Ból jądra – objawy i przyczyny. Jak postępować?

Napisano 01.01.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Dolegliwość, jaką jest ból jądra u mężczyzn, może być objawem niejednej choroby, więc zawsze taki stan powinien skontrolować lekarz. Ból może być nagły lub przewlekły, a objaw ten może wiązać się również z wieloma z innymi dolegliwościami. Chory zauważyć może pojawienie się obrzęku, ponadto wystąpić może przekrwienie. Mężczyzna może odczuwać bóle nie tylko obejmujące mosznę, ale również bóle w podbrzuszu i rejonie pachwiny, gdyż dolegliwości mogą promieniować. Nagłe i silne bóle w jądrze mogą również być objawem skrętu jądra, w wyniku którego pojawia się niedokrwienie, dojść może do martwicy i w konsekwencji do konieczności usunięcia jądra. Ze względu na to, że przyczyn może być tu dużo, a powikłania mogą być bardzo poważne, zawsze jest to wskazanie do kontaktu ze specjalistą. Co jeszcze należy wiedzieć w tym temacie?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ból jądra – objawy

Pacjenci różnie opisują ból jądra, gdyż objawia się on na wiele sposobów. U niektórych dolegliwości bólowe narastają powoli, u innych pojawiają się nagle i są bardzo silne – wszystko zależy od przyczyny problemu, co szerzej omówione będzie w dalszej części artykułu. Czasem dolegliwości pojawiają się wskutek urazu, ale może przyczyniać się również do nich długotrwały ucisk źle dopasowanej bielizny czy zbyt twarde i niewygodne krzesełko rowerowe. Warto wiedzieć, że ból w okolicy jąder często nie jest jedyną dolegliwością, z którą pacjent się zmaga. Nierzadko pojawia się obrzęk i zaczerwienienie moszny, a także jej tkliwość w trakcie dotyku. Objawy dodatkowe to czasem również gorączka, czy też częste lub bolesne oddawanie moczu oraz różne zaburzenia funkcjonowania jąder.

Czytaj także:

Zawsze, gdy jądro boli, a nie jest to związane ze źle dobraną bielizną czy uciskiem (np. podczas jazdy na rowerze), konieczny jest kontakt z lekarzem i ustalenie przyczyny dolegliwości. W niektórych przypadkach chodzić może o poważne schorzenia, które nie tylko mogą negatywnie wpłynąć na płodność mężczyzny, ale również poważnie zagrażać jego zdrowiu. Leczenie dobiera się oczywiście do zdiagnozowanej przyczyny problemu. Jeśli jednak potrzebne będą leki na schorzenie na receptę, a pacjent z różnych powodów nie będzie w stanie spotkać się z lekarzem osobiście, skorzystać może z rozwiązania, jakim jest e-recepta online. W ten sposób można skonsultować się z lekarzem od ręki, bez konieczności wychodzenia z domu i otrzymać kod na niezbędny lek.

Ból jądra – przyczyny

Pacjent powinien wiedzieć, że ból jądra może wiązać się z różnymi przyczynami, w tym także tymi bardzo poważnym. Jeśli zatem Twoim problemem są bolące jądra, nie powinieneś zwlekać z kontaktem z lekarzem.

  • Jądra mogą boleć w związku z długotrwałym uciskiem krocza, który przyczynia się do zaburzeń jego ukrwienia. Lekki ból jądra może na przykład dotyczyć rowerzystów, którzy mają niewygodne siodełka lub przemierzają długie trasy na rowerze. Trzeba jednak wiedzieć, że jądro może być uciskane również przez źle dobraną bieliznę i to także może przyczynić się do dolegliwości bólowych.
  • Do bólu jąder przyczyniać może się również długotrwałe pobudzenie seksualne lub długotrwały bądź wielokrotny seks. Dochodzi wówczas do nadmiernego przekrwienia jąder, przez co podrażniane są receptory nerwowe.
  • Dolegliwości bólowe w jądrach mogą wskazywać między innymi na zapalenie jądra, zapalenie najądrza, za które odpowiadają bakterie, a także na wiele innych chorób. Przy zapaleniu jąder lub najądrzy ból narasta powoli, a objawy dodatkowe to między innymi gorączka, obrzęk, zaczerwienienie i tkliwość jądra, ponadto dojść może do częstomoczu. Warto wiedzieć, że do zapalenia jądra dochodzi często w wyniku powikłań wirusowego zapalenia ślinianek (świnka).
  • Gdy pacjentowi doskwiera ból lewego jądra lub ból prawego jądra, może to wiązać się z urazem, ale może być to również kwestia tego, że pojawił się ropień jądra lub najądrza. Ból jądra po uderzeniu (urazie) może wymagać pilnej konsultacji z lekarzem.
  • Kolejną przyczyną tego, że jądra bolą, mogą być żylaki powrózka nasiennego (są to naczynia krwionośne i nerwy nasieniowodu, które biegną do jądra). Najczęściej pojawiają się one po lewej stronie i przyczyniają się do bólu promieniującego, który obejmuje jądra, pachwinę, podbrzusze i krocze. Dolegliwości bólowe najczęściej występują wówczas po współżyciu lub wysiłku fizycznym.
  • Ból może ponadto pojawiać się w związku z wodniakiem jądra lub przepukliną pachwinową. Wodniak wiąże się z gromadzeniem się płynu w osłonkach jądra, przez co dochodzi do powiększenia moszny i ucisku na powrózek nasienny.
  • Jednoczesny ból jąder i podbrzusza może natomiast wskazywać nie na układ płciowy, tylko na układ moczowy. Jest to bowiem jeden z objawów wskazujących na atak kolki nerkowej. Do ataku dochodzi w związku ze znajdującymi się złogami (kamieniami) w nerkach. Jeśli przemieszczą się one do moczowodu, mogą zablokować odpływ moczu, a to znów skutkuje silnym bólem w okolicy lędźwiowej. Dolegliwości bólowe mają tu często charakter promieniujący.
  • Gdy pojawia się ból jąder, przyczyny zazwyczaj nie są natomiast związane z chorobami nowotworowymi. Rak jąder zwykle przebiega bowiem bez objawów bólowych, przez co często diagnozowany jest niestety zbyt późno u pacjentów. Guz jądra na początku przyczynia się do jego powiększenia, natomiast dolegliwości bólowe pojawiają się dopiero w stadium zaawansowanym, gdy guz jest już duży i pojawiają się przerzuty do węzłów chłonnych. Ból jąder rzadko zatem może wskazywać również na rozwój nowotworu (początkowe stadium), któremu nierzadko towarzyszy uczucie ciężkości w obrębie moszny. Warto wspomnieć ponadto, że przyczyną bólu mogą być nie tylko nowotwory w stadium zaawansowanym, ale również wystąpienie krwiaka. Najczęściej pojawia się krwiak śródjądrowy.

Jak postępować przy bólu jąder?

Ze względu na to, że ból jądra może wiązać się z różnymi przyczynami (nie tylko tymi, które wymieniono powyżej), nie powinien być w żadnym wypadku lekceważony. Bóle jąder zawsze wymagają kontaktu z lekarzem. Doraźnie można również zastosować działania, które mogą przynieść chwilową ulgę. Mowa o zdjęciu bielizny i położeniu się, a także o uniesieniu moszny do góry. Pomocne mogą być okłady lub zastosowanie środka o działaniu przeciwbólowym lub przeciwzapalnym, jednak podstawą jest kontakt ze specjalistą. Bardzo ważne również, by w oczekiwaniu na wizytę u lekarza kontrolować, czy mocz jest oddawany prawidłowo, podobnie jak gazy czy stolec.

Kiedy udać się do lekarza z bólem jądra i kiedy powinien niepokoić?

Ból jądra zawsze jest wskazaniem do kontaktu z lekarzem. Szczególnie niepokojącym stanem jest nagły i silny ból, który może wskazywać na skręt jądra. Jest to stan bardzo niebezpieczny dla pacjenta, który wymaga operacji, dlatego powinni interweniować wówczas lekarze. Skręt jądra wiąże się z tym, że powrózek nasienny skręca się, a jądro zmienia położenie (najczęściej ułożone jest wysoko w mosznie i poprzecznie). Efektem tego jest zaciśnięcie naczyń doprowadzających do jądra krew. Wówczas znajdujące się w worku mosznowym jądro zaczyna silnie boleć, ponadto pojawia się obrzęk i zaczerwienienie. Jeśli pacjent z bólem i obrzękiem jądra nie otrzyma pomocy na czas, może dojść do niedotlenienia i konieczności usunięcia jądra.

Ból jąder – jaki lekarz pomoże?

Kiedy pacjentowi doskwiera ból jądra, powinien on swoje kroki skierować do urologa. Na badanie do lekarza należy udać się również w momencie, kiedy oprócz bólu jądra pojawiają się wymioty oraz nudności i inne dolegliwości. Ze względu na to, że przyczyn problemu może być bardzo dużo, jest to zawsze stan, który wymaga sprawdzenia, a w większości przypadków pomóc może wyłącznie medycyna. Gdy pojawia się ból jądra przy dotyku lub tępy ból jąder o charakterze stałym, a tym bardziej, gdy jest to ostry i nagły ból, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. Oczywiście w przypadku bardzo nasilonych dolegliwości nie można zwlekać z oczekiwaniem na wizytę u urologa – najlepiej wówczas pojechać bezpośrednio na Szpitalny Oddział Ratunkowy, gdyż pacjent może wymagać natychmiastowego leczenia lub niezwłocznej operacji.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.