Nietypowe skutki uboczne zażywania tabletek antykoncepcyjnych

Napisano 14.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Doustna antykoncepcja hormonalna cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na wysoką skuteczność ochrony przed ciążą i stosunkowo łatwe stosowanie. Warto wiedzieć, że tabletki antykoncepcyjne skutki uboczne mogą mieć różnorodne, ponadto mówi się o ryzyku ich wystąpienia u kobiety – nie o konieczności ich pojawienia się. Jakie dolegliwości mogą być skutkiem przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych? Czy hormony, które zawierają pigułki mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie kobiety? Czy jest możliwość zmiany terapii, gdy lek nie będzie kobiecie służył? 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zażywanie tabletek antykoncepcyjnych – skutki uboczne, których należy się spodziewać

Przed zażyciem jakiegokolwiek leku należy zapoznać się szczegółowo z ulotką, którą producent dołącza do opakowania. Mowa tu również o tabletkach antykoncepcyjnych, które posiadają nie tylko wskazania i liczne przeciwwskazania do zażywania, ale również działania niepożądane, które mogą wystąpić u niektórych kobiet, a także ewentualne objawy odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Możliwe skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych i częstotliwość ich pojawiania się w badanej grupie kobiet szczegółowo zaznaczone są w ulotce preparatu. Gdy zatem recepta online na tabletki antykoncepcyjne zostanie w aptece zrealizowana, należy szczegółowo zapoznać się z ulotką, by wiedzieć, jakich działań niepożądanych można się po danym leku spodziewać. Oczywiście tabletki antykoncepcyjne skutki uboczne mogą mieć różne, zależnie od rodzaju preparatu i jego składu – nie można wszystkich pigułek traktować jednakowo – inne skutki uboczne będą miały tabletki jednoskładnikowe, inne dwuskładnikowe itp.

Czytaj także:

Jak często występują skutki uboczne przy zażywaniu antykoncepcji hormonalnej?

Opisane w ulotce preparatu skutki uboczne stosowania tabletek antykoncepcyjnych mogą, choć nie muszą u danej kobiety wystąpić. Producent podaje w ulotce częstotliwość występowania danych skutków ubocznych w grupie badanej kobiet. Oczywiście skutki uboczne pojawiające się najczęściej w grupie badanej mogą z większym prawdopodobieństwem pojawić się u danej pacjentki niż skutki uboczne określane jako rzadkie czy bardzo rzadkie. Trzeba tu ponadto dodać, że bardzo istotny jest kontakt z lekarzem i właściwe dobranie tabletek antykoncepcyjnych do organizmu pacjentki. Źle dobrane tabletki antykoncepcyjne mogą wykazywać u kobiety więcej skutków ubocznych niż tabletki, które zostaną dobrane prawidłowo. Jeśli przyjmowane aktualnie przez kobietę tabletki antykoncepcyjne wady mają uciążliwe, nic nie stoi na przeszkodzie, by metodę, po konsultacji z lekarzem, zmienić na inną – nowe tabletki antykoncepcyjne powikłania mogą mieć mniejsze, a wówczas ich zażywanie nie będzie dla kobiety tak dokuczliwe. 

Rzadkie i nietypowe skutki uboczne po tabletkach antykoncepcyjnych

Zwykle wspomina się oczywiście o najczęściej pojawiających się działaniach niepożądanych, które wiążą się z zażywaniem doustnej antykoncepcji hormonalnej. Większość kobiet zdaje sobie sprawę z możliwości pojawienia się tkliwości piersi, nudności czy problemów skórnych, a także wie, że może pojawić się ból głowy i bóle podbrzusza, plamienia z pochwy lub krwawienia nieregularne, natomiast warto wspomnieć, że tabletki antykoncepcyjne skutki uboczne mogą mieć również rzadkie i dość nietypowe. Występują one co prawda u bardzo niewielkiej ilości kobiet, aczkolwiek nie można wykluczyć, że u pacjentki się pojawią. Zaliczyć można do nich między innymi nietolerancję soczewek kontaktowych, pojawienie się wydzieliny z piersi, rumień guzowaty czy zakrzepicę, a także skutki uboczne takie jak zmniejszenie masy ciała czy zwiększenie libido.

Tycie, trądzik, spadek libido – skutki uboczne tabletek jedno- i dwuskładnikowych

Wiele kobiet, które planują stosować doustną antykoncepcję hormonalną, zastanawia się, czy tabletki antykoncepcyjne powodują tycie. Należy zaznaczyć, że wzrost masy ciała wymieniany jest jako działania niepożądane niektórych tabletek antykoncepcyjnych, jednakże trzeba mieć na uwadze, że nie tyje się od zażywania hormonów, tylko od niepanowania nad swoim apetytem i zachciankami. Jeśli kobieta ma tendencję do tycia, powinna poinformować o tym fakcie swojego ginekologa, a dobierze on tabletki, w przypadku których ryzyko wzrostu masy ciała jest najmniejsze. Mimo wszystko warto jednak w czasie zażywania antykoncepcji hormonalnej dbać o swoją dietę i nie stronić od aktywności ruchowej – z pewnością nie zaszkodzi to, a może pomóc (to również kwestia zdrowia – nie tylko wyglądu). Źle dobrane tabletki antykoncepcyjne mogą również powodować problemy skórne, w tym nasilenie trądziku (ale pamiętajmy, że zwykle tabletki antykoncepcyjne są przepisywane, by trądzik zmniejszać!), a także przyczyniać się do znacznego spadku libido. Jeśli kobieta zaobserwuje tego typu działania niepożądane lub inne uciążliwe skutki uboczne, powinna zgłosić się do swojego lekarza z prośbą o zmianę preparatu na inny.

Skutki uboczne tabletek na tle innych metod antykoncepcji

Dzisiejsze tabletki antykoncepcyjne skutki uboczne mają znacznie mniej dokuczliwe niż tabletki antykoncepcyjne, które znane były przed laty. Są to preparaty lepiej przebadane, które zawierają lepiej dopasowane do organizmu kobiety dawki hormonów, przez co ich objawy niepożądane pojawiają się rzadziej i są zdecydowanie mniej uciążliwe – i ile oczywiście zostaną dobrane prawidłowo, w oparciu o wywiad medyczny i badania. Jeśli chodzi o inne metody antykoncepcji, najmniej skutków ubocznych wiąże się z antykoncepcją mechaniczną, do której zaliczyć można m.in. prezerwatywy. Środki hormonalne – tabletki, plastry, implanty itp. – działania niepożądane będą mieć zawsze, co wiąże się z wprowadzaniem do organizmu dawki hormonów z zewnątrz. Antykoncepcja hormonalna może mieć jednak i zalety – przede wszystkim ma dużą skuteczność zapobiegania ciąży, ponadto jej przyjmowanie może np. zmniejszać ryzyko pojawienia się u kobiety raka jajnika czy endometrium. Działanie tabletek w organizmie może również pomagać kobiecie walczyć z trądzikiem, PMS, bolesnymi miesiączkami, problemami hormonalnymi, nieregularnością cyklu czy PCOS, ponadto zalecenia przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej obejmują również inne zaburzenia. Każda kobieta powinna samodzielnie rozważyć „za i przeciw” i po konsultacji z lekarzem podjąć decyzję, która będzie najlepsza w jej indywidualnym przypadku.  

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.