Zapalenie napletka – leczenie, objawy, przyczyny

Napisano 30.11.2021 | Asystent Medyczny | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zapalenie napletka może wystąpić u mężczyzny w każdym wieku. Wśród czynników ryzyka choroby wymieniane są między innymi: cukrzyca, łojotokowe zapalenie skóry, schorzenia autoimmunologiczne oraz choroby przenoszone drogą płciową [1]. Jakie są inne możliwe przyczyny? W jaki sposób objawia się zapalenie napletka? Na czym polega diagnostyka i leczenie? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Przyczyny zapalenia napletka

Zapalenie napletka u dorosłych rozwija się w wyniku działania różnorodnych czynników. Co powoduje zapalenie napletka? Przyczyny, które są wymieniane jako najczęstsze to [2] [3]: 

Czytaj także:
  • choroby przenoszone drogą płciową – chlamydia, rzeżączka;
  • podrażnienie – do zapalenia napletka może dojść po kontakcie z drażniącymi płynami do mycia ciała, środkami dezynfekującymi, żelami nawilżającymi, a także środkami piorącymi; 
  • urazy – np. otarcie i w rezultacie większe ryzyko wystąpienia choroby napletka, np. zakażenia bakteriami lub grzybami; 
  • zakażenie wirusowe, bakteryjne lub grzybicze. 

Wśród czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia zapalenia napletka, wymienia się: alergie kontaktowe, cukrzycę, długi napletek, liszaj płaski, łojotokowe zapalenie skóry, nowotwory i schorzenia autoimmunologiczne [1]. Do zapalenia napletka może dojść także po przyjęciu niektórych leków np. środków przeciwbólowych lub antybiotyków [4]. 

Objawy zapalenia napletka

Charakterystyczne objawy zapalenia napletka to [2]:

  • bolesność podczas dotykania napletka;
  • ból podczas oddawania moczu;
  • brak możliwości całkowitego zsunięcia napletka;
  • obrzęk i zaczerwienienie; 
  • owrzodzenia lub nadżerki w obrębie napletka;
  • ropna wydzielina o nieprzyjemnym zapachu;
  • sklejenie się napletka;
  • utrudnione oddawanie moczu. 

W sytuacji, gdy zaobserwowano objawy zapalenie żołędzi i napletka u dziecka lub osoby dorosłej i symptomy są na tyle poważne, że utrudniają one codzienne funkcjonowanie, konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza urologa. Specjalista zajmujący się schorzeniami układu moczowo-płciowego zleci niezbędne badania i po postawieniu diagnozy przepisze odpowiednie leki. Jeśli problem nie ustąpi po zakończeniu kuracji, pacjent może uzyskać kolejną receptę już bez udawania się na wizytę stacjonarną do lekarza. W tym celu można skorzystać z wygodnego rozwiązania, jakim są recepty online. Dokument wystawiony przez Internet można zrealizować szybko w każdej aptece. 

Zapalenia napletka a higiena osobista

Zapalenie napletka ma duży związek z higieną osobistą. Do wystąpienia choroby może doprowadzić zarówno nieprawidłowa higiena, jak i zbyt częste mycie członka oraz narażanie go na działanie substancji podrażniających zawartych w środkach myjących. 

W wyniku niedostatecznej higieny pod napletkiem gromadzi się wydzielina gruczołów śluzowych, tzw. mastka. Jeśli nie jest ona regularnie usuwana, może być czynnikiem powodującym zapalenie [2]. Aby tego uniknąć, należy dbać o higienę – wskazane jest, aby codziennie myć żołądź wodą po całkowitym zsunięciu napletka i następnie – dokładne osuszenie. 

Diagnoza zapalenia napletka 

W sytuacji, gdy lekarz podejrzewa, że u pacjenta wystąpiło zapalenie napletka, zlecany jest posiew wydzieliny lub wymazu. Jeśli objawy są nietypowe lub zapalenie napletka ma charakter przewlekły, może być konieczna biopsja. Badanie to jest rozstrzygające np. przy zapaleniu żołędzi Zoona, przewlekłej chorobie zapalnej o nieznanej etiologii [5]. 

Leczenie i profilaktyka zapalenia napletka

Nieleczone zapalenie napletka może się przerodzić w przewlekły stan zapalny i w konsekwencji, wywołać ostre paciorkowcowe zapalenie skóry i tkanki podskórnej.  Inne możliwe powikłania to blizny, stulejka (zwężenie napletka), zwężenie ujścia cewki moczowej, zniekształcenie żołędzi lub zrośnięcie się napletka i żołędzi [2]. Na szczęście właściwie leczone zapalenie napletka prawie zawsze udaje się całkowicie wyleczyć. 

Jak załagodzić stan zapalny napletka? Leczenie jest zależne od przyczyny tej dolegliwości [2]. W sytuacji, gdy stan zapalny został wywołany zakażeniem bakteryjnym lub chorobą weneryczną, lekarz przepisuje antybiotyki. Gdy do choroby przyczyniło się zakażenie grzybicze, należy zastosować odpowiednie leki przeciwgrzybicze. Jeśli zapalenie napletka wynika z niewłaściwej higieny, należy jak najszybciej wdrożyć właściwe zasady pielęgnacji tego miejsca, natomiast kiedy w wyniku zapalenia wystąpiła stulejka, która utrudnia dbanie o higienę, należy rozważyć leczenie chirurgiczne. Wspomagająco stosuje się także miejscowo leki o działaniu przeciwzapalnym. 

Na czym polega profilaktyka zapalenia napletka? Kluczowe jest: 

  • dbanie o higienę osobistą; 
  • unikanie ekspozycji prącia na substancje drażniące;
  • używanie prezerwatywy podczas kontaktów seksualnych.

Bibliografia

Źródła: 

  1. https://pulsmedycyny.pl/zapalenie-zoledzi-i-napletka-przypadek-kliniczny-1116619
  2. https://www.mp.pl/pacjent/urologia/168166,zapalenie-zoledzi-i-napletka
  3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/184715#treatments_and_complications
  4. https://www.healthline.com/health/balanitis
  5. Deja T. Choroby skóry prącia o etiologii nienowotworowej i nieinfekcyjnej. Przegląd Urologiczny 2 (36) (2006).

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.