Grzybica penisa – jakie są przyczyny i objawy?

Napisano 17.12.2022 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Infekcje drożdżakowe penisa mogą powodować szereg nieprzyjemnych objawów. Na szczęście w większości przypadków szybko podejmuje się odpowiednie kroki, żeby wyleczyć dolegliwości lekami przeciwgrzybiczymi i zmniejszyć ich dokuczliwość, podejmując pewne kroki, takie jak przestrzeganie właściwej higieny. Jak wygląda grzybica penisa? Jakie są przyczyny choroby? Czy grzybica penisa może przejść sama?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jakie są przyczyny grzybicy penisa?

Grzybica penisa to choroba drożdżakowa, która atakuje prącie. Najczęściej jest spowodowana namnożeniem się drożdżaków Candida albicans. Warto wspomnieć, że u wielu mężczyzn grzyby naturalnie znajdują się na skórze w obszarze układu rozrodczego. U zdrowych ludzi zwykle nie wpływa to na wystąpienie żadnych problemów zdrowotnych. Niemniej kiedy dochodzi do wzrostu ilości Candida, drobnoustroje mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości m.in. wysypkę lub infekcję skóry. Bakterie rosną i rozwijają się w wilgotnym, ciepłym środowisku. Często występują w wilgotnych, ciepłych miejscach m.in. fałdach skórnych takich jak napletek penisa. 

Czytaj także:

Do rozwoju grzybicy penisa dochodzi przede wszystkim w wyniku niewłaściwej higieny i nieodpowiedniej pielęgnacji np. używania zbyt intensywnych, perfumowanych i sztucznych kosmetyków, niespłukiwania mydła czy żelu pod prysznic z napletka, a także niedokładnego wysuszania narządów płciowych po kąpieli. Z tego powodu istotna jest odpowiednia profilaktyka w tym przestrzeganie zasad higieny czy przyjmowanie probiotyków. Natomiast w przypadku występowania chorób czy infekcji konieczna jest wizyta u specjalisty i e-recepta online na odpowiednie leki.

Do przyczyn, które powodują powstawanie grzybicy genitaliów, zalicza się czynniki związane z prowadzonym stylem życia jak:

  • odbycie stosunku płciowego bez odpowiedniego zabezpieczenia (prezerwatywy) z osobą chorą na grzybicę, 
  • częste zmiany partnerów seksualnych,
  • częste korzystanie z sanitariatów publicznych,
  • noszenie obcisłej bielizny oraz odzieży,
  • stosowanie preparatów plemnikobójczych,
  • częste zażywanie antybiotyków czy kortykosteroidów,
  • przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych,
  • utrzymywanie diety pełnej cukry.

 Inne czynniki ryzyka, które umożliwiają rozwój grzybicy prącia, obejmują:

  • podrażnioną lub uszkodzoną skórę prącia (w szczególności na żołędziu),
  • stany wpływające na osłabienie układu odpornościowego (w tym nowotwory, cukrzyca, HIV/AIDS),
  • nadwaga czy otyłość,
  • inne choroby przenoszone drogą płciową,
  • bycie nieobrzezanym.

Grzybica penisa – objawy

Początkowo przy zachorowaniu na grzybicę penisa można nie doświadczać niepokojących objawów. Jednak w miarę rozwoju choroby symptomy stają się coraz bardziej zauważalne i dokuczliwe. Przede wszystkim przy grzybicy penisa można zaobserwować zmiany w wyglądzie prącia. Pojawiają się zaczerwienienia, swędząca wysypka, łuszczenie i swędzenie skóry, a także niewielkie, czerwone albo białe plamki na główce członka.

Oprócz tego do najczęstszych objawów grzybicy penisa należą:

  • bolesność lub obrzęk prącia,
  • nieprawidłowa wydzielina pod napletkiem o nieprzyjemnym zapachu,
  • trudności z odciąganiem napletka,
  • częstsze oddawanie moczu,
  • pieczenie podczas oddawania moczu,
  • ból lub dyskomfort podczas seksu.

Zaczerwienienie, swędzenie i ból penisa mogą być również oznakami innych poważnych schorzeń, takich jak niektóre choroby przenoszone drogą płciową, więc nie należy ignorować ​​objawów, gdy się pojawią. Symptomy infekcji mogą również wystąpić u osoby, z którą się współżyło. W takiego sytuacji obie jednostki powinny udać się na konsultację lekarską.

Do jakiego lekarza udać się z niepokojącymi objawami?

Na wizytę należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wystawi skierowanie do urologa czy dermatologa.

Specjalista przeprowadzi badanie fizykalne. Ze względu na to, że objawy choroby są bardzo charakterystyczne, lekarz może być w stanie zdiagnozować infekcję drożdżakową, przyglądając się symptomom występującym w obrębie układu rozrodczego. Co więcej, specjalista przeprowadzi pogłębiony wywiad medyczny, w ramach którego może zapytać m.in. o termin rozpoczęcia odczuwania objawów, charakter prowadzonego stylu życia (w tym przyjmowane substancje i aktywność seksualną) czy o choroby współistniejące.

Lekarz w razie wątpliwości może pobrać z zainfekowanego obszaru próbkę do badań. Materiał zebrany podczas wymazu z żołędzi i spod napletka zostanie przeanalizowany w laboratorium pod mikroskopem, aby zidentyfikować grzyba.

Jak leczyć grzybicę prącia?

Istotna jest szybka reakcja na zaobserwowane objawy. Wówczas leczenie grzybicy na prąciu jest skuteczne i dolegliwość szybko mija. Przede wszystkim zaleca się zrezygnowanie ze stosunków płciowych aż do pełnego wyleczenia schorzenia.

Leczenie infekcji drożdżakowych u mężczyzn może obejmować stosowanie leków przeciwgrzybiczych. Lekarz może zalecić przeciwgrzybiczy krem, balsam lub maść. Takie środki stosuje się bezpośrednio na zainfekowany obszar skóry. Objawy powinny zacząć się zmniejszać po około 3-7 dniach. Jeśli leczenie nie przyniesie odpowiednich skutków albo infekcja jest bardzo rozległa, to lekarz może zalecić lek przeciwgrzybiczy przyjmowany doustnie. 

Jeśli leki przeciwgrzybicze nie pomagają lub cierpi się na nawracającą grzybicę penisa, można rozważyć obrzezanie.

Kurację zaleca się również partnerce albo partnerowi osoby chorującej na grzybicę prącia. Wówczas warto zgłosić się do specjalisty i wdrożyć leczenie czy działania profilaktyczne, nawet gdy nie zaobserwowano symptomów zakażenia.

Pozbycie się męskiej infekcji drożdżakowej może zająć trochę czasu. Po rozpoczęciu leczenia przeciwgrzybiczego infekcja powinna ustąpić w ciągu jednego do trzech tygodni. Jednak należy zaznaczyć, że infekcje drożdżakowe nie są łatwe do kontrolowania. Dolegliwości czasami powracają po tym, jak wydaje się, że zostały wyleczone. W niektórych przypadkach leczenie nawracających zakażeń drożdżakowych może trwać do 6 miesięcy.

Z tego powodu niezwykle istotna jest odpowiednia profilaktyka. Można zapobiec infekcji drożdżakowej, utrzymując obszar pachwiny i genitaliów w czystości i suchości. Inne kroki, które należy podjąć, aby zapobiec infekcjom drożdżakowym, obejmują:

  • praktykowanie dobrych zasad higieny,
  • nieużywanie intensywnych produktów do pielęgnacji genitaliów,
  • odciąganie napletka podczas kąpieli, aby dokładnie oczyścić i osuszyć obszar,
  • noszenie luźnych bokserek z przepuszczającego powietrze materiału.

Nie należy bagatelizować żadnych niepokojących objawów, bowiem nieleczona grzybica penisa może prowadzić do innych problemów zdrowotnych w tym powstawania blizn i zniekształceń żołędzi, zrośnięcia się napletka i żołędzi, pozapalnej stulejki, zwężenia ujścia cewki moczowej, przerostu gruczołu prostaty, zapalenia gruczołu krokowego, problemów z płodnością, a nawet bezpłodności.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.