Jak działają tabletki na potencję? Skład i charakterystyka leków

Napisano 26.03.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Przy zaburzeniach potencji stosuje się różnego rodzaju leki. Wyróżnić można zarówno suplementy ziołowe, jak również leki na potencję, które zwiększają napływ krwi do ciał jamistych prącia. Ich głównymi składnikami są inhibitory PDE5, a do najpopularniejszych leków tego typu należą preparaty z sildenafilem, które częściowo dostępne są bez recepty, a częściowo na receptę. Z artykułu dowiesz się, jak działają tabletki na potencję, kiedy wykazują skuteczność, a także czy są przypadki, gdy skuteczność ich działania okazuje się niewystarczająca w walce z zaburzeniami potencji. Podpowiadamy również, w przypadku jakich zaburzeń leki na potencję nie mogą być stosowane, a także czym grozi ich nadużywanie.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jak działają tabletki na potencję? Składniki aktywne

Zaburzenia potencji wiążą się z niemożnością osiągnięcia lub utrzymania naturalnego wzwodu, mimo silnego podniecenia. Zaburzenie może wiązać się z przerostem prostaty, ale problem może leżeć również z innych kwestiach. W leczeniu stawia się zarówno na farmakoterapię, jak i psychoterapię czy nawet metody chirurgiczne. Problemy z potencją pojawiają się nie tylko u mężczyzn w starszym wieku, ale również u wielu młodszych osób, w tym także tych przed 40 rokiem życia. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele, w tym zarówno te leżące po stronie ciała, jak i te po stronie umysłu. W niektórych przypadkach pomocne okazują się leki na potencję.

Czytaj także:

Jak działa tabletka na potencję? Działanie tego typu leków wpływa na gotowość seksualną mężczyzn oraz poprawia wzwód, co jest zasługą między innymi poprawy pracy układu krążenia. Na rynku istnieją różne rodzaje tabletek na potencję, które swoim działaniem przeciwdziałają zaburzeniom potencji na różny sposób. Łączy je jedno – ich zadaniem jest wsparcie przy osiągnięciu erekcji i odbyciu satysfakcjonującego stosunku.

By wytłumaczyć, jak działają tabletki na potencję, skupić się należy na ich składnikach aktywnych. Przykładem mogą być medykamenty, które zawierają w składzie sildenafil, tadalafil lub wardenafil. Każdy z nich to inhibitor fosfodiesterazy typu 5 (PDE5), dzięki któremu zwiększony jest przepływ krwi do ciał jamistych prącia, co ułatwia erekcję. Tłumacząc, jak działa tabletka na erekcję, trzeba dodać, że lek nie zwiększa popędu płciowego i nie będzie skuteczny, jeśli nie dojdzie do podniecenia seksualnego. W aptekach bez recepty dostępne są ponadto tabletki na potencję bez recepty – są to zazwyczaj preparaty ziołowe z DHEA lub L-argininą, a także z innymi składnikami naturalnymi. Problemów z erekcją nie zaleca się jednak leczyć na własną rękę. Lepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem w tej kwestii, w tym również nie wymagająca wychodzenia z domu e-recepta online, która ceniona jest między innymi za brak konieczności wcześniejszej rezerwacji wizyty.

Leki na potencję – czy działają od razu?

Dla wielu mężczyzn istotnie jest, kiedy tabletka na potencję zadziała. Pod uwagę należy wziąć tutaj to, jak działają tabletki na potencję. Zazwyczaj przyjmuje się jedną tabletkę leku na potencję na około godzinę przed planowanym stosunkiem. Przyjęcie leku z posiłkiem może opóźnić to działanie. Zażycie tabletki nie skutkuje natychmiastową erekcją, gdyż potrzebne jest podniecenie seksualne. Ważne jest jeszcze, jak długo działają tabletki na potencję. Maksymalne stężenie sildenafilu w organizmie jest około godzinę po jego zażyciu.

Czy od tabletek na potencję można się uzależnić?

Zastosowanie tabletek na potencję wiąże się z wieloma obawami. Mężczyźni nie tylko obawiają się, czy tabletki na erekcję są bezpieczne w ich przypadku, ale również boją się o uzależnienie od tych medykamentów. Biorąc pod uwagę to, jak działają tabletki na erekcję, należy jednak zaznaczyć, że środki te mogą jedynie prowadzić do uzależnienia psychicznego. Mowa o obawie, że bez przyjęcia tabletki sprawność i satysfakcja seksualna nie będą możliwe.

Jeśli chodzi o kwestię, czy tabletki na potencję szkodzą, należy zaznaczyć, że każdy lek, przyjmowany niezgodnie ze wskazaniami lekarza czy zaleceniami z ulotki, może być szkodliwy i tabletki na potencję nie są wyjątkiem. Mogą być szkodliwe dla osób mających przeciwwskazania do ich zażywania, ponadto również stosowane w nadmiarze mogą okazać się niebezpieczne. By mieć zatem pewność, że przyjęcie tabletki nam nie zaszkodzi, najlepiej skonsultować się z lekarzem, który sprawdzi w wywiadzie istniejące choroby i przyjmowane aktualnie leki, a następnie ustali najbardziej optymalne leczenie i dawkę leku. Należy oczywiście przestrzegać zaleceń lekarza – maksymalna dawka leku nie może być przekraczana.

Czy tabletki na potencję mogą nie zadziałać?

Lekarz lub farmaceuta powinien wytłumaczyć pacjentowi, jak działają tabletki na potencję i czego można się spodziewać, jeśli chodzi o efekty leczenia. Jeśli jednak informacje o tym, jak działają leki na potencję, nie pokrywają się z rzeczywistością, nawet po regularnym stosowaniu, zaleca się konsultację ze specjalistą. Jeśli terapia farmakologiczna nie przynosi oczekiwanych rezultatów, można podejrzewać, że problem mężczyzny jest poważny lub bardziej złożony. Tabletki na potencję mogą nie pomóc każdemu mężczyźnie, gdyż sprawdzą się jedynie w sytuacji, gdy problemem są czynniki organiczne, a nie środowiskowe czy psychiczne. Jeśli problem leży „w głowie”, niezbędna może być psychoterapia.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.