Zapalenie najądrza – przyczyny, objawy i leczenie

Napisano 13.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zapalenie najądrza najczęściej u pacjentów wywoływane jest przez drobnoustroje chorobotwórcze przenoszone drogą płciową, aczkolwiek nie jest to jedyna możliwość nabawienia się tej choroby. Dolegliwości objawiają się między innymi silnym bólem obejmującym jądro, a także obrzękiem, w czasie którego jądra mogą być powiększone. Kiedy należy skorzystać z konsultacji ze specjalistą? Jakie badania wówczas się u danej osoby wykonuje i czy konieczne jest przyjmowanie leków? Informacje na ten temat znajdziesz poniżej. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zapalenie najądrza – przyczyny

Najądrza to zlokalizowane nad jądrami magazyny męskiego nasienia, w których plemniki dojrzewają i zyskują zdolność poruszania się. U młodych mężczyzn zapalenie najądrza najczęściej związane jest z infekcją bakteryjną. Dotyczy to przede wszystkim mężczyzn, którzy są aktywni seksualnie – wówczas bardzo łatwo o zapalenie najądrza. Chlamydia trachomatis i Neisseria gonorrhoeae (dwoinka rzeżączki) to bakterie, które najczęściej odpowiedzialne są za tego typu schorzenie – są one przenoszone drogą płciową i mogą również przyczynić się do zapalenia innych części układu moczowo-płciowego, w tym między innymi do zapalenia cewki moczowej. Kolejną bakterią, która może zaatakować najądrza jest E. Coli, jednakże ta zwykle wywołuje zakażenie najądrzy u mężczyzn starszych, w tym między innymi tych, którzy zmagają się z przerostem prostaty. 

Czytaj także:

Warto wiedzieć, że zapalenie najądrza przyczyny może mieć nie tylko bakteryjne. Wirusowe zakażenia najądrzy najczęściej obserwuje się u dzieci (może do nich przyczynić się np. świnka), rzadziej natomiast pojawić może się zakażenie grzybicze (np. Candida), zapalenia wywołane lekami czy innymi chorobotwórczymi mikroorganizmami. Trzeba również wspomnieć, że zapalenie najądrza może być wynikiem niektórych urologicznych zabiegów dróg moczowych (np. zabiegu cewnikowania pęcherza), ponadto przyczynić może się do tej choroby także źle leczony wodniak jądra czy rak stercza, a także lekki przerost prostaty.

W przypadku zapalenia najądrza koniecznie należy zgłosić się do lekarza, gdyż nieleczona choroba może mieć poważne konsekwencje. Przydatną opcją są między innymi recepty online, które pozwalają otrzymać szybką i dostosowaną do potrzeb pacjenta pomoc lekarską w formie porady internetowej, a także receptę na dany lek.

Objawy zapalenia najądrza

Pacjent, który ma zapalenie najądrza najczęściej odczuwa jednostronny ból najądrza, ponadto pojawia się u niego również obrzęk moszny. Ból taki jest charakterystyczny, gdyż jego intensywność maleje po uniesieniu moszny (objaw Prehna, który pozwala odróżnić to schorzenie od skrętu jądra). Objawy zapalenia najądrza mogą obejmować również powiększenie, stwardnienie i podniesienie się nieco jądra, ponadto niektórym pacjentom towarzyszyć może również zaczerwienienie moszny i gorączka. Jeśli chorobotwórcze mikroorganizmy przeniosą się do układu moczowego, dojść może równorzędnie do zapalenia cewki moczowej i zapalenia pęcherza, a wówczas pacjent odczuwa charakterystyczne pieczenie lub ból przy oddawaniu moczu, częstomocz i parcie na mocz. 

Diagnostyka – jak rozpoznać zapalenie najądrza?

Jak wspomniano wyżej, łatwym sposobem na odróżnienie objawów zapalenia najądrza od objawów, jakie daje skręt jądra jest podniesienie moszny do góry – jeśli ból wówczas maleje, pacjent prawdopodobnie ma zapalenie najądrza. Oczywiście podstawą w przypadku diagnozy tego typu chorób jest rzetelny wywiad lekarski oraz badanie palpacyjne jąder, które umożliwia zlokalizowanie miejsca bólu oraz wykluczenie innych schorzeń (np. wodniaka czy guza). Lekarz może skierować pacjenta również na badanie USG z oceną przepływu krwi przez jądra, a także pobrać wymaz wydzieliny z cewki moczowej bądź zlecić badanie moczu (często infekcja obejmuje nie tylko najądrza, ale również inne obszary układu moczowo-płciowego).

Leczenie i zapobieganie zapaleniom najądrza

Gdy lekarz stwierdzi u pacjenta bakteryjne zapalenie najądrza, konieczna jest antybiotykoterapia. Pacjent, dla swojego zdrowia, powinien zażywać leki przepisane przez lekarza zgodnie z jego wytycznymi i nie przerywać terapii w trakcie jej trwania – nawet jeśli po kilku dniach zauważy poprawę. Na początku przepisuje się zwykle antybiotyk ogólny – jeśli jednak jest on niewystarczający do walki z zakażeniem, wykonuje się posiew, by dobrać antybiotyk celowany. Warto wiedzieć, że jeśli chodzi o zapalenie najądrza wywołane przez bakterie przenoszące się drogą płciową, leczenie zwykle obejmuje nie tylko pacjenta, ale również jego partnerki. Leczenie wirusowego zapalenia najądrza (np. wywołanego wirusem świnki) to jedynie leczenie objawowe. W walce z chorobą wykorzystuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne i innego typu leki przeciwbólowe. Łagodząco można stosować również okłady na mosznie.

Jeśli chodzi o zapobieganie chorobom tego typu, przede wszystkim u chłopców ważna jest szczepionka na świnkę. Profilaktyka bakteryjnych zakażeń to natomiast higiena osobista, unikanie przygodnych stosunków seksualnych i zabezpieczanie się prezerwatywą. 

Powikłania po nieleczonym zapaleniu najądrza

Należy wiedzieć, że zapalenie najądrza wymaga pilnego kontaktu z lekarzem i wdrożenia leczenia. W trosce o swoje zdrowie pacjent powinien niezwłocznie zgłosić się do specjalisty, gdy zauważy niepokojące objawy dotyczące jąder. Jeśli stan zapalny najądrza będzie prawidłowo leczony, najądrze powinno łatwo się wyleczyć, jednak gdy dana osoba będzie zwlekać ze zgłoszeniem się ze swoimi objawami do specjalisty urologa, istnieje ryzyko, że choroba się nasili i dojdzie do powikłań. U niektórych mężczyzn pojawić może się ropień moszny, a wówczas często leczenie farmakologiczne jest niewystarczające i konieczny może okazać się zabieg taki jak drenaż ropnia. Trzeba również dodać, że powikłania nieleczonego zapalenia najądrza prowadzić mogą między innymi do niedrożności nasieniowodu i niepłodności, dlatego bardzo ważne jest, by odpowiednio wcześnie zgłosić się do lekarza.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.