Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Spóźniający się okres potrafi spędzić sen z powiek niejednej kobiety i jej partnera, gdy aktualnie nie planują potomstwa. Należy jednak wiedzieć, że miesiączka, która nie pojawi się na czas, nie musi być zawsze symptomem ciąży. Istnieje wiele innych czynników, które mogą sprawić, że comiesięczne krwawienie menstruacyjne nie przyjdzie na czas. Jednym z nich jest między innymi nadmierna ilość stresu, ponadto do przesunięcia okresu prowadzić może również wiele innych czynników. Podpowiadamy, co może opóźnić okres, a także co zrobić, gdy okres się spóźnia. Czy istnieją sposoby na to, by wywołać spóźniającą się miesiączkę?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Jak stres wpływa na okres?
Spóźniający się okres może wiązać się z nadmiernym obciążeniem organizmu i mowa tu nie tylko o obciążeniu fizycznym, ale również o obciążeniu psychicznym kobiety. Wspomnieć należy przede wszystkim o zbyt intensywnym trybie życia i stresie, który towarzyszy pacjentce. Wpływa to nie tylko na zdrowie ogólne, ale również między innymi na cykl menstruacyjny. Silny stres, napięcie i nerwowość, czy też wręcz niepokój i lęki mogą przyczyniać się do opóźnienia okresu nawet u zdrowej pacjentki. Jeśli zastanawiasz się, jak stres wpływa na okres, musisz wiedzieć, że związane jest to ze zmianami hormonalnymi, do których wówczas dochodzi w organizmie kobiety. W większych ilościach produkowany jest wówczas kortyzol, dochodzi do zwiększonej produkcji adrenaliny, ponadto w organizmie dochodzi do wzrostu stężenia prolaktyny i innych hormonów. Wszystko to może hamować działanie progesteronu i przyczyniać się do opóźnienia owulacji i krwawienia miesiączkowego.
Co może opóźnić okres?
Pierwsze, co przychodzi do głowy, gdy w grę wchodzi spóźniający się okres, to ciąża. Faktem jest, że zatrzymanie miesiączki może być objawem wczesnej ciąży, aczkolwiek przyczyny opóźnienia okresu mogą być różne. Trzeba na przykład wiedzieć, że brak okresu na czas może sugerować, że kobieta wchodzi w okres menopauzy, zwłaszcza jeśli jest w okolicy 50-roku życia. Powyżej wspomniano, że również stres może przyczynić się do opóźnienia miesiączki, a nawet do jej wstrzymania, co związane jest między innymi ze zwiększoną w tym czasie produkcją adrenaliny i kortyzolu. Co może opóźnić okres oprócz tych wymienionych czynników? Przyczyny spóźniającego się okresu to również zmiana klimatu i długa podróż. Dzieje się tak dlatego, że cykl menstruacyjny kobiety związany jest również z jej zegarem biologicznym, a zmiany hormonalne, które pojawiają się w tej sytuacji mogą zaburzyć cykl i przyczynić się do jego rozregulowania. Podobnie działa na kobietę również nieregularny tryb życia, a także przemęczenie i niewyspanie. Wspomnieć należy również o intensywnej aktywności fizycznej, która znacznie osłabia organizm, przyczyniając się między innymi do opóźnienia miesiączki. Nie można zapomnieć także o nieprawidłowej diecie, w tym zwłaszcza o zbyt intensywnym odchudzaniu, które związane jest z niedostateczną podażą składników odżywczych, witamin, białka i tłuszczów. Spóźniający się okres może być ponadto związany z zaburzeniami gospodarki hormonalnej u kobiety (np. PCOS, choroby tarczycy, choroby autoimmunologiczne), a także z zażywaniem niektórych leków, ponadto czasem nawet niewielka infekcja może skutkować opóźnieniem okresu. Wspomnieć należy również o mięśniakach, polipach, nadżerkach, zmianach nowotworowych, cukrzycy, chorobach wenerycznych i wielu innych przyczynach zahamowania krwawienia miesiączkowego, które powinien sprawdzić lekarz.
W przypadku zaburzeń miesiączkowania, których przyczyną są niektóre zaburzenia hormonalne, lekarz może zalecić kobiecie antykoncepcję hormonalną. Tabletki antykoncepcyjne należy przyjmować regularnie i nie powinno się spóźniać z rozpoczęciem nowego opakowania, co czasem może być trudne, gdy kobiecie kończy się recepta na tabletki, a nie może w porę umówić się do lekarza po nową. Nie jest to jednak powód do niepokoju, gdyż możliwa jest również recepta online na tabletki antykoncepcyjne, w przypadku której nie trzeba umawiać się na wizytę stacjonarną i czekać w kolejkach.
Ile najdłużej może spóźnić się okres?
Jak wspomniano wyżej, wydłużony cykl miesiączkowy może mieć różne przyczyny. Niestety nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile najdłużej może spóźnić się okres, gdyż jest to kwestia indywidualna, która zależna jest od wielu czynników. Niewielkie przesunięcie okresu (np. o 3-4 dni) nie powinno być powodem do zmartwień, jednak jeśli opóźnienie miesiączki jest większe lub sytuacja często powraca, koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Problemem jest pojawianie się krwawień rzadziej niż co 35 dni. Spóźniający się okres u niektórych kobiet można liczyć w dniach, ale u niektórych pacjentek dochodzi do zatrzymania okresu na znacznie dłużej i jest to już wskazaniem do konsultacji z lekarzem, gdyż prawdopodobnie konieczna będzie terapia hormonalna.
Co zrobić, gdy okres się spóźnia?
Gdy problemem kobiety jest spóźniający się okres, a jest ona płodna i aktywna seksualnie, w pierwszej kolejności powinna wykluczyć ciążę, czyli wykonać test ciążowy. Trzeba wiedzieć, że test ciążowy powinny wykonać wszystkie kobiety – również te, które uważają, że zabezpieczają się w sposób prawidłowy, gdyż żadna antykoncepcja nie daje 100% pewności ochrony przed ciążą. Co zrobić, gdy okres się spóźnia, a ciąża została wykluczona? Najlepiej zgłosić się z problemem do lekarza, gdyż konieczne będzie wykonanie badań dodatkowych. Lekarz może zalecić między innymi sprawdzenie poziomu prolaktyny we krwi, gdyż zbyt wysoki poziom tego hormonu może zaburzać cykl miesiączkowy. Lekarz może zalecić pacjentce również badania na tarczycę, a także wykona jej zapewne USG, by sprawdzić jajniki, jajowody i macicę.
Jak wywołać spóźniający się okres?
Spóźniający się okres nie powinien być przez kobietę bagatelizowany, między innymi dlatego, że może mieć wiele przyczyn, w tym nie tylko te prozaiczne, jak przemęczenie, ale również te znacznie bardziej poważne i szkodliwe dla zdrowia, jak np. torbiele. Oczywiście sporadyczne wahania długości cyklu mogą się zdarzyć (chociażby ze względu na stres czy zmianę klimatu), jednak jeśli sprawa się powtarza często lub okres nie występuje długo, jest to wskazanie do kontaktu z lekarzem. Wiele kobiet zastanawia się, jak wywołać spóźniający się okres. Nie są tu polecane działania na własną rękę, czy też porady z Internetu, gdyż można sobie zaszkodzić. Przede wszystkim przy spóźniającym się krwawieniu kobieta powinna się rozluźnić i odstresować. Pomoże tu odpoczynek, wyspanie się czy ciepła kąpiel, a nawet lekki masaż pleców lub podbrzusza. Sprawdzić może się również lampka czerwonego wina i seks. Nie powinno się jednak traktować tych działań jako sposobu na „wywołanie okresu”, gdyż konkretną przyczynę tego, że okres się spóźnia, powinien zdiagnozować lekarz, zwłaszcza gdy nie jest to sporadyczna sytuacja. Nieregularne cykle, czyli zmienna długość menstruacji, mogą przyczyniać się do poważnych problemów z zajściem w ciążę, dlatego pomoc dobrego specjalisty w tym przypadku jest kluczowa i należy udać się do lekarza, zamiast próbować wywoływać spóźniający się okres domowymi sposobami.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?