Okres a alkohol – czy podczas menstruacji można spożywać alkohol? Obalamy mity

Napisano 25.05.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czy spożywanie alkoholu podczas okresu jest szkodliwe dla zdrowia? Zagadnienie „okres a alkohol” nie jest proste. Menstruacja to czas, w którym często występuje osłabienie organizmu, a alkohol jest substancją, która nadmiernie spożywana może szkodzić zdrowiu. Wypicie większych ilości alkoholu może mieć różny wpływ na organizm kobiet, a jeśli kobieta ma dodatkowo miesiączkę, może znacząco wpływać także na przebieg okresu. W artykule omawiamy, czy można pić alkohol przy miesiączce oraz czy alkohol przyspiesza okres. Dowiesz się także, czy przez alkohol może się spóźniać okres.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Okres a alkohol — czy można spożywać alkohol podczas miesiączki?

Wiele pań zadaje sobie pytanie, czy jeśli piję alkohol podczas miesiączki, muszą liczyć się z negatywnymi konsekwencjami spożywania alkoholu. Czy alkohol wpływa na okres? Alkohol jest substancją, która spożywana w nadmiarze może mieć różne konsekwencje dla zdrowia. Choć spożywanie alkoholu w niewielkich ilościach nie powinno znacząco wpływać na to, jaka będzie miesiączka, to wiele przeprowadzonych dotychczas badań potwierdza związek między zagadnieniem „okres a alkohol”, zwłaszcza przy jego częstym spożywaniu i dodatkowo w nadmiernych ilościach. Podczas okresu tolerancja na alkohol jest zdecydowanie mniejsza niż normalnie, dlatego kobieta zwykle upija się szybciej.

Czytaj także:

Alkohol wpływa na organizm człowieka zdrowego, a u ludzi chorych czy osłabionych wpływ ten może być bardziej odczuwalny. Nie każdy również wie, ale alkohol i niektóre leki to także nienajlepsze połączenie. Jeśli zatem kontaktujesz się z lekarzem, by wystawiona była Ci e-recepta, pamiętaj, żeby sprawdzić ulotkę stosowanego medykamentu, zanim sięgniesz po alkohol. Tyczy się to także leków przyjmowanych bez recepty, w tym np. NLPZ. Picie alkoholu w nadmiernych ilościach może wpływać na zdrowie kobiety, a także powodować problemy z okresem, przy okazji nasilając objawy towarzyszące miesiączce.

Jak alkohol wpływa na menstruację?

Pozostając przy zagadnieniu „okres a alkohol” należy podkreślić, że badania jednoznacznie potwierdzają niekorzystny związek między alkoholem a menstruacją. Jak alkohol wpływa na okres? Każdy organizm reaguje nieco inaczej. U wielu kobiet w wyniku spożywania alkoholu może występować obfite lub skąpe krwawienie. Lekarze informują również, że nadmiar alkoholu powodować może czasem zwiększenie poziomu estrogenu oraz luteiny. W przypadku nadmiernego spożywania alkoholu (zarówno piwa, jak i innych alkoholi) zaburzeniu ulegać może owulacja, poza tym w wyniku nadmiernego picia alkoholu u kobiet pojawiać się mogą także zaburzenia cyklu miesiączkowego. Szczególnie alkoholizm może prowadzić do poważnych zaburzeń oraz nasilenia dolegliwości związanych z okresem.

Różne rodzaje spożywanego alkoholu powodować mogą nasilone dolegliwości związane z PMS, ponadto odczuwalny przez kobiety ból menstruacyjny może być znaczne silniejszy. Spożywany alkohol może stać się również przyczyną problemu z prawidłowym krzepnięciem krwi, poza tym wydalana z dróg rodnych w czasie okresu krew może mieć dziwny zapach. Podczas miesiączki występuje również znaczne osłabienie organizmu, silne pocenie się, a niekiedy pojawić się może obrzęk ciała.

Picie alkoholu podczas okresu a zaburzenia cyklu miesiączkowego

Nadmiar alkoholu w organizmie podczas miesiączki może prowadzić do poważnych zaburzeń cyklu miesiączkowego, poza tym może mieć znacznie większy wpływ na nastrój i samopoczucie w czasie okresu. Alkohol prowadzi między innymi do obniżenia nastroju oraz znacznego pogorszenia samopoczucia, poza tym stanowi również główną przyczynę wzrastającego uczucia lęku oraz depresji. Czy alkohol opóźnia okres? Picie alkoholu może powodować nieregularność miesiączek – przyczyniać się może do występowania cyklów o nieregularnej długości (opóźniać lub przyspieszać okres), poza tym może odpowiadać za niepełne złuszczanie się śluzówki macicy. Na podstawie dotychczasowych badań wiadomo również, że spożywany alkohol może przyczynić się do występowania wysokiej temperatury podczas całego okresu.

Skurcze menstruacyjne a alkohol

Alkohol wykazuje działanie moczopędne, co u części kobiet może niestety prowadzić do odwodnienia. Jeśli chodzi o zagadnienie „picie alkoholu a okres”, należy mieć na uwadze, że odwodnienie spowodowane przez spożywany w nadmiarze alkohol może w znacznym stopniu pogarszać pojawiające się podczas miesiączki skurcze. W związku z powyższym, podczas okresu kobietom zaleca się spożywanie znacznie większej ilości płynów, która powoduje polepszenie samopoczucia (bóle i skurcze mają charakter mniej dokuczliwy), poza tym zwiększona dawka przyjmowanych płynów prowadzi do rozrzedzenia krwi, co przyczynia się do jej łatwiejszego przepuszczania przez organizm kobiety.

Niekiedy kobietom zalecane jest jednak w niewielkich ilościach wino, a okres wówczas może być mniej dokuczliwy. Chodzi jednak o wypicie jednego kieliszka wina, które zawiera resweratrol, a nie alkohol w nadmiernych ilościach. Resweratrol stanowi jedną z głównych substancji, które ograniczają pojawiające się przy miesiączce skurcze menstruacyjne. Czy alkohol rozrzedza okres? Często spotkać można się z opiniami, że alkohol rozrzedza krew i wówczas okres jest bardziej obfity, a niekiedy efektem tego może być nawet krwotok. Nie ma jednak mocnych dowodów, które mogą świadczyć o tym, że alkohol rozrzedza okres.

Zaburzenia gospodarki hormonalnej podczas okresu — wpływ spożywania alkoholu

Picie alkoholu zaburza gospodarkę hormonalną, a wówczas odpowiedź na pytanie, czy picie alkoholu zatrzymuje okres jest oczywista. Spożywany w nadmiarze alkohol może przyczynić się do ograniczenia lub braku jajeczkowania. Oznacza to, że owulacja może być sporadyczna, a nierzadko może nie wystąpić w żadnym cyklu. Dlaczego alkohol zatrzymuje okres? Dzieje się tak, ponieważ zawarte w alkoholu substancje wykazują bardzo silne oddziaływanie na poziom hormonów. Alkohol może mieć w związku z tym także znaczny wpływ na płodność – powodować może m.in trudności z zajściem w ciążę, hamując prawidłowy rozwój i dojrzewanie pęcherzyków, a także przyczynić się do wystąpienia w przyszłości niepłodności u kobiet.

Środki antykoncepcyjne a picie alkoholu podczas okresu

Antykoncepcja hormonalna wpływa na przebieg cyklu miesiączkowego – stosowanie tabletek antykoncepcyjnych jest znacznie skuteczniejsze w porównaniu do innych dostępnych metod antykoncepcji. Dzięki stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych możliwe jest unormowanie cyklu oraz w razie potrzeby sterowanie okresem (a w zasadzie krwawieniem z odstawienia, gdyż faktycznego okresu w tym czasie nie ma). Tabletki antykoncepcyjne można mieć przepisane przez lekarza online, bez konieczności każdorazowych wizyt osobistych w przychodni.

Według badań spożywanie alkoholu w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych nie wpływa na ich działanie, przez co nie zwiększa ryzyka zajścia w ciążę. Warto jednak pamiętać, że spożywanie alkoholu może doprowadzić do wymiotów, które mogą osłabić lub uniemożliwić wchłonięcie tabletki, poza tym alkohol połączony z tabletkami może mieć negatywny wpływ na wątrobę kobiety, dlatego podczas przyjmowania tabletek warto ograniczać ilości spożywanego alkoholu. Nie należy również zapominać, że alkohol przyczynia się do stanu ograniczonej świadomości – łatwo wówczas o pominięcie tabletki antykoncepcyjnej, a to może mieć wpływ na skuteczność antykoncepcji i może w efekcie skutkować ciążą.

Okres a alkohol — przeciwwskazania

Jest jeszcze jedna ważna kwestia, jeśli chodzi o zagadnienie „okres a alkohol”, a mianowicie przeciwwskazania. Picie alkoholu podczas okresu, nawet w niewielkich ilościach, nie jest wskazane osobom, które mają problemy z sercem lub naczyniami krwionośnymi, a także osobom cierpiącym na przewlekłe choroby lub przyjmującym niektóre leki. Pamiętać należy również, że alkohol szkodzi również gospodarce witaminowej i potasowej w organizmie, poza tym ma niekorzystny wpływ na większość narządów, w tym na wątrobę, żołądek i trzustkę. Szkodzi również nerwom obwodowym, a także komórkom mózgu i to nie tylko przyjmowany przy okresie, ale i w innym czasie.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.