Czy tabletki antykoncepcyjne działają od razu? Fakty i mity na temat antykoncepcji hormonalnej.

Napisano 27.10.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pigułki antykoncepcyjne znane są z wysokiej skuteczności zapobiegania ciąży. Dzięki zawartości odpowiednio dobranych dawek hormonów nie dopuszczają do owulacji, a przy tym progestagen dodatkowo zagęszcza śluz szyjki macicy, przez co penetracja plemników jest utrudniona. Przed wykupieniem pierwszego opakowania warto jednak dowiedzieć się więcej na temat ich działania. Wiele pacjentek zastanawia się na przykład, czy tabletki antykoncepcyjne działają od razu. Czy faktycznie wystarczy zażyć jedną tabletkę z blistra, by uniknąć owulacji? Czy stosując tego typu metodę hormonalną trzeba liczyć się ze spadkiem libido? Co zrobić, gdy dojdzie do pominięcia dawki? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz poniżej.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Kiedy zaczynają działać tabletki antykoncepcyjne?

Antykoncepcja hormonalna należy do najskuteczniejszych metod ochrony przed nieplanowaną ciążą. Wiele kobiet, które rozważają rozpoczęcie jej przyjmowania, zastanawia się, czy tabletki antykoncepcyjne działają od razu. Jest to ważna kwestia, ponieważ niedopilnowanie dodatkowego zabezpieczenia mogłoby skończyć się zapłodnieniem. Jeśli zastanawiasz się, od którego dnia działają tabletki antykoncepcyjne, musisz wiedzieć, że zależne jest to od rodzaju antykoncepcji, na jaki się zdecydujesz. Dostępne są bowiem jednoskładnikowe i dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Po ilu działają one dniach? Przyjęcie dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej w pierwszym dniu cyklu (i przyjmowanie następnych pigułek regularnie) zapewnia Ci natychmiastową ochronę przed ciążą. Jeśli jednak zażywać będziesz tabletki jednoskładnikowe (bez estrogenów), przez okres pierwszych 48 godzin od rozpoczęcia terapii powinnaś się dodatkowo zabezpieczać.

Czytaj także:

Jeśli zamierzasz przyjmować tabletki antykoncepcyjne, musisz wiedzieć, że nie ma potrzeby każdorazowej wizyty u ginekologa, by otrzymać na nie nową receptę. Jeśli regularnie kontrolujesz swój stan zdrowia i nie masz zastrzeżeń do stosowanej przez Ciebie metody antykoncepcji, możesz skorzystać również z recepty online na tabletki antykoncepcyjne. To bardzo szybki sposób, co sprawdzi się, gdy zapomnisz o kończącym się opakowaniu lub przebywać będziesz daleko od swojego ginekologa (np. na wakacjach).

Czy zażywając tabletki antykoncepcyjne, trzeba się liczyć ze spadkiem libido?

Wiele pacjentek, przed rozpoczęciem przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, obawia się nie tylko o to, czy tabletki antykoncepcyjne działają od razu, ale również o skutki uboczne związane z ich zażywaniem. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, czy przyjmowanie tabletek może obniżyć libido. Faktem jest, że niektóre kobiety zauważają u siebie mniejszą ochotę na seks w związku z zażywaniem pigułek. Nie jest to jednak sytuacja patowa. Kiedy tabletki antykoncepcyjne nie działają na nas prawidłowo, to znaczy wiążą się z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi, nic nie stoi na przeszkodzie, by je zmienić – wystarczy poprosić o to lekarza.

Dobranie idealnych dla danej pacjentki tabletek antykoncepcyjnych może udać się za pierwszym razem, ale może również wymagać wypróbowania różnych środków, by trafić na ten najlepszy. Nie każde pigułki będą redukować Twoją ochotę na seks – klucz w tym, by lekarz ginekolog wybrał te najlepsze. Czasem polega to po prostu na metodzie prób i błędów, gdyż każda kobieta jest inna.

Tabletki antykoncepcyjne a stosunek przerywany.

Gdy pada pytanie, czy tabletki antykoncepcyjne działają od razu, kobiety zastanawiają się również nad innymi sposobami zabezpieczenia. Jednym z pomysłów jest stosunek przerywany. Należy jednak zaznaczyć, że stosunek przerywany nie powinien być uważany za metodę zapobiegającą ciąży. Plemniki znajdują się bowiem nie tylko w spermie, ale również w wydzielinie, która wydobywa się z członka przed wytryskiem. Nawet jeśli partner wyjmie zatem członka w porę z pochwy, nie ma gwarancji, że nie dojdzie do zapłodnienia kobiety. Pozostaje tu dodatkowo kwestia nerwowości w sytuacji, która powinna wiązać się z przyjemnością. Narzucanie sobie tego typu kontroli może nie tylko zmniejszyć satysfakcję z życia seksualnego, ale również przyczynić się do zaburzeń seksualnych. To, po jakim czasie działają tabletki, pozwala na czerpanie pełnej satysfakcji z seksu, bez martwienia się o dni płodne i niepłodne, czy też refleks partnera (co i tak może być niewystarczające, by zapobiec ciąży).

Co zrobić kiedy pominie się tabletkę antykoncepcyjną?

Wcześniej wspomniano, ile trzeba brać tabletki antykoncepcyjne, żeby działały. Pozostaje jednak kwestia dodatkowa, a mianowicie regularność ich zażywania. Jeśli zdarzy się, że kobieta pominie pigułkę czy więcej pigułek, należy mieć świadomość tego, że skuteczność ochrony przed ciążą może zostać zaburzona. Wiele kobiet zastanawia się, czy tabletka antykoncepcyjna działa od razu, gdy zostanie zażyta po pominięciu. Nie zawsze tak się staje. Zależne jest to między innymi od rodzaju przyjmowanych tabletek, czasu cyklu, w którym pigułkę (lub pigułki) pominięto, a także ich składu (tabletka hormonalna/tabletka placebo). W ulotce dołączonej do posiadanych tabletek szczegółowo zostanie wytłumaczony plan postępowania w przypadku pominięcia dawki, a także ryzyko związane z zajściem wówczas w ciążę. W takich przypadkach należy ponadto pamiętać, że niepojawienie się miesiączki (a w zasadzie krwawienia z odstawienia) na czas wymaga zrobienia testu ciążowego i kontaktu z lekarzem.

Czy tabletki to najskuteczniejsza metoda antykoncepcji?     

Wiesz już, czy tabletki antykoncepcyjne działają od razu, jednak pozostaje jeszcze jedna kwestia, która może mieć niebagatelne znaczenie przy wyborze metody antykoncepcyjnej. Chodzi o skuteczność. Wiele kobiet, zastanawiając się nad wyborem metody zabezpieczenia, zwraca bowiem uwagę nie tylko na to, jak szybko działają tabletki antykoncepcyjne, ale również na prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Należy zaznaczyć, że pigułki antykoncepcyjne należą do jednych z najskuteczniejszych metod zabezpieczenia przed ciążą (skuteczniejszy jest np. implant antykoncepcyjny czy wazektomia u mężczyzn), jednak wiele zależy tu od dyscypliny stosowania. Ważna jest między innymi regularność przyjmowania pigułek (najlepiej co do godziny), a także unikanie niektórych interakcji z lekami czy środkami spożywczymi. Uważać należy również na wymioty i wiele innych kwestii, które szczegółowo opisane są w ulotce.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.