Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Siniaki na nogach najczęściej kojarzymy z urazami lub silnym uciskiem. Warto jednak wiedzieć, że powstają one często również w wyniku niektórych schorzeń, ponadto mogą być efektem nieprawidłowego menu, przyczyniającego się do niedoboru witamin i żelaza. Przyczyny mogą być oczywiście różne, stąd często potrzeba poszerzonej diagnostyki. Zaliczyć można tu np. wadę wrodzoną przyczyniającą się do kruchości ścian naczyń krwionośnych. Problemem mogą być również zaburzenia dotyczące czynników krzepliwości, a nawet leki rozrzedzające krew. Drobne krwawienia podskórne związane z urazami zwykle nie wymagają interwencji, jednak te częste i pojawiające się samoistnie wskazują czasem na poważne problemy, które wymagają kontaktu z lekarzem. Co warto wiedzieć o siniakach na kończynach dolnych i kiedy powinny niepokoić? Zapraszamy do artykułu!
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Siniaki na nogach – jak tworzą się siniaki?
Prawdopodobnie każdy wie doskonale, czym są siniaki na nogach i jak wyglądają. Wystarczy niepozorne uderzenie lub ucisk, a po niedługim czasie zaobserwować można na ciele charakterystyczne plamy, które nie tylko zmieniają barwę, ale również mogą być bolesne. Warto wiedzieć, że pojawiające się siniaki to nic innego jak drobne uszkodzenia naczyń krwionośnych, przyczyniające się do wylewów krwawych. Zauważyć można bez trudu, że siniaki zmieniają kolory w miarę upływu czasu. Na początku pojawia się czerwona lub różowa plama, następnie robi się z niej niebieska plama, z czasem ciemnieje ona do koloru fioletowego lub wręcz czarnego. Miejsce urazu następnie robi się zielone, w związku z rozkładem hemoglobiny. Ostatni etap to żółte siniaki – kolor ten świadczy o tym, że wchłanianie siniaka idzie dobrze, a zmiana już zanika i prawie się wygoiła.
Przyczyny tego, że pojawiają się siniaki na nogach nie zawsze są prozaiczne. Jeśli szczelność naczyń krwionośnych jest nieprawidłowa bądź krzepliwość krwi odbiega od normy, konieczny jest kontakt z lekarzem i działania zaradcze. Krwawienie bez powodu wskazywać może również na poważne choroby, więc nie powinno się zwlekać z kontaktem ze specjalistą. Jeśli konieczne będą leki, warto pamiętać o opcji recepty online. Rozwiązanie to niewątpliwie jest wygodne, gdy ciężko umówić się na stacjonarną konsultację z lekarzem, a opakowanie przyjmowanych medykamentów dobiega końca.
Siniaki na nogach – przyczyny
Niestety nie istnieje jedna przyczyna tego, że tworzą się siniaki na nogach. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele, stąd niejednokrotnie potrzeba poszerzonej diagnostyki w tym temacie. Siniaki na nogach mogą być oczywiście efektem urazu, uderzenia bądź nawet mocniejszego nacisku. Wówczas dochodzi do tego, że naczynia krwionośne ulegają uszkodzeniu, a krew dostaje się do najbliższych uszkodzeniu tkanek.
Szczególnym problemem są jednak samoistne siniaki, czyli takie, które pojawiają się na kończynach, choć nie doszło do żadnego uderzenia czy ucisku. Takie siniaki na udach czy łydkach mogą wskazywać na różnego rodzaju dolegliwości – również poważne choroby. Nie można ponadto zapominać, że siniaki na ciele mogą tworzyć się także jako efekt przyjmowania niektórych leków, w tym np. leków rozrzedzających krew (np. kwas acetylosalicylowy) lub kortykosteroidów. Zwrócić uwagę należy również na swoją dietę. Osłabienie naczyń krwionośnych wiąże się często z niedoborem witaminy C. Do powstawania siniaków przyczynić mogą się ponadto niedobory witaminy K oraz witaminy PP, a nawet anemia związana z niedoborem żelaza bądź witaminy B12.
Jakie choroby mogą zwiastować siniaki na nogach?
Gdy pojawia się siniak na nodze, zazwyczaj nie przejmujemy się faktem nadmiernie, gdyż po jakimś czasie samoistnie zniknie, nie pozostawiając śladu. Problemem wymagającym uwagi są jednak często pojawiające się siniaki na nogach – zwłaszcza jeśli pacjent nie wie, jaka jest ich przyczyna (np. nie kojarzy momentu uderzenia).
- Samoistne siniaki na udach mogą pojawiać się w związku z osłabionymi naczyniami krwionośnymi. Wówczas łatwo one pękają, czego efektem mogą być właśnie nieestetyczne zmiany w postaci siniaków.
- Jest to ponadto dość częsta przypadłość w przypadku kobiet w czasie miesiączki. Wtedy naczynia krwionośne są szczególnie osłabione oraz podatne na mikrouszkodzenia i zwiększa się ich przepuszczalność.
- Inną przyczyną tego, że pojawiają się siniaki bez powodu, jest wrodzona kruchość naczyń.
- Chodzić może także o małopłytkowość, czyli efekt nieprawidłowo małej liczby płytek krwi.
- Może być to także problem układowego zapalenia naczyń, a nawet skazy naczyniowe różnego typu.
- Wspomnieć należy również o żylakach, których objawem dość często są siniaki.
- Do innych schorzeń, które mogą przyczynić się do powstawania siniaków na kończynach dolnych, zaliczyć można choroby wątroby oraz problemy funkcjonowania nerek.
Kiedy pojawienie się siniaków na nogach powinno niepokoić?
W większości przypadków pojedynczy siniak na nodze czy innej części ciała nie jest problemem. Warto od razu po urazie przyłożyć zimny okład. Zimno obkurcza naczynia krwionośne, zwłaszcza w przypadku tych drobnych, zmniejszając ból i obrzęk. Siniak znika samoczynnie w przeciągu tygodnia-dwóch, a jeśli jest bardziej rozległy, przyspieszyć leczenie może dostępna bez recepty maść na siniaki czy krem na siniaki. Sprawdzi się zwłaszcza środek z heparyną, która ma właściwości przeciwkrzepliwe i przyczynia się do zwiększenia przepływu krwi. Problem pojawia się jednak, jeśli zasinienia na ciele pojawiają się często oraz w nadmiernej ilości i nie są powiązane z urazami. Nie powinno się ich bagatelizować, gdyż w niektórych przypadkach mogą być objawem poważnych zaburzeń.
Wielu pacjentów zastanawia się, jak pozbyć się siniaka, ale nie zawsze bierze pod uwagę to, że czasem siniaki na nogach powinny być powodem do niepokoju i wręcz wymagają kontaktu z lekarzem. Zamiast zastanawiać się zatem, co na siniaki sprawdzi się najlepiej i wypróbowywać kolejne domowe sposoby na siniaki, w pierwszej kolejności należy zgłosić się do specjalisty, by sprawdzić przyczynę nawracającego problemu. Jeśli u pacjenta pojawiają się siniaki na nogach bez powodu, przyczyna może być poważna. Mowa między innymi o zaburzeniach krzepnięcia krwi. Może to wynikać z wielu powodów i zdecydowanie wymaga sprawdzenia i wdrożenia leczenia. Jeśli u danej osoby pojawia się duża ilość siniaków oraz wybroczyn, nie można również wykluczyć białaczki. Niepokoić powinny także bardzo bolesne i rozległe siniaki, które ciężko skojarzyć z jakimkolwiek urazem.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?