Tabletki antykoncepcyjne – czy po ich przyjmowaniu się tyje?

Napisano 23.04.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Tabletki antykoncepcyjne a tycie – tego typu fraza należy do bardzo często wyszukiwanych. Kobiety, które planują rozpoczęcie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej obawiają się nadmiernego przyrostu masy ciała w krótkim czasie. Obawy te wiążą się między innymi z krążącymi po Internecie opowieściami i informacjami przekazywanymi przez koleżanki czy rodzinę. Czy po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje? Czy istnieją tabletki antykoncepcyjne, które nie powodują tycia? No i kwestia ostatnia, lecz nie mniej ważna – czy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych się tyje? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jak działa antykoncepcja hormonalna?

Antykoncepcja hormonalna, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu do organizmu syntetycznych hormonów w odpowiedniej dawce, których mechanizm działania jest podobny do działania naturalnych kobiecych hormonów płciowych i polega m.in. na hamowaniu owulacji. Gdy nie dojdzie do uwolnienia komórki jajowej, obecność plemników w drogach rodnych kobiety, nie będzie wiązać się z ryzykiem zapłodnienia i zagnieżdżenia. Na rynku znajdują się preparaty dwuskładnikowe, do których zalicza się m.in. tabletki antykoncepcyjne, a także preparaty jednoskładnikowe. Tabletki antykoncepcyjne są jedną z form antykoncepcji hormonalnej, która przy prawidłowym stosowaniu cechuje się dużą skutecznością w przypadku zapobiegania ciąży. Jest to jednak również metoda, której kobiety obawiają się, w związku z ryzykiem przybrania na wadze.

Czytaj także:

Antykoncepcja hormonalna na receptę

Prawo polskie, w trosce o zdrowie kobiety, umożliwia jej korzystanie z antykoncepcji hormonalnej, wyłącznie gdy otrzyma ona zgodę lekarza. Lek tego typu przyjmowany na własną rękę, bez badań krwi czy konsultacji lekarskiej, czasem powoduje różne zaburzenia i choroby, ponadto w niektórych przypadkach może być nawet niebezpieczny dla życia. Warto zaznaczyć, że nie jest jednak najczęściej potrzebny osobisty kontakt z lekarzem w celu otrzymania recepty na stosowanie antykoncepcji. Jeśli chcesz, możesz skorzystać z porady ginekologa w postaci usług online. Dziś bardzo popularnym rozwiązaniem jest recepta online na tabletki antykoncepcyjne, którą otrzymuje się na adres email i w formie SMS. To wygodna opcja, gdy kończą się zapasy doustnej antykoncepcji hormonalnej czy plastry i potrzebna jest recepta na nowe środki, by w porę kontynuować przyjmowanie tabletek, zachowując tym samym ich skuteczność. Nie zawsze można bowiem na czas umówić się na stacjonarną wizytę lekarską.

Tabletki antykoncepcyjne a tycie

Przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej kobiety zastanawiają się czy po tabletkach antykoncepcyjnych można przytyć. Lęk przed nadmiernym przyrostem masy ciała, powiązanym z dostarczaniem od organizmu dużej dawki hormonów, wydaje się być uzasadniony. Pigułki antykoncepcyjne a tycie – czy faktycznie jest tu jakieś powiązanie i kobiety (oraz ich partnerzy) powinny się martwić? Trzeba zaznaczyć już na wstępie, że odpowiedź na pytanie „czy po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje” nie jest jednoznaczna i zależy od wielu składowych. Pamiętaj, że to temat dość indywidualny i zależy od Twoich predyspozycji, diety, aktywności ruchowej, wagi aktualnej, a także dodatkowych danych i problemów, z którymi się zmagasz.

Antykoncepcja hormonalna nie pozostaje oczywiście obojętna dla organizmu – jej działanie nie tylko zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę, ale również może powodować spadek libido, bóle głowy, tkliwość piersi, nudności i inne skutki uboczne. Lista działań niepożądanych tabletek antykoncepcyjnych jest dość długa i wśród skutków ubocznych przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej wymienia się również zmiany masy ciała. Należy jednak dodać, że wśród działań niepożądanych w ulotkach tabletek antykoncepcyjnych wymieniany jest nie tylko przyrost masy ciała, ale i jej spadek, więc obie te opcje są możliwe.

Czy po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje?

Wiele kobiet, które planują rozpoczęcie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, zniechęca się opowieściami koleżanek dotyczącymi wzrostu łaknienia i tycia na tabletkach antykoncepcyjnych i w konsekwencji, z obawy o swoją sylwetkę, stawiają na inne – często mniej skuteczne – metody zapobiegania ciąży. Trzeba jednak wiedzieć, że współczesne tabletki antykoncepcyjne to preparaty bardzo dobrze przebadane, które zawierają dawkę hormonów znacznie mniejszą niż w tabletkach sprzed lat, stosowanych dawno temu. Oznacza to, że produkty te mają mniej negatywny wpływ na organizm kobiety. Każda kobieta posiada oczywiście jednak inny organizm, więc także inaczej reagować będzie na przyjmowane leki czy niektóre z metod zapobiegania ciąży. Bardzo ważne zatem, by zachować stały kontakt z ginekologiem i informować go o ewentualnych skutkach ubocznych, które pojawiają się w trakcie terapii hormonalnej.

Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych – mit?

Same tabletki antykoncepcyjne to za mało, by wywołać u kobiety wzrost masy ciała. Skutek taki jest jak najbardziej możliwy, ale temat jest znacznie bardziej skomplikowany. W większości przypadków tycie wiąże się z zaniedbaniem swojego organizmu i niedociągnięciami w codziennych nawykach – jeśli masz nieprawidłową dietę, często spożywasz niezdrowe artykuły, a do tego nie ruszasz się za dużo – możesz przytyć. Przyjmowane wówczas preparaty hormonalne mogą uwidocznić efekt zaniedbania organizmu, co może wiązać się ze wzrostem masy ciała. Nadprogramowe kilogramy, które pojawiają się w trakcie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej mogą wiązać się jednak nie tylko z błędami żywieniowymi i nieprawidłową aktywnością fizyczną.

Dlaczego tabletki mogą powodować tycie?

Zastanawiając się czy tyje się od tabletek antykoncepcyjnych, trzeba wiedzieć, że wzrost masy ciała po tabletkach antykoncepcyjnych może wiązać się z pobudzeniem apetytu i zatrzymywaniem wody w organizmie, ponadto może wiązać się ze zmniejszeniem metabolizmu tkanki tłuszczowej, na skutek przyjmowania estrogenów. W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się jednak swojej diecie oraz aktywności fizycznej – być może wystarczy drobna korekta nawyków, by wszystko wróciło do normy. Rozpoczęcie kuracji hormonalnej może ponadto wiązać się z czasowym zatrzymaniem wody w organizmie, co zwykle normuje się po kilku cyklach. Jeśli jednak mimo dbania o siebie, kilogramy zaczynają przybywać podczas brania tabletek antykoncepcyjnych, warto sprawę skonsultować z ginekologiem – być może konieczne będą dodatkowe badania oraz zmiana tabletek antykoncepcyjnych na inne.

Odpowiedni dobór tabletek hormonalnych, czyli tabletki antykoncepcyjne, które nie powodują tycia

Bardzo istotną kwestią w odpowiedzi na pytanie, czy po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje, jest prawidłowy dobór tabletek hormonalnych, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że organizm każdej kobiety jest inny. Tabletki antykoncepcyjne, które nie powodują tycia to po prostu tabletki dobrze dobrane do organizmu kobiety i jej indywidualnych predyspozycji. Na rynku jest mnóstwo preparatów doustnej antykoncepcji hormonalnej, które różnią się składem jakościowym i ilościowym. To właśnie z tego powodu dostępne są one wyłącznie na receptę. Lekarz, po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i w oparciu o znajomość historii chorób kobiety, jest w stanie dobrać najlepsze pod względem składu jakościowego i ilościowego tabletki antykoncepcyjne.

Pigułki antykoncepcyjne a tycie – co jeszcze warto wiedzieć?

Choć wzrost masy ciała po tabletkach antykoncepcyjnych jest problemem przerażającym kobiety przede wszystkim od strony wizualnej, trzeba również pamiętać, że nadmierna waga to także gorszy stan zdrowia oraz znacznie większe ryzyko chorób, w tym także chorób serca. By utrzymać prawidłową masę ciała podczas przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, ważna jest samodyscyplina. Należy kontrolować swój apetyt oraz zwracać uwagę na jakość i ilość przyjmowanych posiłków. Zrównoważona dieta, bogata w niezbędne witaminy i składniki odżywcze, a ograniczająca cukier i niezdrowe tłuszcze to podstawa. Przed wzrostem masy ciała można się uchronić, nie ulegając chwilowym kaprysom żywieniowym, zachciankom czy wzrostowi łaknienia. Ważny jest również regularny ruch, który nie tylko pozwala uniknąć nadwagi, ale również bardzo korzystnie wpływa na samopoczucie. Trzeba również zaznaczyć, że aktywność fizyczna to nie tylko dobry pomysł na utrzymanie odpowiedniej sylwetki, ale również ważny czynnik profilaktyki chorób żył, a te często doskwierają kobietom przyjmującym doustną antykoncepcję hormonalną.

Czy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych się tyje?

Wiele kobiet zastanawia się, czy po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje i szuka informacji oraz sposobów na to, by uniknąć nadmiernego przyrostu kilogramów w trakcie stosowania tego typu produktów. Należy sobie zadać na koniec jednak jeszcze jedno ważne pytanie, a mianowicie czy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych się tyje. Odpowiedź jest podobna – tyjemy nie od zmiany leków a od nieprawidłowych przyzwyczajeń. Przy prawidłowej diecie i odpowiedniej dawce ruchu odstawienie doustnej antykoncepcji nie powinno powodować przyrostu masy ciała, aczkolwiek warto w tym czasie być szczególnie ostrożnym. Trzeba także dodać, że odstawione hormony u niektórych kobiet powodują spadek wagi, jednak najczęściej jest to efekt wyregulowania się gospodarki wodnej w organizmie, a nie redukcji tkanki tłuszczowej.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.