Zdrowie seksualne mężczyzn

Zdrowie seksualne mężczyzn to dział, gdzie dowiesz się, jak dbać o sprawność seksualną oraz o życie seksualne, jak możesz się zabezpieczać, a także jakie są najbardziej popularne choroby układu rozrodczego męskiego. Podpowiadamy również, kiedy w życiu należy schować dumę do kieszeni, pokonać wstyd i wybrać się do lekarza, by uniknąć poważnej choroby, a także odpowiadamy na pytanie, gdzie szukać pomocy w przypadku zaburzeń seksualnych lub chorób płciowych u mężczyzn.

Antykoncepcja dla mężczyzn – wszystko co warto o niej wiedzieć

Dbanie o metody zabezpieczenia przed poczęciem nowego życia to nie tylko domena kobiet, ale również ich partnerów. Gdy zastanawiamy się nad metodami antykoncepcyjnymi dla mężczyzn, w pierwszej kolejności przychodzi nam do głowy prezerwatywa, która nie tylko zapobiega z dużą skutecznością spłodzeniu potomka, ale również dba o zdrowie seksualne mężczyzn, chroniąc ich przed problemem, jakim są choroby weneryczne. Zaletą prezerwatyw jest ich łatwa dostępność, jednak ich skuteczność zależy od prawidłowego stosowania – metoda będzie bardziej skuteczna, jeśli równolegle zastosujemy środki plemnikobójcze, ponadto należy pilnować jakości i właściwego przechowywania prezerwatyw oraz ich prawidłowego zakładania.Inną metodą antykoncepcji jest wazektomia, która polega na podwiązywaniu lub podcięciu nasieniowodów – polecana jest zwłaszcza mężczyznom, którzy są w stałym związku i nie planują więcej dzieci. Skuteczność tej metody antykoncepcyjnej sięga nawet 99,9%, co jest większe niż skuteczność stosowanych przez kobiety tabletek antykoncepcyjnych, jednak metoda ta nie zabezpiecza przed problemem, jakim są choroby płciowe u mężczyzn – można zarazić się od parterki chorobami wenerycznymi. Stosunek seksualny przerywany to kolejna metoda antykoncepcyjna, jednak należy zaznaczyć, że jej skuteczność jest niestety bardzo niska (preejekulat również zawiera plemniki), a ponadto również nie chroni ona przed chorobami, które są przenoszone drogą płciową. Warto wspomnieć również, że medycyna seksualna pracuje nad innymi metodami antykoncepcji dla mężczyzn, w tym nad zastrzykiem i tabletkami hormonalnymi.

Choroby i dysfunkcje męskiego układu rozrodczego – z jakimi problemami zgłosić się do lekarza?

Jeśli chodzi o choroby układu rozrodczego męskiego, najpopularniejsze z nich to między innymi różnego rodzaju stany zapalne, w tym między innymi stany zapalne gruczołu krokowego, jąder bądź najądrzy oraz okolicy cewki moczowej. Często pojawiającym się schorzeniem jest także grzybica narządów płciowych. Choroby męskich narządów płciowych nie należą do rzadkości i zdecydowanie nie są powodem do wstydu – wstydem jest niezgłoszenie się po pomoc, gdy nasz organizm się tego domaga. Lekarz od męskich narządów to między innymi androlog (gdy mowa o układzie płciowym) oraz urolog (gdyż są to układy powiązane). Należy również wspomnieć o pewnych dysfunkcjach i dolegliwościach intymnych, które wiążą się z funkcjonowaniem męskiego układu rozrodczego, bezpośrednio wpływając na seks i zdrowie ogólne mężczyzny. Zaliczyć można tu takie dolegliwości jak zaburzenia erekcji, zbyt wczesny wytrysk, stulejka, przerost prostaty, skręt jąder. Trzeba również zaznaczyć, że także nowotwory układu płciowego dotykają dużą grupę mężczyzn – to między innymi rak jąder i gruczołu krokowego.

Prawidłowe funkcjonowanie męskiego układu rozrodczego

By dbać o zdrowie reprodukcyjne i zapomnieć o problemach, które pojawiają się z zaniedbania, bardzo ważne jest, aby regularnie kontrolować swój ogólny stan zdrowia i nie stronić od systematyczności wykonywania badań dostosowanych do wieku. Ważne są tu również samobadania, by w porę wykryć ewentualne nieprawidłowości, a także regularne badania poziomu PSA u mężczyzn po 40 roku życia – stosowanie się do tych zasad pozwala mężczyźnie pozostać zdrowym i w porę wdrożyć ewentualne leczenie, w zależności od pojawiających się symptomów. Jeśli chodzi o sprawność seksualną, istotna jest również prawidłowa dieta i aktywność fizyczna, a także odpowiedni poziom snu (wysypianie się) oraz dbanie o swoje zdrowie psychiczne i unikanie stresu. Nie bez znaczenia jest tu również właściwa higiena osobista oraz noszenie odpowiedniej bielizny.

Jak dbać o zdrowie seksualne mężczyzn?

Bardzo istotny jest fakt, że dbanie o zdrowie seksualne mężczyzn to nie tylko dbanie o prawidłowe funkcjonowanie ich układu rozrodczego, ale także dbanie o psychikę i seksualność, gdyż często problemy dotyczące życia seksualnego rzutują na wiele innych stref życia i odwrotnie – u ludzi libido powiązane jest z fizyczną i psychiczną jakością życia. Lekarz od spraw męskich to zatem także seksuolog, do którego mężczyzna powinien zgłosić swój problem z niesatysfakcjonującym życiem seksualnym. W przypadku terapii zaburzeń seksualnych bardzo ważna jest świadomość, że temat wymaga czasu – w celu zmiany swojej aktywności seksualnej na bardziej satysfakcjonującą, warto zapomnieć o skrępowaniu i przełamać wewnętrzny lęk odnośnie omawiania z lekarzem treści związanych z seksem. Seksuolog pomoże rozwiązać problemy dotyczące szeroko pojętego życia seksualnego – warto mu zaufać, gdyż skupia się nie tylko na sferze ciała, ale również psychiki, co w wielu przypadkach jest kluczowe, by osiągnąć zamierzone efekty terapii.