Co oznaczają i jak leczyć krostki na penisie?

Napisano 04.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Samoobserwacja zdrowego pacjenta to podstawa wczesnej diagnostyki wielu schorzeń. Sprawa jest szczególnie istotna, gdy w grę wchodzi układ płciowy – a tu, jak wiadomo, łatwo o groźne powikłania nieleczonej choroby, a także o zarażenie partnerów seksualnych. Jeśli mężczyzna zauważy niepokojące zmiany w obrębie narządów rodnych lub towarzyszyć będą mu dolegliwości, które mogą świadczyć o rozwijaniu się jakiegoś schorzenia układu płciowego, powinien zgłosić się na konsultację lekarską. Przykładem mogą być krostki na penisie, które wymagają szczególnej uwagi i kontaktu ze specjalistą. O czym mogą świadczyć białe lub czerwone kropki na prąciu? Jakie mogą być ich przyczyny i na czym polega w tej sytuacji leczenie?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Krostki na członku – co oznaczają?

Gdy mężczyzna zauważy krostki na penisie, nie powinien bagatelizować problemu, gdyż mogą one być symptomem nie tylko drobnych infekcji, ale również poważnych schorzeń, które wymagają specjalistycznego leczenia. Krostki na penisie mogą mieć różnego rodzaju przyczyny, więc najlepszą diagnozę postawi lekarz, w oparciu o wywiad medyczny i szczegółowe badania. Krostki na członku mogą być np. wynikiem reakcji alergicznej, w tym np. reakcji na prezerwatywę lub środek plemnikobójczy. Mogą również być one wynikiem reakcji na nowy środek do prania bielizny czy nawet na nową bieliznę (jeśli nie zostanie wyprana przed pierwszym założeniem). Pojawienie się krostek na penisie może również wiązać się z infekcją dróg rodnych, w tym zarówno z infekcją bakteryjną, jak również grzybiczą i wirusową. Wysypka skórna może wiązać się np. z kiłą lub liszajem płaskim, a także z wieloma innymi schorzeniami. Wyprysków na członku nie powinno się lekceważyć, ponieważ mogą świadczyć również o poważniejszych dolegliwościach. Brak odpowiednio dobranego leczenia może skończyć się powikłaniami, w tym np. niepłodnością czy nawet rakiem penisa. 

Czytaj także:

Czerwone kropki na prąciu – możliwe przyczyny

Jeżeli pacjent zauważy czerwone kropki na prąciu, podejrzewać może między innymi reakcję alergiczną. Może być to skutek nowych kosmetyków do mycia, a także alergia na prezerwatywę czy środek plemnikobójczy. Nie można również wykluczyć alergii na proszek do prania czy płyn do płukania, który wykorzystywany był do prania bielizny, a nawet alergii związanej z założeniem nowej, niewypranej bielizny. Należy wiedzieć, że czerwone krostki na prąciu mogą być również związane z grzybicą, a jest to już problem bardziej poważny, który wymaga interwencji lekarskiej. Wówczas pacjent może również odczuwać świąd i pieczenie, ponadto towarzyszyć może mu ból w czasie ejakulacji i nieprzyjemny zapach wydzielin. Grzybica często sprawia również, że zaobserwować można zaczerwienienie napletka oraz biały nalot w okolicy skóry dróg rodnych, w tym zwłaszcza na żołędzi. Zaczerwienienia w postaci kropek na penisie, które z czasem przekształcają się w niewielkie pęcherzyki, a potem pękają, tworząc rany, mogą ponadto być ponadto objawem opryszczki. Schorzenie wywoływane jest przez wirusa HSV i może towarzyszyć mu swędzenie i pieczenie, a także dolegliwości bólowe w czasie oddawania moczu. Wspomnieć należy również o możliwości zarażenia się wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), a wówczas krostki na penisie mogą przyjąć kształt niewielkich brodawek. 

W przypadku konieczności leczenia zdiagnozowanej przez lekarza przyczyny czerwonych zmian na penisie, pomocna może być e-recepta online. Dzięki niej można szybko uzupełnić zapas kończącego się leku, bez konieczności ponownego umawiania się na wizytę stacjonarną do lekarza. 

Białe kropki na prąciu – możliwe przyczyny

Warto wiedzieć, że krostki na penisie nie muszą być tylko czerwone. Mężczyzna zaobserwować może również białe kropki na prąciu. Te zazwyczaj nie są powiązane z dodatkowymi dolegliwościami, choć ich ilość może być duża. Mowa tu zazwyczaj o prosakach, czyli torbielach naskórkowych, które powstają w związku z zahamowaniem wydzielania łoju, na skutek nadmiernego rogowacenia ujścia mieszków włosowych. Białe krosty na prąciu zazwyczaj nie są powodem do zmartwień, gdyż nie stanowią zagrożenia dla zdrowia mężczyzny. Należy jednak uważać, by ich nie zdrapywać, gdyż może wówczas powstać rana, którą bardzo łatwo można zakazić. Jest to bardziej problem natury estetycznej, ale i z nim można walczyć (np. zabiegiem laserowym), po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.

Co należy zrobić, kiedy zauważysz krosty na prąciu?

Kiedy pojawiają się krostki na penisie, najlepiej objawy schorzenia omówić z lekarzem, gdyż chorób, które mogą być przyczyną ich występowania, może być wiele. Spora grupa mężczyzn wstydzi się wizyty u lekarza, jednak należy mieć świadomość, że nieleczony prawidłowo problem może narastać i mieć poważne powikłania, ponadto istnieje ryzyko, że można również zarazić partnerkę. Objawów, takich jak wypryski na prąciu, nie powinno się bagatelizować. Należy zgłosić się do lekarza w celu wykonania badania i postawienia diagnozy, a także w celu dobrania odpowiedniej terapii. Leczenie wdrożone w porę to podstawa, więc nie warto zwlekać z kontaktem ze specjalistą. 

Wypryski na prąciu – jak wygląda badanie oraz leczenie?

Krostki na członku w wielu przypadkach wymagają leczenia, jednak w pierwszej kolejności konieczna jest diagnoza przyczyny problemu. Nie warto tu działać na własną rękę, gdyż problem można znacznie pogorszyć „domowymi sposobami” czy nieumiejętnie stosowanymi specyfikami „bez recepty”, a powikłania niektórych schorzeń mogą nawet przyczynić się do bezpłodności. Nie trzeba bać się wizyty u specjalisty. Badanie u lekarza nie jest bolesne czy inwazyjne. Zazwyczaj obejmuje ono oględziny miejsca zmian przez lekarza, ponadto czasem konieczne może być dodatkowe pobranie wymazu. Zdarza się, że potrzebne są również bardziej specjalistyczne badania, o których indywidualnie zadecyduje lekarz. Leczenie dobiera się do zdiagnozowanego schorzenia i stopnia nasilenia choroby. Grudki czy krostki na penisie, które są wynikiem grzybicy, najczęściej leczy się maścią z klotrimazolem lub tabletkami z flukonazolem. W przypadku wysypki prącia, która jest objawem kiły, konieczna jest odpowiednio dobrana antybiotykoterapia. Z prosakami walczyć można natomiast laserowo, co wspomniane zostało już w treści wcześniejszych akapitów.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.