Czy istnieją tabletki antykoncepcyjne bez recepty?

Napisano 23.04.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

„Czy tabletki antykoncepcyjne można kupić bez recepty?” – tego typu pytanie bardzo często pojawia się w Internecie, co nie dziwi, gdyż konieczność otrzymania recepty na środki antykoncepcyjne to dla niektórych kobiet spory problem. Co warto wiedzieć w tym temacie i czy faktycznie istnieją tabletki antykoncepcyjne bez recepty, a jeśli nie to jakie środki antykoncepcyjne można kupić bez recepty?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Tabelki antykoncepcyjne bez recepty – czy można je kupić w Polsce?

Ochrona przed ciążą to różnego rodzaju środki, w tym między innymi tabletki, prezerwatywy, wkładki, plastry czy zastrzyki, a także metody naturalne, w tym kalendarzyk. Bardzo wygodnym i wyjątkowo skutecznym rozwiązaniem jest doustna antykoncepcja hormonalna, stąd nie dziwi często zadawane pytanie, „czy tabletki antykoncepcyjne można kupić bez recepty?”. Osoby zastanawiające się, gdzie kupić tabletki antykoncepcyjne bez recepty będą jednak zawiedzione – nie w Polsce, gdyż tu ich stosowanie wymaga ważnej recepty od lekarza. Tego typu preparaty są co prawda ogólnodostępne w niektórych krajach, jednak Polska jest krajem, w którym farmaceuta nie wyda tabletek antykoncepcyjnych, jeśli kobieta nie okaże wypisanej przez lekarza recepty. Trzeba wiedzieć bowiem, że hormony, które znajdują się w składzie pigułek antykoncepcyjnych, mają działanie, które nie ogranicza się jedynie do ochrony przed nieplanowaną ciążą – leki te również wpływają na cały kobiecy organizm i to w dużym stopniu. Bardzo ważne jest zatem, by tego typu środki zażywane były pod kontrolą lekarza i aby zostały dobrane do stanu zdrowia i stylu życia kobiety.

Czytaj także:

Jakie środki antykoncepcyjne można kupić bez recepty?

Oczywiście przed ciążą chronią nie tylko tabletki antykoncepcyjne. Bez recepty możesz kupić innego typu środki chroniące przed ciążą, zależnie od swoich potrzeb i preferencji. Jeśli zastanawiasz się, jakie środki antykoncepcyjne można kupić bez recepty, musisz wiedzieć, że bez recepty skorzystać możesz m.in. z antykoncepcji barierowej, do której zalicza się popularna prezerwatywa, która stosowana jest przez mężczyzn. Tego typu środki zapobiegania nieplanowanej ciąży dostępne są w sprzedaży nie tylko w aptekach, ale także w sklepach oraz na stacjach benzynowych, co jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. Zaletą prezerwatyw jest jednak nie tylko ochrona przed niechcianą ciążą i łatwa dostępność, ale także dodatkowa ochrona przed chorobami, które przenoszone są drogą płciową, w tym również przed wirusem HIV, co jest szczególnie istotne, gdy kobieta nie ma stałego partnera.

Oczywiście prezerwatywy męskie to jednak nie jedyne barierowe środki antykoncepcyjne, które można kupić w Polsce bez recepty. W sprzedaży dostępne są także specjalne środki antykoncepcyjne dla kobiet, w tym między innymi kapturki naszyjkowe oraz błony dopochwowe. Ich działanie jest podobne do działania prezerwatyw męskich, czyli blokują one przedostawanie się głębiej nasienia, co mogłoby skutkować zapłodnieniem komórki jajowej przez plemniki. Należy wspomnieć również, że istnieją także różne środki plemnikobójcze, które także dostępne są bez recepty (są to różnego rodzaju globulki, żele i pianki), jednak środków tych nie stosujemy jako produktów samodzielnych. Nie są one najskuteczniejsze, gdy stosowane są jako samodzielna metoda ochrony przed ciążą i raczej poleca się, by stosować je w celu zwiększenia skuteczności antykoncepcji mechanicznej.

Skuteczność i bezpieczeństwo antykoncepcji bez recepty

Jak widać na rynku dostępnych jest sporo metod antykoncepcyjnych, które można stosować bez recepty – działają one oczywiście różnie. Skuteczność poszczególnych metod antykoncepcyjnych definiuje między innymi wskaźnik Pearla, który określa, ile kobiet w grupie 100 badanych zaszło w ciążę, pomimo stosowania danej metody antykoncepcji. Trzeba wspomnieć, że wskaźnik Pearla w przypadku prezerwatyw czy kapturków jest znacznie wyższy niż w przypadku antykoncepcji hormonalnej, do której zaliczane są tabletki antykoncepcyjne lub wkładki, co oznacza że ryzyko ciąży jest mniejsze, gdy stawiamy na prawidłowo przyjmowaną antykoncepcję hormonalną. Różnica ta może sięgać nawet rząd-dwa rzędy wielkości, a to bardzo dużo, gdy chcemy uniknąć ciąży. Jeśli chodzi o skuteczność metody, zdecydowanie polecane są tabletki antykoncepcyjne. Cena bez recepty nie ma tu jednak znaczenia, gdyż tylko z ważną receptą farmaceuta będzie w stanie wydać nam opakowanie. Hormonalne tabletki antykoncepcyjne przepisywane są po konsultacji z lekarzem, gdy nie ma ku temu przeciwskazań zdrowotnych (np. nie występują u kobiety wykluczone przez producenta leku choroby i schorzenia).

Antykoncepcja awaryjna – czy jest na receptę?

Metodą antykoncepcyjną, która stosowana jest w sporadycznych przypadkach, najczęściej gdy kobieta ma podejrzenie, że stosowane normalnie metody zabezpieczania przed ciążą mogły być z jakiegoś powodu nieskuteczne, jest antykoncepcja awaryjna. Tabletki tego typu zgodnie z prawem także zakupić w Polsce można wyłącznie na receptę (może wystawić ją nie tylko ginekolog), co tłumaczy się troską o zdrowie kobiety (wysokie stężenie hormonów) i przeciwdziałaniem nadużyciom (są to środki, których nie powinno stosować się w zamian innych metod antykoncepcji).

Tabletki antykoncepcyjne – receptę możesz otrzymać online

Kobiety, które zastanawiają się, czy tabletki antykoncepcyjne można kupić bez recepty, zwykle obawiają się konieczności częstych wizyt u ginekologa w celu kontynuacji terapii. Są to obawy zupełnie bezpodstawne, gdyż w dobie Internetu tego typu problemy nie mają miejsca. Oczywiście wizyta u lekarza ginekologa jest niezbędna, by wykonać okresowe badania lub dobrać najlepsze tabletki antykoncepcyjne dla danej kobiety, jednak sama kontynuacja terapii nie musi wiązać się z wizytą w placówce. Dostępna jest recepta online na tabletki antykoncepcyjne bez wizyty „fizycznej” u lekarza – jest to bardzo wygodna opcja dla kobiet, które z różnych przyczyn nie mogą dostać się do swojego ginekologa na czas lub nie mają możliwości, by przyjechać do placówki wyłącznie po samą receptę. Z tej formy konsultacji korzysta coraz więcej kobiet, co wcale nie dziwi, gdyż jej komfort jest nieporównywalny do stania w kolejkach.

By otrzymać taką e-receptę na tabletki antykoncepcyjne, wystarczy uzupełnienie specjalnie przygotowanego formularza medycznego. Uzupełnia się tam informacje dotyczące swojego stanu zdrowia, przyjmowanych leków, niektórych chorób w rodzinie, a także udziela się informacji na temat zdiagnozowanych alergii itp. Taki formularz można wypełnić w dowolnej chwili – nawet w nocy, gdy przypomni nam się, że opakowanie stosowanych tabletek właśnie się kończy. Jeśli po analizie formularza lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do wypisania recepty, kobieta otrzymuje ją ekspresowo SMS-em oraz w formie wydruku informacyjnego PDF na swój adres mailowy. Warto wiedzieć, że tego typu recepta jest dokumentem o mocy prawnej, z którego realizacją nie będzie problemów w żadnej aptece. Wystarczy zatem udać się z otrzymanym kodem do najbliższego punktu aptecznego, a bez problemu wykupimy przepisane tabletki antykoncepcyjne.

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.