wykluczy inne schorzenia, które mogą się przyczyniać do tej dolegliwości, a także zaproponuje odpowiednie tabletki. Koniecznie należy się udać do specjalisty, jeśli pacjentowi towarzyszą obok drętwienia również jakiekolwiek inne objawy niepokojące.
Może się okazać, że to poważniejsze schorzenie powoduje drętwienie nóg. Jak leczyć takie dolegliwości, najlepiej będzie wiedzieć lekarz po wykonaniu szeregu badań diagnostycznych (laboratoryjnych, obrazowych czy badań przewodnictwa nerwowego). Leczenie dobiera się do zdiagnozowanego problemu. Niejednokrotnie zalecane są nie tylko dobrane przez lekarza leki, ale również specjalne ćwiczenia na drętwienie nóg lub masaże. Ćwiczenia obejmować mogą między innymi unoszenie kończyn, przysiady itp. Takie domowe sposoby na drętwienie nóg warto wykonywać zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty – wówczas pacjent będzie mieć pewność, że robi je prawidłowo. Masaż umożliwi natomiast poprawę krążenia i rozluźni mięśnie, co także jest bardzo ważne w przypadku problemów z drętwieniem nóg.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?