4 nowoczesne metody antykoncepcji – czym zastąpić tabletki?

Napisano 04.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Tabletki antykoncepcyjne to nie jedyna opcja o wysokiej skuteczności, jeśli kobieta aktualnie nie planuje zajść w ciążę. Warto wiedzieć, że istnieje jeszcze kilka nowoczesnych metod, które zminimalizują szansę nieplanowanego poczęcia nowego życia. Nowoczesne metody antykoncepcji wymagają co prawda wcześniejszego kontaktu z lekarzem, jednak według wielu kobiet zdecydowanie są tego warte. Stosować można między innymi implanty, wkładki antykoncepcyjne, krążki i plastry, a jeszcze inną metodą jest zastrzyk. Co warto wiedzieć o najpopularniejszych środkach antykoncepcyjnych, ich wadach i zaletach?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Hormonalne metody antykoncepcji to najwyższa skuteczność?

Choć wiele kobiet w temacie antykoncepcji i zapobiegania ciąży wymienić może głównie prezerwatywy stosowane przez mężczyzn i tabletki antykoncepcyjne, które stosują kobiety, warto wiedzieć, że opcji jest znacznie więcej. Na szczególną uwagę zasługuje nowoczesna antykoncepcja hormonalna, która wyróżnia się wysoką skutecznością ochrony przed ciążą. Jeśli chodzi o nowoczesne metody antykoncepcji, w ich grupie znajduje się między innymi antykoncepcyjna wkładka domaciczna, ponadto rozważyć można również zastrzyk antykoncepcyjny, implant, a także plastry i krążki. 

Czytaj także:

Jeżeli kobieta rozważa antykoncepcję hormonalną, powinna zgłosić się do lekarza i omówić z nim kwestię najlepszego w swoim przypadku zabezpieczenia. Niejednokrotnie potrzebne będą badania, by sprawdzić zdrowie pacjentki i dobrać odpowiednią dla niej metodę. Warto wiedzieć, że najpopularniejsze środki antykoncepcyjne nie muszą być dedykowane dla każdej kobiety. Czasem działanie mniej popularnych środków może być w danym przypadku dla kobiety lepsze (np. wiązać się z mniejszą ilością skutków ubocznych czy łatwością stosowania). Jeżeli pacjentka znajdzie już swoją idealną metodę ochrony przed ciążą, powinna wiedzieć, że możliwa jest recepta online na tabletki antykoncepcyjne i inne środki hormonalne. To znaczna oszczędność czasu, gdy ciężko dostać się do ginekologa na czas, a trzeba w porę zastosować kończący się preparat hormonalny. 

Plastry i krążki – najpopularniejsze środki antykoncepcyjne poza tabletkami

Jeśli chodzi o nowoczesne metody antykoncepcji, bardzo popularne wśród pacjentek są plastry oraz krążki antykoncepcyjne. Wyróżniają się one wysoką skutecznością, a przy tym są wygodne w stosowaniu. 

  • Plaster antykoncepcyjny przykleja się do skóry raz w tygodniu. Po trzech plastrach (trzech tygodniach) konieczna jest tygodniowa przerwa na pojawienie się krwawienia z odstawienia. Przyklejony plaster wydziela hormony (pochodne estrogenu i progesteronu), które przenikają przez skórę do krwi pacjentki, blokując owulację i zagęszczając śluz szyjki macicy, co chroni kobietę przed ciążą. Plastry można przyklejać do suchej skóry brzucha, ramion, pośladków lub górnej części pleców. 
  • Krążek dopochwowy to elastyczny pierścień, który – jak sama nazwa wskazuje – umieszcza się w pochwie. Również zawiera on pochodne żeńskich hormonów płciowych (estrogenu i progesteronu), które stopniowo uwalnia. Hormony te przenikają przez błonę śluzową pochwy i trafiają do krwioobiegu, omijając jednocześnie przewód pokarmowy i wątrobę. Efektem jest hamowanie owulacji i zagęszczanie śluzu szyjki macicy. Krążek dopochwowy zakłada się raz w miesiącu. Kobieta nosi go przez 21 dni, a następnie należy go usunąć, by zrobić 7-dniową przerwę na krwawienie z odstawienia. 

Zastrzyk antykoncepcyjny – wady i zalety

Wymieniając nowoczesne metody antykoncepcji, wspomnieć należy również o zastrzyku antykoncepcyjnym, który posiada liczne zalety, ale nie jest niestety pozbawiony wad.

  • Jeśli chodzi o hormonalne metody antykoncepcji, jest to bez wątpienia metoda wygodna, gdyż nie trzeba pamiętać o właściwym czasie przyjęcia środka każdego dnia (jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych). Docenią to między innymi kobiety, które mają problem z regularnością stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Zastrzyk antykoncepcyjny ponadto nie zawiera estrogenu, więc nie będzie hamować laktacji i przenikać do mleka. Może być zatem stosowany jako metoda zabezpieczenia przed ciążą kobiet karmiących piersią. Wykonanie jednego zastrzyku pozwala wstrzymać owulację i zagęścić śluz szyjki macicy na 3 miesiące, więc nie trzeba w tym czasie martwić się o dodatkowe metody ochrony przed zapłodnieniem. Zaletą zastrzyku jest również jego wysoka skuteczność, a także cena. Jednorazowy koszt może wydawać się wysoki, jednak należy pamiętać, że koszty te rozkładają się na trzy miesiące, co w konsekwencji sprawia, że jest to metoda ekonomiczna. 
  • Podstawową wadą zastrzyku antykoncepcyjnego jest powrót do płodności. Nie jest to metoda polecana kobietom, które planują starać się o dziecko w najbliższym czasie, gdyż zwykle udaje się to dopiero po ok. 10 miesiącach od iniekcji, a czasem konieczne jest nawet przywrócenie płodności lekami hormonalnymi. Kolejną wadą może być bolesność wykonania zastrzyku i konieczność zgłaszania się do lekarza czy pielęgniarki raz na trzy miesiące, by zastrzyk został wykonany. Możliwe są tu ponadto skutki uboczne, w tym między innymi problemy z cerą, paznokciami i włosami, a także zmiany nastroju, obniżenie libido, plamienia, wzrost wagi, bóle głowy czy suchość pochwy. 

Implant antykoncepcyjny – to warto wiedzieć

Również implant antykoncepcyjny reprezentuje nowoczesne metody antykoncepcji. Jest to metoda o bardzo wysokiej skuteczności, jednak niestety nieco bardziej inwazyjna od pozostałych. Polega na wszczepieniu pod skórę specjalnego pręcika, który stopniowo uwalniać będzie hormony do organizmu kobiety. Tu znów nie trzeba pamiętać o zażyciu tabletki na czas – hormony uwalniają się samoczynnie i kobieta nie musi tego kontrolować. Zaletą implantu jest bez wątpienia czas ochrony przed ciążą. Jednorazowo umieszczony pod skórą może działać nawet przez trzy lata, a po tym czasie wstrzyknąć można kolejny implant. Jeśli kobieta zdecyduje, że chce szybciej zrezygnować z tej formy ochrony przed ciążą, również nie stanowi to problemu, gdyż implant antykoncepcyjny może być w dowolnej chwili wyjęty. Warto dodać, że implant (w odróżnieniu np. od plastra antykoncepcyjnego) jest prawie niewidoczny, jednak jest lekko wyczuwalny pod palcem, co jest ważne, ponieważ łatwiej go zlokalizować w celu usunięcia. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.