Tabletki antykoncepcyjne – cena tabletek jednoskładnikowych i dwuskładnikowych.

Napisano 16.12.2022 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wybierając odpowiednią formę antykoncepcji, należy udać się na konsultację do lekarza, który przedstawi nam możliwe opcje. Wiele osób decyduje się na tabletki antykoncepcyjne. Jak działają? Jaka jest cena tabletek antykoncepcyjnych?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym są tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne to niewielkie pigułki, które przyjmuje się doustnie. Mają na celu zapobiegać zajściu w ciążę. Zawierają wpływające na organizm hormony. Wyróżnia się dwa rodzaje tabletek. Pierwszy rodzaj to tabletki jednoskładnikowe (inaczej minipigułki), które w swoim składzie posiadają jedynie progestagen (syntetyczny progesteron). Natomiast drugi typ, czyli tabletki dwuskładnikowe, oprócz progestagenu zawierają również estrogeny.

Czytaj także:

Efektywność pigułek antykoncepcyjnych jest zależna od ich rodzaju. Oblicza się ją według wskaźnika Pearla — należy wziąć pod uwagę, ile na 100 aktywnie seksualnie kobiet zaszło w ciążę pomimo stosowania danego środka. Warto pamiętać, że im niższa jest wartość indeksu, tym metoda kontroli urodzeń odznacza się większą skutecznością. Według wskaźnika Pearla tabletki antykoncepcyjne mają wysokie działanie antykoncepcyjne. Dla minipigułek wartość wynosi 0,5 (przy idealnym stosowaniu) i 3,0 (w rzeczywistości), a dla tabletek dwuskładnikowych indeks prezentuje się odpowiednie – 0,1 oraz 7,6. Z tego powodu tabletki antykoncepcyjne są tak popularną formą kontroli urodzeń.

Jednak należy pamiętać o kilku zasadach podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych, dzięki których ich działanie będzie zachowane. W jednym opakowaniu najczęściej znajduje się 28 pigułek, ponieważ tyle dni trwa statystyczny cykl menstruacyjny. Pigułki trzeba przyjmować codziennie o tej samej porze. W przypadku tabletek jednoskładnikowych, które mają niską zawartość hormonów, zwłoka w przyjęciu dawki nie może być dłuższa niż 3 godziny — inaczej działanie może zostać zaburzone.

Zazwyczaj tabletki dwuskładnikowe można kupić w schemacie 21+7. To oznacza, że 21 z nich zawiera aktywne hormony (ma działanie antykoncepcyjne), a pozostałe 7 tabletek jest nieaktywnych i pełni funkcję placebo. Podczas przyjmowania nieaktywnych pigułek nie dostarczamy do organizmu nowych dawek hormonów. Nie oznacza to jednak, że działanie pigułek jest zaburzone. Podczas przerwy można zaobserwować imitujące menstruację plamienie z odstawienia. Po upływie 7 dni trzeba rozpocząć nowe opakowanie.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Niezależnie od rodzaju tabletki antykoncepcyjne chronią przed zajściem w ciążę. Minipigułki posiadają mniejszą zawartość hormonów i mogą wywoływać mniej skutków ubocznych, dlatego są zalecane dla szerszego grona odbiorców. Zawarty w nich progestagen wpływa na zagęszczenie śluzu pochwowego, zmniejszając jego przepuszczalność i utrudniając plemnikom przemieszczenie się do dojrzałej komórki jajowej. Czasami hamują również jajeczkowanie.

Działanie tabletek dwuskładnikowych jest szersze niż minipigułek. Dzięki zawartości estrogenów wpływają na hamowanie selekcji i wzrostu pęcherzyka Graafa, przez co uniemożliwiają owulację. Co więcej, zmieniają wartości błony śluzowej macicy, utrudniając zagnieżdżenie się zarodka.

Niektórzy lekarze przepisują tabletki antykoncepcyjne przy leczeniu zaburzeń hormonalnych (jak bolesne miesiączki czy uciążliwe trądzik), a także do eliminowania dokuczliwych objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Trzeba zaznaczyć, że nawet dobre tabletki antykoncepcyjne nie stanowią ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeśli istnieje ryzyko zarażenia się infekcjami, należy sięgnąć po prezerwatywę albo powstrzymać się od współżycia.

Cena — tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe a jednoskładnikowe

Wysoka skuteczność i ochrona przed zapobieganiem zajścia w ciążę wpłynęła na rozpowszechnienie mitu, że tabletki hormonalne są drogie. W rzeczywistości koszt tabletek antykoncepcyjnych jest zależny od składu i producenta danego środka. Pomimo różnic ceny są do siebie zbliżone.

Średnia cena za jedno opakowanie pigułek antykoncepcyjnych wynosi od 10 do 50 zł. Z reguły jest to miesięczny koszt. Z tego wynika, że dobre tabletki antykoncepcyjne mogą być tanie, a ich cena nie będzie stanowiła dużego obciążenia budżetu.

Nazwy hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych mogą pozostawać dla nas zagadką. Z tego powodu decyzję o zakupie danego preparatu należy podjąć po konsultacji ze specjalistą, biorąc pod uwagę potrzeby, stan zdrowia, wiek pacjentki oraz skutki uboczne danej metody. Wśród najpopularniejszych minipigułek znajduje się:

 • Azalia (około 27-30 zł),
 • Cerazette (ok. 28-32 zł),
 • Limetic (ok. 20-24 zł),
 • Symonette (ok. 17-20 zł).

A najczęściej wybierane pigułki antykoncepcyjne dwuskładnikowe to:

 • Belara (ok. 30 zł),
 • Harmonet (ok. 25-28 zł),
 • Jeanine (ok. 33-36 zł),
 • Logest (ok. 30-34 zł),
 • Microgynon (ok. 7-10 zł),
 • Naraya (ok. 30-33 zł),
 • Ovulastan (ok. 24 zł),
 • Qlaira (ok. 48-50 zł),
 • Vines (ok. 30-34 zł),
 • Yasmin (ok. 30-34 zł),
 • Yasminelle (ok. 30-34 zł).

Środki antykoncepcyjne w Polsce bez recepty

W Polsce nie można kupić środków hormonalnych bez recepty. Dlatego przed zakupem preparatu należy uprzednio udać się na konsultację do lekarza.

Niemniej niektóre rodzaje kontroli urodzeń można kupić bez wizyty u specjalisty i recepty. Przede wszystkim należą do nich mechaniczne środki antykoncepcyjne w tym prezerwatywy męskie, prezerwatywy żeńskie (femidomy) czy kapturki naszyjkowe. Ta forma antykoncepcji oprócz zapobiegania zajściu w ciążę, chroni również przed zarażeniem się chorobą przenoszoną drogą płciową.

Również środki chemiczne są dostępne bez recepty. Mowa m.in. o piankach, żelach, kremach czy globulkach dopochwowych. W preparatach znajduje się aktywny składnik, który działa plemnikobójczo, niszcząc gamety.

Czy tabletki antykoncepcyjne są refundowane w Polsce?

Ze środków antykoncepcyjnych najczęściej korzystają młode kobiety. Z tego powodu niezwykle istotne jest znalezienie odpowiedniej metody o wysokiej skuteczności i przystępnej cenie. Odpowiednio dobrane tabletki antykoncepcyjne zazwyczaj są stosowane przez kilka lat bez przerwy, co może generować niemałe koszty. 

Tymczasem niewiele leków o działaniu antykoncepcyjnych jest refundowanych. Najtańszym rozwiązaniem są preparaty wprowadzone na rynek wiele lat temu (starej generacji), które wykorzystuje się głównie do regulacji menstruacji. Środki są niemalże całkowicie refundowane, a ich cena to ok. 2-5 zł. Trzeba jednak pamiętać, że ich działanie antykoncepcyjne jest „skutkiem ubocznym” leków. Co więcej, mogą wiązać się z wywoływaniem większej ilości nieprzyjemnych dolegliwości niż tabletki nowej generacji.

Cena tabletek antykoncepcyjnych, a innych środków chroniących przed ciążą – porównanie

Podejmując decyzję o rozpoczęciu stosowania danej metody antykoncepcji, warto wziąć pod uwagę kwestię budżetu. Dobrze przemyśleć, czy chcemy zainwestować w długotrwały środek kontroli urodzeń (wówczas jednorazowy koszt będzie wyższy), czy wolimy regularnie płacić mniejsze sumy (jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych).

Jak wspomniano wyżej, cena jednego opakowania tabletek hormonalnych to koszt około 10-50 złotych. W przypadku innych form kontroli urodzeń wydatki prezentują się następująco (w przybliżeniu):

 • krążek antykoncepcyjny — ok. 50 zł,
 • plaster antykoncepcyjny — ok. 30 zł,
 • pierścień dopochwowy (ring antykoncepcyjny) — ok. 40 zł,
 • prezerwatywy męskie — ok. 30-50 zł (za opakowanie po 10 sztuk),
 • prezerwatywy damskie (femidomy) — ok. 35-45 zł (za opakowanie po 3 sztuki),
 • zastrzyki hormonalne — ok. 35-55 zł (za 3 zastrzyki),
 • wkładka domaciczna — ok. 500-800 zł.

Z powyższego zestawienia wynika, że leki antykoncepcyjne hormonalne są dość tanie i ich cena zwykle nie przekracza 50 zł miesięcznie. Metody długoterminowe (np. aplikacja wkładki domacicznej) są bardziej kosztowną inwestycją.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.