Antykoncepcja dla mężczyzn – co warto wiedzieć?

Napisano 27.10.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ciąża, czy też chęć jej skutecznego zapobiegania, to temat, który dotyczy obojga partnerów. Antykoncepcja dla mężczyzn to sposób na zmniejszenie ryzyka zapłodnienia, choć niestety panowie wciąż wybór w tym obszarze mają dość ograniczony. By nie dopuścić do przedostania się nasienia do dróg rodnych kobiety, stawia się na prezerwatywy. Można również zdecydować się na medyczne interwencje, a konkretnie na wazektomię, prowadzącą do niepłodności. Mówi się również o zastrzykach lub pigułkach, które charakteryzować się mogą wysoką skutecznością w ochronie przed ciążą. Co jeszcze warto wiedzieć o antykoncepcji dla mężczyzn?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Antykoncepcja dla mężczyzn – prezerwatywy.

Jedną z najpopularniejszych metod antykoncepcyjnych stosowanych przez mężczyzn są prezerwatywy. Zapewniają wysoką ochronę przed przedostaniem się plemników do dróg rodnych kobiety i jednocześnie mają dodatkową zaletę, której na próżno szukać w większości innych rodzajów antykoncepcji. Chodzi mianowicie o redukcję ryzyka transmisji niebezpiecznych chorób wenerycznych – to ważne, jeśli mężczyzna ma wiele partnerek i chce dbać o swoje zdrowie. Tego typu antykoncepcja dla mężczyzn jest również bardzo łatwo dostępna. Jej ogromną zaletą jest to, że prezerwatywy można bez problemu kupić od ręki nie tylko w aptece, ale również w drogeriach, sklepach wielkopowierzchniowych, a nawet na stacjach benzynowych. Zabezpieczanie się prezerwatywą nie wymaga również od mężczyzny systematyczności i dostosowania się do licznych warunków przy stosowaniu, co niestety należy do głównych wad tabletek antykoncepcyjnych, z których korzystają kobiety. Wspomnieć należy również o tym, że prezerwatywy dostępne są w różnych rodzajach – mogą zawierać lubrykanty przedłużający stosunek, mogą być specjalnie cienkie, mieć wypustki itp.

Czytaj także:

Metoda ochrony przed zapłodnieniem, jaką jest stosowanie prezerwatyw, nie jest jednak pozbawiona wad. Należy liczyć się z tym, że nie zapewnia 100% ochrony przed ciążą, ponadto w czasie stosunku nie jest wykluczone pęknięcie lub zsunięcie się prezerwatywy. Kolejna kwestia to sprawa komfortu – nie dla każdego prezerwatywa nie jest wyczuwalna przy stosunku, a konieczność jej założenia tuż przed zbliżeniem dla niektórych negatywnie wpływa na atmosferę zbliżenia. Dojść może również kwestia uczulenia na lateks i oczywiście konieczność posiadania prezerwatywy przy sobie, gdy chce się współżyć (spontaniczny seks może nie wchodzić zatem w grę).

Prezerwatywy cenione są za dość skuteczną ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeśli chodzi jednak o ciążę, warto wspomagać je również dodatkowymi metodami antykoncepcyjnymi. Postawić można między innymi na środki plemnikobójcze lub tabletki hormonalne stosowane przez kobiety. Dziś, gdy e-medycyna dostępna jest z każdego miejsca z Internetem, możliwa jest e-recepta online na tabletki antykoncepcyjne, co ułatwia dostęp do nich każdej kobiecie, która chce się w ten sposób zabezpieczać.

Wazektomia jako metoda antykoncepcji.

Rozważając skuteczne metody antykoncepcji dla mężczyzn nie można nie wspomnieć również o wazektomii. Niewątpliwie jest to najskuteczniejsza forma zabezpieczenia przed ciążą, jednak trzeba liczyć się tu z koniecznością poddania się zabiegowi. Metoda jest dla mężczyzny bezpieczna, ponadto została tak dopracowana, że zalicza się ją do niskoinwazyjnych zabiegów mikrochirurgicznych. Jej zaletą jest to, że mężczyzna nie musi już po zabiegu martwić się o dodatkowe formy zabezpieczenia (o ile ma jedną partnerkę i nie musi martwić się o choroby weneryczne), pamiętać o zakupie prezerwatywy itp. Ważne, że zabieg ten w żadnym przypadku nie wpływa negatywnie na doznania związane z seksem, czy też sprawność mężczyzny. Nadal pojawia się wzwód i wytrysk – jednak w tym przypadku już bez plemników. Wazektomia to antykoncepcja dla mężczyzn, która polega na podwiązaniu lub podcięciu nasieniowodów. Raczej poleca się tą metodę tym mężczyznom, którzy nie planują już posiadania potomstwa.

Stosunek przerywany – czy to dobra metoda antykoncepcji?

Niektórzy uważają, że męska antykoncepcja to również stosunek przerywany. Polega on na wyjęciu członka z pochwy kobiety przed samym wytryskiem, by nie dopuścić do uwolnienia plemników do dróg rodnych partnerki. Metoda ma wiele wad. Przede wszystkim wymaga od mężczyzny ogromnego skupienia i refleksu, więc nie może on w 100% cieszyć się bliskością, tylko musi kontrolować swoje ciało. Nie jest to również antykoncepcja dla mężczyzn o wysokiej skuteczności, a w zasadzie jej skuteczność jest znikoma, biorąc pod uwagę jakiekolwiek inne metody antykoncepcji. Należy bowiem wiedzieć, że plemniki znajdują się nie tylko w spermie, która pojawia się po wytrysku, ale również w wydzielinie, która pojawia się jeszcze przed wytryskiem. Nawet mężczyzna, który do perfekcji poznał reakcje swojego ciała i z refleksem stosuje stosunek przerywany, nie może mieć zatem pewności, że w ten sposób nie zapłodni zatem kobiety.

Zastrzyki hormonalne dla mężczyzn – czy są skuteczną metodą antykoncepcji?

Gdy w grę wchodzi antykoncepcja dla mężczyzn, zastrzyki hormonalne mogą być kolejną opcją. Jest to nowa antykoncepcja dla mężczyzn, która wciąż jest w fazie intensywnych badań. Zastrzyk polegać ma na dostarczeniu do organizmu jednej z odmian testosteronu, co skutkować ma zanikiem plemników w nasieniu (zaburzenie spermatogenezy). Zastrzyk musiałby być przyjmowany przez mężczyznę raz w miesiącu, a wstrzykiwany testosteron miałby ograniczać zdolność zapłodnienia tylko przez pewien czas, więc jeśli mężczyzna zdecydowałby się potem na dzieci, mógłby normalnie się o nie starać. Gdy w grę wchodzi antykoncepcja dla mężczyzn i zastrzyk, cena jeszcze nie jest jednak ustalona, gdyż metoda nadal jest badana. Niestety są i wady tego rozwiązania – dojść może do spadku libido w związku z obniżeniem stężenia naturalnego testosteronu we krwi, ponadto nie jest wykluczony tu rozrost prostaty.

Tabletki hormonalne dla mężczyzn jako metoda antykoncepcji.

Antykoncepcja hormonalna aktualnie kojarzona jest przede wszystkim z kobietami. Najpopularniejsze są stosowane przez kobiety tabletki antykoncepcyjne. Aktualnie prowadzone są jednak badania nad tym, by antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn również była dostępna. Wspomniano już o zastrzykach hormonalnych, ale na tym nie koniec. Środki antykoncepcyjne dla mężczyzn w formie tabletek zawierałyby hormony płciowe. Byłyby one w tak dobranych dawkach, by blokowały produkcję spermy w taki sposób, by mocno ograniczyć ilość plemników. W ten sposób zapewnić można wysoką skuteczność ochrony przed zapłodnieniem. Oczywiście wymagałoby to od mężczyzny samodyscypliny przy przyjmowaniu pigułek, podobnie jak ma to aktualnie miejsce aktualnie w przypadku kobiet. Tego typu antykoncepcja dla mężczyzn jest wciąż w fazie testów, jednak nie jest wykluczone jej pojawienie się w przyszłości na rynku.

Na jaką metodę antykoncepcji się zdecydować?       

Niestety aktualnie antykoncepcja dla mężczyzn nie jest szczególnie rozwinięta, stąd ciężko o możliwość wyboru spośród licznych dostępnych metod. Aktualnie mężczyzna może postawić na prezerwatywy lub zabieg wazektomii i ewentualnie wspomagać się środkami plemnikobójczymi. Stosunek przerywany przed ciążą skutecznie nie chroni, a na zastrzyk czy tabletkę hormonalną trzeba będzie jeszcze poczekać. Trzeba również wspomnieć, że męska antykoncepcja hormonalna (zastrzyk/tabletki), która miałaby być stosowana w celu zapobiegania zapłodnieniu wciąż budzi kontrowersje, gdyż jej ingerencja w organizm mężczyzny musiałaby być znacznie większa niż ingerencja antykoncepcji hormonalnej w organizm kobiety.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.