Grzybica penisa – jak leczyć i zapobiegać nawracaniu?

Napisano 14.12.2022 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Infekcje grzybicze prącia powodują występowanie wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Z tego powodu warto wdrożyć odpowiednie leczenie grzybicy u mężczyzn, które zmniejszy dokuczliwość objawów i pozwoli pozbyć się schorzenia. Jak długo trwa leczenie grzybicy penisa? Jakie kroki można podjąć, żeby zapobiegać powracaniu dolegliwości?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest grzybica prącia?

Grzybica penisa jest chorobą drożdżakową atakującą prącie. W okolicy układu rozrodczego znajduje się wiele drobnoustrojów w tym grzybów. U zdrowych osób nie powodują one problemów zdrowotnych. Jednak bakterie doskonale rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku. W tym przypadku może dojść do namnożenia się drożdżaków Candida, co skutkuje występowaniem nieprzyjemnych dolegliwości m.in. grzybicą żołędzia i wówczas należy wdrożyć odpowiednie leczenie. 

Czytaj także:

U podstaw rozwoju grzybicy prącia leży przede wszystkim nieodpowiednia higiena i pielęgnacja w tym korzystanie ze sztucznych, zbyt intensywnych i podrażniających skórę kosmetyków, niespłukiwanie mydła czy żelu pod prysznic z prącia, a także niedokładne osuszenie penisa po kąpieli. Odpowiednia profilaktyka pozwoli uniknąć rozwoju chorób i infekcji. W przypadku gdy już pojawiła się grzybica penisa, należy koniecznie udać się na konsultację u specjalisty. Lekarz dokładnie zbada pacjenta i dobierze odpowiednie leczenie. Wystawiona e-recepta online może być zrealizowana w każdej aptece w Polsce.

Grzybica prącia – jak leczyć

Początkowo grzybica może nie dawać zauważalnych objawów, jednak z czasem symptomy będą coraz bardziej widoczne i uporczywe. Jeśli spostrzeże się poniższe dolegliwości, należy jak najszybciej zwrócić się po pomoc do lekarza pierwszego kontaktu:

  • zaczerwienienie penisa,
  • swędząca wysypka,
  • łuszczenie się skóry,
  • małe, białe bądź czerwone plamki na żołędzi,
  • obrzęk penisa,
  • ból prącia,
  • pojawienie się pod napletkiem wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu,
  • problemy z odciąganiem napletka,
  • wzmożona potrzeba oddawania moczu,
  • pieczenie w trakcie oddawania moczu,
  • dyskomfort bądź dolegliwości bólowe podczas stosunków seksualnych.

Lekarz pierwszego kontaktu wystawi skierowanie do urologa albo dermatologa. Specjalista zbierze wywiad od pacjenta, a także przeprowadzi badanie fizykalne. Możliwe również będzie pobranie próbki do badania laboratoryjnego z żołędzi i spod napletka.

Najbardziej skuteczne leczenie grzybicy penisa jest możliwe dzięki szybkiej reakcji na pojawienie się symptomów. Przede wszystkim należy zrezygnować ze współżycia aż do pełnego wyleczenia. Jeśli uprawiało się seks po zaobserwowaniu objawów albo przed aktywacją infekcji, należy o tym jak najszybciej powiadomić partnerkę bądź partnera.

Leczenie zazwyczaj obejmuje stosowanie leków przeciwgrzybiczych — balsamów, kremów czy maści. Środki stosuje się bezpośrednio na zainfekowane miejsce. W przypadku gdy takie działanie nie przyniesie oczekiwanych efektów, lekarz może przepisać doustne środki przeciwgrzybicze.

Wiele osób zastanawia się, ile trwa leczenie grzybicy penisa. W zależności od stopnia rozwoju schorzenia może zająć około 3-7 dni. Trzeba jednak zaznaczyć, że infekcje drożdżakowe mają skłonność do nawrotów i wówczas wyleczenie choroby może zająć kilka miesięcy.

Grzybica penisa — domowe leczenie

Niektórzy mężczyźni cierpiący na grzybicę penisa decydują się na leczenie naturalnymi sposobami. Trzeba zaznaczyć, że nie powinno ono zastępować farmakoterapii, a może być dodatkowym działaniem wspomagającym zalecone przez lekarza leczenie. Wówczas można spróbować suplementacji — cynku oraz witaminy C, które wspomagają pracę układu odpornościowego. Warto również wyeliminować z diety cukier, przetworzone produkty oraz alkohol. Pomocne jest również przestrzeganie właściwych zasad higieny.

Grzybica penisa – czy partnerka też musi poddać się leczeniu?

Partnerka lub partner musi poddać się leczeniu, nawet jeśli nie wystąpiły symptomy schorzenia. Jak wspomniano wyżej, infekcja początkowo może rozwijać się bezobjawowo. Warto jednak zacząć stosować odpowiednie leczenie, żeby nie dopuścić do rozwoju nieprzyjemnych dolegliwości. Takie działanie pozwoli również zmniejszyć ryzyko ponownego zarażenia się infekcją drożdżakową.

Zaniechania leczenia grzybicy prącia – jakie mogą być powikłania?

Nie należy lekceważyć żadnych infekcji miejsc intymnych w tym grzybicy penisa. Nieleczone albo nieodpowiednio leczone schorzenie może prowadzić do powstawania poważnych komplikacji zdrowotnych. Wśród powikłań zalicza się:

  • zrośnięcia się napletka i żołędzi,
  • pozapalną stulejkę,
  • zwężenie ujścia cewki moczowej,
  • zniekształcenie żołędzi,
  • powstawanie blizn na żołędzi,
  • przerost gruczołu krokowego (prostaty),
  • zapalenie gruczołu krokowego,
  • zaburzenia czynności układu moczowo-płciowego (jak problemy z oddawaniem moczu),
  • problemy z płodnością (w tym bezpłodność),
  • większe ryzyko zakażenie się innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową (m.in. kiła, chlamydią, rzeżączką).

Jak zapobiegać powracaniu wstydliwej dolegliwości?

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. Istotne jest mycie prącia ciepłą wodą oraz unikanie środków myjących, które mogą zaostrzyć infekcję, podrażniając błony śluzowe. Trzeba również pamiętać o dokładnym osuszeniu miejsc intymnych po myciu. Pomocne może również być noszenie bielizny z niepodrażniających skóry, przewiewnych tkanin.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.